Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, korakios είπε

η Προτέργια είναι ακριβότερη 😛

 

κλαμα 😭

 

Προσπαθω να δω τα οικιακα με ρητρα αλλα κατι κανω λαθος και μου εμφανιζει ολα τα κουτακια με VALUE!

τι δεν κανω σωστα? εχω συμπληρωσει μονο τις κατταναλωσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, toyotats είπε

Επανερχωμαι παλι στο θεμα μου. Ξαναμιλισα με Τον γνωστό μου που με είχε βάλει στην Ελπεντισον και θελει να με παει τωρα στην watt&volt.Του είπα πως δεν έχει νόημα να φύγω από την Ελπεντισον και να παω στην watt volt Διότι και ο πολύ λίγες πι κιλοβατώρες Που καταναλωνο και δεν έχω πρόβλημα ακόμα και σε ρητρο προγραμα. Του ειπα επισης οτι η τιμη δεν ειναι σταθερη στο zero της vatt volt που θελει να με βαλει και μου ειπε οτι ουτε στην ελπεντισον ειναι. Μου ειπε οτι θα δω μια διαφορα 10%  αν παω στο zero της watt volt. Τι λετε αξιζει το ρισκο η θα πληρωνο τα ιδια και παραπανω;

...ο τρόπος που σου απαντάει "ο γνωστός", εμένα μου αφήνει υπόννοιες (όπως σου είχε πει και τις προάλλες) ότι παίρνει μίζα (το ξεκαθαρίζεις εάν απαντήσεις αυτό που σε ρώτησα εάν σου λέει "να τον αναφέρεις" σε περίπτωση που πας σε οποιαδήποτε εταιρία - να δώσεις δηλαδήσ την ετιαρία που θα πας, στοιχεία όπως ονοματεπώνυμο, αριθμό παροχής κτλ). Αλλά ακόμη και "αθώος" να είναι, το θέμα είναι ότι για διάφορους λόγους (και όχι μόνο "πόσο θα σου βγαίνει το Zero") η Βατ είναι από τις χειρότερες επιλογές. Σε κάθε περιπτωση κόψε - τις σχετικές με παρόχους έστω - κουβέντες με τον συγκεκριμένο, γιατί στην καλύτερη περίπτωση απλά δεν ξέρει (πράγματα που θα έπρεπε) και δεν υπάρχει περιπτωση να "συμφωνήσει" σε κάτι που θα τους πεις (ότι πχ σε συμφέρει Η ΔΕΗ  καλύτερα, και δη αντικειμενικά, μέσα από αριθμούς και δεδομένα).

Το πόση "διαφορά θα δεις στο Zero" της Βατ (προφανώς σε σχέση με το πρόγραμμα της ΕΛΠΕ που είσαι τώρα), ούτε ουδεμία σχέση έχει με το τί γενικά σε συμφέρει καλύτερα, ούτε με προδιαθέτει (και πάλι) για κάτι καλό ανφορικά με τα κίνητρα τους συγκεκριμένου να σου,,,δίνει "νούμερα" (είναι εν τω μεταξύ καραμπάμ, για εμένα, το να σου "πετάει ποσοστά,,,,καλυτερότητας", ένδειξη ότι κάποιο συμφέρον έχει ο ίδιος...).

Επίλογος : στην Βατ και δη στο Zero, ναι θα πληρώνεις λιγότερα από την ΕΛΠΕ. Το θέμα είναι ότι θα έχεις 24μηνη δέσμευση, και μάλιστα σε μια εταιρία που έχει δώσει διάφορα δείγματα "αναξιοπιστίας" όσον αφορά το πώς χειρίζεται την πολιτική και τους πελάτες της (ξεκινώντας ακόμη κι από το "customer care" της - πράγματα τα οποία ισχύουν γενικά ΚΑΙ για ΕΛΠΕ και για Πρωτέργεια, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ : για 'μενα είναι η χειρότερη 3άδα, από διάφορες απόψεις). Κατά τ' άλλα, αν δεν έχεις λόγο να μην πας ΔΕΗ (Γ1), όπως πχ παλιότερο χρέος (που θα σου ζητήσει να πληρώσεις), δεν βλέπω λόγο να μην το κάνεις, καθώς έστω και οριακά, βγαίνει ΚΑΙ φθηνότερο το Γ1 της (πέρα από το ότι όπως είπαμε δεν θα έχεις δέσμευση). Πόσο μάλλον που αν αλλαξει κατι (προς τα κάτω) στην πορεία με τις τιμές των σταθερών της (χλωμό βέβαια για "σύντομα"), ο ευκολότερος τρόπος να μεταπηδήσεις θα είναι να είσαι ήδη πελάτης Γ1. Και φυσικά, ως ο μεγαλύτερος πάροχος by far (που ΚΑΝΕΙ και "κοινωνική πολιτική", κι ας έχει πλεόν σχεδόν ολότελα ιδιωτικοποιηθεί), είναι το ΠΙΟ σίγουρο "καταφύγιο", σε πιθανές δύσκολες μέρες στο μέλλον. Ενώ η Βατ (και ο κάθε μικρός "εναλλακτικός") απλά θα,,,ανεβάσει τιμές με την μία (όπως ήδη κανουν από το καλοκαίρι όλοι). Αν μιλάγαμε για πέρσι τέτοιον καιρό, θα είχε νόημα η κουβέντα και για την Βατ και για άλλους. Έκτοτε όμως, όλοι οι εναλλακτικοί μπλουμ στην ουσία...

(Εγώ βλέπω πως για κάποιον λόγο τον "ψιλοεμπιστεύεσαι" τον "γνωστό", παρά όσα σου έχουμε πει εμείς εδώ. Ο,τι θέλεις κάνε, δική σου είναι η επιλογή - εμείς πάντως να ξέρεις σου τα είπαμε και αμαρτία ουκ έχουμε...)

8 ώρες πριν, sheik είπε

Guys και γιατι να μη μεταπηδησω εντος Solar στο Οικιακο S1N αντι να παω στο Γ1 πχ;

Ουτε ελαχιστη παραμονη, ουτε παγιο

Βγαίνει κατά 0,01 ακριβότερη από την ΔΕΗ (Γ1), διότι δεν υπολογίζεις στην ΔΕΗ τις εκπτώσεις "ενέργειας" (30%) και "συνέπειας" (άλλα 5%), επί της "αρχικής τιμής κιλοβατώρας". Συν ότι μιλάμε για μικρή εταιρία (Σόλαρ), έναντι κοτζάμ ΔΕΗ, με Ο,ΤΙ μπορεί να συνεπάγεται αυτό (αν σκεφτείς λίγο, θα καταλάβεις τί εννοώ). Δεν είναι ότι θα,,,θησαυρίσεις πηγαίνοντας ΔΕΗ - είναι ότι θα είσαι "περισσότερο ασφαλής" (για ό,τι τυχόν προκύψει : είτε αυξήσεις, είτε οτιδήποτε άλλο).

Εγώ στη θέση σου, ΔΕΗ θα πήγαινα. Αν για κάποιο λόγο προτιμάς (ίσως για την εγγύηση; Ναι, ΕΙΝΑΙ ένας σημαντικός λόγος, δεν λέω - 130 θα σου ζητήσουν,,,,απλώς δεν είναι κάτι που θα "χάσεις" δίνοντάς τα. Το αν τα έχεις εδώ και τώρα για να τα δώσεις, είναι άλλο θέμα βέβαια...) Σόλαρ, πας Σόλαρ.

 

7 ώρες πριν, Tzikoz είπε

Καλημέρα είμαι στην volton και αρνούνται να μου στείλουν το διακανονισμό που έχω συμφωνήσει για να μπορέσω να φύγω και να πάω στην ΔΕΗ. Να σημειωθεί ότι έχω χάσει και την συνέπεια αρα δεν με συμφέρει να κάτσω καθόλου. Τι μπορώ να κάνω για να μου στείλουν το διακανονισμό τωρα, και όχι στο τέλος του μήνα. 

...προσωπικά δεν έχω ιδέα τί μπορείς να κάνεις για να τους "πιέσεις" (και αμφιβάλλω αν υπάρχει τρόπος), αλλά αφού λες πως έστω έχεις ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ για διακανονισμό, προσπάθα να επικοινωνήσεις μαζί τους (mail) ζητώντας τους έστω κάτι σαν "επίσημη βεβαίωση" ότι έχεις ΕΡΘΕΙ σε συμφωνία μαζί τους και το θέμα είναι,,,"τεχνικό" και δεν μπορούν να σου δώσουν αποδεικτικό του διακανονισμού, και να δοκιμάσεις (αν σου παρέξουν κάτι τέτοιο) με αυτό να πας ΔΕΗ και να δεις αν θα το δεχτούν ώστε να προχωρήσουν με την μετάβαση (χλωμό φυσικά το βλέπω, και οι μεν να δεχτούν να το εκδόσουν και οι δε να το αποδεχτούν, αλλά αυτό μπορώ να σκεφτώ, μπας και εξυπηρετηθείς).

7 ώρες πριν, Komfoukios είπε

Home energy night.Μου είπαν να παω στο  zero που δεν έχει ρητρα αλλά δεν το κουναω.Αν είναι να πάω κάπου θα παω ΔΕΗ (Ή τεσπα θα πήγαινα πριν ισοσταθμισουν τις τιμές με τους άλλους παροχους...)

...τί εννοείς "ισοσταθμίσουν"; Μπορεί ν' ανέβασε τιμές στα βασικά της σταθερά, αλλά ακόμη κι έτσι παραμένουν τα φθηνότερα της αγοράς...Για τσέκαρε λίγο τί θα πληρώνεις σε Ελπέγδυσον και Πρωτέργεια πχ... (Σε κάθε περίπτωση, ΜΑΚΡΥΑ από το Ζήρο και την Βατ εν γένει.)

 

5 ώρες πριν, jasonas21 είπε

τωρα ρε παιδια εχω μπερδευτει με το την ολη ιστορια... οκ τα fixed τα αλλαξαν, τα υπολοιπα που μπορει να σου σκασουν χωρις προειδοποιηση Ρ.Α. καποια παραμενουν με χαμηλες χρεωσεις! 

Τωρα τι συμφερει απο τα δυο? Δηλαδη να ψαξω παλι σε fixed προγραμματα ή να παω στο αλλο... θελω να το δω και μακροπροθεσμα δηλαδη, γιατι οκ, τωρα ολοι κοβουν κ@λους σε τιμες, αλλα αργοτερα που θα ξαναπεσουν καποια στιγμη, παλι τα fixed προγραμματα δεν θα συμφερουν?

...στο πρώτο κομμάτι με την "Ρ.Α." εγώ πάντως δεν κατάλαβα τί εννοείς.

...όχι δηλαδή ότι καλοκατάλαβα τί εννοείς/ρωτάς στο 2ο......

Γίνε πιο ξεκάθαρος, και χωρίς "στοιχεία" (καταναλώσεις πχ), σαν τί να σου πούμε κι εμείς "τί σε συμφέρει να κάνεις"...

47 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Δεν φταίει μόνο το κράτος όταν ο πολίτης δεν μπορεί να καταλάβει τι του λένε. Το zero το λέει πεντακάθαρα, "πληρώνεις βαση της χονδρεμπορικης τιμης". Αν η χονδρεμπορικη στα ύψη (όπως τώρα) στα ύψη και αυτά που θα πληρώσεις.

Ελπίζω το άρθρο να είναι τρολια αλλιώς δεν υπάρχει ελπίδα.

IMG_20220412_180828.jpg

...ναι ρε συ Γιάννη, οφείλει και ο άλλος να προσέχει, δεκτό - αλλά ο μέσος άνθρωπος δεν καταλάβαινει ΜΙΑ, όχι από ρευματοπογράμματα, αλλά ούτε καν από τον λογαριασμό που του έρχεται...Πόσο μάλλον όταν οι πάροχοι γενικά χρησιμοποιούν διαφημιστικές τακτικές τύπου πλύσης εγκεφάλου (ο οποίος είναι ΗΔΗ τέντα με ό,τι τραβάει εδώ και μία δεκαετία τουλάχιστον) : ειδικά η Βατ που βρήκε τον κότα με τα χρυσά αυγά, πατώντας στην,,,"εξάλειψη της ρήτρας", ΩΣ ΛΕΞΗ όμως (πρωταρχικά, αλλά και ως ένοιας - σε καμμία όμως περίπτωση ως,,,χρέωσης....), τραβώντας έτσι κοσμάκη απ'ο τα αυτιά : ο μέσος πελάτης τους θα σου αν τον ρωτήσεις ότι,,,,"δεν πληρώνει ρήτρα αναπροσαρμογής", όπως την έχει καταλάβει ως έννοια, και,,,είναι ΗΣΥΧΟΣ κι όλας ότι "έτσι δεν πληρώνει ΠΟΛΛΑ"...........(...)

(...εδώ ρε συ στον ΛΟΓΙΣΤΗ μου το έλεγα προ μερικών μηνών και,,,δυσκολεύτηκα να τον πείσω κι όλας - διότι αυτό που είχε καταλάβει είναι ότι δεν θα πλήρωνε,,,,,"αναπροσαρμογή". Τί να λέμε για πιο 'αθώους' δηλαδή..........)

Γι' αυτό λοιπόν, όντως "το λέει πεντακάθαρα" (το Zero), αλλά σε,,,μια γλώσσα που ο μέσος άνθρωπος ΔΕΝ έχει χωνέψει ότι "η ρήτρα" (. . .) που πληρώνει ΔΕΝ είναι "κάποιος φόρος", ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ....(μην τυχόν γελάσεις, αλλά η πλειονότητα του κοσμάκη έχει κάνει αυτή ακριβώς την σύνδεση : "ρήτρα" =,,,,φόρος...... Και για όλο αυτό, μια χαρά το λες παραπλανητική τακτική προς προσέλκυση πελατών, κι ας τα λέει "ξεκάθαρα"...........(ΝΟΜΙΜΟΙ είναι, αλλά,,,,,"γητευτές"...)

11 λεπτά πριν, pedragorn είπε

Παιδιά συγχωρέστε με αν γίνομαι κουραστικός ή έχει απαντηθεί ήδη απλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αν με συμφέρει να πάω στην ΔΕΗ online ή να μείνω ως έχω στην Watt & Volt. Εχω ένα πρόγραμμα χωρίς δέσμευση αλλά με φθηνή κιλοβατώρα. ( έτσι μου είχαν πει όταν το έκανα). Έχω αυτήν την αναθεματισμένη ρήτρα αναπροσαρμογής όμως. Για να μην σας κουράζω και επαναλαμβάνεστε, μπορείτε βλέποντας τον λογαριασμό που σας δείχνω να μου πείτε αν συμφέρει η ΔΕΗ με αυτό το online ή το home enter? Πολύ απλοικα τα λέω, το ξέρω. Και προσπάθησα να παίξω με το excel αλλά δεν έχω ιδέα τι να κάνω.

...στην "φθηνή κιλοβατώρα" θα προσθέσεις 0,25 (= η αναπροσαρμογή σου για τη συγκεκριμένη περιοδο κατανάλωσης) για να καταλάβεις τελικά πόσο,,,"φθηνή" είναι (πια)...

Αν η κατανάλωσή σου είναι στα ίδια περίπου (και ίσως λίγο πιο πάνω) και στα άλλα 2 4μηνα του χρόνου, ναι πάνε Ονλάιν (αν δεν σε χαλάει η πάγια εντολή εξόφλησης που είναι προαπαιτούμενο για το πρόγραμμα). Πιο πολύ για "εξασφάλιση" (ενός σταθερού - και μάλιστα της ΔΕΗ) παρά για να "κερδίσεις περισσότερα" (ίσα-ίσα μπορεί και να χάσεις και κάτι, ανάλογα τις καταναλώσεις σου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, sheik είπε

Ρε συ korakie τι βλέπω λάθος πάλι; 😑

30% + 5%

17 λεπτά πριν, sheik είπε

Γ1Ν από το site της ΔΕΗ:

αυτό που γράφει δηλαδή 😁

10 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Προσπαθω να δω τα οικιακα με ρητρα αλλα κατι κανω λαθος και μου εμφανιζει ολα τα κουτακια με VALUE!

τι δεν κανω σωστα?

το παρακάτω

10 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

εχω συμπληρωσει μονο τις κατταναλωσεις...

επιβεβαιώνεις και το λόγο που το έκανα και έπρεπε εξαρχής να γίνει έτσι

μαντεύεις τη χοντρική (μέση ΤΕΑ κελί Β29)για τους επόμενους 12 μήνες ,  αν θες βάζεις 200 (με χαμηλότερες επιδοτήσεις στα κελιά C65 D65 (μάλλον πρέπει να τα ανεβάσω να φαίνονται), ή 270 που ήταν τον προηγούμενο μήνα ή 300 ή όσο φαντάζεσαι εσύ (το ίδιο και για τις επιδοτήσεις)

το ιστορικό επιδοτήσεων είναι στο 4ο φύλλο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα βλέπω στο ποστ να λέει

"Οι τιμές κιλοβατώρας που αναγράφονται είναι οι αρχικές τιμές και μετά μπαίνει στον υπολογισμό τυχών έκπτωση συνέπειας προγράμματος"

και υπέθεσα ότι δεν περιλαμβάνονται οι εκπτώσεις. Σορι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sheik είπε

Ε μα βλέπω στο ποστ να λέει

"Οι τιμές κιλοβατώρας που αναγράφονται είναι οι αρχικές τιμές και μετά μπαίνει στον υπολογισμό τυχών έκπτωση συνέπειας προγράμματος"

και υπέθεσα ότι δεν περιλαμβάνονται οι εκπτώσεις. Σορι

το λέει για το πρώτο φύλλο , παρακάτω λέει άλλα για το 2ο κοκ

αλλά κατάλαβα τι εννοείς , δεν έχεις και άδικο έπρεπε να το αναφέρω , έτσι κιαλλιώς στο νέο excel θα είναι και τα κυμαινόμενα με αρχικές τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο

Τέλη Νοεμβρίου είχα κάνει αίτηση στη ΔΕΗ μέσω του σάιτ για my home enter πρόγραμμα. 

Μου έστειλαν με μειλ την τελευταία σελίδα του συμβολαίου όπου δεν φαινόταν πουθενά το πρόγραμμα που υπέγραφα ούτε οι τιμές που υπογράφουμε κλπ. Λέω έτσι θα γίνεται και τα έστειλα υπογεγραμμένα. Ένδειξη ρολογιού, υπεύθυνες δηλώσεις κλπ. 

Τον Ιανουάριο και Φεβρουάριο μου ήρθαν λογαριασμοί χωρίς ρήτρα. Δεν έδωσα σημασία καθώς ήμουν σίγουρος για την αίτηση. Τον Μάρτιο μου ήρθε λοιπόν λογαριασμός με ρήτρα και με έβαλαν στο Γ1Ν τελικά. Τους έστειλα μειλ και μου απάντησαν ότι η αίτηση ήταν για Γ1. Εγώ είμαι σίγουρος για την αίτηση αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω καθώς δεν έχω κάτι στα χέρια μου αφού όλα έγιναν μέσω του σάιτ της ΔΕΗ. 

Έτυχε αυτό σε κάποιον άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

Μόλις τώρα, BOYRACER71 είπε

Καλησπέρα

  

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδηποτε τιμη βαλω στην ΤΕΑ πανω απο 250, ειναι ακριβοοτερα απο το σταθερο της solar...

Το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω στο αμεσο μελλον να πεσει η ΤΕΑ κατω απο 250 αν κρινω απο την σταδιακα αυξανομενη τιμη της.... Δηλαδη και εναν μηνα να πεσει κατω απο 250 (πραγμα δυσκολο με βαση της ολης καταστασης για τους επομενους μηνες) δεν ισοσταθμιζει το επιπλεον που θα πληρωσω τον μηνα που η ΤΕΑ θα ειναι πανω απο 250...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jasonas21 είπε

Οποιαδηποτε τιμη βαλω στην ΤΕΑ πανω απο 250, ειναι ακριβοοτερα απο το σταθερο της solar...

Το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω στο αμεσο μελλον να πεσει η ΤΕΑ κατω απο 250 αν κρινω απο την σταδιακα αυξανομενη τιμη της.... Δηλαδη και εναν μηνα να πεσει κατω απο 250 (πραγμα δυσκολο με βαση της ολης καταστασης για τους επομενους μηνες) δεν ισοσταθμιζει το επιπλεον που θα πληρωσω τον μηνα που η ΤΕΑ θα ειναι πανω απο 250...

καταλαβαίνεις οτι προϋπόθεση είναι να είναι κύρια κατοικία για επιδοτήσεις , αλλιώς δεν έχει νόημα το κυμαινόμενο

το αναφέρω μήπως και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοειται, για κυρια κατοικια λεω... εγω σχεδον καθε τετραμηνο βαραω 1500 ημερήσιο και 800 νυχτερινο 

 

Επισης ασχετο αλλα γιατι λεγονται επιδοτησεις και οχι π.χ. χρέωση αγορας? :P επιδοτηση την εχω στο μυαλο μου σαν κατι καλο 😂

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mtzinos είπε

μολις ειδα λογαριασμο ελπεδισον και εφαγα τεραστιο σοκ. Ακομα δεν εχω διαβασει το τοπικ, φανταζομαι θα αναφερεστε σε αυτο και εσεις. Εχω λοιπον μια χρεωση ρητρα αναπροσαρμογης 950 ευρο!!

Πανε καλα οι ανθρωποι?? Εντωμεταξυ 20 δεκεμβρη με 10 γεναρη περιπου ημασταν κυπρο. Που να δουλευαν τα αιρκοντισιον και τοτε. Το σπιτι εχει μονο αιρκοντισιον, λογικα δουλευουν συνεχεια. Αλλα περα απο αυτο η καταναλωση που λενε ειναι για εργοστασια, θα μας τρελανουν. 1 χιλιαρικο κοντα για ρητρα αναπροσαρμογης???

...εγώ το σοκ το έφαγα με τις 5.787 κιλοβατώρες πάντως, όχι με τα 950. Ή μάλλον, κι εκεί έφαγα ένα μικρό σοκ, καθώς η αναπροσαρμογή σου βγήκε ~0,16, την στιγμή που για την συγκεκριμένη περίοδο κατανάλωσης θα έπρεπε να σου ήταν ~0,24..........

Εγώ στη θέση σου όχι δεν θ' αναρωτιόμουν "αν πάνε καλά", αλλά,,,θα τους έστελνα λουλούδια και γλυκά.

Ή μάλλον, επειδή πίσω έχει η αχλάδα την ουρά, περίμενε (πριν τα γλυκολούλουδα) πρώτα ΚΑΙ τον επόμενο λογαριασμό, μη τυχόν και σου βάλουν αναδρομική χρέωση της λάθος αναπροσαρμογής (το δικαίωμα το έχουν).

Μα καλά, δεν άκουσες καθόλου για τις "τεράστιες αυξήσεις στο ρεύμα" από το φθινόπωρο έστω - άντε από την αρχή του χειμώνα, ώστε να μην σου φαίνεται τώρα "παλαβός" ο λογαριασμός (και παράλληλα να μειώσεις καταναλώσεις)...; Τεσπα, ή σε πετρέλαιο θα τα πλήρωνες, ή σε ρεύμα που θα τα πληρώσεις τώρα (βασικά σε ρεύμα παίζει να σου βγήκε και περισσότερο, καθώς πχ πλήρωσες "χρυσές" τις ΥΚΩ στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις", αφού πάνε με κλίμακες κατανάλωσης). Το ρεύμα από το καλοκαίρι που πέρασε έχει γίνει πανάκριβο, ξέχνα πχ τί έκαιγες και πόσο πλήρωνες τον χειμώνα του '21 - αν δεν το συνειδητοποιήσεις αυτό, θα σε,,,,κάψει....Ακόμα και σε σταθερό ΔΕΗ να πας τώρα, τα ίδια (και χειρότερα) θα πληρώσεις τον χειμώνα του '23, αν δεν κατέβεις καταναλώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BOYRACER71 είπε

Έτυχε αυτό σε κάποιον άλλο;

...σε πολλούς, αλλά είσαι σε λάθος θέμα. Ξαναπόσταρέ το εδώ : https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=getNewComment

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kirileman είπε

ΔΙΚΑΙΩΣΗ!!!!!!!!!!!!!!

...εν τω μεταξύ όλα τα προτεινόμενα άρθρα δίπλα είναι για την Βατ (και τα "καλά" της,,,,και καλά).

Ένερτζι Πρέζα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...