Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, πριν λίγο μιλούσα με ηλικιωμένη συγγενή που φλίπαρε όταν είδε εκκαθαριστικό λογαριασμό W&V €900+ για λιγότερο από μήνα. Σύμφωνα με την ανάλυση, μέσα σε 26 μέρες κατανάλωσε 8000+kWh. Την ίδια στιγμή, οι ενδείξεις "προηγούμενη μέτρηση" και "τρέχουσα μέτρηση" είχαν διαφορά 800kWh.

Λάθη γίνονται λολ, οπότε να έχετε το νου σας.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@korakios ναι σωστα ειχες δικιο για τις χρεωσεις, εγω μπερδευτηκα!

 

Οποτε πχ εγω που εχω νυχτερινο και θελω πχ χωρις ρητρα, το μονο που εχω να κανω ειναι να συμπληρωσω τα 3 τετραμηνα και τελος? κανενα αλλο κενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jasonas21 είπε

@korakios ναι σωστα ειχες δικιο για τις χρεωσεις, εγω μπερδευτηκα!

Οποτε πχ εγω που εχω νυχτερινο και θελω πχ χωρις ρητρα, το μονο που εχω να κανω ειναι να συμπληρωσω τα 3 τετραμηνα και τελος? κανενα αλλο κενο?

ναι , αλλά κοίτα και για σταθερό VS κυμαινόμενο μήπως δε σε συμφέρει σταθερό πλέον

σίγουρα όμως σε κυμαινόμενο εξαρτιέσαι απο ρήτρα και επιδοτήσεις

δικαιούσαι ΚΟΤ ? αν όχι δε χρειάζεται κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios καταλαβα! Εγινε θα το ψαξω! Ευχαριστω πολυ!!

 

@Kzaxas την επιστολη την έστειλες στο email που σου έστειλε η εταιρεια με τις νεες χρεώσεις ή μεσω της φορμας επικοινωνιας στο site τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

έχεις παλιό excel , κοιτάς ώρα και ημερομηνία στο κελί Α1 και βλέπεις αν είναι πρόσφατο

αυτό ισχύει σε κάθε φύλλο

προσφατα ειναι ολα ναι. μπερδεμα μεγαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, toyotats είπε

προσφατα ειναι ολα ναι. μπερδεμα μεγαλο

δε θα το έλεγα , ξανατσέκαρε το excel της καρφιτσωμένης ανάρτησης άλλη ημερομηνία έχει, άλλη δείχνει αυτό που κατέβασες

Spoiler

image.png.2f74bc166103e7b194c793c03aee5359.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, toyotats είπε

400 ευρω φιαφορα μου βγαζει, τι κανω λαθος?

400€ διαφορά με τι ? Πάντως οι όποιες διαφορές είναι λογικές λόγω μεγαλύτερης χρέωσης κιλοβατώρας ή και πάγιου

αν κάπου έχω καμιά χοντράδα θα φανεί συνήθως , όλο και κάποιος θα κράξει 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios εχει γινει καθημερινοτητα η ασταματητη αλλαγη προς τα επανω των τιμων...μηπως μπορεις να προσθεσεις μια στηλη (οπως στο συνημμενο τα κοκκινα κελλια ) που να βγαζει το τελικο κοστος ηλεκτρικου?

προμηθεια ενεργειας ΚΑΙ ρυθμιζομενες, δια του συνολικου αριθμου των kwh ? εγω που αντλω απο το εξελ σου τις τιμες προμηθειας, για τον πινακα συγκρισης κοστους θερμανσης, εχω σχεδον ξεχασει οτι ειναι ΧΩΡΙΣ τις ρυθμιζομενες του κελιου Η13.

Αν ειναι αποδεκτο για την χρηση που το εχεις εδω , εχει καλως, αν κρινεις οτι μπερδευει αστο.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1242022 82127 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, toyotats είπε

δικο μου λαθος. 250 διαφορα βγαζει ελπεντισον με δεη Online. καλα ειναι δυνατον?

αφού ....δες τιμές κιλοβατώρας που έχει το σταθερό της ελπέδισον και το παγιο ανα έτος

1 λεπτό πριν, Specs είπε

@korakios εχει γινει καθημερινοτητα η ασταματητη αλλαγη προς τα επανω των τιμων...μηπως μπορεις να προσθεσεις μια στηλη (οπως στο συνημμενο τα κοκκινα κελλια ) που να βγαζει το τελικο κοστος ηλεκτρικου?

προμηθεια ενεργειας ΚΑΙ ρυθμιζομενες, δια του συνολικου αριθμου των kwh ? εγω που αντλω απο το εξελ σου τις τιμες προμηθειας, για τον πινακα συγκρισης κοστους θερμανσης, εχω σχεδον ξεχασει οτι ειναι ΧΩΡΙΣ τις ρυθμιζομενες του κελιου Η13.

Αν ειναι αποδεκτο για την χρηση που το εχεις εδω , εχει καλως, αν κρινεις οτι μπερδευει αστο.

δυστυχώς είμαι κατά , μιας και σκοπός είναι να φαίνεται η διαφορά των προγραμμάτων στο κόστος της τιμής προμήθειας

καταλαβαίνω οτι σε κάθε αλλαγή πρέπει να ξανακατεβάζεις το αρχείο , αλλά το έχεις απο excel
 

Spoiler

Μην ασχοληθείς καθόλου με τα ρητροπρογράμματα , θα φύγει ολοκληρωτικά το φύλλο και θα πατήσει στη μορφή του σταθερού λόγω του ΚΟΤ

Επίσης και στο σταθερό θα γίνει μεγάλη αλλαγή μιας και το % εκπτώσεων θα μπει ξεχωριστά σε κρυφή στήλη ανα πρόγραμμα για να βγάλω ανα επιλογή προγράμματος το κέρδος νυχτερινού και στη χρέωση προμήθειας .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αφού ....δες τιμές κιλοβατώρας που έχει το σταθερό της ελπέδισον και το παγιο ανα έτος

δυστυχώς είμαι κατά , μιας και σκοπός είναι να φαίνεται η διαφορά των προγραμμάτων στο κόστος της τιμής προμήθειας

καταλαβαίνω οτι σε κάθε αλλαγή πρέπει να ξανακατεβάζεις το αρχείο , αλλά το έχεις απο excel
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μην ασχοληθείς καθόλου με τα ρητροπρογράμματα , θα φύγει ολοκληρωτικά το φύλλο και θα πατήσει στη μορφή του σταθερού λόγω του ΚΟΤ

Επίσης και στο σταθερό θα γίνει μεγάλη αλλαγή μιας και το % εκπτώσεων θα μπει ξεχωριστά σε κρυφή στήλη ανα πρόγραμμα για να βγάλω ανα επιλογή προγράμματος το κέρδος νυχτερινού και στη χρέωση προμήθειας .

 

αρα τι καθομαι στην ελπεντισον.  Να παω δεη πρεπει σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Δηλαδη για να καταλαβω τωρα... η solar απο πιο φθηνή, εγινε η πιο ακριβη εταιρεια? 😵

η Προτέργια είναι ακριβότερη 😛

1 λεπτό πριν, toyotats είπε

αρα τι καθομαι στην ελπεντισον.  Να παω δεη πρεπει σωστα?

μπερδεύεσαι και αναφέρεις όνομα εταιρίας ,

καμία σχέση , σημασία έχει το πρόγραμμα

δες καταρχάς 4ο φύλλο για Σταθερό VS κυμαινόμενο και θα καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

σ

όχι , κατέβασε τον τιμοκατάλογο, βαριέμαι για λινκ και να τα ξαναλέω

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

199523944_Screenshot_20220411-1220342.pn

 

Ρε συ korakie τι βλέπω λάθος πάλι; 😑

Γ1Ν από το site της ΔΕΗ:

Screenshot_20220412-204855.png

Επεξ/σία από sheik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...