Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, toyotats είπε

καλα τα λες φιλε μου, αλλα ανοιξα το excel και καπως μπερδευτηκα, μπορει να με βοηθηση καπιος?

σε τι μπερδεύτηκες ακριβώς ?

3 ώρες πριν, jasonas21 είπε

εντωμεταξυ εγω εχω μεινει στο πολυ προηγουμενο excel που συμπληρωνες μονο καταναλωσεις 4μηνου! Τωρα τα ψιλοεχω χασει και εγω με το ποια κενα πρεπει να συμπληρωσω στο νεο excel :P 

στα κυμαινόμενα την ΤΕΑ ,στα επαγγελματικά ΤΕΑ και επιδότηση ,  τα υπόλοιπα δεν άλλαξαν , περιγράφονται στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

2 ώρες πριν, sheik είπε

είναι 0,11 και 0.07  και οχι 0,07 και 0,05

όχι , κατέβασε τον τιμοκατάλογο, βαριέμαι για λινκ και να τα ξαναλέω

3 ώρες πριν, jasonas21 είπε

@korakios το νυχτερινο της solar ειναι 0,342 , οχι 0,38

έχεις screenshot κάπου ? είχε πιο πίσω , μάλλον έκανα λάθος

όχι , κοινό είναι

Spoiler

199523944_Screenshot_20220411-1220342.pn

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, pedragorn είπε

μπορείτε βλέποντας τον λογαριασμό που σας δείχνω να μου πείτε αν συμφέρει η ΔΕΗ με αυτό το online ή το home enter?

Αν ήσουν στο online για ρεύμα θα πληρωνες

1382*0,229+292*0,176=367,87 

Τώρα έχεις χρεώσεις 21,9+417,6=439

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, leonidas1269 είπε

Καλησπερα,εκανα αλλαγη παροχου απο Προτεργια σε Δεη μετα το....κοστουμι που μου φορεσε η Προτεργια με το αρθρο 8.8.Ερωτηση.1...Επειδη ειχα συμβολαιο 12 μηνες ακομα θα πληρωσω 70 ευρω που εγραφε στο συμβολαιο μου η επειδη εχουν ενεργοποιησει την ρητρα αναπροσαρμοργης το γλυτωνω?

Ερωτηση 2 ..Ηδη εχω μεταφερθει στην Δεη και υπαρχει υπολοιπο πανω απο 1000ευρω....Αν δεν το πληρωσω με παει δικαστικως η μεταφερεται η οφειλη στο λογαριασμο της ΔΕΗ?

Δες τι γράφει το συμβόλαιο σου με την Πρωτεργια, σίγουρα κάπου θα λεει ότι μπορει να ενεργοποιήσει τη ρήτρα. Οπότε δεν το γλυτώνεις το 70αρι.

Το χρέος σου δεν μεταφέρεται στη ΔΕΗ. Ωστόσο η Πρωτεργια μπορεί να ζητήσει από τον ΔΕΔΗΕ διακοπή ηλεκτροδότησης. Δική σου απόφαση αν θα ρισκάρεις να στο κόψουν ή αν θα κάνεις διακανονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mtzinos είπε

θα μας τρελανουν. 1 χιλιαρικο κοντα για ρητρα αναπροσαρμογης???

953,24/5789=0,165 και είναι υπερβολικά λίγο (0,24 έπρεπε να είναι περίπου δηλαδή 5789*0,24  κανα 1400άρι)

άρα είτε απορρόφησε

είτε έκανες το καλοκαίρι συμβόλαιο και πρόλαβες εξάμηνη απαλλαγή

είτε το έναντι που γράφει είναι μόνο η χρέωση ενέργειας και πλήρωνες τότε ρήτρα . Δηλαδή το ποσό στον εκκαθαριστικό είναι συμπλήρωμα

έχασες μεγάλα ποσά πάντως για τέτοιες καταναλώσεις , τώρα διάβασε το

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Μπορείς κάποιος να μου πει με 2 λόγια πιο πρόγραμμα με συμφέρει περισσότερο αυτή τη στιγμή; Έχω 3 φασική παροχή και νυχτερινό ρεύμα. Έχω λάβει έναν εξωφρενικό λογαριασμό (λόγω θερμοσυσσωρευτών τεχνολογίας '80!!!) για τον χειμώνα που μας πέρασε από το Φυσικό Αέριο και θέλω να αλλάξω πάροχο πριν παρέλθει η προθεσμία εξόφλησής του, μήπως και διαπραγματετώ μαζί τους κάποιον ευνοϊκότερο διακανονισμό. Τους καλοκαιρινούς μήνες η κατανάλωση του ρεύματός μου είναι φυσιολογική και πέφτει σε κανονικά επίπεδα.  Θα ήθελα κάτι χωρίς δέσμευση, ώστε να επαναξιολογήσω την κατάσταση προς το Φθινόπωρο πάλι. Τι προτείνεται; Μελέτησα λιγάκι το excelάκι αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έγινε και ιδιαίτερα σοφός. Να πάω σε ΔΕΗ Γ1Ν με ρήτρα ή σε κάποιο πρόγραμμα χωρίς; Η ρήτρα είναι παντού η ίδια; Βασικά με πλεύρισε η NRG πριν λίγο καιρό και μου είπε πως λόγω του ότι είναι παραγωγός, χρεώνει μικρότερη ρήτρα επειδή ουσιαστικά δεν χρειάζεται να αγοράζει πολύ ρεύμα από το χρηματιστήριο. Ισχύει αυτό; Σας ευχαριστώ;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, toyotats είπε

Τι ακριβως συμπληρώνω και που ?

ανάλογα , πρέπει να μου πεις σε ποιο φύλλο είσαι

5 λεπτά πριν, vali είπε

Αν ήσουν στο online για ρεύμα θα πληρωνες

1382*0,229+292*0,176=367,87 

Τώρα έχεις χρεώσεις 21,9+417,6=439

που να κάνει με 0,17 & 0,13 ή 0,096 & 0,076 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kwstas_dimi είπε

Τι προτείνεται;

4ο φύλλο του excel

2 λεπτά πριν, kwstas_dimi είπε

Η ρήτρα είναι παντού η ίδια;

όχι , έχει κάποιες μικρές διαφορές

2 λεπτά πριν, kwstas_dimi είπε

Βασικά με πλεύρισε η NRG πριν λίγο καιρό και μου είπε πως λόγω του ότι είναι παραγωγός, χρεώνει μικρότερη ρήτρα επειδή ουσιαστικά δεν χρειάζεται να αγοράζει πολύ ρεύμα από το χρηματιστήριο. Ισχύει αυτό;

όχι , κλασσική ατάκα πωλητή οποιαδήποτε εταιρίας

διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση για αμφισβήτηση , το ίδιο και εσύ @mtzinos

Μόλις τώρα, toyotats είπε

στο πρωτο ειμαι. οικιακα χωρις ρητρα.

Spoiler

image.png.67683c9bd2329f89bc3a71f1a627f272.pngτο διάβασες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, toyotats είπε

το διαβασα ναι. αλλα πως θα τα υπολογισω να δω τι με συμφέρει? αυτο ρωτάω.

βάλε τετράμηνα και θα στα βγάλει αυτόματα , που είναι το δύσκολο ? έχεις και ΚΟΤ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

βάλε τετράμηνα και θα στα βγάλει αυτόματα , που είναι το δύσκολο ? έχεις και ΚΟΤ ?

ενοεις τα τετραμενα με τις KW που καιω σωστα?  τα συμπληρωσα αυτα αλλα οι τιμες πανω βγαινουν βγαινουν πχ για την ελπεντισον που ειμαι 750 και για την δεη 360 , πως γινετε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, toyotats είπε

ενοεις τα τετραμενα με τις KW που καιω σωστα?  τα συμπληρωσα αυτα αλλα οι τιμες πανω βγαινουν βγαινουν πχ για την ελπεντισον που ειμαι 750 και για την δεη 360 , πως γινετε αυτο?

ανέβασε screenshot

Spoiler

μέσα σε spoiler αν μπορείς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...