Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Panos308 είπε

Το ερωτημα ειναι το εξης υπαρχει ιδιωτικη εταιρεια πιο οικονομική με ρήτρα η χωρις η θα μπλέξω; η δεη εχει καταντησει πανακριβη σχετικα και με τις τελικες αλλαγες προγραμματων.

Εσύ είσαι με συμβόλαιο μέχρι τον Ιανουάριο του 2023 με 0,18 ημέρα και 0,13 νύχτα. Δεν υπάρχει τίποτα φθηνότερο στην αγορά σήμερα, ειδικά όταν μιλάμε για τόσο μεγάλες καταναλώσεις σαν την δική σου. 

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

Κλείνω με επανάληψη : ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΥΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΕΡ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ : ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟ 'ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ - ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΟΥΝ.

OΚ ευχαριστώ και εγω το ξανα σκέφτηκα να μην καταργήσω το my home enter και βλεπουμε ειδικα με τις τιμες που βλεπω αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, valantis123 είπε

Ειχα καιρό να γράψω γιατί ολα πήγαιναν ωραία... αλλά έσκασε σήμερα το καυτό μαιλ του σουμπασι... 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20220411_200501.jpg.21459e3a2a066aa8e65b730d8532a639.jpg

Εχω χάσει λίγα επεισόδια..

Υποθέτω δεν παραμένω με αυτές της χρεώσεις? 

Να δω κάτι στο excell για εταιρείες καπου στις 2κ κιλοβατώρες που έχουν οι δικοί μου ή πάω καπάκια στο θέμα τής ΔΕΗ? 

Ψάχνω και τής πιο πίσω σελίδες αλλά έχω καεί είμαι απο το κινητό.

παίζει σε ένα προσωπικό μήνυμα η επιστολή να την στείλω και εγώ να γλυτώσουμε κανα μήνα ακόμη? 

30 μέρες είπαν και σε εμένα.

Βασικά είναι αυτή που ανέφερε ο κορακιος με λίγες αλλαγές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kzaxas είπε

Έτοιμη η επιστολή για τις 30 μέρες. Σίγουρα 2 μήνες περίπου είναι καλός χρόνος μπας και βγει τίποτα καλό.Ετοιμάζω άλλες 2 για συγγενείς και αύριο θα τις στείλω.

Για την αύξηση των τιμών δεν θα κάνω κάτι γιατί πραγματικά μας εξέπληξαν ευχάριστα όλο αυτό το διάστημα με την όλο κατάσταση και μιλάμε για μια από τις πιο μικρές αν όχι την μικρότερη από όλες τις εταιρείες οπότε σέβομαι την απόφαση τους (αν και δεν με συμφέρει)και το θεωρώ και λογικό στην παρούσα κατάσταση.

Αρε Solar 😁

 

Οπα αυτο πως το κάνουμε? Υπάρχει έτοιμη επιστολή καπου για +30 ημερες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

τα έβγαλε απο το site εντελώς , θα βάλω ερωτηματικό για να μην τα σβήνω και τα ξαναβάζω σε λίγες μέρες

 

για να μην κουραστεις.

0,380 και -10% εκπτωση συνεπειας. Παγιο απο 6,9 σε 15€.

μηπως μπορεις να με βοηθησεις στο πως υπολογιζεται η χρεωστεα ζητηση (χρεωση ισχυος) σε σχεση με τις κιλοβατωρες που καταναλωνονται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiace είπε

για να μην κουραστεις.

0,380 και -10% εκπτωση συνεπειας. Παγιο απο 6,9 σε 15€.

μηπως μπορεις να με βοηθησεις στο πως υπολογιζεται η χρεωστεα ζητηση (χρεωση ισχυος) σε σχεση με τις κιλοβατωρες που καταναλωνονται ;

με πέτυχες σε σβήσιμο , ο λογαριασμός γράφει όσο έχω δει σε ξεχωριστό πεδίο , ρώτα @HERTHAN

απο τα λίγα που κατάλαβα , είναι αν στιγμιαία μπαίνει μπροστά βαρύ μηχάνημα  (ή πολλά μαζί ταυτόχρονα μηχανήματα) και τραβάς παραπάνω ρεύμα απο το συμφωνημένο , μπορεί και να κάνω λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Οπα αυτο πως το κάνουμε? Υπάρχει έτοιμη επιστολή καπου για +30 ημερες? 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59167023

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@skiace Η ζήτηση ισχύος είναι νομίζω μεταβαλλόμενο. Πχ εσύ έχεις συμφωνήσει σε μια ισχύ με τον προμηθευτή σου εν προκειμένω ΔΕΗ στα 135 kVA, δηλαδή μπορείς – έχεις συμφωνήσει κάθε στιγμή να κάνεις χρήση από το δίκτυο μέχρι 135 kW ισχύ. Αν κάποια μέρα η συνολική ζήτηση, βάσει της ισχύος που αποδίδουν και καταναλώνουν οι συσκευές, ανέβει στιγμιαία στα 145 kW (η ασφάλεια του μετρητή το επιτρέπει), ο μετρητής θα καταγράψει 10 kW παραπάνω από το συμφωνημένο. Για τα 10 kW που ζήτησες παραπάνω από το συμφωνημένο (δεν έχει σημασία η διάρκεια), θα χρεωθείς επιπλέον της χρέωσης κατανάλωσης (σε kWh) και την χρέωση ισχύος (χρεωστέα ζήτηση) για την περίοδο κατανάλωσης που θα εκκαθαριστεί στο λογαριασμό. Αυτήν η ζήτηση προκύπτει επειδή οι συσκευές που λειτουργούν με επαγωγικά/χωρητικά στοιχεία κυκλωμάτων (πηνία, πυκνωτές), δηλαδή ό,τι έχει κινητήρα (ψυγείο, κλιματιστικό, ηλεκτρική σκούπα, πιστολάκι μαλλιών, κ.τ.λ.), καθώς και όλες οι λάμπες αερίου (φθορισμού, οικονομίας, κ.τ.λ.), καταναλώνουν για λίγη ώρα μετά την εκκίνησή τους 3 έως 5 φορές παραπάνω ισχύ από την ονομαστική τους. Αν δηλαδή το ψυγείο είναι προδιαγραφών π.χ. 2 kW (2.000 Watt), κάθε φορά που ξεκινά το μοτέρ του, καταναλώνει για λίγα δευτερόλεπτα 6 kW έως 10 kW! Και το μοτέρ ξεκινά περισσότερες φορές, όσο πιο πολλές φορές ανοίγουμε και κρατάμε ανοιχτή την πόρτα του ψυγείου. Και η χρήση λοιπόν των συσκευών, επηρεάζει τη χρεωστέα ζήτηση.

Ο μαθηματικός τύπος που συσχετίζει τη χρεωστέα ζήτηση (Χ.Ζ.) με την συμφωνημένη ισχύ (Σ.Ι.) είναι ο εξής:

kW = kVA x συνφ

Όπου:

kVA = Συμφωνημένη Ισχύς

συνφ = ο συντελεστής ισχύος ο οποίος ισούται με 1 όταν η Τάση (Volt) και η Ένταση (Ampere) δεν έχουν διαφορά φάσης, πρακτικά στις παροχές έως 35 kVA.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Σόρρυ για το κατεβατό, απλά έχω κ γω καμμένη γούνα από τη ζήτηση ισχύος.

Επεξ/σία από argilleas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

μπροστά βαρύ μηχάνημα  (ή πολλά μαζί ταυτόχρονα μηχανήματα) και τραβάς παραπάνω ρεύμα απο το συμφωνημένο , μπορεί και να κάνω λάθος

1 ώρα πριν, argilleas είπε

Ελπίζω να βοήθησα. Σόρρυ για το κατεβατό, απλά έχω κ γω καμμένη γούνα από τη ζήτηση ισχύος

@skiaceΕτσι οπως τα λεει ο kor(με λιγα λογια) και ο argi(με πολλα λογια) ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχωμαι παλι στο θεμα μου. Ξαναμιλισα με Τον γνωστό μου που με είχε βάλει στην Ελπεντισον και θελει να με παει τωρα στην watt&volt.Του είπα πως δεν έχει νόημα να φύγω από την Ελπεντισον και να παω στην watt volt Διότι και ο πολύ λίγες πι κιλοβατώρες Που καταναλωνο και δεν έχω πρόβλημα ακόμα και σε ρητρο προγραμα. Του ειπα επισης οτι η τιμη δεν ειναι σταθερη στο zero της vatt volt που θελει να με βαλει και μου ειπε οτι ουτε στην ελπεντισον ειναι. Μου ειπε οτι θα δω μια διαφορα 10%  αν παω στο zero της watt volt. Τι λετε αξιζει το ρισκο η θα πληρωνο τα ιδια και παραπανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, toyotats είπε

Επανερχωμαι παλι στο θεμα μου. Ξαναμιλισα με Τον γνωστό μου που με είχε βάλει στην Ελπεντισον και θελει να με παει τωρα στην watt&volt.Του είπα πως δεν έχει νόημα να φύγω από την Ελπεντισον και να παω στην watt volt Διότι και ο πολύ λίγες πι κιλοβατώρες Που καταναλωνο και δεν έχω πρόβλημα ακόμα και σε ρητρο προγραμα. Του ειπα επισης οτι η τιμη δεν ειναι σταθερη στο zero της vatt volt που θελει να με βαλει και μου ειπε οτι ουτε στην ελπεντισον ειναι. Μου ειπε οτι θα δω μια διαφορα 10%  αν παω στο zero της watt volt. Τι λετε αξιζει το ρισκο η θα πληρωνο τα ιδια και παραπανω;

πάμε πάλι ,

σε κυμαινόμενο δεν πας με δέσμευση όπως το zero δηλαδή .

Όντως η ελπέ έχει κάπως μεγάλο συντελεστή προσαύξησης , βάλε στο excel κιλοβατώρες και δες ποιο κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση σε συμφέρει 

edit παίξε και με τιμές χοντρικής και δες τελικές προ ΦΠΑ& επιδοτήσεων 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, toyotats είπε

Τι λετε αξιζει το ρισκο η θα πληρωνο τα ιδια και παραπανω;

Στη θέση σου θα πήγαινα Γ1 στη ΔΕΗ. Ελάχιστο πάγιο, χωρίς δέσμευση και ρήτρα αποχώρησής. Και ανταγωνιστική τιμή κιλοβατώρας σχέση με τα άλλα κυμαινόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sheik είπε

Guys και γιατι να μη μεταπηδησω εντος Solar στο Οικιακο S1N αντι να παω στο Γ1 πχ;

Ουτε ελαχιστη παραμονη, ουτε παγιο

image.png.b0995994a622c0ddcdfbf1866e0eb1b2.png

Θα βάλω τα κυμαινομενα της Solar στο excel αργότερα για σύγκριση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα είμαι στην volton και αρνούνται να μου στείλουν το διακανονισμό που έχω συμφωνήσει για να μπορέσω να φύγω και να πάω στην ΔΕΗ. Να σημειωθεί ότι έχω χάσει και την συνέπεια αρα δεν με συμφέρει να κάτσω καθόλου. Τι μπορώ να κάνω για να μου στείλουν το διακανονισμό τωρα, και όχι στο τέλος του μήνα. 

 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...