Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα καιρό να γράψω γιατί ολα πήγαιναν ωραία... αλλά έσκασε σήμερα το καυτό μαιλ του σουμπασι... 

Spoiler

IMG_20220411_200501.jpg.21459e3a2a066aa8e65b730d8532a639.jpg

Εχω χάσει λίγα επεισόδια..

Υποθέτω δεν παραμένω με αυτές της χρεώσεις? 

Να δω κάτι στο excell για εταιρείες καπου στις 2κ κιλοβατώρες που έχουν οι δικοί μου ή πάω καπάκια στο θέμα τής ΔΕΗ? 

Ψάχνω και τής πιο πίσω σελίδες αλλά έχω καεί είμαι απο το κινητό.

13 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Έτοιμη η επιστολή για τις 30 μέρες. Σίγουρα 2 μήνες περίπου είναι καλός χρόνος μπας και βγει τίποτα καλό.Ετοιμάζω άλλες 2 για συγγενείς και αύριο θα τις στείλω.

Για την αύξηση των τιμών δεν θα κάνω κάτι γιατί πραγματικά μας εξέπληξαν ευχάριστα όλο αυτό το διάστημα με την όλο κατάσταση και μιλάμε για μια από τις πιο μικρές αν όχι την μικρότερη από όλες τις εταιρείες οπότε σέβομαι την απόφαση τους (αν και δεν με συμφέρει)και το θεωρώ και λογικό στην παρούσα κατάσταση.

Αρε Solar 😁

 

παίζει σε ένα προσωπικό μήνυμα η επιστολή να την στείλω και εγώ να γλυτώσουμε κανα μήνα ακόμη? 

30 μέρες είπαν και σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, paul2 είπε

Καλησπέρα και απο εμένα, είμαι και εγω ένας πελάτης της volterra που του άλλαξαν το τιμολόγιο. Σήμερα προχώρησα σε παράπονο στη ΡΑΕ

πρώτα επικοινωνία με πάροχο , μετά ΡΑΕ

19 λεπτά πριν, paul2 είπε

Τι προτείνετε απο δω και πέρα?

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

19 λεπτά πριν, paul2 είπε

Παραμονή στη volterra και ενημέρωση κάθε μέρα ψάχνωντας για ένα παράθυρο που λένε και οι ορειβάτες!

αν μείνεις σε ρητροπρόγραμμα απαραίτητα χωρίς δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εστειλα ηδη για τις 30 ημερες.Επισης εγραψα οτι δεν δεχομαι τις νεες τιμες γιατι εχασα αλλες προσφορες που υπηρχαν.

Να σε ρωτησω ....ολο αυτο το διαστημα σου εβαζαν επιδοτηση στον λογαριασμο απο solar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πάτησα από την solar energy στο Γ22.

τετραπλασιασμός τιμής κιλοβατώρας και 2,5 φορές το μηνιαίο πάγιο.

εχουμε κάποια πρόταση εταιρείας σε Γ22 σταθερό ;

δυστυχως μετά από 8 μήνες ξαναψαξιμο για πάροχο σε τιμές πια στον θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiace είπε

εχουμε κάποια πρόταση εταιρείας σε Γ22 σταθερό ;

δυστυχως μετά από 8 μήνες ξαναψαξιμο για πάροχο σε τιμές πια στον θεό.

Δυσκολο.

Δεν το excel αρχικα αλλα κανε κι ενα ψαξιμο σε ολους τους παροχους μηπως εχει βγει τιποτα γιατι εχω αρκετο καιρο να κοιταξω.

Ευτυχως προλαβα για μια μερα το σταθερο στην EFA.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, skiace είπε

εχουμε κάποια πρόταση εταιρείας σε Γ22 σταθερό ;

κατέβασε το excel , βαλε τιμή του Γ22 της ΔΕΗ που έχω πιο κάτω με εκπτώσεις , βρες ΦΕΚ για επιδοτήσεις αν ισχύει το 0,13 και όχι 0,23€/kw και μαντεύεις ΤΕΑ 😛

Μετά συγκρίνεις με we και (αν ισχύει) κοιτάς αν έχει και όριο κατανάλωσης

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

κατέβασε το excel , βαλε τιμή του Γ22 της ΔΕΗ που έχω πιο κάτω με εκπτώσεις , βρες ΦΕΚ για επιδοτήσεις αν ισχύει το 0,13 και όχι 0,23€/kw και μαντεύεις ΤΕΑ 😛

Μετά συγκρίνεις με we και (αν ισχύει) κοιτάς αν έχει και όριο κατανάλωσης

Volterra παρόλο που το έχει στα προγράμματα της, η σελίδα είναι νεκρή. Μήπως το δίνουν μόνο τηλεφωνικά ;

η ΔΕΗ θα έχει και επιπλέον χρέωση ισχύος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skiace είπε

Volterra παρόλο που το έχει στα προγράμματα της, η σελίδα είναι νεκρή. Μήπως το δίνουν μόνο τηλεφωνικά ;

ποιο λες ?

3 λεπτά πριν, skiace είπε

η ΔΕΗ θα έχει και επιπλέον χρέωση ισχύος ;

ναι  , 1,23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω είχα πριν κάτι μήνες το δεη Γ1Ν με κοινωνικό τιμολόγιο+ νυχτερινο όριο 1.600 kwh, με ρητρα αναπροσαρμογής έναντι λογαριασμος 108,00€ εκκαθαριστικος 534,00€  σε αυτο το προγραμμα είχα κάψει 2.682 kwh.

Απο 21 ιανουαριου 2022 ενεργοποιησα το δεη my home enter  με τιμη kwh μερας 0.18 και νυχτας 0.13 (διότι άκουγα για την ρητρα αναπροσαρμογης και ειπα να αλλαξω) αν και δεν ξερω αν εκανα καλη επιλογη με τις παρακατω αυξησεις  αρχιζω να το μετανιωνω.

Και παρατηρησα μια αυξηση εναντι 332,00€ απο 30/3/2022 ο εκκαθαριστικός ήρθε 997,00€  είχα κλαψει 4.210 kwh (βεβαια εκανε και πολλα κρυα) και παλι με ρητρα αναπροσαρμογης   441,34€    οταν τους ρωτησα γιατι τοσο ποσο η απαντηση τους ηταν αργησα να το ενεργοποιησω και ο λογαριασμος ηταν απο το διαστημα απο 26/11- 25/01 και οτι δεν θα την ξαναδω την ρητρα αυτη.

Το ερωτημα ειναι το εξης υπαρχει ιδιωτικη εταιρεια πιο οικονομική με ρήτρα η χωρις η θα μπλέξω; η δεη εχει καταντησει πανακριβη σχετικα και με τις τελικες αλλαγες προγραμματων.

 Δεη My home online τωρα :  ημέρα :0.22 kwh

                                                      Νυχτα: 0.17 kwh

Δεη my home enter  ημέρα 0.24€ kwh

                                      νυχτα 0.18

 

Επεξ/σία από Panos308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

ποιο λες ?

ναι  , 1,23

https://www.volterra.gr/programmata-360-gia-tin-epixeirisi/programmata-360-ilektrikis-energeias-gia-tin-epixeirisi/epixeirisi-g22/

θα πρεπει να ενημερωσεις το excel σου με τις νεες τιμες στα επαγγελματικα της solar.

ποτε δεν καταλαβα πως υπολογιζεται η χρεωση ισχυος, ακομη και οταν ημουν στην Δεη. Το Γ22 της Δεη ειναι με κυμαινομενο και οχι σταθερο.

Σταθερα προγραμματα σε Γ22 μονον οι 3 εταιρεις που αναφερεις στο excel σου, εχουν πια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, skiace είπε

θα πρεπει να ενημερωσεις το excel σου με τις νεες τιμες στα επαγγελματικα της solar.

τα έβγαλε απο το site εντελώς , θα βάλω ερωτηματικό για να μην τα σβήνω και τα ξαναβάζω σε λίγες μέρες

απο Volterra με έχεις μπερδέψει , δεν υπάρχει κάτι παρα μόνο το

https://www.volterra.gr/programmata-360-gia-tin-epixeirisi/programmata-360-ilektrikis-energeias-gia-tin-epixeirisi/360-euelixia-g22/

(με ρήτρα)

17 λεπτά πριν, skiace είπε

Το Γ22 της Δεη ειναι με κυμαινομενο και οχι σταθερο.

ναι το ξέρω , βάζεις κυμαινόμενο στο "Πρόγραμμά Σας" συμπληρώνοντας ΤΕΑ και επιδότηση . Αν θες να βάλεις χειροκίνητα άλλο σταθερό τότε βάζεις στην ΤΕΑ μηδέν

17 λεπτά πριν, skiace είπε

Σταθερα προγραμματα σε Γ22 μονον οι 3 εταιρεις που αναφερεις στο excel σου, εχουν πια ;

ναι

17 λεπτά πριν, skiace είπε

κατάλαβα ποιο λες , είδα παλιότερο excel , είχε 0,243 αλλά καταργήθηκε

18 λεπτά πριν, Panos308 είπε

Το ερωτημα ειναι το εξης

4ο φύλλο του excel , το κατεβάζεις και ανοίγεις αντίγραφο , μετά πας κάτω και βάζεις στο "φθηνότερη τιμή κιλοβατώρας σταθερού" την τιμή 0,17 (αν θες να συγκρίνεις με τις παλιές τιμές δηλαδή) , μετά τσεκάρεις τι σου βγάζει στο "αποτέλεσμα ΚΟΤ"

αρχές άλλου μήνα επαναλαμβάνεις με τη μέση ΤΕΑ Απριλίου και τις ανακοινώσεις για επιδοτήσεις και την τιμή του χαμηλότερου σταθερού

επαναλαμβάνεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sheik είπε

Τι κανω τωρα; Που σκατα να παω; 

Σημ: Θερμανση εχω ρευμα-θερμοσυσσωρευτες.

Spoiler

...τα σκατά στην προκείμενη περίπτωση είναι οι Θ/Σ. Κυριολεκτικά : αντί να τα δίνεις στον πάροχο τον επόμενο χειμώνα, δωσ' τα να βάλεις κλιματιστικά 2 "καλά" κλιματιστικά. Μπες και στο σχετικό θρεντ από τώρα και βγάζε λίγο-λίγο το φίδι από την τρύπα ώστε να είσαι έτοιμος. Αν ήδη έχεις κλιματιστικό-α, αλλά παλιά/ενεργοβόρα, περίμενε μέχρι ν' ανακοινώσουν ΚΑΙ το πρόγραμμα επιδότησης αντικατάστασης ενεργοβόρων συσκευών. Σίγουρα θα χρειαστείς, ανάλογα την περιοχή και την μόνωση του σπιτιού, να ενισχύσεις τη φάση έστω με κάποιο θερμομονωτικό εξωτερικό βάψιμο. Όλα αυτά φυσικά σε περίπτωση που μπορείς να διαθέσεις χρήμα πριν τον χειμώνα, για να μην το χάνεις λίγο-λίγο κατά την διάρκειά του...

Αν την καλοκαιρινή περίοδο δεν θα έχεις τόσο μεγάλη κατανάλωση (την οποιά δεν ανέφερες, αλλά με Θ/Σ να μην είσαι στις 4Κ/kWh 4-5 μήνες του χειμώνα; ), αλλά θα είσαι κοντά στις, πες, το πολύ 450kWh/μηνα μέχρι ξερωγώ Νοέμβρη, ρισκάρεις (αν μιλάμε για δηλωμένη 1η κατοικία στο Τάξις) να πας σε κυμαινόμενο (Γ1 ΔΕΗ, που δεν έχει δέσμευση παραμονής) και αν κάτι αλλάξει στην πορεία, πας στο..."κάτι". Αν σε παίρνει από την άλλη να πληρώνεις το 0,23 που βγαίνουν τα σταθερά ΔΕΗ, μέχρι να ξανάρθει χειμώνας, και θες να "ξανοιάσεις" από τώρα (μη γίνει και καμμιά πιο βαριά στραβή τους επόμενους μήνες), πας σε αυτά (στο Εντερ). Αλλά η λογική λέει ΤΩΡΑ στο Γ1 (αν έχεις την "μειωμένη" κατανάλωση που λέγαμε), και σε μερικούς μήνες ξαναβλέπεις (και τί θα γίνει με την χονδρική, και τί θα γίνει με τις επιδοτήσεις, κτλ-κτλ...). Εσύ ξέρεις τα δεδομένα σου (κυρίως τις καταναλώσεις), εσύ αποφασίζεις...

 

5 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Λεω της υπαλλήλου, πως οταν επι 2.5 έτη σας πληρωνα σταθερά 8.5 λεπτα, ΕΝΩ γυρω μου πληρωναν 4.5 λεπτα και κατι ψιχουλα ΟΤΣ, ήμουν καλός. Τώρα είμαι λακαμάς. Πήγε να χασκογελάσει, είναι η αλήθεια. Βεβαια, εγώ κυριολεκτικα αισθάνομαι λακαμάς...

Υ.Γ. τουλάχιστο αν μας ειδοποιούσαν μεχρι 31/12 θα μπαίναμε στο online enter της ΔΕΗ με τα 0.12 για 24 μήνες :(

(εννοείς με τα 0,10 για 24 μήνες, μέχρι 3/12/21) ....αν ειδοποιούσαν τότε, θα αισθανόντουσαν αυτοί λακαμάδες :P

5 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Στους ειδικούς απλά αναφέρει το τιμοκατάλογο με σημείωση πως η τιμή ειναι σταθερή και δε μεταβάλλεται απο ρήτρα ΟΤΣ ή απο οποιαδήποτε άλλη χρέωση.

...για αυτό και σου αλλάζουν πρόγραμμα και σε βάζουν σε πρόγραμμα που,,,μεταβάλλεται...

5 ώρες πριν, kosmasgr είπε

Υ.Γ. ριπογονες λιγνητικες μονάδες 🤡🤡🤡

...μα ΕΙΝΑΙ ρυπογόνες οι λιγνιτικές μονάδες. Ολόκληρη ιστορία έχει γίνει εδώ και χρόνια και έχουμε δεχτεί ως χώρα (όπως όλες οι άλλες) σταδιακά ν' απεξαρτητοποιηθούμε από τα ορυκτά καύσιμα (και όσο τα χρησιμοποιούμε πληρώνουμε "φόρους" που τα καθιστούν ασύμφορα). Κατά τ' άλλα εναλλακτική ΔΕΝ υπάρχει στην πράξη, όποτε γεια μας.

5 ώρες πριν, teohokage είπε

Αυτό που μας έστελνε η Volterra κάτω κάτω στο τελευταίο φύλλο του λογαριασμού μπορεί να πιαστεί σαν ενημέρωση??

...το "σεντονάκι" που εννοείς, δεν είναι "ενημέρωση" (όπως την εννοείς) - αλλά απλά "κλάψα" της Βολτέρα...

54 λεπτά πριν, paul2 είπε

Καλησπέρα και απο εμένα, είμαι και εγω ένας πελάτης της volterra που του άλλαξαν το τιμολόγιο. Σήμερα προχώρησα σε παράπονο στη ΡΑΕ και έκανα μια μικρή έρευνα και στη σελίδα της ΔΕΗ, αφού σε προηγούμενα ποστ την προτείνατε αρκετοί απο σας, διαπιστώνοντας οτι απο σήμερα άλλαξε τις τιμές της, στο on line τουλάχιστον. Τι προτείνετε απο δω και πέρα? Παραμονή στη volterra και ενημέρωση κάθε μέρα ψάχνωντας για ένα παράθυρο που λένε και οι ορειβάτες!

...από το ύψος των καταναλώσεών σου εξαρτάται (σε βάθος έτους), για το σε τί ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ θα πας (διότι ο πάροχος, θα έλεγα είναι κλειδωμένος : ΔΕΗ...Παραμονή στη Βολτέρα, γιατί; Για να πληρώνεις παραπάνω πάγιο και 0,015 παραπάνω την κιλοβατώρα; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

ατομική επιστολή , λογοδότηση στη ΡΑΕ για το αν συντρέχουν λόγοι αλλαγής , πατάς στα μπλε γράμματα και σε πάει σε ένα λινκ

δικαστικά , ΡΑΕ, ότι τραβάει η όρεξή σου

καρφιτσωμένη ανάρτηση τέρμα απάνω

Οκ σε ευχαριστώ θα είμαι σε επαγρύπνηση και θα πράξω αναλόγως εφόσον συμβεί ! Πως μας καντάτησαν έτσι να θέλεις έναν δικηγόρο όλη την ώρα για να ζητάς τα αυτονόητα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Panos308 είπε

Εγω είχα πριν κάτι μήνες το δεη Γ1Ν με κοινονικο τιμολογιο+ νυχτερινο όριο 1.600 kwh, με ρητρα αναπροσαρμογής έναντι λογαριασμος 108,00€ εκκαθαριστικος 534,00€  σε αυτο το προγραμμα είχα κάψει 2.682 kwh.

Απο 21 ιανουαριου 2022 ενεργοποιησα το δεη my home enter  με τιμη kwh μερας 0.18 και νυχτας 0.17 (διότι άκουγα για την ρητρα αναπροσαρμογης και ειπα να αλλαξω) αν και δεν ξερω αν εκανα καλη επιλογη με τις παρακατω αυξησεις  αρχιζω να το μετανιωνω.

Και παρατηρησα μια αυξηση εναντι 332,00€ απο 30/3/2022 ο εκκαθαριστικός ήρθε 997,00€  είχα κλαψει 4.210 kwh (βεβαια εκανε και πολλα κρυα) και παλι με ρητρα αναπροσαρμογης   441,34€    οταν τους ρωτησα γιατι τοσο ποσο η απαντηση τους ηταν αργησα να το ενεργοποιησω και ο λογαριασμος ηταν απο το διαστημα απο 26/11- 25/01 και οτι δεν θα την ξαναδω την ρητρα αυτη.

Το ερωτημα ειναι το εξης υπαρχει ιδιωτικη εταιρεια πιο οικονομική με ρήτρα η χωρις η θα μπλέξω; η δεη εχει καταντησει πανακριβη σχετικα και με τις τελικες αλλαγες προγραμματων.

...η ΔΕΗ παρά τις σημερινές αλλαγές τιμολόγησης για ΝΕΑ συμβόλαια (δλδ ΔΕΝ ισχύουν για ΕΣΕΝΑ) παραμένει "η-πιο-φθηνή-ακριβή:P

Κατά τ' άλλα ΞΕΧΝΑ τις συγκρίσεις που κάνεις με το παρελθόν : "...στο Γ1 τότε πλήρωσα τόσα για τόση κατανάλωση..." : έκτοτε οι τιμές αναπροσαρμογής έχουν ανέβει. Και ΜΗΝ το κουνάς από το σταθερό που μπήκες πριν μήνες. Πολύ καλά έκανες (έστω τότε, διότι είχες ήδη καθυστερήσει - ένα μόλις μήνα πριν ν' άλλαζες, και θα ήσουν μέχρι τον Δεκέμβρη του '23 με 0,10 ημερήσιο και 0,08 νυχτερινό) και άλλαξες. Μην ξεχνάς πως η κρατική επιδότηση αφορά τις πρώτες 300 κιλοβατώρες του κάθε μήνα - τις υπόλοιπες τις πληρώνεις χρυσάφι στα ρητροπρογράμματα (όπως το Γ1 που ήσουν). Μέχρι τον Γενάρη του '23 είσαι καλυμμένος λοιπόν. Απλά κοίτα να περιορίσεις λίγο τις καταναλώσεις σου, γιατί το ρεύμα είναι - ακόμη και για το πρόγραμμα που είσαι - ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ σαν αγαθό πλέον. Όσο λιγότερο θα καις, τόσα λιγότερα θα σου έρχονται.

Κλείνω με επανάληψη : ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΥΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΕΡ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ : ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟ 'ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ - ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...