Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε απόψεις , απο τη στιγμή που στα σταθερά μείναν 3 και ο κούκος και πλέον ακρίβυναν , να μπούνε σε ένα φύλλο όλα τα προγράμματα ή θα γίνει μακρινάρι ?

εννοώ για τα οικιακά με και χωρίς ρήτρα (φυσικά θα υπάρχει ένδειξη για το ποια είναι σταθερά και ποια όχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

Για πείτε απόψεις , απο τη στιγμή που στα σταθερά μείναν 3 και ο κούκος και πλέον ακρίβυναν , να μπούνε σε ένα φύλλο όλα τα προγράμματα ή θα γίνει μακρινάρι ?

εννοώ για τα οικιακά με και χωρίς ρήτρα (φυσικά θα υπάρχει ένδειξη για το ποια είναι σταθερά και ποια όχι)

Μην τολμήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Για πείτε απόψεις , απο τη στιγμή που στα σταθερά μείναν 3 και ο κούκος και πλέον ακρίβυναν , να μπούνε σε ένα φύλλο όλα τα προγράμματα ή θα γίνει μακρινάρι ?

εννοώ για τα οικιακά με και χωρίς ρήτρα (φυσικά θα υπάρχει ένδειξη για το ποια είναι σταθερά και ποια όχι)

Από την στιγμή που είναι τόσο  λίγα εγώ θα τα ήθελα όλα μαζί,έτσι για αλλαγή 😁,τόσο καιρό το Excel το έριχνα κρυφές ματιές μην ματιασω την solar, τώρα θα το χρειαστώ ξανά!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jasonas21 είπε

Μολις μου ηρθε και εμένα η λυπητερή απο σολαρ

Αντε να ξαναψαχνουμε νεο παροχο τωρα... 😅

Το excel ενημερώθηκε? 😛

εγώ θα ρωτούσα γιατί 30 μέρες και όχι 60

@Kzaxas

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Για πείτε απόψεις , απο τη στιγμή που στα σταθερά μείναν 3 και ο κούκος και πλέον ακρίβυναν , να μπούνε σε ένα φύλλο όλα τα προγράμματα ή θα γίνει μακρινάρι ?

εννοώ για τα οικιακά με και χωρίς ρήτρα (φυσικά θα υπάρχει ένδειξη για το ποια είναι σταθερά και ποια όχι)

Όχι στη συγχώνευση.

Ίσως να υπάρχει και δεύτερο αρχείο παράλληλα με το αρχικό, με "όλα μέσα"; Ή 5η σελίδα στο υπάρχον;

Ο καιρός θα δείξει ποια προγράμματα και ποιοι πάροχοι θα επιβιώσουν της κρίσης. Δεν αποκλείεται μέχρι το τέλος του έτους το σκηνικό να είναι πολύ διαφορετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2022 στις 8:37 ΜΜ, korakios είπε

έχεις την απόφαση του ΣτΕ να ανοίξω νέο θέμα μιας και το κόβω να γράφονται εδω σελίδες και σίγουρα με καυστικά σχόλια

Σόρρυ για την καθυστέρηση...η απόφαση είναι παλαιότερη απλά εφαρμόστηκε στον Θαλή πρόσφατα

https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2020/12/0212_1-2.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys ημουν απο τον Ιουλιο στην Solar οπου ειχα προβλαβει ενα εξαιρετικο fixed προγραμμα με 0.089 μερα, 0.066 νυχτα και 1.5 ευρω παγιο/μηνα

Μολις εγινε αυτο που φοβομουν φυσικα και που αναφερουν και πιο πανω καποια ατομα, επιστολη για αναπροσαρμογη και ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ οι χρεωσεις πηγαν 0.38μερα, 0.34νυχτα και 15 ΕΥΡΩ παγιο/μηνα!!!!!!!!

Τι κανω τωρα; Που σκατα να παω; 

Σημ: Θερμανση εχω ρευμα-θερμοσυσσωρευτες.

Επεξ/σία από sheik
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2019 στις 4:05 ΜΜ, kostakis81 είπε

ρε παιδες εγω που καιω 5000 ΚςΗ TO 4 MHNO δηλαδη 900 ευρω οπου και να πηγα δεν μου εδωσαν καμια καλη τιμη σχεδον το ιδιο με την δεη καθωσ οι εκπτωσεισ ισχζυουν αν κανεισ κατω αΠΟ 2000KWH Δηλαδι γκαρσονιερα φοιτητησ κλ

Βάλε ανεμογεννήτρια να σωθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, jasonas21 said:

Μολις μου ηρθε και εμένα η λυπητερή απο σολαρ

Αντε να ξαναψαχνουμε νεο παροχο τωρα... 😅

Το excel ενημερώθηκε? 😛

Screenshot_2022-04-11-14-58-16-808_cn.wps.moffice_eng.jpg

Αυτη την αηδια την παρελαβα κι εγω μολις σημερα.

Δεν με ενοχλησε τοσο πολυ η (βαρια) αυξηση, οσο το παγιο των 15€/μηνα και οι 30 μερες (αντι για 60) notice period.

Εννοειται εφυγε την ιδια ωρα καταγγελια στο myRAE και δεν θα δεχθω τιποτα λιγοτερο απο την συμφωνημενη τιμη για τους επομενους 2 μηνες, συν τους μηνιαιους λογαριασμους με τις ενδειξεις καθε φορα.

Πρεπει να καταλαβουν ορισμενοι οτι η ελευθερη αγορα ναι μεν ειναι ελευθερη, εχει ομως και ρισκο. Αν δεν θελετε να αναλαβετε το ρισκο, πηγαιντε και δουλεψτε υπαλληλοι κι αφηστε τις επιχειρησεις.

ΥΓ1: Καιρος να ξεκαθαρισει και λιγο το τοπιο απο τις φουσκες. Βασικη προυποθεση για καθε παροχο θα πρεπει να ειναι η παραγωγη ενεργειας σε ικανοποιητικο βαθμο, οχι απλα η μεταπωληση. Δεν γινεται να παραγεις για 10 νοικοκυρια και να εχεις πελατες 1000 νοικοκυρια. Δεν παμε μπροστα ετσι.

ΥΓ2: Η Solar Energy ειδικα, διαφημιζε και την παραγωγη ενεργειας μεσω φοτοβολταϊκων. Μαλλον ο κοστος της συντηξης στον Ηλιο αυξηθηκε κι αυτο κατακορυφα. Ας στοχευε πεπερασμενο αριθμο πελατολογιου που να ανταποκρινεται στην παραγωγη για να μην μπαινει μεσα.

 

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sheik είπε

Guys ημουν απο τον Ιουλιο στην Solar οπου ειχα προβλαβει ενα εξαιρετικο fixed προγραμμα με 0.089 μερα, 0.066 νυχτα και 1.5 ευρω παγιο/μηνα

Μολις εγινε αυτο που φοβομουν φυσικα και που αναφερουν και πιο πανω καποια ατομα, επιστολη για αναπροσαρμογη και ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ οι χρεωσεις πηγαν 0.38μερα, 0.34νυχτα και 15 ΕΥΡΩ παγιο/μηνα!!!!!!!!

Τι κανω τωρα; Που σκατα να παω; 

Σημ: Θερμανση εχω ρευμα-θερμοσυσσωρευτες.

Το excel του γκουρού κορακιος θα σε βοηθήσει αλλά με θερμοσυσσωρευτές για θέρμανση δύσκολα τα πράγματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς για ίδιωτικη εταιρεία ρεύματος με η χωρις ρητρα αναπροσαρμογης( κυριως χωρις ρητρα)  , η έστω να συμφέρει η τιμή  kwh , η να παραμείνω στην ΔΕΗ όπου και είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Σόρρυ για την καθυστέρηση...η απόφαση είναι παλαιότερη απλά εφαρμόστηκε στον Θαλή πρόσφατα

https://www.rae.gr/wp-content/uploads/2020/12/0212_1-2.pdf

όσο σκέφτομαι οτι το είχα δει και πριν αλλά δεν το κατάλαβα 😁

υπάρχει κάποιο έγγραφο προς ΔΕΔΔΗΕ για το σύστημα, καταλαβαίνεις οτι για να το βάλω σε sticky πρέπει να είναι 101% σίγουρος ?

@takoulou να απαντάς σε εκτός topic πρώτος είσαι , τώρα μπορείς να βοηθήσεις ? (κάντε και κάποιος άλλος tag σε περίπτωση που με έχει σε αγνόηση)

23 λεπτά πριν, sheik είπε

Τι κανω τωρα;

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

Spoiler

νυχτερινό έχεις φαντάζομαι , ψάξε και το άλλο θέμα με κλιματιστικά και ψάξου για μόνωση , φυσικά όχι εδώ οποιαδήποτε συζήτηση

 

7 λεπτά πριν, Panos308 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς για ίδιωτικη εταιρεία ρεύματος με η χωρις ρητρα αναπροσαρμογης( κυριως χωρις ρητρα)  , η έστω να συμφέρει η τιμή  kwh , η να παραμείνω στην ΔΕΗ όπου και είμαι.

νωρίς το έψαξες 😁 , δες εδώ πρώτα

15 λεπτά πριν, Hetfield είπε

ΥΓ2: Η Solar Energy ειδικα, διαφημιζε και την παραγωγη ενεργειας μεσω φοτοβολταϊκων. Ισως θα επρεπε να στοχευσει πεπερασμενο αριθμο πελατολογιου που να ανταποκρινεται στην παραγωγη για να μην μπαινει μεσα

και όμως το outsider ήταν η μόνη εταιρία που κράτησε τόσο απο εναλλακτικούς

εκτός των 60 ημερών ζητάς και εξέταση απο ΡΑΕ αν όντως τίθεται θέμα για την εταιρία και είναι δικαιολογημένη η αύξηση (μάλλον είναι ,αλλά θα το κρίνει η αρχή)

Επεξ/σία από korakios
link rae
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, korakios said:

και όμως το outsider ήταν η μόνη εταιρία που κράτησε τόσο απο εναλλακτικούς

εκτός των 60 ημερών ζητάς και εξέταση απο ΡΑΕ αν όντως τίθεται θέμα για την εταιρία και είναι δικαιολογημένη η αύξηση (μάλλον είναι ,αλλά θα το κρίνει η αρχή)

Σαφεστατα, και το εκτιμω.

Τα 15€ του παγιου ομως δεν δικαιολογουνται. Αν εγω κλεισω το διαμερισμα μου για ενα μηνα, θα πληρωσω αερα. Απο που κι ως που.

Το ανεβασα στο myRAE κι αναμενω την εξελλιξη.

ΥΓ: Στον προηγουμενο εκκαθαριστικο της Solar Energy ειχα στειλει μηνυμα στο υπουργειο οικονομικων για να επιστρεψω την επιδοτηση που μου ηρθε. Φυσικα, με παρεπεμψαν καπου αλλου και δεν ασχοληθηκα ξανα. Αν εβγαινε ομως το κοστος απο την τσεπη του υπαλληλου, τοτε μαλλον θα δεχοταν να με εξυπηρετησει.

 

Επεξ/σία από Hetfield
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jasonas21 είπε

Μολις μου ηρθε και εμένα η λυπητερή απο σολαρ

Αντε να ξαναψαχνουμε νεο παροχο τωρα... 😅

Το excel ενημερώθηκε? 😛

Screenshot_2022-04-11-14-58-16-808_cn.wps.moffice_eng.jpg

Εχουν και τυπογραφικο καθοτι η επιστολη συνταχθηκε 08/04 και 30ημερες μετα ειναι 08/05 ενω αυτοι γραφουν οτι ισχυουν οι νεες χρεωσεις απο 08/04.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...