Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  

5 ώρες πριν, itmaster99 είπε

Καλημέρα σας
Μετά από περίπου 6 μήνες ο πάροχος απάντησε μέσω της πλατφόρμας ΡΑΕ για τα αιτήματά μου περί πίστωσης/επιστροφής της ρήτρας όλων των σχετικών λογαριασμών. Η απάντηση είναι 12-σέλιδη, προφανώς για αυτό έκαναν τόσους μήνες....προορισμένη και διατυπωμένη για νομικούς/λογιστές
Επισυνάπτω τις 2 τελευταίες σελίδες.
Επειδή οι 12 αυτές σελίδες δεν έχουν πρακτική ουσία για εμένα σκέφτομαι να απορίψω την απάντηση και να ζητήσω/απαιτήσω  (όπως το ξαναζήτησα αλλά φυσικά σιωπούν....) την ηχογράφηση της κλήσης που αφορά την σύναψη της σύμβασης για να αποδειχτεί εν τέλει αν ανέφεραν κάτι περί αναπροσαρμογής τιμών μέσω ΟΤΣ
Εάν νομίζετε ότι θέλετε οι ειδικοί εδώ ( ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΥς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ/ΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑς ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥς) και τις υπόλοιπες σελίδες να τις ανεβάσω.

Επίσης να προσθέσω ότι εκκρεμεί και η καταγγελία στο ΣτΚ που έγινε τότε ταυτόχρονα

Περιμένω τις απόψεις σας και ευχαριστώ again

έχει πλάκα όταν βγάζουν πόρισμα μόνοι τους για το αν ήταν νόμιμη η διαδικασία 😁

κάνεις απόρριψη φυσικά και αναφέρεις το οτι τη νομιμότητα της διαδικασίας θα την κρίνει η αρμόδια αρχή και ζητάς την ηχογράφηση της παρουσίασης ωστε να φανεί αν έγινε η απαραίτητη παρουσίαση της ρήτρας αναπροσαρμογής με κατανοητό τρόπο ή δεν αναφέρθηκε καν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, washcloud είπε

...ο οποίος θα έχει τιμή (επί της κιλοβατώρας) αναπροσαρμογής, τουλάχιστον διπλάσια, για τις ίδιες καταναλώσεις (αν όμως από Δεκέμβρη "έκαψες" και ηλεκτρικά μέσα θέρμανσης,,,κάηκες......), καθώς για την περίοδο κατανάλωσης του συγκεκριμένου λογαριασμού, η τιμή της αναπροσαρμογής βγαίνει 0,13 (ενώ στον επερχόμενο θα είναι τουλάχιστον 0,26). Άρα το "80€" της αναπροσαρμογής, θα είναι 160€. 

...βέβαια : (αν και δεν είπες περί κύριας κατοικίας), ίσως να έχεις και τις κρατικές επιδοτήσεις του συγκεκριμένου 4μηνου. Στον λογαριασμό που ανέβασες, βλέπω 40€ (που μου κάνουν λίγα, αλλά τεσπα, δεν έχω περιθώρια αυτη τη στιγμή να υπολογίσω. Ίσως το κάνει άλλος). Το θέμα είναι ότι 600-κάτι κιλοβατώρες το 4μηνο, είναι πολύ λίγες "για να σε απασχολεί το ζήτημα" (εφ' όσον επιδοτείσαι από Γενάρη και μετά που λέγαμε). Εκτός κι αν το 4μηνο του χειμώνα, "ξέφυγες"...

Το ότι έχεις πληρώσει πολλά σε έναντι, υπό μία έννοια το λες και καλό πάντως, ειδικά αφού σου έρχονται κάθε μήνα (ο κόσμος συνήθως δεν βάζει καν στην άκρη συγκεκριμένα ποσά για τους λογαριασμούς του ρεύματος, κι αν καθυστερήσει να βγει εκκαθαριστικός και τυχόν πληρώνει λίγα κάθε 2μηνο, του έρχεται μαζεμένη κατραπακιά). Από τα ποσά που λέω πιο πάνω, θα αφαιρεθούν τα έννατι εννοείται, για να βγει ο εκκαθαριστικός. Οπότε "ΟΚ" (δεν θα έχεις "μεγάλες εκπλήξεις έστω" δηλαδή).

Εν τω μεταξύ, στους έναντι από Γενάρη, είχες ποσά "αναπροσαρμογής"; Κι αν ναι, είχες και "πιστώσεις ΤΕΜ" (την επιδότηση δλδ) ;

Η αληθεια ειναι οτι με βολευει πιο πολυ η δεη μιας και ειναι διπλα μου και παω οταν χρειαζομαι και βγαζω ακρη.  Η ερωτηση μου ειναι , συμφωνα με τις λιγες kw που καταναλωνο  αν παω τωρα στην ΔΕΗ   ουτε θα κερδισω ουτε θα χασω κατι σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, toyotats είπε

Η αληθεια ειναι οτι με βολευει πιο πολυ η δεη μιας και ειναι διπλα μου και παω οταν χρειαζομαι και βγαζω ακρη.  Η ερωτηση μου ειναι , συμφωνα με τις λιγες kw που καταναλωνο  αν παω τωρα στην ΔΕΗ   ουτε θα κερδισω ουτε θα χασω κατι σωστα?

4ο φύλλο του excel στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

και αν πας σε σταθερό της ΔΕΗ , στο άλλο θέμα η συνέχεια

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, fragma said:

Βγήκε δικαστική απόφαση που δικαιώνει ιδιώτη που αμφισβήτησε και αρνήθηκε να πληρώσει τη ρήτρα αναπροσαρμογης.

Μπορείτε όλοι όσοι έχετε κυμαινόμενο συμβολαιο να κάνετε ασφαλιστικά μέτρα στον πάροχο σας εναντίον της ρήτρας αναπροσαρμογης, επικαλούμενοι την συγκεκριμένη απόφαση (δεδικασμένο - νομολογία). Θα σας κοστίσει περίπου 500 ευρώ αλλά δεν θα πληρωνετε ρήτρα για όλη την διάρκεια του συμβολαίου σας. (Υπολογίστε αν σας συμφέρει βάσει των καταναλώσεων σας)

Tip: Τα δικαστικά έξοδα μπορούν να μειωθούν κατά πολύ αν τα ασφαλιστικά μέτρα γίνουν ομαδικά ανά πάροχο. (Δεν είμαι δικηγόρος. Το διευκρινίζω για να μην θεωρηθεί ότι ψαρεύω πελατεία)

https://www.protothema.gr/greece/article/1230969/reuma-bloko-sti-diakopi-ean-den-plirothei-i-ritra-anaprosarmogis/?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery

 

Ασφαλιστικά μέτρα ήταν όχι δικαστική δικαίωση 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, adi32 είπε

Αν κάποιος πχ που ήταν σε άλλο παροχο και του αλλάξουν το συμβόλαιο και του βάλουν ρήτρα και φύγει και πάει δεη. Αν του έρθει ο τελικός και αρνηθεί να πληρώσει τη ρήτρα και πληρώσει μόνο τα υπόλοιπα τι γίνεται? Το χρέος πάει στη ΔΕΗ? Του κόβουν το ρεύμα? 

Να σου πω εγω τι εκανα.

Πληρωσα τον τελικο λογαριασμο χωρις την ρητρα ,αφου αλλαξα παροχο.

Κοινοποιησα στην ΔΕΔΔΗΕ μεσα απο την πλατφορμα my.rae.gr τους αριθμους τον καταγγελιων και τα σχετικα εγγραφα οπως λογαριασμους συμβολαια και αποδεικτικο πληρωμης.

Τους ενημερωσα για την ολη κατασταση και τους ανεφερα οτι "εαν κανουν δεκτη αιτηση διακοπης ηλεκτροδοτησης της παραχης μου προτου εκδικαστει η υποθεση θα κινηθω  νομικα και εναντιον τους".

ΥΓ Στην δικη μου υποθεση ηταν μονομερης αλλαγη συμβολαιου απο σταθερο σε κυμαινομενο απο την EfaPower 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Τους ενημερωσα για την ολη κατασταση και τους ανεφερα οτι "εαν κανουν δεκτη αιτηση διακοπης ηλεκτροδοτησης της παραχης μου προτου εκδικαστει η υποθεση θα κινηθω  νομικα και εναντιον τους".

δε λεει τίποτα αυτό , είτε πρέπει να υπάρχει δικαστική απόφαση για αναστολή διακοπής , είτε (άγνωστο) η ΡΑΕ μπορεί να μπλοκάρει με συγκεκριμένη (άγνωστη) διαδικασία

το γράφω για τους υπόλοιπους μιας και θα είναι της μόδας ανα σελίδα αυτήν την εβδομάδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Να σου πω εγω τι εκανα.

Πληρωσα τον τελικο λογαριασμο χωρις την ρητρα ,αφου αλλαξα παροχο.

Κοινοποιησα στην ΔΕΔΔΗΕ μεσα απο την πλατφορμα my.rae.gr τους αριθμους τον καταγγελιων και τα σχετικα εγγραφα οπως λογαριασμους συμβολαια και αποδεικτικο πληρωμης.

Τους ενημερωσα για την ολη κατασταση και τους ανεφερα οτι "εαν κανουν δεκτη αιτηση διακοπης ηλεκτροδοτησης της παραχης μου προτου εκδικαστει η υποθεση θα κινηθω  νομικα και εναντιον τους".

ΥΓ Στην δικη μου υποθεση ηταν μονομερης αλλαγη συμβολαιου απο σταθερο σε κυμαινομενο απο την EfaPower 

Κανονικά τι γίνεται με το υπόλοιπο? Το χρωστάς στον προηγούμενο παροχο ή πάει στον επόμενο και μπορεί να σου κόψουν το ρεύμα? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adi32 είπε

Κανονικά τι γίνεται με το υπόλοιπο? Το χρωστάς στον προηγούμενο παροχο ή πάει στον επόμενο και μπορεί να σου κόψουν το ρεύμα? 

Αν υπαρχει υπολοιπο του κοβουν το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, adi32 είπε

Κανονικά τι γίνεται με το υπόλοιπο? Το χρωστάς στον προηγούμενο παροχο ή πάει στον επόμενο και μπορεί να σου κόψουν το ρεύμα? 

δε μεταφέρεται αλλά δεν σε αναλαμβάνει νέος αν υπάρχουν χρωστούμενα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

δε μεταφέρεται αλλά δεν σε αναλαμβάνει νέος αν υπάρχουν χρωστούμενα

Έχει κάνει αίτηση δεη και έχει έρθει ο τελικό από ελπε. Αν δεν εξοφληθεί δεν τον δέχονται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adi32 είπε

Έχει κάνει αίτηση δεη και έχει έρθει ο τελικό από ελπε. Αν δεν εξοφληθεί δεν τον δέχονται? 

συνήθως τον τελικό του παλιού δεν τον κοιτά  ο νέος πάροχος μιας και δε φαίνεται ληξιπρόθεσμος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...