Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εννοειται ομως πως οσοι περισσοτεροι παροχοι υπαρχουν τοσο μεγαλυτερος ο ανταγωνισμος και τοσο καλυτερα για τον καταναλωτη.Απλα στις μερες μας δεν ισχυει κατι τετοιο.😝

....όσο περισσότεροι πάροχοι τόσο μεγαλύτερος ο ανταγωνισμός, ναι - αλλά αν συνεχίσουμε έτσι (και για να παραφράσω και μια ψυχή ) "...δηλαδή αν σε κάθε αύξηση φεύγει κι από ένας, στο τέλος θα έχουμε ανταγωνισμό, και δεν θα έχουμε πάροχους (sic)"  :-D

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

....όσο περισσότεροι πάροχοι τόσο μεγαλύτερος ο ανταγωνισμός, ναι - αλλά αν συνεχίσουμε έτσι (και για να παραφράσω και μια ψυχή ) "...δηλαδή αν σε κάθε αύξηση φεύγει κι από ένας, στο τέλος θα έχουμε ανταγωνισμό, και δεν θα έχουμε πάροχους (sic)"  :-D

Ναι γι'αυτο ειπα κιολας οτι στις μερες μας δεν ισχυει κατι τετοιο.

offtopic:Εισαι τυχερος που απαντησα γιατι σταματησες στις 5 γραμμες.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, toyotats είπε

Ναι δικο μου ειναι το σπιτι. Ποινη αποχωρησης δεν εχω σιγουρα. Το ειχαμε βαλει στα συμβολαια πριν 2 χρονια οτι οτι ωρα θελω φευγω. Τωρα Λεω  προς το παρον να μεινω στην Ελπε  γιατι εχει και 4 μηνες που συνχωρεθηκε ο πατερας μου και το σπιτι ειναι ακομα στο ονομα του και τρεχουμε τωρα την διαδικασια της διαθηκης ωστε να ερθει στο ονομα μου. Μην χασω και την ΤΕΜ.

Ζωή σε σας κι ελπίζω να μη γίνομαι μακάβριος. Αν τον χάσατε αρχές Γενάρη, θα πρέπει να γίνει φορολογική δήλωση του χρόνου για το '22, οπότε το ΑΦΜ θα παραμείνει. Μη βιαστείς για αλλαγή ονόματος ή τουλάχιστον να το ψάξεις καλά.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αναρωτιέμαι τι θα γίνεται με ένα σωρό ακίνητα με λογαριασμούς στο όνομα συγχωρεμένων εδώ και χρόνια (και δεκαετίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε δικαστική απόφαση που δικαιώνει ιδιώτη που αμφισβήτησε και αρνήθηκε να πληρώσει τη ρήτρα αναπροσαρμογης.

Μπορείτε όλοι όσοι έχετε κυμαινόμενο συμβολαιο να κάνετε ασφαλιστικά μέτρα στον πάροχο σας εναντίον της ρήτρας αναπροσαρμογης, επικαλούμενοι την συγκεκριμένη απόφαση (δεδικασμένο - νομολογία). Θα σας κοστίσει περίπου 500 ευρώ αλλά δεν θα πληρωνετε ρήτρα για όλη την διάρκεια του συμβολαίου σας. (Υπολογίστε αν σας συμφέρει βάσει των καταναλώσεων σας)

Tip: Τα δικαστικά έξοδα μπορούν να μειωθούν κατά πολύ αν τα ασφαλιστικά μέτρα γίνουν ομαδικά ανά πάροχο. (Δεν είμαι δικηγόρος. Το διευκρινίζω για να μην θεωρηθεί ότι ψαρεύω πελατεία)

https://www.protothema.gr/greece/article/1230969/reuma-bloko-sti-diakopi-ean-den-plirothei-i-ritra-anaprosarmogis/?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery

 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giorgos_k1 είπε

@korakios αυτό που μου είπαν είναι ότι τώρα γίνεται έκπτωση 0,11-0,075=0,035 και αν μπω σε πρόγραμμα θα είναι η έκπτωση 0,18-0,075= 0,105

deh ekatharistikos.png

Συγγνώμη, αυτή η ρήτρα αναπροσαρμογής δεν σου λέει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους κ ευχαριστούμε για τη βοήθεια που προσφέρετε! Μια γρήγορη ερώτηση μπας κ σώσω τη βλακεία πριν γίνει.Καλώς ή κακώς έχω μείνει ακόμα στην protergia οικιακό. Είναι στο όνομα του αδερφού μου το ρολόϊ κ χθες έκανα αίτηση για ΚΟΤ Β που δικαιούται κ εγκρίθηκε. Επίσης έκανα αίτηση κ για νυχτερινό μετρητή που κακώς δεν είχε μπει τόσα χρόνια κ αναμένω ενημέρωση από δεδδηε. Η ερώτηση μου είναι, οι δικαιούχοι κοτ β χάνουν τις υπόλοιπες εκπτώσεις που δίνει η κυβέρνηση λόγω Κοτ ή πάει: επιδοτήσεις κυβέρνησης + τη μείωση του κοτ?

(Αν είναι σε λάθος νήμα ζητώ συγνώμη αλλά επειδή αναφέρω κ Κοτ κ νυχτερινό δεν ήξερα αν έπρεπε να μπει στα συγκεκριμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fragma είπε

Βγήκε δικαστική απόφαση που δικαιώνει ιδιώτη που αμφισβήτησε και αρνήθηκε να πληρώσει τη ρήτρα αναπροσαρμογης.

Μπορείτε όλοι όσοι έχετε κυμαινόμενο συμβολαιο να κάνετε ασφαλιστικά μέτρα στον πάροχο σας εναντίον της ρήτρας αναπροσαρμογης, επικαλούμενοι την συγκεκριμένη απόφαση (δεδικασμένο - νομολογία). Θα σας κοστίσει περίπου 500 ευρώ αλλά δεν θα πληρωνετε ρήτρα για όλη την διάρκεια του συμβολαίου σας. (Υπολογίστε αν σας συμφέρει βάσει των καταναλώσεων σας)

Tip: Τα δικαστικά έξοδα μπορούν να μειωθούν κατά πολύ αν τα ασφαλιστικά μέτρα γίνουν ομαδικά ανά πάροχο. (Δεν είμαι δικηγόρος. Το διευκρινίζω για να μην θεωρηθεί ότι ψαρεύω πελατεία)

https://www.protothema.gr/greece/article/1230969/reuma-bloko-sti-diakopi-ean-den-plirothei-i-ritra-anaprosarmogis/?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery

 

Αν κάποιος πχ που ήταν σε άλλο παροχο και του αλλάξουν το συμβόλαιο και του βάλουν ρήτρα και φύγει και πάει δεη. Αν του έρθει ο τελικός και αρνηθεί να πληρώσει τη ρήτρα και πληρώσει μόνο τα υπόλοιπα τι γίνεται? Το χρέος πάει στη ΔΕΗ? Του κόβουν το ρεύμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την φάγαμε την κουτουλιά.....

Τέλη Νοεμβρίου έληγε το συμβόλαιο elpedison home night fixed. Η ενημέρωση για την αλλαγή προγράμματος έγινε μόνο μέσω του λογαριασμού σε ένα κουτάκι κάτω τέρμα που δεν το πιάνει το μάτι σου. Μέχρι και τον Φεβρουάριο συνέχισαν να με χρεώνουν με τις ίδιες χρεώσεις που είχα εδώ και 2 χρόνια και πίστεψα ( βλακωδως) ότι οκ καλά είμαστε...

Μέχρι που πήρα τον εκκαθαριστικό του Φεβρουαρίου όπου ανέφερε 50 Ευρώ έκπτωση για ανανέωση συμβολαίου. Ώπα, λέω, κάτι συμβαίνει εδώ. Βλέπω επίσης αλλαγή του ονόματος του προγράμματος. Παίρνω τηλέφωνο ενημερώνομαι για τις νέες τιμές με ρήτρα, λέω γεια σας φεύγω, μου λένε οκ θα επιστρέψετε τα 50 Ευρώ έκπτωση στον τελικό που θα εκδοθεί. Κάνω συμβόλαιο στη ΔΕΗ home enter+, το οποίο ενεργοποιήθηκε στις 24/03.

Και χθες βγήκε ο τελικός της elpedison από 25/02 έως 24/03. 269 ευρώ ρήτρα για κατανάλωση 897 kWh. Την πατήσαμε...βεβαια έχω ακούσει και χειρότερα από συγγενείς που δεν έχουν αντιληφθεί ακομα τι συμβαίνει. Δεν μπορώ βέβαια να καταλάβω πως προκύπτει το ποσόν της ρήτρας και αν πρέπει να το δεχθώ αδιαμαρτύρητα (φαντάζομαι πως απλά πρέπει) Παραθέτω τον λογαριασμό και ελπίζω άλλοι που είναι στην ίδια εταιρεία που ήμουν και γω να δουν αυτό το μήνυμα, να αντιληφθούν έγκαιρα την αλλαγή προγράμματος και να αλλάξουν προμηθευτή πιο γρήγορα από ότι εγώ...

Elpe_final.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα κάνω την αίτηση σήμερα μέσω econtract για τον πατέρα μου, κλειδώνω την τιμή? το ποτε θα ενεργοποιηθεί ok ας πάρει κάποιες μέρες, απλά το να κλειδώσω την τιμή θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_son20 είπε

άμα κάνω την αίτηση σήμερα μέσω econtract για τον πατέρα μου, κλειδώνω την τιμή? το ποτε θα ενεργοποιηθεί ok ας πάρει κάποιες μέρες, απλά το να κλειδώσω την τιμή θέλω

Κανε την αιτηση σου ηλεκτρονικα.. Θα σου ζητησουν καποια χαρτια που θα στειλεις μετα... Το θεμα σου ειναι αν ισχυσει η αιτηση ηλεκτρονικα  η υπογραφη των συμβολαιων... Αυτο θα πρεπει να το ρωτησεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, takoulou said:

Κανε την αιτηση σου ηλεκτρονικα.. Θα σου ζητησουν καποια χαρτια που θα στειλεις μετα... Το θεμα σου ειναι αν ισχυσει η αιτηση ηλεκτρονικα  η υπογραφη των συμβολαιων... Αυτο θα πρεπει να το ρωτησεις ..

περιμένω αναμονή στο 800-900-1000 για να δούμε 

1 minute ago, Dark_son20 said:

περιμένω αναμονή στο 800-900-1000 για να δούμε 

ξεκάθαρη απάντηση αν δεσμεύω την τιμή δεν πήρα, ότι όλοι οι τρόποι είναι το ίδιο πήρα...οποτε θα δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xarispgs είπε

Καλησπέρα σε όλους κ ευχαριστούμε για τη βοήθεια που προσφέρετε! Μια γρήγορη ερώτηση μπας κ σώσω τη βλακεία πριν γίνει.Καλώς ή κακώς έχω μείνει ακόμα στην protergia οικιακό. Είναι στο όνομα του αδερφού μου το ρολόϊ κ χθες έκανα αίτηση για ΚΟΤ Β που δικαιούται κ εγκρίθηκε. Επίσης έκανα αίτηση κ για νυχτερινό μετρητή που κακώς δεν είχε μπει τόσα χρόνια κ αναμένω ενημέρωση από δεδδηε. Η ερώτηση μου είναι, οι δικαιούχοι κοτ β χάνουν τις υπόλοιπες εκπτώσεις που δίνει η κυβέρνηση λόγω Κοτ ή πάει: επιδοτήσεις κυβέρνησης + τη μείωση του κοτ?

(Αν είναι σε λάθος νήμα ζητώ συγνώμη αλλά επειδή αναφέρω κ Κοτ κ νυχτερινό δεν ήξερα αν έπρεπε να μπει στα συγκεκριμένα)


Ισχύει κρατική επιδότηση (ΤΕΜ) μαζί με την έκπτωση ΚΟΤ συνδυαστικά. Μια χαρά τα έκανες όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fragma είπε

Βγήκε δικαστική απόφαση που δικαιώνει ιδιώτη που αμφισβήτησε και αρνήθηκε να πληρώσει τη ρήτρα αναπροσαρμογης.

Δεν δικαιώνει , είναι μέρος του κώδικα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας και πήρε αναστολή πληρωμής για όσο τρέχει η αμφισβήτηση , γιαυτό λέω ρωτήστε τη ΡΑΕ αν αναστέλλει

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

- Σε περίπτωση οφειλών , ο προηγούμενος πάροχος έχει το δικαίωμα να δώσει εντολή διακοπής, άσχετα αν είστε σε νέο . Η νομοθεσία αναφέρει οτι δε γίνεται όταν εκκρεμεί αμφισβήτηση νομικά,  αλλά προς το παρών άγνωστο αν ισχύει σε περίπτωση καταγγελίας στη ΡΑΕ και άλλες αρχές

 

1 ώρα πριν, kabamaru2372 είπε

στην ΡΑΕ? η στην Watt? και τι να αναφέρω?

στη ΡΑΕ ,

15 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

περιμένω αναμονή στο 800-900-1000 για να δούμε 

στο άλλο θέμα περι ΔΕΗ και μάλιστα απάντησα εκεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...