Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, kanesaxo είπε

θα το αφησω ένα μηνα να δω πως θα παει, για να ειμαι ειλικρινής.

Δε μπορούμε να κάνουμε τίποτε λες, κάποια καταγγελία κτλ; Επειδή ακριβως αναφέρει στα ψιλά γράμματα οτι μπορουν να αλλάξουν κατα το δοκούν το προγραμμα; (θα ψαξω στο μειλ να δω τους ορους τοτε-αλλα ετσι θαναι).

Δε μπορω να το χωνέψω και εκνευρίζομαι...

Υ.Γ. κι έλεγα να τραινάρω το νετ μετερινγκ, αλλα δε βλέπω να το γλυτώνω.

Παιδιά ηρθαε και σε μια φιλη η αιτηση με τους νεους ορους Θα ρθει και σε εμενα που θα παει.Εγω ρωταω το αλλο Το νεο πρόγραμμα τους τωρα ειναι απλο ημερήσιο με 0.057 +,2.5€ παγιο ( μεσα ειναι και η επτωση 1€ λιγω ebill)+ ρητρα αναπροσαρμογής + 2χρονια συμβολαιο.Αν τα πράγματα στην ενεργεια "φτιαξουν" η ρητρα θα συνεχιζει να υπαρχει; Στο συμβολαιο λεει 40-50 δεν ξερω κατα ποσο καλη ειναι.Τελικα να πηγαινουμε προς δεη.Η δικες μου καταναλωσεις ειναι το χειμωνα max 300-600 τον μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου ήρθε σήμερα ο τελικός εκκαθαριστικός λογαριασμός της watt&volt...

1901€ για 5μιση μήνες ... μόνο η ρήτρα σε αυτούς τους λογαριασμούς είναι 1200€

Εδώ και λίγες μέρες έχω πάει στο Enter+ της ΔΕΗ.

Πήρα τηλέφωνο να ζητήσω διακανονισμό για τα 1901€ και μου είπαν ότι μπορούν μόνο 4 δόσεις.

Ακόμα δεν έχουν απαντήσει στο μειλ μου που τους ζητάω την ηχογραφημένη συνομιλία όταν μου πούλησαν το

πρόγραμμα το 2019...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Αν τα πράγματα στην ενεργεια "φτιαξουν" η ρητρα θα συνεχιζει να υπαρχει;Στο συμβολαιο λεει 40-50 

Σημαίνει ότι αν η τιμή της MWh στη χονδρική είναι μεταξύ 40-50 ευρώ δεν θα υπάρχει ρήτρα, αν είναι κάτω από 40 θα έχεις έκπτωση στην τιμή κιλοβατώρας και πάνω από 50 θα έχεις ρήτρα που θα είναι ανάλογη με το ποσό πάνω από 50. Εδώ και πολλούς μήνες πάντως η MWh είναι πάνω από 250, οπότε κάνε ότι καταλαβαίνεις. 

Σε γενικές γραμμές να ξέρεις ότι όλα τα κυμαινόμενα έχουν παραπλήσιες τιμές. Επίσης όσο μεγαλύτερη κατανάλωση από 300kwh έχεις το μήνα τόσο περισσότερο πιο συμφέρον είναι τα σταθερά προγράμματα της ΔΕΗ, με τις τιμές και τις επιδοτήσεις που ισχύουν σήμερα. Για αύριο, ένας Θεός μόνο ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα  παιδια. θελω να ρωτησο κατι γιατι εχω μπερδευτει ρε παιδια ας μου εξηγησει καπιος.

Για να καταλαβω, τι ακριβως ειναι η ρητρα αναπροσαρμογης  που αναγραφετε στα τιμολογια?

Και αυτο το ποσο της ρητρας  ειναι μεσα στον λογαριασμο που πληρωνο ή μαζευετε και καπια στιγμη θα το πληρωσο εχτρα μαζεμενο?

Εγω  εδω και 1 χρονο ειμαι στην elpedison, πριν ημουν στην δεη και διαφορα μεγαλη εδω και ενα χρονο δεν ειδα.  δεν ξεπερναω τις 200-300 Kmw τον μηνα στο ρευμα.  Τωρα ο γνωστος μου που με ειχε παει στην elpedison μου λεει οτι αρχισε να τρεχει στον λογαριασμο μου ρητρα αναπροσαρμογης και καλο θα ηταν να με παει στην watt&volt  που ειναι χωρις ρητρα αναπρο.   

Δεν ξερω ολα αυτα μου ακουγωνται υποπτα μου φενετε οτι θελουν να πουλησουν συμβολαια στις ιδιωτικες εταιριες.  Σκεφτομαι να ξανα επιστρεψω στην ΔΕΗ , εσεις τι λετε με τις kw που καιω τον μηνα αξιζει να παω στην ΔΕΗ  η θα πληρωσω περισοτερα αν παω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, toyotats είπε

καλησπερα  παιδια. θελω να ρωτησο κατι γιατι εχω μπερδευτει ρε παιδια ας μου εξηγησει καπιος.

Για να καταλαβω, τι ακριβως ειναι η ρητρα αναπροσαρμογης  που αναγραφετε στα τιμολογια?

Και αυτο το ποσο της ρητρας  ειναι μεσα στον λογαριασμο που πληρωνο ή μαζευετε και καπια στιγμη θα το πληρωσο εχτρα μαζεμενο?

Εγω  εδω και 1 χρονο ειμαι στην elpedison, πριν ημουν στην δεη και διαφορα μεγαλη εδω και ενα χρονο δεν ειδα.  δεν ξεπερναω τις 200-300 Kmw τον μηνα στο ρευμα.  Τωρα ο γνωστος μου που με ειχε παει στην elpedison μου λεει οτι αρχισε να τρεχει στον λογαριασμο μου ρητρα αναπροσαρμογης και καλο θα ηταν να με παει στην watt&volt  που ειναι χωρις ρητρα αναπρο.   

Δεν ξερω ολα αυτα μου ακουγωνται υποπτα μου φενετε οτι θελουν να πουλησουν συμβολαια στις ιδιωτικες εταιριες.  Σκεφτομαι να ξανα επιστρεψω στην ΔΕΗ , εσεις τι λετε με τις kw που καιω τον μηνα αξιζει να παω στην ΔΕΗ  η θα πληρωσω περισοτερα αν παω?

Καλησπερα...Να μην σε παει εκει.. Ψαξου για αλλου..Κοιταξε τις πισω σελιδες να δεις...Προσεξε...Εχει ενα excel επανω  να δεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Διάβασε προηγούμενες σελίδες για το τι θα γράψετε 

Μία ερώτηση..

Είμαι στην volterra, χωρίς συμβόλαιο και επειδή μου ήρθε και εμένα χαρτί για να με βάλουν σε συμβόλαιο, έκανα αίτηση για my home online. 

..χρειάζεται να στείλω και εγώ mail; (υποτίθεται ότι φεύγω όποτε θέλω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, G1965 είπε

Μία ερώτηση..

Είμαι στην volterra, χωρίς συμβόλαιο και επειδή μου ήρθε και εμένα χαρτί για να με βάλουν σε συμβόλαιο, έκανα αίτηση για my home online. 

..χρειάζεται να στείλω και εγώ mail; (υποτίθεται ότι φεύγω όποτε θέλω).

Δεν χρειαζεται να στειλεις κατι.. Θα ενημερωθουν αυτοματα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, G1965 είπε

Μία ερώτηση..

Είμαι στην volterra, χωρίς συμβόλαιο και επειδή μου ήρθε και εμένα χαρτί για να με βάλουν σε συμβόλαιο, έκανα αίτηση για my home online. 

..χρειάζεται να στείλω και εγώ mail; (υποτίθεται ότι φεύγω όποτε θέλω).

Δεν στέλνουμε για να φύγουμε (σχεδόν μας διώχνουν) αλλά για να μην χρεώσουν με το νέο τιμοκατάλογο (πρόγραμμα) πριν περάσουν 60 μέρες από την ενημέρωση με επιστολή. Διάβασε από 1/4 και μετά τι έχει γραφτεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, toyotats είπε

Τωρα ο γνωστος μου που με ειχε παει στην elpedison μου λεει οτι αρχισε να τρεχει στον λογαριασμο μου ρητρα αναπροσαρμογης και καλο θα ηταν να με παει στην watt&volt  που ειναι χωρις ρητρα αναπρο.   

χαχαχαχαχχαχαχ!!!!!

...πες του γνωστού σου να πάει για stand-up comedian, το 'χει! :-D (...η W&V όντως δεν έχει ΡΗΤΡΑ αναπροσαρμογής, αλλά μια χαρά αναπροσαρμογή τιμών ΧΡΕΩΝΕΙ, καθώς το "Zero" είναι πρόγραμμα ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΗΣ διατίμησης και όχι σταθερής. Ένα παιχνίδι με τις λέξεις είναι απλά, για να τραβήξουν κόσμο...:-)) (...επίσης αν τυχόν σου είπε ο γνωστός να τον αναφέρεις στην W&V, το κάνει γιατί τσιμπάει προμήθεια για νέους πελάτες που τους πάει - κατά πάσα πιθανότητα, ένα 20άρικο...)

...εσύ εν τω μεταξύ, γύρνα ΔΕΗ όπως λες : Πάνε Δευτέρα σε κατάστημα ΔΕΗ, κι αν δεν έχουν ανεβάσει τιμές από το 0,18 που είναι τώρα, μπες το My Home Enter. ΔΕΝ θα δεις μειώσεις, αλλά ό,τι και να γίνει με την τιμή χονδρικής (...πες το "ρήτρα αναπροσαρμογής", διότι έτσι το έχεις μάθει) ή/και τις κρατικές επιδοτήσεις, θα είσαι καλυμμένος για έστω 12 μήνες. Υπ' όψιν ότι ενδέχεται να έχεις ποινή πρόωρης αποχώρησης από την Ελπε, η οποία μάλιστα συνηθίζει να βαράει άσχημα, μπορεί ακόμη και τον τελευταίο μήνα του συμβολαίου - πχ μπορεί να σου πουν "για να μας αφήσετε, 200". Ρώτα τους σε κάθε περίπτωση (τηλ. ή μέιλ), κι αν αρχίσουν τα "Κινέζικα", να τους πεις να σου πουν ΞΕΚΑΘΑΡΑ αν πεις ν' αποχωρήσεις τώρα, πόση ποινή τυχόν έχεις. όπως και αν σου εξηγήσουν ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ, πόσο θέλουν για τον κάθε μήνα που υπολείπεται του συμβολαίου σου, ώστε να ξέρεις απόε δώ και πέρα τί σε συμφέρει να κάνεις...

Αλλά και σε σταθερό της ΔΕΗ να μην πας (αν πχ στην ΔΕΗ σου πουν την Δευτέρα "ανέβηκαν οι τιμές, τώρα κάνει 0,25"), και στο Γ1 (το κυμαινόμενης τιμής της ΔΕΗ) να πας, καλύτερα θα είσαι από την Ελπέντισον. Αρκεί βέβαια το σπίτι που μένεις να το έχεις δηλώσει στην περσινή φορολογική δήλωση ως κύρια κατοικία σου. Διότι αν όχι, δεν παίρνεις επιδότηση (από τον Γενάρη), και πρέπει οπωσδήποτε να πας στο σταθερό που είπα πιο πάνω....Πότε σου ήρθε ο τελευταίος εκκαθαριστικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H volterra μετα την αποστολή email για την αυξηση απο 1/4 για συμβολαιο σταθερο 0,11-10% του Σεπτεμβριου, μου απάντησαν την επόμενη το εξής: 

Αγαπητέ πελάτη, 

Αναφορικά με το αίτημα σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η παροχή ΧΧΧΧΧΧ δεν θα μεταβεί σε άλλο τιμοκατάλογο στις 1/4/2022  

Η επιστολή σας προωθήθηκε εκ παραδρομής 

 Σας ευχαριστούμε θερμά και ευελπιστούμε σε μία μακροχρόνια και αγαστή συνεργασία. 

Προχωράμε σε αλλαγή σε homeonline ή θα το κρατήσει μέχρι 12μηνο;  Ξέρουμε αν κρύβουν κάτι;
Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jason13 είπε

H volterra μετα την αποστολή email για την αυξηση απο 1/4 για συμβολαιο σταθερο 0,11-10% του Σεπτεμβριου, μου απάντησαν την επόμενη το εξής: 

Αγαπητέ πελάτη, 

Αναφορικά με το αίτημα σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η παροχή ΧΧΧΧΧΧ δεν θα μεταβεί σε άλλο τιμοκατάλογο στις 1/4/2022  

Η επιστολή σας προωθήθηκε εκ παραδρομής 

 Σας ευχαριστούμε θερμά και ευελπιστούμε σε μία μακροχρόνια και αγαστή συνεργασία. 

Προχωράμε σε αλλαγή σε homeonline ή θα το κρατήσει μέχρι 12μηνο;  Ξέρουμε αν κρύβουν κάτι;

Άβυσσος η ψυχή της Volterras ...
Έχουμε δει από όλους τους εναλλακτικούς περιπτώσεις να σπάνε το συμβόλαιο στο 6μηνο , ίσως και πιο νωρίς , ίσως και πιο αργά.
Προσωπικά έχω καταλήξει ότι απλά σπάνε τα συμβόλαια συνολικά και όποιος αντιληφθεί ότι δεν έχει περάσει 6μηνο , τότε τον κρατάνε 6μηνο και μετά αναπροσαρμόζουν τους όρους.

Οπότε το όλο θέμα δεν μου εμπνέει καμία εμπιστοσύνη , προσωπικά , θα άλλαζα σε myHomeOnline/enter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, washcloud είπε

χαχαχαχαχχαχαχ!!!!!

...πες του γνωστού σου να πάει για stand-up comedian, το 'χει! :-D (...η W&V όντως δεν έχει ΡΗΤΡΑ αναπροσαρμογής, αλλά μια χαρά αναπροσαρμογή τιμών ΧΡΕΩΝΕΙ, καθώς το "Zero" είναι πρόγραμμα ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΗΣ διατίμησης και όχι σταθερής. Ένα παιχνίδι με τις λέξεις είναι απλά, για να τραβήξουν κόσμο...:-)) (...επίσης αν τυχόν σου είπε ο γνωστός να τον αναφέρεις στην W&V, το κάνει γιατί τσιμπάει προμήθεια για νέους πελάτες που τους πάει - κατά πάσα πιθανότητα, ένα 20άρικο...)

...εσύ εν τω μεταξύ, γύρνα ΔΕΗ όπως λες : Πάνε Δευτέρα σε κατάστημα ΔΕΗ, κι αν δεν έχουν ανεβάσει τιμές από το 0,18 που είναι τώρα, μπες το My Home Enter. ΔΕΝ θα δεις μειώσεις, αλλά ό,τι και να γίνει με την τιμή χονδρικής (...πες το "ρήτρα αναπροσαρμογής", διότι έτσι το έχεις μάθει) ή/και τις κρατικές επιδοτήσεις, θα είσαι καλυμμένος για έστω 12 μήνες. Υπ' όψιν ότι ενδέχεται να έχεις ποινή πρόωρης αποχώρησης από την Ελπε, η οποία μάλιστα συνηθίζει να βαράει άσχημα, μπορεί ακόμη και τον τελευταίο μήνα του συμβολαίου - πχ μπορεί να σου πουν "για να μας αφήσετε, 200". Ρώτα τους σε κάθε περίπτωση (τηλ. ή μέιλ), κι αν αρχίσουν τα "Κινέζικα", να τους πεις να σου πουν ΞΕΚΑΘΑΡΑ αν πεις ν' αποχωρήσεις τώρα, πόση ποινή τυχόν έχεις. όπως και αν σου εξηγήσουν ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ, πόσο θέλουν για τον κάθε μήνα που υπολείπεται του συμβολαίου σου, ώστε να ξέρεις απόε δώ και πέρα τί σε συμφέρει να κάνεις...

Αλλά και σε σταθερό της ΔΕΗ να μην πας (αν πχ στην ΔΕΗ σου πουν την Δευτέρα "ανέβηκαν οι τιμές, τώρα κάνει 0,25"), και στο Γ1 (το κυμαινόμενης τιμής της ΔΕΗ) να πας, καλύτερα θα είσαι από την Ελπέντισον. Αρκεί βέβαια το σπίτι που μένεις να το έχεις δηλώσει στην περσινή φορολογική δήλωση ως κύρια κατοικία σου. Διότι αν όχι, δεν παίρνεις επιδότηση (από τον Γενάρη), και πρέπει οπωσδήποτε να πας στο σταθερό που είπα πιο πάνω....Πότε σου ήρθε ο τελευταίος εκκαθαριστικός;

31/01 μου ηρθε ο τελευταιος εκαθαριστικος  Και ηταν 68 ευρω. Ποινη αποχορησης απο την elpedison δεν εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, toyotats είπε

Για να καταλαβω, τι ακριβως ειναι η ρητρα αναπροσαρμογης  που αναγραφετε στα τιμολογια?

Και αυτο το ποσο της ρητρας  ειναι μεσα στον λογαριασμο που πληρωνο ή μαζευετε και καπια στιγμη θα το πληρωσο εχτρα μαζεμενο?

Το ζουμί είναι : η ρήτρα είναι ένας ειδικός όρος στο συμβόλαιο που λέει ότι αν ανέβει η τιμή χονδρικής ρεύματος στα χρηματιστήρια ενέργειας, πάνω από ένα ορισμένο όριο (συνήθως είναι "50€"), τότε θα πληρώσεις την διαφορά. 50 ήταν μια ζωή, και πλέον έχει φτάσει στα 270 και βάλε. Αυτό με λίγα λόγια μεταφράζεται ως : το συμβόλαιό σου στην ΕΛΠΕ δίνει μια "αρχική τιμή κιλοβατώρας" (πες 0,05), και πάνω σε αυτήν προσθέτεις την "διαφορά" που λέγαμε. Ε στην Ελπε σήμερα αυτά τα δυο μαζί, μας κάνουν,,,,0,50 (το δικό σου συμβόλαιο ως παλιότερο, μπορεί να βγάζει κάπως λιγότερα, πες 0,45). Από αυτά, ΑΝ δικαιούσαι την κρατική επιδότηση κρατική, αφαιρείς μ.ο. 0,25, μόνο όμως για τις πρώτες 300 kWh του μήνα : τις τυχόν παραπανίσιες, τις πληρώνεις 0,50 που λέγαμε.

Με άλλα λόγια : εσύ καταναλώνεις, οι τιμές,,,ανεβοκατεβαίνουν, και συνήθως μαθαίνεις το πόσο (και το...ποσό), στον εκκαθαριστικό, 4 μήνες δηλαδή μετά. Ένα "εξτρά μαζεμένο", συνήθως πληρώνουν όσοι δεν πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ να κάνει καταμέτρηση στο ρολόι, αργεί να βγει εκκαθαριστικός, περνάνε όχι 4, αλλά 6 και 8 και 10 μήνες, ΝΟΜΙΖΟΥΝ αυτοί στο μεταξύ, καθώς τους ερχόταν ένας φλου λογαριασμός με ΕΝΑΝΤΙ της κατανάλωσης, κι όχι πραγματικές μετρησεις, ότι "α, όλα καλά, λίγα μου ζητάνε", και όταν έρχονται χιλιάρικα μαζεμένα, εγκεφαλικό....(Ιδανικά, όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα, θα έπρεπε ΟΛΟΙ οι λογαριασμοί σε ΟΛΟΥΣ τους παρόχους και σε ΟΛΑ τα προγράμματα, να εκδίδονται κάθε μήνα, ή ΕΣΤΩ κάθε 2μηνο, να κάνει ο κόσμος τα κουμάντα του, να κάνει οικονομία, να κατεβάσει ακόμη και τον εγνικό στην χειρότερη, από το να καταναλώνει για ένα 4μηνο χωρις να ξέρει πόσο θα του κοστίσει.......)

3 λεπτά πριν, toyotats είπε

31/01 μου ηρθε ο τελευταιος εκαθαριστικος  Και ηταν 68 ευρω. Ποινη αποχορησης απο την elpedison δεν εχω.

...αν μπορείς, ανέβασέ τον μας ΟΛΟΚΛΗΡΟ (σβήσε προσωπικά στοιχεία), να δούμε περισσότερα.

Κάθε πότε παίρνεις λογαριασμό; Κάθε μήνα μήπως; ή κάθε 2μηνο; Κι εκκαθαριστικό κάθε 4μηνο;

1 ώρα πριν, kabamaru2372 είπε

Ακόμα δεν έχουν απαντήσει στο μειλ μου που τους ζητάω την ηχογραφημένη συνομιλία όταν μου πούλησαν το πρόγραμμα το 2019...

...πάντως υπέρ σου είναι, "αν δεν βρίσκουν την ηχογράφηση", καθώς ΑΥΤΟΙ πρέπει ν' αποδείξουν ότι "σου είχαν εξηγήσει ευκρινώς τί είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής και πώς θα χρεώνεσαι, με παραδείγματα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...