Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, korakios είπε

ναι

σε μένα 😁

δεν ξέρω αν έστειλε και άλλος , οι περισσότεροι την κάνανε με το που πήραν το χαρτί

Και σε εμένα απάντησαν, και σε εμένα! Αλλά μαλακίες, τους έστειλα ξανά και ξανατόνισα για τις 60 μέρες αλλά δε με απάντησαν ξανά, μάλλον θα στείλω άλλη 1 στο customer care.

Ιδού η απάντηση:

Αναφορά σε κείμενο

Αγαπητέ πελάτη,

 
Πρωτίστως θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την επικοινωνία.
 
Σύμφωνα με τις βασικές αρχές Τιμολόγησης Ηλεκτρικής Ενέργειας του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες(Άρθρο 1.2.α. του Παραρτήματος ΙΙ ΚΠΗΕ) πρέπει: «Τα τιμολόγια να αντανακλούν το πραγματικό κόστος προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας, δηλ. επιπλέον των ρυθμιζόμενων χρεώσεων που μετακυλίονται στους Πελάτες, πρέπει να καλύπτουν α) το κόστος αγοράς ενέργειας στη χονδρεμπορική αγορά και τους επιμέρους μηχανισμούς της, β) το κόστος της δραστηριότητας εμπορίας και διαχείρισης Πελατών (ενδεικτικά, το κόστος των υπηρεσιών έκδοσης και είσπραξης τιμολογίων, χρηματοοικονομικές δαπάνες από καθυστερήσεις πληρωμών, λειτουργία εμπορικών γραφείων του Προμηθευτή, παροχή συμβουλευτικών και άλλων υπηρεσιών υποστήριξης προς τον πελάτη, αποσβέσεις σχετικών επενδύσεων) και γ) ένα εύλογο κέρδος».
 
Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό και από το περιεχόμενο της επιστολής που σας αποστείλαμε, οι ισχύουσες τιμές ενέργειας δεν είναι ικανές να καλύψουν το κόστος χονδρικής μας, πόσο μάλλον το κόστος της δραστηριότητας εμπορίας και διαχείρισης Πελατών ή/και ενδεχόμενη κερδοφορία.
 
Παρά λοιπόν τις αντιξοότητες τηρήσαμε στο ακέραιο την υποχρέωση που απορρέει από το Άρθρο 28, Παράγραφος 3β του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες, σύμφωνα με το οποίο :«Η ελάχιστη διάρκεια των προσφερόμενων Τιμολογίων Προμήθειας δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι ( 6 ) μηνών».
 
Οι αναλυτικά περιγραφόμενες όμως ειδικές συνθήκες, οι οποίες και έχουν παγιωθεί τους τελευταίους μήνες στην αγορά ηλεκτρικής ενέργειας μας αναγκάζουν να τροποποιήσουμε μονομερώς τις υφιστάμενες χρεώσεις ενέργειας από 1η Απριλίου 2022, παρέχοντάς σας παράλληλα το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης αζημίως.
 
Σας διαβεβαιώνουμε πως η τιμολόγηση σας θα γίνει με αναλογική κατανομή της κατανάλωσης σας ( με αρχική χρέωση έως 31/03 και με νέα χρέωση από 01/04), ενώ σε περίπτωση κατά την οποία η παροχή σας αφορά κύρια κατοικία θα λάβετε και τις αντίστοιχες κρατικές επιδοτήσεις, οι οποίες αναμένεται να διαμορφωθούν ως εξής:
 
Ø Για τις πρώτες 150,00kWh κατανάλωσης Απριλίου επιδότηση 40,50€
 
Ø Για κατανάλωση Απριλίου από 151,00kWh έως 300,00kWh επιδότηση 31,50€
 
Ø Συνολική Επιδότηση κατανάλωσης Απριλίου για οικιακές παροχές που έχουν δηλωθεί ως κύριες κατοικίες 72,00€.
 
Η αντίστοιχη κρατική επιδότηση για τα επαγγελματικά τιμολόγια αναμένεται να διαμορφωθεί στα 130,00€/MWh για κατανάλωση Απριλίου 2022.
 
Σας επισημαίνουμε πως οι κρατικές επιδοτήσεις γνωστοποιούνται ανά μήνα, ενώ από 1η Ιανουαρίου 2022 δεν παρέχονται σε πελάτες με σταθερά τιμολόγια.
 

Σας ευχαριστούμε θερμά για την εμπιστοσύνη και ευελπιστούμε σε μία μακροχρόνια και αγαστή συνεργασία.

 

Κοιτώντας το excel βλέπω πως χωρίς δέσμευση είναι μόνο τα με ρήτρα πια, και εκτός ΔΕΗ το αμέσως οικονομικό είναι της Ελίν. Βέβαια για την Ελίν @korakiosμήπως χρειάζεται να αλλάξεις τη χρέωση ημέρας στο site της η Ελίν έχει άλλη τιμή: https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/on-oikiako-reyma/. Εκτός και αν υπολογίζεις κάτι που δεν έχω καταλάβει.

 

Η κατανάλωσή μου είναι αυτή, θέρμανση/ψύξη με ηλεκτρικό ρεύμα, βραδινό δεν παίζει καθώς είμαι στο νοίκι και δεν ξέρω πόσο ακόμα θα μείνω εδώ για να γίνουν αλλαγές.. 413kWh είναι το όριο για πρόγραμμα με ρήτρα; (το τελευταίο έστω όσο επιδοτούν ακόμα..).

 

katanalosi.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Τωρα αυτο που λες με παραξενευει καπως και θα εξηγησω το γιατι. Μιλησα με Elpedison αρχικα οπου και τους ειπα οτι με αυτες τις χρεωσεις μαλλον θα κοψω. ΜΕτα απο μιση ωρα με καλεσε η Ζενιθ και μαλιστα μου εκανε εντυπωση και τους ρωτησα πως γνωριζανε οτι ειμαι σε φαση απεμπλοκης απο την elpedison. Η κοπελα που μιλησα μου ειπε οτι ηταν τυχαιο γεγονος και οτι η επιλογη του ποιου θα καλεσουν γινεται τυχαια απο το συστημα τους.

Αφου μου εκαναν προσφορα και τους ανεφερα οτι θα το σκεφτω και να μου την στειλουν με e-mail (το οποιο ακομα δεν εχουν κανει) και πεταξαν αυτο με την ΔΕΗ και την ρητρα αναπροσαρμογης, καπακια με ξανακαλει η Elpedison να μου κανει προσφορα οπου ουσιαστικα μου ειπαν για 0.54€ και 0,39€ αντιστοιχα με ρητρα αναπροσαρμογης, προγραμμα που ουσιαστικα μου ειχε δωσει και ως εναλλακτικη η ΖΕΝΙΘ και απερριψα.

...στα τηλέφωνα λοιπόν, ούτε την μάνα μας δεν εμπιστευόμαστε, αν ακούσουμε την φωνή της...

Εσύ να τους κάνεις αν θες μια μικρή ανάκριση αν είναι όντως εργαζόμενοι στον ΠΑΡΟΧΟ ή άπο άλλη εταιρία προώθησης, και ανεξάρτητα τί θα σου πουν, να μην συνεχίζεις να "εμπιστεύεσαι", καθώς ούτως ή άλλως, όσοι κλείσουν συμβόλαιο μαζί σου, δεν το κάνουν για την ψυχή των πεθαμένων τους, ούτε διότι "απλά εργάζονται" στην οποιαδήποτε εταιρία, αλλά επειδή έχουν ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ για κάθε συμβόλαιο που κλείνουν. Άρα, ή ψέμματα θα ακούσεις στα τηλέφωνα, ή έστω "μισές αλήθειες", που θα βολεύουν αυτούς που σου μιλάνε. Άκου (αν θες) τί έχουν να πουν, και μετά επικοινωνία με το customer care του όποιου παρόχου να σου κάνουν απ' ευθείας προσφορά προγράμματος.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, c23 είπε

Και σε εμένα απάντησαν, και σε εμένα! Αλλά μαλακίες, τους έστειλα ξανά και ξανατόνισα για τις 60 μέρες αλλά δε με απάντησαν ξανά, μάλλον θα στείλω άλλη 1 στο customer care.

αίτημα στο myrae

2 λεπτά πριν, c23 είπε

Κοιτώντας το excel βλέπω πως χωρίς δέσμευση είναι μόνο τα με ρήτρα πια, και εκτός ΔΕΗ το αμέσως οικονομικό είναι της Ελίν. Βέβαια για την Ελίν @korakiosμήπως χρειάζεται να αλλάξεις τη χρέωση ημέρας στο site της η Ελίν έχει άλλη τιμή: https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/on-oikiako-reyma/. Εκτός και αν υπολογίζεις κάτι που δεν έχω καταλάβει.

το 20% της έκπτωσης , το γράφει και στο site αλλά

3 λεπτά πριν, c23 είπε

413kWh είναι το όριο για πρόγραμμα με ρήτρα; (το τελευταίο έστω όσο επιδοτούν ακόμα..).

τόσο είναι αυτό το μήνα , τον προηγούμενο ήταν 300kw , προσωπικά θα έκλεινα σταθερό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

αίτημα στο myrae

το 20% της έκπτωσης , το γράφει και στο site αλλά

τόσο είναι αυτό το μήνα , τον προηγούμενο ήταν 300kw , προσωπικά θα έκλεινα σταθερό

Στραβός είμαι εντάξει, για τα καλά, να πεις και ότι δε φαίνεται στο site.. -.-

Πρώτα αίτημα να τσιμπήσω (ευελπιστώ) το 60ήμερο και αν δεν κάτσει βλέπω, τα σταθερά έχουν όλα δέσμευση δυστυχώς. Θα δω όρους για αλλαγή κατοικίας τι κόστος έχουν (αν παίζει).

Πολλά ευχαριστώ για όλη τη δουλειά που έχεις ρίξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, c23 είπε

Θα δω όρους για αλλαγή κατοικίας τι κόστος έχουν (αν παίζει).

δεν υπάρχει "μεταφορά" προγράμματος . Απλά στην καλύτερη περίπτωση δε σε χρεώνουν ρήτρα αποχώρησης για να σε κρατήσουν σαν πελάτη , αλλά συμβόλαιο υπογράφεις νέο  (με τυχών άλλες τιμές και όρους)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

ναι

σε μένα 😁

δεν ξέρω αν έστειλε και άλλος , οι περισσότεροι την κάνανε με το που πήραν το χαρτί

και τι σου απάντησαν; δέχτηκαν το αίτημα;

Όσον αφορά τώρα το ρίσκο, εμείς που έχουμε κάτω από 300kw το μήνα (200kw/μήνα συγκεκριμένα εγώ), θέλουμε η τρέχουσα τιμή μαζί με την ρητρα (Α) μείον την κρατική επιδότηση (Β) να είναι μικρότερη από 0.17-0.18 που είναι η τωρινή καλύτερη επιλογή για σταθερό πρόγραμμα.

Αλλά ούτε την τρέχουσα τιμή κάθε περιόδου μπορούμε να προβλέψουμε με σιγουριά ούτε την επιδότηση... αν θα υπάρχει κι όλας.

Η ρήτρα της ΔΕΗ στο Γ1 είναι καλύτερη/μικρότερη από αυτήν της volterra όσον αφορα τους συντελεστες που έχουν (1,15*Υ+0,0115 vs 1,25*Y'+0,0115), βέβαια πατάνε σε διαφορετικό δείκτη (προηγούμενου μήνα vs τωρινού) αν επιλέξουμε το κυμαινόμενο.

Βλέποντας το κόστος του Γ1 πχ για τους προηγούμενους μήνες μαζί με την επιδότηση έβγαινε 0,16-0,17 εκτός από τον Απρίλιο μόνο που βγαίνει 0,11 για <150kW και 0,17 για τις επιπλέον kW μέχρι τις 300.
Οπότε φαίνεται να στοχεύουν με τις επιδοτήσεις η τιμή της kW να κυμαίνεται στα 0,17 και τον Απρίλη δώσαν μεγάλη επιδότηση για να καλύψουν τους υπόλοιπους, πέρα από την ΔΕΗ, που χρησιμοποιούν τωρινή ΤΕΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2022 στις 5:24 ΜΜ, korakios είπε

στα επαγγελματικά έχω μόνο σταθερά ,  στο "Πρόγραμμά σας" μπορείς να βάλεις και κυμαινόμενο αλλά απαραίτητα συμπληρώνεις τη χοντρική και επιδότηση όπως τον τύπο υπολογισμού της ρήτρας του κυμαινόμενου προγράμματος

Η τιμή που ήδη υπάρχει είναι του Γ21 …..

Καλησπέρα, τώρα είδα την απάντηση σου…

Το μόνο που ξέρω είναι πως έχω στο γραφείο μου περί τις 9000 kWh ετήσια κατανάλωση. Από εκεί και πέρα όμως δυσκολεύομαι να κάνω τις λοιπές καταχωρήσεις στη στήλη Β…

  • 0,081 είναι η τρέχουσα τιμή Γ21 προφανώς…
  • η μέση ΤΕΑ πως μαντεύεται;
  • το Α*ΤΕΑ + Β - όριο, τι είναι
  • οι συντελεστές α+β;
  • το άνω όριο;

Μήπως μπορούμε να κάνουμε μια εφαρμογή στα παραπάνω με τρέχουσες τιμές για να την έχουμε ως οδηγό και να μη σε ζαλίζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Joe22 είπε

η μέση ΤΕΑ πως μαντεύεται;

οι παρελθοντικές (καμία σχέση με μελλοντικές) είναι εδώ

προσωπικά με καφέ τις μαντεύω , άλλοι ρίχνουν χαρτιά , διαβάζουν τη σφαίρα , καπνίζουν δάφνες , υπάρχουν πολλοί τρόποι 😁

16 λεπτά πριν, Joe22 είπε
  • το Α*ΤΕΑ + Β - όριο, τι είναι
  • οι συντελεστές α+β;
  • το άνω όριο;

είναι ο τρόπος υπολογισμού (πχ ΔΕΗ) της προσαύξησης λόγω ρήτρας αναπροσαρμογής

ο κάθε πάροχος έχει και άλλο τύπο

16 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Μήπως μπορούμε να κάνουμε μια εφαρμογή στα παραπάνω με τρέχουσες τιμές για να την έχουμε ως οδηγό και να μη σε ζαλίζουμε;

καλύτερα να με ζαλίζετε σε κυμαινόμενα γιατί βλέπω οτι πολύς κόσμος ΔΕΝ καταλαβαίνει (όπως και στην καρτέλα με οικιακά με ρήτρα) οτι οι τελικές τιμές εξαρτώνται απο το αν μαντέψετε ποια θα είναι η χοντρική και επιδοτήσεις το επόμενο 12μηνο . Εδώ καθυστερούν να βγάλουν ΦΕΚ επιδοτήσεων για τον Απρίλιο

Παρεμπιπτόντως ανακοίνωσαν οτι διπλασιάζεται απο 0,065 στα 0,13 η επιδοτηση και θα δώσουν έξτρα 0,10 σε Γ21 μικρές επιχειρήσεις , σύνολο 0,23 δηλαδή .

Τώρα αν βάλεις αυτά τα νούμερα , πιστεύω οτι θα σου βγάλει της ΔΕΗ (και γενικά κυμαινόμενο) πολύ καλύτερο απο ακριβό σταθερό , αλλά είπαμε , άγνωστο τον επόμενο μήνα τι παίζει

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

λίγο off topic. (λίγο)

το nrg Photovoltaic το έχει δει/ψάξει κανείς? Αξίζει να ψαχτούμε ή είναι μουφα σαν της Ηρων? 

γιατί ξέρουμε λεπτομέρειες και για το ΕΝΑ του Ηρών ? όλοι εδώ ρωτάτε και κανένας δε στέλνει email 😁

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

το nrg Photovoltaic το έχει δει/ψάξει κανείς? Αξίζει να ψαχτούμε ή είναι μουφα σαν της Ηρων? 

Δεν έχει σχέση με του Ήρων. Δεν είναι καν πρόγραμμα ηλεκτροδότησης. Είναι υπηρεσία μελέτης, εγκαταστάσεις και συντήρησης φωτοβολταϊκών στη στέγη. Δεν είναι καν απαραίτητο να είσαι πελάτης NRG στο ρεύμα, απλώς αν είσαι πελάτης σου κάνουν κάποιες εκπτώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Ετοιμάζομαι με την κοπέλα μου να νοικιάσουμε σπίτι ώστε να μείνουμε μαζί. Από βδομάδα θα είμαστε μέσα. 

Αλλά όπως σωστά μαντέψατε δεν ξέρω ποια εταιρία μας συμφέρει καλύτερα. Τώρα από θέμα κατανάλωσης, σαν οποιοδήποτε άλλο ζευγάρι. Στο πατρικό μου έχουμε elpedison και δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα. 

Το σπίτι έχει νυχτερινό παρεμπιπτόντως και κοινωνικό τιμολόγιο.Ο σπιτονοικοκυρης μου πρότεινε ΔΕΗ myHome Enter(ή online δεν θυμάμαι)γιατί λέει δεν έχεις κίνδυνο να ανέβουν απότομα οι χρεώσεις κι ότι δεν μπορούν να σε διώξουν πριν απο το 12μηνο που υπογράφεις. 

Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει θα του ήμουν ευγνώμων. 

Υ.Γ. Έχω διαβάσει προφανώς κάποια σχόλια.

Επεξ/σία από GeorgeHiken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...