Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, labr είπε

μου το παν στο τηλεφωνο

Δηλαδή έγινε καπως έτσι ο διάλογος?

Εσύ: Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αλλάξω πάροχο και να έρθω σε εσάς. 

Υπάλληλος ΔΕΗ: Πάτε καλά κυριε μου; Είναι ηδη φαρμακείο οι χρεωσεις μας, και σύντομα θα την πάμε 0,39 και ίσως 0,89 την κιλοβατώρα. Θα πουλησετε το σπίτι σας για να πληρωσετε τους λογαριασμούς. Καθηστε σας παρακαλώ εκει που ειστε αλλιως θα μπλέξετε ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, fragma είπε

Θα πουλησετε το σπίτι σας για να πληρωσετε τους λογαριασμούς.

Όσοι ασχολούμαστε με ακίνητα ξέραμε μέχρι σήμερα τα 4 D : Death, Divorce, Debt και Downsizing. Τώρα θα γίνει Death, Divorce, Debt, Downsizing και Dei;  Ή συμπεριλαμβάνεται στο Debt;

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

περα της παραπληροφορησης, που δεν ξερω κατα ποσο κιολας το κομματι που αναφερεις οτι ειπαν απο την ΖΕΝΙΘ για την ΔΕΗ ξεφευγει απο τα νομικα πλαισια, ολοι οι παροχοι εχουν το δικαιωμα βασει νομου να αναπροσαρμοσουν τις τιμες τους στο 6μηνο(η ΔΕΗ ειναι η μονη που δεν εχει προβει στην χρηση του δικαιωματος αυτου ακομα, οση λασπη και αν της πετανε. Δεν ειναι βεβαια και αγια, αλλα οκ). Συνοψίζοντας, δες και στο αλλο θεμα για την ΔΕΗ αν ξεπερνάς τις 300 κιλοβατώρες τον μηνα. Επειδη εισαι πολυ κοντα στο οριο και το καλοκαιρι ερχεται, μαλλον προς τα εκει σε κοβω (δες και αυτο-- αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022) )

 

Για αυτο ειναι χρησιμο παιδια το συγκεκριμενο τοπικ, για να συζηταμε τις βλακειες που μας λενε τηλεφωνικα οι παροχοι. Τα ειδα τα Link, διαβαζω και υπολογιζω ωρα τωρα. Η αληθεια ειναι πως επειδη στο σπιτι εχω φυσικο αεριο ακομα και φουρνο/εστιες, δεν εχω ενεργοβορες συσκευες σπιτι (περαν του ψυγειου, τηλεορασης) και γενικα προσεχουμε με τα πλυντηρια (ρουχων/πιατων) να μπαινουν βραδινες ωρες, αν εξαιρεσεις το καλοκαιρι που χτυπαω και 550€/ΚW τους υπολοιπους μηνες ειμαι >350€/ΚW. Οποτε καθομαι τωρα να υπολογισω αν η διαφορα των εξτρα καλοκαιρινων 200KW θα μου βγουν λιγοτερα η περισσοτερα.

 

19 λεπτά πριν, korakios είπε

αν το καλοκαίρι ξεπερνάς τις 300 κιλοβατώρες έφυγες στο άλλο θέμα τις ΔΕΗ , δεν είναι να παίζεις με τις επιδοτήσεις

είχες ένα μήνα πριν λήξει ειδοποίηση ? αν ναι τι έγραφε ακριβώς , ανέβασε και το τι γράφει το συμβόλαιο για ανανέωση

παλιά ,όπως και άλλοι πάροχοι δεν εφάρμοζαν το 1ο εξάμηνο , έχει καιρό που καταργήθηκε 

 

 

Ειχα 60 μερες πριν ειδοποιηση, κατω-κατω στον λογαριασμο που δεν την ειδα ποτε. Δες την φωτο.

elpedison.png.5333ad3848ca643a98e13e00f6af59fa.png

Εντωμεταξυ αν παω λεει και το αεριο η ΖΕΝΙΘ μου δινει και την επιλογη του Dual Energy με εκπτωσεις τις οποιες η τυπισα στο τηλεφωνο αρχισε τα εως τοσο και εως τοσο χωρις να δινει ουσιαστικες τιμες. Της ειπα στειλτε μου ενα e-mail με τιμες για να δω επι της ουσιας τι προσφερετε και ακομα το περιμενω...

Παρεπιπτοντως φιλε korakie ευχαριστουμε πολυ για το excel και τις απαντησεις εδω μεσα. Στην φαση που ειμαστε πραγματικα δεν μπορεις να βγαλεις ακρη διαφορετικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

σου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση ?

γιατί είναι θέμα εναλλακτικών πλην ΔΕΗ ?!

κοίτα , πριν ένα μήνα άλλα τα όρια που σύμφερε κυμαινόμενο , άλλα τώρα και άλλα θα είναι μετά

επίσης άγνωστο αν θα ισχύουν και τα σταθερά

άρα ή ρισκάρεις και μένεις σε κυμαινόμενο ή πας σε σταθερό . Σε κυμαινόμενο όντως το Γ1 ψιλοσυμφέρει σε σχέση με άλλα κυμαινόμενα

Τώρα πόσο κέρδος ή χασούρα θα έχεις σε σύγκριση με σταθερό , βάλε τα νούμερα απο

αξίζει σ

20 λεπτά πριν, korakios είπε

σου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση ?

γιατί είναι θέμα εναλλακτικών πλην ΔΕΗ ?!

κοίτα , πριν ένα μήνα άλλα τα όρια που σύμφερε κυμαινόμενο , άλλα τώρα και άλλα θα είναι μετά

επίσης άγνωστο αν θα ισχύουν και τα σταθερά

άρα ή ρισκάρεις και μένεις σε κυμαινόμενο ή πας σε σταθερό . Σε κυμαινόμενο όντως το Γ1 ψιλοσυμφέρει σε σχέση με άλλα κυμαινόμενα

Τώρα πόσο κέρδος ή χασούρα θα έχεις σε σύγκριση με σταθερό , βάλε τα νούμερα απο

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

και δες με κομπιουτεράκι χειροκίνητα ,στο μήνα τι θα έχανες/κέρδιζες

ταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

και δες με κομπιουτεράκι χειροκίνητα ,στο μήνα τι θα έχανες/κέρδιζες

Δεν μου ήρθε κάποια ειδοποίηση αλλά είναι σίγουρο γιατί το έγραφαν ξεκάθαρα. Προσφορά μόνο για τους πρώτους 6 μήνες.

Τώρα κατάλαβα το εκτός τοπικ.. lol

Πάντως και η ΔΕΗ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι αυτή τη στιγμή. 

Κατάλαβα φίλε μου korakios ότι δεν ξέρω τι να κάνω.. Αλλά επειδή πρέπει να αποφασίσω λέω να πάω με το σταθερό της ΔΕΗ μέχρι που να φύγει αυτή η αναμπουμπουλα και μετά ξαναβλέπω... Γιατί όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Crus είπε

, αν εξαιρεσεις το καλοκαιρι που χτυπαω και 550€/ΚW τους υπολοιπους μηνες ειμαι >350€/ΚW.

έφυγες στο άλλο θέμα με τα σταθερά της ΔΕΗ

5 λεπτά πριν, Crus είπε

Ειχα 60 μερες πριν ειδοποιηση, κατω-κατω στον λογαριασμο που δεν την ειδα ποτε. Δες την φωτο.

αμφισβήτηση λογαριασμού , ζητάς την επιστροφή της ρήτρας και συνέχιση της τιμολόγησης έως και 60 μέρες απο την παραλαβή επιστολής που να γράφει αναλυτικά τους διαφοροποιημένους όρους του προγράμματος και να φύγεις αζημίως (άσχετα με το οτι θα φύγεις, ξεκίνα το πρώτα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Crus είπε

 

Για αυτο ειναι χρησιμο παιδια το συγκεκριμενο τοπικ, για να συζηταμε τις βλακειες που μας λενε τηλεφωνικα οι παροχοι. Τα ειδα τα Link, διαβαζω και υπολογιζω ωρα τωρα. Η αληθεια ειναι πως επειδη στο σπιτι εχω φυσικο αεριο ακομα και φουρνο/εστιες, δεν εχω ενεργοβορες συσκευες σπιτι (περαν του ψυγειου, τηλεορασης) και γενικα προσεχουμε με τα πλυντηρια (ρουχων/πιατων) να μπαινουν βραδινες ωρες, αν εξαιρεσεις το καλοκαιρι που χτυπαω και 550€/ΚW τους υπολοιπους μηνες ειμαι >350€/ΚW. Οποτε καθομαι τωρα να υπολογισω αν η διαφορα των εξτρα καλοκαιρινων 200KW θα μου βγουν λιγοτερα η περισσοτερα.

 

 

Ειχα 60 μερες πριν ειδοποιηση, κατω-κατω στον λογαριασμο που δεν την ειδα ποτε. Δες την φωτο.

elpedison.png.5333ad3848ca643a98e13e00f6af59fa.png

Εντωμεταξυ αν παω λεει και το αεριο η ΖΕΝΙΘ μου δινει και την επιλογη του Dual Energy με εκπτωσεις τις οποιες η τυπισα στο τηλεφωνο αρχισε τα εως τοσο και εως τοσο χωρις να δινει ουσιαστικες τιμες. Της ειπα στειλτε μου ενα e-mail με τιμες για να δω επι της ουσιας τι προσφερετε και ακομα το περιμενω...

Παρεπιπτοντως φιλε korakie ευχαριστουμε πολυ για το excel και τις απαντησεις εδω μεσα. Στην φαση που ειμαστε πραγματικα δεν μπορεις να βγαλεις ακρη διαφορετικα.

 

Υπαρχει και για το ΦΑ θεμα αντιστοιχα, αν ειναι να δεις και εκει κατι και κατα ποσο συμφερουν τα αντιστοιχα διπλα πακετα, για να μενουμε εντος θεματος εδω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Xartaetos75 είπε

Δεν μου ήρθε κάποια ειδοποίηση αλλά είναι σίγουρο γιατί το έγραφαν ξεκάθαρα. Προσφορά μόνο για τους πρώτους 6 μήνες.

ααααα, τώρα κατάλαβα . Ήσουν απο τους τελευταίους που πρόλαβαν την 6μην περίοδο χάριτος , πιστεύω θα έχεις γερή ρήτρα αποχώρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ααααα, τώρα κατάλαβα . Ήσουν απο τους τελευταίους που πρόλαβαν την 6μην περίοδο χάριτος , πιστεύω θα έχεις γερή ρήτρα αποχώρησης

Είναι ανοιχτό συμβόλαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xartaetos75 είπε

Είναι ανοιχτό συμβόλαιο 

σε πιστεύω , απλά θυμάμαι οτι σε κάποια φάση το είχα υπολογίσει όταν άρχισαν να ακριβαίνουν όλα και κάτι αφαιρούσα . Δες μήπως έχει κανα περίεργο όρο όπως επιστροφή των εκπτώσεων (κάτι τέτοια έχει η elpedison πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

έφυγες στο άλλο θέμα με τα σταθερά της ΔΕΗ

αμφισβήτηση λογαριασμού , ζητάς την επιστροφή της ρήτρας και συνέχιση της τιμολόγησης έως και 60 μέρες απο την παραλαβή επιστολής που να γράφει αναλυτικά τους διαφοροποιημένους όρους του προγράμματος και να φύγεις αζημίως (άσχετα με το οτι θα φύγεις, ξεκίνα το πρώτα)

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, 

 

να κανω μια ερωτηση αν γνωριζετε. Εχω κανει αιτηση για το σταθερο προγραμμα της δεη ενω ειμαι στη προτεργια. 
 

Με πηραν τωρα απο προτεργια και καναμε μια συζητηση βασει καταναλωσεων και σκεφτομαι να παραμεινω  μιας και κατα μεσο ορο το μηνα καταναλωνω 300-500 kwh  και βασει αυτου τελικα βγαινει πρακατω απο τα 0,18 του σταθερου της δεη, μεταξυ 0,09 και 0,18…..

Θα απαιτηθει να κανω υπαναχωρηση στη δεη και μετα απο 5 μερες θα μου στειλει η προτεργια νεα συμβολαια. Σε ολη αυτη τη διαδικασια υπαρχει περιπτωση να μεινω χωρις ρευμα; Φανταζομαι πως οχι βεβαια αλλα ποτε δεν ξερεις…..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crus είπε

Και ενω ημουν ετοιμος να κλεισω με την ΔΕΗ, σε επικοινωνια μου με την ΖΕΝΙΘ μαθαινω οτι υπαρχει ορος στο συμβολαιο της οτι στο 6μηνο επαναφερει την ρητρα αναπροσαρμογης. Ισχυει κατι τετοιο?

Η ιδια η ΖΕΝΙΘ μου προσφερει κυμαινομενο με 4 ευρω παγιο τον μηνα και 100 ευρω συνδρομη για 2 χρονια, το οποιο απο οτι μου ειπαν βγαινει τελικη τιμη ΜΕΤΑ τις κρατικες επιδοτησεις φθηνοτερο απο το ΔΕΗ MyHome Enter & Online. Κανοντας τους υπολογισμους ομως και με βαση το οτι ουσιαστικα μου πουλανε την KW οσο την αγοραζουν επι του συντελεστη απωλειων (1.13 για το 2022), για τον Φλεβαρη του 2022 εγω υπολογιζω ενα ποσο 0.2825€/KW μειον την κρατικη επιδοτηση 0.21€/KW, οντως για μεχρι 300KW φαινεται να συμφερει.

Απο την αλλη σκεφτομαι τι θα γινει το καλοκαιρι που θα ξεπερναω τις 300KW ή ακομα χειροτερα τι θα γινει οταν κοπουν οι κρατικες επιδοτησεις?

Κατ' αρχάς αυτό που σου είπαν, σηκώνει καταγγελία στην ΡΑΕ (τουλάχιστον), ΑΝ συγκράτησες ονοματεπώνυμο συνομιλητή (....είσαι όμως βέβαιος ότι ήταν ΟΝΤΩΣ από Ζενίθ; Ειδικά αν σε κάλεσαν και δεν κάλεσες, δεν αποκλείεται να ήταν από "συνεργαζόμενη εταιρία προώθησης ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ της Ζενίθ". Αν επίσης κάλεσες ο ίδιος, σίγουρα πήρες τηλέφωνο της Ζενίθ; Υπάρχουν διάφορα site που κάνουν την προώθησε που λέγαμε, ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι καλείς τον πάροχο, αλλά τα τηλέφωνα που έχουν δεν αντιστιχούν στου παρόχου. Γι' αυτό κοίτα να είσαι απολύτως βέβαιος όταν κοιτάς ένα site, τσεκάροντας τί λέει στο URL της διεύθυνσης). Διότι δεν είναι απλή ανακρίβεια, αλλά κακόβουλη, με σκοπό μάλιστα την παραπλάνηση. Συγκεκριμένα, δεν υπάρχει κανένας τέτοιος όρος "στα συμβόλαια της ΔΕΗ". Αυτό που ΥΠΑΡΧΕΙ, όπως ήδη σου είπε ο jimakos (και τονίζω και εγώ προς επιβεβαίωση), είναι η δυνατότητα που δίνει η ερμηνεία του "Κώδικα Πορμήθειας" (του Νόμου δηλαδή), σε ΟΛΟΥΣ τους παρόχους, να καταργήσουν ένα (συνήθως σταθερής τιμής) πρόγραμμα μετά 6μηνου από υπογραφής, και να σε βάλουν - εφ' όσον συμφωνείς - σε άλλο, συνήθως κυμαινόμενης τιμής (αν δεν συμφωνείς, φεύγεις χωρίς ποινή - εάν υπήρχε ήδη τέτοια). Και μέχρι στιγμής, αυτό το έχουν κάνει όλοι (σχεδόν) οι "εναλλακτικοί" πάροχοι (μέσα και η Ζενίθ). Με άλλα λόγια, "κατηγορούν" κάποιοι την ΔΕΗ, για κάτι που από την μια ισχύει για όλους, και που από την άλλη είναι η μόνη που μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει (και με επίσημη ανακοίνωσή της πρόσφατα, δηλώνει πως ούτε προτίθεται). Και να τονίσω ακόμη μια φορά, γιατί είναι σημαντικό : ΔΕΝ υπάρχει καν στα συμβόλαιά της, τέτοιος όρος. Εάν υπήρχε, θα ήταν σοβαρό ζήτημα. Το ότι σου το παρουσιάσανε ως υφιστάμενο ΟΡΟ κι όλας (ότι δηλαδή ΘΑ συμβεί αυτό που λένε, βρέξει-χιονίσει), είναι εξοργιστικό.

...βγάλε τώρα εσύ συμπέρασμα, για την συγκεκριμένη εταιρία (αν φυσικά όντως ήταν από την ίδια την Ζενίθ, που όπως είπα, μπορεί και όχι), για το αν όντως θέλεις/σε συμφέρει να πας σε "μια τέτοια"...

Όσο για το τί να κάνεις, με τέτοιες καταναλώσεις, με τέτοια αβεβαιότητα για το μέλλον (χονδρική κι επιδοτήσεις), και με προοπτική αργά ή γρήγορα η ΔΕΗ ν' ανεβάσει τις τιμες στα σταθερα της, για ΝΕΑ συμβόλαια (όχι για υφιστάμενα), εγώ θα σου έλεγα απλά μην σπαζοκεφαλιάζεσαι άλλο, και πάνε σε κατάστημα ΔΕΗ (όχι econtracts) να υπογράψεις για MyHome Enter να τελειώνεις, όσο έχει ακόμη την τιμή που έχει.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, zmichalakis είπε

Καλησπερα παιδια,

να κανω μια ερωτηση αν γνωριζετε. Εχω κανει αιτηση για το σταθερο προγραμμα της δεη ενω ειμαι στη προτεργια.

Με πηραν τωρα απο προτεργια και καναμε μια συζητηση βασει καταναλωσεων και σκεφτομαι να παραμεινω  μιας και κατα μεσο ορο το μηνα καταναλωνω 300-500 kwh  και βασει αυτου τελικα βγαινει πρακατω απο τα 0,18 του σταθερου της δεη, μεταξυ 0,09 και 0,18…..

Θα απαιτηθει να κανω υπαναχωρηση στη δεη και μετα απο 5 μερες θα μου στειλει η προτεργια νεα συμβολαια. Σε ολη αυτη τη διαδικασια υπαρχει περιπτωση να μεινω χωρις ρευμα; Φανταζομαι πως οχι βεβαια αλλα ποτε δεν ξερεις…..

Διαβασε καμια 10αρια σελιδες, δες και το excel. μεταξυ 0,09 και 0,18 δεν προκειται να βγει, ισως πιο κοντα στο 0.3-0.4

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, zmichalakis είπε

Με πηραν τωρα απο προτεργια και καναμε μια συζητηση βασει καταναλωσεων και σκεφτομαι να παραμεινω  μιας και κατα μεσο ορο το μηνα καταναλωνω 300-500 kwh  και βασει αυτου τελικα βγαινει πρακατω απο τα 0,18 του σταθερου της δεη, μεταξυ 0,09 και 0,18…..

Θα απαιτηθει να κανω υπαναχωρηση στη δεη και μετα απο 5 μερες θα μου στειλει η προτεργια νεα συμβολαια. Σε ολη αυτη τη διαδικασια υπαρχει περιπτωση να μεινω χωρις ρευμα; Φανταζομαι πως οχι βεβαια αλλα ποτε δεν ξερεις…..

...στην Πρωτέργεια λοιπόν θα,,,δεσμευτείς για 24 μήνες, στο κυμαινόμενό τους. Γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; Ακόμη και στο κυμαινόμενο της ΔΕΗ να πας (το "Γ1"), καλύτερα θα είσαι (ΜΗΔΕΝ μήνες δέσμευσης).

Από την Πρωτέργεια εν τω μεταξύ, ΔΕΝ σου είπανε ΟΥΤΕ τί θα πληρώνεις στην περίπτωση που

α) μπουν ΕΠΙΠΛΕΟΝ "κόφτες" για τις κρατικές επιδότησεις (όπως μπήκε τον Γενάρη η "κύρια κατοικία")     β) ή/και μειωθούν έστω οι επιδοτήσεις (όπως μειώθηκαν τον Γενάρη - κι ας ξανανέβηκαν τον Απρίλη)     γ) κοπούν για όλους οι επιδοτήσεις (πότε; Ποιος ξέρει; Μπορεί σε μερικούς μήνες από τώρα. Μπορεί σε 4 ξερωγώ. Εσύ όμως θα έχεις,,,ακόμη 20 στην Πρωτέργεια),

ΟΥΤΕ ότι πάνω από 300kWh/μήνα, θα πληρώνεις την κάθε κιλοβατώρα με 0,39. Kαι ναι για τον Απρίλη, με μ.ο. επιδότησης - MONO ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 300kWh ΤΟΥ ΜΗΝΑ - 0,24 "συμφέρει" (σε σχέση με το 0,17 του σταθερού ΔΕΗ) καθώς θα σου βγαίνει με τέτοιες καταναλώσεις 0,15 μετά την κρατική επιδότηση, αλλά όπως είπαμε ούτε πού θα πάει η τιμή της χονδρικής ξέρουν, ούτε τί θα γίνει με τις επιδοτήσεις. Συμπέρασμα : εγώ θα τους απαντούσα, εάν λοιπόν θέλουν να μου κάνουν συμβόλαιο ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ, θα το συζήταγα. Αλλά για 24, χαχα, ένα ΟΧΙ α-λα 28ης Οκτωβρίου 1940...

Και to cut a long story short : αυτό που σε συμφέρει, είναι να πας άμεσα στο Εντερ της ΔΕΗ, υπογράφοντας σε κατάστημα, πριν προλάβουν ν' ανέβουν οι τιμές του πχ στα 0,25 και μετά λες "τί εκανα και δεν πήγα τότε". Η δε ποινή πρόωρης αποχώρησής του, είναι "αστεία" : 20€ στο 6μηνο (40 στο 3μηνο). Για ρώτα τους με την ευκαιρία, τί ποινές αποχώρησης έχουν στην Πρωτέργεια για το 24μηνο πρόγραμμά τους.......(και δίνοντάς τους φιλάκια, πριν κλείσεις, να τους ενημερώσεις με την ευκαιρία, ότι κατά την ΡΑΕ, η χρονική δέσμευση - πόσο μάλλον 2 χρόνων - στα κυμαινόμενα,  είναι ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ πρακτική...)

ΥΓ αν δεν έχεις νυχτερινό, αιτήσου το στην σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ (κόστος 42€) - για τέτοιες καταναλώσεις, θα έχεις αρκετό όφελος (αν είναι δικό σου σπίτι ή δεν πρόκειται να φύγεις σε ένα-δυο χρόνια), εκτός της νυχτερινής κιλοβατώρας, ΚΑΙ στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις".

ΥΓ 2 ναι, το είδα (αν και το είχα ξεχάσει όσο έγραφα), ότι έχεις ΚΑΝΕΙ αίτηση για σταθερό ΔΕΗ. Επειδή όμως ενδέχεται να σου βγάλει τα συκώτια η διαδικασία (πιθανή τρελή καθυστέρηση και διάφορα άλλα προβλήματα), το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι αυτό που είπα περί καταστήματος (δεν χρειάζεται ν' ακυρώσεις την αίτηση - πας απλά και υπογράφεις για το MyHome Enter συγκεκριμένα και τέλος. ΑΝ σε χαλάει το κατοστάρι που θα σου ζητήσουν για εγγύηση, βάλε πα΄για εντολήε ξόφλησης μέσω κάρτας, και θα σου επιστραφεί στον 1ο λογαριασμό, ως πίστωση).

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, washcloud είπε

Κατ' αρχάς αυτό που σου είπαν, σηκώνει καταγγελία στην ΡΑΕ (τουλάχιστον), ΑΝ συγκράτησες ονοματεπώνυμο συνομιλητή (....είσαι όμως βέβαιος ότι ήταν ΟΝΤΩΣ από Ζενίθ; Ειδικά αν σε κάλεσαν και δεν κάλεσες, δεν αποκλείεται να ήταν από "συνεργαζόμενη εταιρία προώθησης ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ της Ζενίθ". Αν επίσης κάλεσες ο ίδιος, σίγουρα πήρες τηλέφωνο της Ζενίθ; Υπάρχουν διάφορα site που κάνουν την προώθησε που λέγαμε, ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι καλείς τον πάροχο, αλλά τα τηλέφωνα που έχουν δεν αντιστιχούν στου παρόχου. Γι' αυτό κοίτα να είσαι απολύτως βέβαιος όταν κοιτάς ένα site, τσεκάροντας τί λέει στο URL της διεύθυνσης). Διότι δεν είναι απλή ανακρίβεια, αλλά κακόβουλη, με σκοπό μάλιστα την παραπλάνηση. Συγκεκριμένα, δεν υπάρχει κανένας τέτοιος όρος "στα συμβόλαια της ΔΕΗ". Αυτό που ΥΠΑΡΧΕΙ, όπως ήδη σου είπε ο jimakos (και τονίζω και εγώ προς επιβεβαίωση), είναι η δυνατότητα που δίνει η ερμηνεία του "Κώδικα Πορμήθειας" (του Νόμου δηλαδή), σε ΟΛΟΥΣ τους παρόχους, να καταργήσουν ένα (συνήθως σταθερής τιμής) πρόγραμμα μετά 6μηνου από υπογραφής, και να σε βάλουν - εφ' όσον συμφωνείς - σε άλλο, συνήθως κυμαινόμενης τιμής (αν δεν συμφωνείς, φεύγεις χωρίς ποινή - εάν υπήρχε ήδη τέτοια). Και μέχρι στιγμής, αυτό το έχουν κάνει όλοι (σχεδόν) οι "εναλλακτικοί" πάροχοι (μέσα και η Ζενίθ). Με άλλα λόγια, "κατηγορούν" κάποιοι την ΔΕΗ, για κάτι που από την μια ισχύει για όλους, και που από την άλλη είναι η μόνη που μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει (και με επίσημη ανακοίνωσή της πρόσφατα, δηλώνει πως ούτε προτίθεται). Και να τονίσω ακόμη μια φορά, γιατί είναι σημαντικό : ΔΕΝ υπάρχει καν στα συμβόλαιά της, τέτοιος όρος. Εάν υπήρχε, θα ήταν σοβαρό ζήτημα. Το ότι σου το παρουσιάσανε ως υφιστάμενο ΟΡΟ κι όλας (ότι δηλαδή ΘΑ συμβεί αυτό που λένε, βρέξει-χιονίσει), είναι εξοργιστικό.

...βγάλε τώρα εσύ συμπέρασμα, για την συγκεκριμένη εταιρία (αν φυσικά όντως ήταν από την ίδια την Ζενίθ, που όπως είπα, μπορεί και όχι), για το αν όντως θέλεις/σε συμφέρει να πας σε "μια τέτοια"...

Όσο για το τί να κάνεις, με τέτοιες καταναλώσεις, με τέτοια αβεβαιότητα για το μέλλον (χονδρική κι επιδοτήσεις), και με προοπτική αργά ή γρήγορα η ΔΕΗ ν' ανεβάσει τις τιμες στα σταθερα της, για ΝΕΑ συμβόλαια (όχι για υφιστάμενα), εγώ θα σου έλεγα απλά μην σπαζοκεφαλιάζεσαι άλλο, και πάνε σε κατάστημα ΔΕΗ (όχι econtracts) να υπογράψεις για MyHome Enter να τελειώνεις, όσο έχει ακόμη την τιμή που έχει.-

Τωρα αυτο που λες με παραξενευει καπως και θα εξηγησω το γιατι. Μιλησα με Elpedison αρχικα οπου και τους ειπα οτι με αυτες τις χρεωσεις μαλλον θα κοψω. ΜΕτα απο μιση ωρα με καλεσε η Ζενιθ και μαλιστα μου εκανε εντυπωση και τους ρωτησα πως γνωριζανε οτι ειμαι σε φαση απεμπλοκης απο την elpedison. Η κοπελα που μιλησα μου ειπε οτι ηταν τυχαιο γεγονος και οτι η επιλογη του ποιου θα καλεσουν γινεται τυχαια απο το συστημα τους.

Αφου μου εκαναν προσφορα και τους ανεφερα οτι θα το σκεφτω και να μου την στειλουν με e-mail (το οποιο ακομα δεν εχουν κανει) και πεταξαν αυτο με την ΔΕΗ και την ρητρα αναπροσαρμογης, καπακια με ξανακαλει η Elpedison να μου κανει προσφορα οπου ουσιαστικα μου ειπαν για 0.54€ και 0,39€ αντιστοιχα με ρητρα αναπροσαρμογης, προγραμμα που ουσιαστικα μου ειχε δωσει και ως εναλλακτικη η ΖΕΝΙΘ και απερριψα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...