Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, krhtikos30 είπε

ρε μαγκες μου επειδη δεν βγαζω ακρη με το excell ειναι καπως μπερδεμενο....ειμαι στην φαση αλλαγης παροχου.....και ψαχνω αυτον με την λιγοτερη χασουρα.ειμαι στην κεν (μεγαλητερο,,,,,,,,,,,,, δεν υπαρχει) και σκεφτομαι να παω στον βαρδινογιαννη (nrg)....ειμαι σε σκεψη σταθερη χρεωση η διπλη με ημερησιο και νυχτερινο? για δεη το αποκλειουμε υπαρχει λογος οπως και elpedison......καμια προταση?

Mιλα καλυτερα φιλε μου και σβησε αυτο που εγραψες κι εβρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Drake27 είπε

Ναι μέσω ΡΑΕ

Spoiler

απο τη στιγμή που δεν με ενημερώσατε για τη ρήτρα αναπροσαρμογής πριν υπογράψω και το ίδιο το συμβόλαιο δεν διαβαζόταν ,δε θεώρησα οτι ήμουν υποχρεωμένος να δω τυχών κρυφούς όρους στο site σας (όπου και τελικά υπήρχαν)

Παρακαλώ τη ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, labr είπε

ηδη η δεη το πηγε 0,39 ανα κιλοβατωρα. αλλαξε η τιμη του ρευματος,

Επειδη τα ξερεις πολυ καλα δωσε link να δουμε σε ποιο προγραμμα εβαλε η ΔΕΗ 0,39.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς σου ανέφερα στο pm να διαβάσεις τελευταίες 10 σελίδες

επίσης κάνε edit σε ένα λεπτό στη έκφραση για την ΚΕΝ , (πχ άσε απλά τελίτσες )

δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο

αφού ανέφερες οτι είδες το excel τσέκαρε το 4ο φύλλο ,και πόσταρε ακριβώς τι δεν καταλαβαίνεις

μέσω ΡΑΕ ?

αυτο ειναι το θεμα....οτι δεν καταλαβα τπτ στο excell.....απλα βλεπω τιμες κρυφες η μη στην χρεωση.αυτη την στιγμη καιω περιπου απο 300 μεχρι 400-450 kw αναλογα την περιοδο.....ειμαι στον εναν που με κλεβει μπρος στα ματια μου και θελω να παω σε αλλον.....εχει να προτυνει καποιος κατι?εχω στο μυαλο μου nrg.να παιξω μπαλα με σταθερη χρεωση η να παω σε ημερησιο και νυχτερινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, billdanos είπε

Προσφέρει κάτι πλέον αυτό το τοπικ;

  • Καθημερινή γενική ενημέρωση για τα τεκταινόμενα στα των εναλλακτικών παρόχων, σε μια εποχή που οι αλλαγές είναι επίσης σχεδόν καθημερινές.
  • Γενική ενημέρωση επίσης σχετική όσον αφορά την επιλογή εναλλακτικών παρόχων ή/και προγραμμάτων αυτών, σε μια εποχή που οι αλλαγές είναι παρομοίως συχνότατες.
  • Γενική αλλά και ατομική βοήθεια αναφορικά με λογαριασμούς ρεύματος υπαρχόντων ή νέων μελών που εγγράφονται ακριβώς επειδή γκουγκλάροντας "περί ρεύματος", από τα πρώτα αποτελέσματα είναι το συγκεκριμένο thread (όπως και άλλα παρεμφερή, πχ περί "κοινωνικού τιμολογίου" ή "νυχτερινού ρεύματος"), αναλύσεις/επεξηγήσεις/προτάσεις τί ακριβώς μπορούν/πρέπει/συμφέρει να κάνουν αναφορικά με τον υφιστάμενο πάροχό τους (να παραμείνουν; Να φύγουν; Να αλλάξουν πρόγραμμα; Να απευθυνθούν ενδεχομένως στην ΡΑΕ για διάφορα ζητήματά τους; ). 
  • Λειτουργία ως βάση δεδομένων ΠΟΛΥΤΙΜΩΝ πληροφοριών, αναφορικά με "το ρεύμα", σε μια εποχή που ο κόσμος έχει φτάσει σε όρια απελπισίας, είτε πρόκειται για οικιακούς πελάτες, είτε για επαγγελματίες, μη γνωρίζοντας ούτε τα βασικά, σχετικά ούτε με τους λογαριασμούς που παίρνει, ούτε τί ακριβώς γίνεται με τις χρεώσεις στα διάφορα προγράμματα και πώς "να τα διαβάζει" όλα αυτά για να επιλέξει και να καταλαβαίνει τί επιλέγει και γιατί.

Για όλα τα παραπάνω, υπάρχουν σχεδόν σε καθημερινή βάση άτομα που ευχαριστούν όσους ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ αφιερώνουν προσωπικό χρόνο ώστε να βοηθήσουν :

https://www.insomnia.gr/search/?q=ευχαριστώ&quick=1&type=forums_topic&item=669691

Προσωπικά θεωρώ το ότι παρόν, σε συνδυασμό με όλα τα σχετικά παρεμφερή, προσφέρει κάτι στα όρια του να το χαρακτηρίσει κανείς "κοινωνικό έργο" : και δανείζομαι αυτή την φράση που κατά καιρούς χρησιμοποιούν τα ίδια τα μέλη που εξυπηρετούνται από την ύπαρξη και την λειτουργία του.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Xartaetos75 είπε

1) κύρια κατοικία ΧΩΡΊΣ επιδότηση κοτ και με περίπου 850-1050 μονάδες το 4μηνο. Αν κατάλαβα σωστά πρέπει να πάω στο γ1 της ΔΕΗ; 

2) κύρια κατοικία ΜΕ επιδότηση κοτ β και με περίπου 1100-1300 μονάδες το 4μηνο. Πάλι πρέπει να πάω στο γ1 της ΔΕΗ; 

Σωστά; 

καταρχάς σε ποιον πάροχο ήσουν ? το Γ1 (είμαστε εκτός τόπικ) έχει ρήτρα αναπροσαρμογής , φαντάζομαι το ξέρεις, δηλαδή μην περιμένεις κάποια τεράστια διαφορά

 

15 λεπτά πριν, Xartaetos75 είπε

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος από εσάς (γιατί δεν υπάρχει στο εξελ) την σύγκριση ανάμεσα στο γ1 της ΔΕΗ και στο ρεύμα οικιακό του φυσικού αερίου. Το ρωτάω γιατί αν δικαιούσαι κοτ στην εταιρεία φυσικό αέριο πας αναγκαστικά στο ρεύμα οικιακό με αναγραφόμενη τιμή ενέργειας 0,09227

το συγκεκριμένο είναι με την έκπτωση συνέπειας 10% ή χωρίς ? υπόψιν σε τριφασικό έχει πάγιο 4,5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SofoS@ είπε

Στην volterra στο customercare mail στέλνουμε για τις 60 μέρες;

Έχουν απαντήσει σε κανένα;

Είμαι από τους πρώτους που πήραν το ραβασάκι και μου απάντησαν ασυναρτησίες οπότε μαζί με την απάντηση έφυγαν όλα για ΡΑΕ. Τώρα όπως λέει κι ο κορακιος θα δείξει αν βγούμε κερδισμένοι ή χαμένοι στο τέλος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, krhtikos30 είπε

αυτο ειναι το θεμα....οτι δεν καταλαβα τπτ στο excell....

γιατί δε διάβασες το 4ο φύλλο που σου είπα. Διάβασε αυτό τουλάχιστον αν δεν καταλαβαίνεις ποιο είναι το 4ο φύλλο

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

σκοπός είναι να καταλάβεις κάποια πράγματα , όχι επειδή σου είπε κάποιος να κάνεις κάτι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες καλησπερα.

Ημουν απο τους "τυχερους" που τον Φλεβαρη του 21' εκανα Elpedison home night fixed με 0.0895 (ημερησια) και 0.06610 (νυχτερινη) και 3.75 ευρω παγιο τον μηνα δεν ειχα ρητρα αναπροσαρμογης.

Με βασει τις καταναλωσεις μου >350KW τους 8 μηνες τον χρονο και περιπου 550KW τους καλοκαιρινους, πληρωσα αποκλειστικα για καταναλωση ρευματος 500 ευρω για το 2021.

Ενω ειχα την εντυπωση πως το συμβολαιο μου ηταν 2ετες, τελικα ηταν 12μηνο και μου ηρθε η πρωτη κατραπακια με ρητρα 62 ευρω (-35 ευρω επιδοτησης κρατους) για 275KW, μιας και το προγραμμα μου μετατραπηκε σε electricity home night σκετο.

Η Εlpedison μου προτεινει 0.28€/KW (ημερησια) και 0.26€/KW (νυχτερινη) και παγιο 12 ευρω τον μηνα για να μην εχω ρητρα αναπροσαρμογης.

Απο οτι ειδα στο excel η ΔΕΗ δινει αυτη την στιγμη το φθηνοτερο προγραμμα χωρις ρητρα αναπροσαρμογης με 0.17€/ΚW και 0.13€/ΚW αντιστοιχα και μοναχα 1 ευρω παγιο τον μηνα και ετσι το τελικο μου κοστος για την αντιστοιχη ιδια με την περσινη καταναλωση ειναι 800 ευρω, δηλαδη 300 ευρω πανω απο περσι.

Και ενω ημουν ετοιμος να κλεισω με την ΔΕΗ, σε επικοινωνια μου με την ΖΕΝΙΘ μαθαινω οτι υπαρχει ορος στο συμβολαιο της οτι στο 6μηνο επαναφερει την ρητρα αναπροσαρμογης. Ισχυει κατι τετοιο?

Η ιδια η ΖΕΝΙΘ μου προσφερει κυμαινομενο με 4 ευρω παγιο τον μηνα και 100 ευρω συνδρομη για 2 χρονια, το οποιο απο οτι μου ειπαν βγαινει τελικη τιμη ΜΕΤΑ τις κρατικες επιδοτησεις φθηνοτερο απο το ΔΕΗ MyHome Enter & Online. Κανοντας τους υπολογισμους ομως και με βαση το οτι ουσιαστικα μου πουλανε την KW οσο την αγοραζουν επι του συντελεστη απωλειων (1.13 για το 2022), για τον Φλεβαρη του 2022 εγω υπολογιζω ενα ποσο 0.2825€/KW μειον την κρατικη επιδοτηση 0.21€/KW, οντως για μεχρι 300KW φαινεται να συμφερει.

Απο την αλλη σκεφτομαι τι θα γινει το καλοκαιρι που θα ξεπερναω τις 300KW ή ακομα χειροτερα τι θα γινει οταν κοπουν οι κρατικες επιδοτησεις?

 

 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς σε ποιον πάροχο ήσουν ? το Γ1 (είμαστε εκτός τόπικ) έχει ρήτρα αναπροσαρμογής , φαντάζομαι το ξέρεις, δηλαδή μην περιμένεις κάποια τεράστια διαφορά

 

το συγκεκριμένο είναι με την έκπτωση συνέπειας 10% ή χωρίς ? υπόψιν σε τριφασικό έχει πάγιο 4,5€

Καλησπέρα kοrakios

Είμαι ακόμα και στα δύο στο φυσικό αέριο και είχα προλάβει την μαγική προσφορά όπου για 6 μήνες δεν μπορούσαν να χρεώσουν ρήτρα αναπροσαρμογης. Δυστυχώς οι 6 μήνες σε μια βδομάδα τελειώνουν. 

Αν κατάλαβα σωστά (εξελ) με τις μονάδες που καίμε και στα δύο σπίτια μάλλον πρέπει να δω για γ1;; δεν κατάλαβα γιατί μου έγραψες εκτός τοπικ; 

Το ρεύμα οικιακό του φυσικού αερίου είναι με 15% έκπτωση συνέπειας. (δεν έχω τριφασικό) 

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή και το εξελ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crus είπε

Απο την αλλη σκεφτομαι τι θα γινει το καλοκαιρι που θα ξεπερναω τις 300KW ή ακομα χειροτερα τι θα γινει οταν κοπουν οι κρατικες επιδοτησεις?

αν το καλοκαίρι ξεπερνάς τις 300 κιλοβατώρες έφυγες στο άλλο θέμα τις ΔΕΗ , δεν είναι να παίζεις με τις επιδοτήσεις

5 λεπτά πριν, Crus είπε

Ενω ειχα την εντυπωση πως το συμβολαιο μου ηταν 2ετες, τελικα ηταν 12μηνο και μου ηρθε η πρωτη κατραπακια με ρητρα 62 ευρω (-35 ευρω επιδοτησης κρατους) για 275KW, μιας και το προγραμμα μου μετατραπηκε σε electricity home night σκετο.

είχες ένα μήνα πριν λήξει ειδοποίηση ? αν ναι τι έγραφε ακριβώς , ανέβασε και το τι γράφει το συμβόλαιο για ανανέωση

6 λεπτά πριν, Crus είπε

Και ενω ημουν ετοιμος να κλεισω με την ΔΕΗ, σε επικοινωνια μου με την ΖΕΝΙΘ μαθαινω οτι υπαρχει ορος στο συμβολαιο της οτι στο 6μηνο επαναφερει την ρητρα αναπροσαρμογης. Ισχυει κατι τετοιο?

παλιά ,όπως και άλλοι πάροχοι δεν εφάρμοζαν το 1ο εξάμηνο , έχει καιρό που καταργήθηκε 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Crus είπε

Παιδες καλησπερα.

Ημουν απο τους "τυχερους" που τον Φλεβαρη του 21' εκανα electricity home night fixed με 0.0895 (ημερησια) και 0.06610 (νυχτερινη) και 3.75 ευρω παγιο τον μηνα δεν ειχα ρητρα αναπροσαρμογης.

Με βασει τις καταναλωσεις μου >350KW τους 8 μηνες τον χρονο και περιπου 550KW τους καλοκαιρινους, πληρωσα αποκλειστικα για καταναλωση ρευματος 500 ευρω για το 2021.

Ενω ειχα την εντυπωση πως το συμβολαιο μου ηταν 2ετες, τελικα ηταν 12μηνο και μου ηρθε η πρωτη κατραπακια με ρητρα 62 ευρω (-35 ευρω επιδοτησης κρατους) για 275KW, μιας και το προγραμμα μου μετατραπηκε σε electricity home night σκετο.

Η Εlpedison μου προτεινει 0.28€/KW (ημερησια) και 0.26€/KW (νυχτερινη) και παγιο 12 ευρω τον μηνα για να μην εχω ρητρα αναπροσαρμογης.

Απο οτι ειδα στο excel η ΔΕΗ δινει αυτη την στιγμη το φθηνοτερο προγραμμα χωρις ρητρα αναπροσαρμογης με 0.17€/ΚW και 0.13€/ΚW αντιστοιχα και μοναχα 1 ευρω παγιο τον μηνα και ετσι το τελικο μου κοστος για την αντιστοιχη ιδια με την περσινη καταναλωση ειναι 800 ευρω, δηλαδη 300 ευρω πανω απο περσι.

Και ενω ημουν ετοιμος να κλεισω με την ΔΕΗ, σε επικοινωνια μου με την ΖΕΝΙΘ μαθαινω οτι υπαρχει ορος στο συμβολαιο της οτι στο 6μηνο επαναφερει την ρητρα αναπροσαρμογης. Ισχυει κατι τετοιο?

Η ιδια η ΖΕΝΙΘ μου προσφερει κυμαινομενο με 4 ευρω παγιο τον μηνα και 100 ευρω συνδρομη για 2 χρονια, το οποιο απο οτι μου ειπαν βγαινει τελικη τιμη ΜΕΤΑ τις κρατικες επιδοτησεις φθηνοτερο απο το ΔΕΗ MyHome Enter & Online. Κανοντας τους υπολογισμους ομως και με βαση το οτι ουσιαστικα μου πουλανε την KW οσο την αγοραζουν επι του συντελεστη απωλειων (1.13 για το 2022), για τον Φλεβαρη του 2022 εγω υπολογιζω ενα ποσο 0.2825€/KW μειον την κρατικη επιδοτηση 0.21€/KW, οντως για μεχρι 300KW φαινεται να συμφερει.

Απο την αλλη σκεφτομαι τι θα γινει το καλοκαιρι που θα ξεπερναω τις 300KW ή ακομα χειροτερα τι θα γινει οταν κοπουν οι κρατικες επιδοτησεις?

 

 

περα της παραπληροφορησης, που δεν ξερω κατα ποσο κιολας το κομματι που αναφερεις οτι ειπαν απο την ΖΕΝΙΘ για την ΔΕΗ ξεφευγει απο τα νομικα πλαισια, ολοι οι παροχοι εχουν το δικαιωμα βασει νομου να αναπροσαρμοσουν τις τιμες τους στο 6μηνο(η ΔΕΗ ειναι η μονη που δεν εχει προβει στην χρηση του δικαιωματος αυτου ακομα, οση λασπη και αν της πετανε. Δεν ειναι βεβαια και αγια, αλλα οκ). Συνοψίζοντας, δες και στο αλλο θεμα για την ΔΕΗ αν ξεπερνάς τις 300 κιλοβατώρες τον μηνα. Επειδη εισαι πολυ κοντα στο οριο και το καλοκαιρι ερχεται, μαλλον προς τα εκει σε κοβω (δες και αυτο-- αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022) )

Επεξ/σία από jimakos234
6μηνο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Xartaetos75 είπε

Είμαι ακόμα και στα δύο στο φυσικό αέριο και είχα προλάβει την μαγική προσφορά όπου για 6 μήνες δεν μπορούσαν να χρεώσουν ρήτρα αναπροσαρμογης. Δυστυχώς οι 6 μήνες σε μια βδομάδα τελειώνουν. 

σου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση ?

9 λεπτά πριν, Xartaetos75 είπε

Αν κατάλαβα σωστά (εξελ) με τις μονάδες που καίμε και στα δύο σπίτια μάλλον πρέπει να δω για γ1;; δεν κατάλαβα γιατί μου έγραψες εκτός τοπικ; 

γιατί είναι θέμα εναλλακτικών πλην ΔΕΗ ?!

κοίτα , πριν ένα μήνα άλλα τα όρια που σύμφερε κυμαινόμενο , άλλα τώρα και άλλα θα είναι μετά

επίσης άγνωστο αν θα ισχύουν και τα σταθερά

άρα ή ρισκάρεις και μένεις σε κυμαινόμενο ή πας σε σταθερό . Σε κυμαινόμενο όντως το Γ1 ψιλοσυμφέρει σε σχέση με άλλα κυμαινόμενα

Τώρα πόσο κέρδος ή χασούρα θα έχεις σε σύγκριση με σταθερό , βάλε τα νούμερα απο

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

και δες με κομπιουτεράκι χειροκίνητα ,στο μήνα τι θα έχανες/κέρδιζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...