Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, korakios είπε

έκανα και edit το excel , έχει επιστροφή 1€ 😛 για ηλεκτρονικό λογαριασμό

Πρέπει να αλλάξεις και το πάγιο (εκτός αν το υπολογίζεις με την έκπτωση ebill)

Έριξα μια ματιά, υπάρχουν καλύτερες επιλογές, οι διαφορές είναι μικρές όμως. Γενικά "καήκαμε".

Κλείνω τώρα γιατί "γράφει" το ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν είναι δύσκολο απο τη στιγμή που έχουν ίδιους συντελεστές και προσαύξηση με τα οικιακά

δηλαδή αν βάλεις στα οικιακά τιμές επαγγελματικών ,στο πεδίο "παραπλανητική ημέρας" , θα σου υπολογίσει αυτόματα την τελική τιμή κιλοβατώρας . Το "Πραγματική ημέρας" ειναι προ επιδοτησεων

κλασσικά βέβαια μαντευεις ΤΕΑ (270 ήταν το Μαρτιο) και βάλε μηδεν το συντελεστή (απο 15%)

Τα έκανα το πρωί και η ΔΕΗ μου έβγαινε φτηνότερα απ'το Ελίν Next.

Το απόγευμα τα ξαναέκανα και το Ελίν Next μου βγαίνει 300 ευρώ φτηνότερο απ'τη ΔΕΗ.

Αν τα ξανακάνω αύριο μπορεί να μου βγούνε ίδια... 😄

Αν είναι όντως για τόσο μικρές διαφορές θα προτιμήσω εναλλακτικό αορίστου, παρά ΔΕΗ με το κίνδυνο να καταργηθεί το 30% μετά το 6μηνο.

edit: Tα έκανα τρίτη φορά... είχα ξεχάσει συντελεστή Β 5.7 αντί για 12.7. Για 13000kw και ΤΕΑ 260 μου βγάζει 4760 για το Ελίν Νext Γ21 και 4715 για ΔΕΗ Γ1 (χωρίς τις κρατικές επιδοτήσεις).

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Aν βάλεις και κυμαινόμενα επαγγελματικά στο excel, θα σου κάνω δώρο μια λαμπάδα για το Πάσχα...

44.jpg.d3e3ab01949efdb59cd52de82a82500c.jpg

axaxaxaxxaxa

ΘΕΟΣ! :-D

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Είμαι κι εγώ από αυτούς που είναι από Σεπτέμβριο 2021 στη Volterra με Γ1Ν και χρεώσεις 0,11 ημέρας και 0.789 νύχτας, συν 10% έκπτωση συνέπειας. Δεν μου έχει έρθει ραβασάκι ακόμα. Το θέμα είναι πως στους όρους του συμβολαίου αναφέρει πως εάν υπάρχουν αντιφατικές διατάξεις μεταξύ γενικών και ειδικών όρων, υπερισχύουν οι ειδικοί. Όταν υπέγραψα το συμβόλαιο, αναφέρονταν 2 ειδικοί όροι, βλ. συνημμένο. Τελικά τι ισχύει? Αν τελικά μπορούν να αλλάξουν τον τιμοκατάλογο μονομερώς, ποιο το νόημα των ειδικών όρων? Μπορώ να το κυνηγήσω νομικά? Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να δικαιωθω? 

 

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V1_V1N_110_ΟΙΚΙΑΚΟ_0.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας, εκανα πριν δυο βδομαδες αλλαγη απο efa se δεη. ηρθε ο εκαθαριστικος απο την εφα αλλα εχουν κανει λαθος και ηθελα τα φωτα σας,τι να κανω

ο προηγουμενος εκκαθαριστικος ειχε μετρηθει στις 16206 κιλοβατορες

ο τορινος επρεπε να ηταν περιπου 17350 και στον νεο εκκαθαριστικο εχουν βαλει οτι εκαψα 16399 δηλαδη μοναχα 193 κιλοβατορες το 4μηνο αντι για 1300 περιπου

τωρα αυτη την στιγμη γραφει 17780, δηλαδη 1400 με τον τελευταιο και καλα εκκαθαριστικο που ηρθε σημερα, με αποτελεσμα αν μεινει ετσι αντι να πληρωσω τωρα της 1000 κιλοβατορες με 0,074 που ηταν το συμβολαιο της εφα, θα μου ερθει με 0,18 που ειναι στην δεη enter+ που εχω τωρα 

ο λογαριασμος μου ηρθε πιστωτικος 150€

 

τι μπορω να κανω για να μου βαλουν και τις 1000 επιπλεον κιλοβατορες;

 

το λαθος ειναι της ΔΕΔΔΗΕ που ηρθε κ μετρησε;

 

ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ_page-0002 τωρα.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 λεπτό πριν, AimiliaMi είπε

Καλησπέρα. 

Είμαι κι εγώ από αυτούς που είναι από Σεπτέμβριο 2021 στη Volterra με Γ1Ν και χρεώσεις 0,11 ημέρας και 0.789 νύχτας, συν 10% έκπτωση συνέπειας. Δεν μου έχει έρθει ραβασάκι ακόμα. Το θέμα είναι πως στους όρους του συμβολαίου αναφέρει πως εάν υπάρχουν αντιφατικές διατάξεις μεταξύ γενικών και ειδικών όρων, υπερισχύουν οι ειδικοί. Όταν υπέγραψα το συμβόλαιο, αναφέρονταν 2 ειδικοί όροι, βλ. συνημμένο. Τελικά τι ισχύει? Αν τελικά μπορούν να αλλάξουν τον τιμοκατάλογο μονομερώς, ποιο το νόημα των ειδικών όρων? Μπορώ να το κυνηγήσω νομικά? Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να δικαιωθω? 

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V1_V1N_110_ΟΙΚΙΑΚΟ_0.pdf 207 kB · 1 download

που είδες την αντίθεση ? Δεν γράφουν κάτι οι ειδικοί όροι για μη τροποποίηση

απλά ζητάς τη νόμιμη εφαρμογή μετά απο 60 μέρες

 

Μόλις τώρα, vasilisx είπε

το λαθος ειναι της ΔΕΔΔΗΕ που ηρθε κ μετρησε;

απο εκεί ξεκινάς , στείλε email πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

  

που είδες την αντίθεση ? Δεν γράφουν κάτι οι ειδικοί όροι για μη τροποποίηση

απλά ζητάς τη νόμιμη εφαρμογή μετά απο 60 μέρες

 

Με λίγα λόγια εννοείς πως, ό,τι κι αν έγραφαν οι ειδικοί όροι ή οπουδήποτε αλλού, εφόσον υπάρχει το άρθρο 7.3 που τους επιτρέπει να αλλάξουν τον τιμοκατάλογο κατά το δοκούν, κάνουν ό,τι γουστάρουν και με μετακινούν σε όποιο πρόγραμμα θέλουν? Άρα καλύπτονται από παντού? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AimiliaMi είπε

Καλησπέρα. 

Είμαι κι εγώ από αυτούς που είναι από Σεπτέμβριο 2021 στη Volterra με Γ1Ν και χρεώσεις 0,11 ημέρας και 0.789 νύχτας, συν 10% έκπτωση συνέπειας. Δεν μου έχει έρθει ραβασάκι ακόμα. Το θέμα είναι πως στους όρους του συμβολαίου αναφέρει πως εάν υπάρχουν αντιφατικές διατάξεις μεταξύ γενικών και ειδικών όρων, υπερισχύουν οι ειδικοί. Όταν υπέγραψα το συμβόλαιο, αναφέρονταν 2 ειδικοί όροι, βλ. συνημμένο. Τελικά τι ισχύει? Αν τελικά μπορούν να αλλάξουν τον τιμοκατάλογο μονομερώς, ποιο το νόημα των ειδικών όρων? Μπορώ να το κυνηγήσω νομικά? Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να δικαιωθω? 

 

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V1_V1N_110_ΟΙΚΙΑΚΟ_0.pdf 207 kB · 1 download

Δεν υπάρχει κάτι να δικαιωθείς, καθώς στους ειδικούς όρους αυτό που,,,λέει είναι ότι "δεν επηρρεάζεται από τις τιμές της αγοράς". Ε γι' αυτό στο,,,σταματάνε altogether και σε βάζουνε σε κυμαινόμενο....(...καλό, ε; ). Πάτωντας σε άρθρο του Κώδικα Προμήθειας μάλιστα. Το 'χρύσωμα χαπιού' για την ακύρωση (στην ουσία) του συμβολαίου, είναι που σου δίνει (και πάλι ο Κώδικας Προμήθειας) την,,,δυνατότητα να αλλάξεις πάροχο χωρίς,,,ποινή (το αυτοννόητο δηλαδή...). Τεσπα.

Απλά τους κόβεις μυρωμένα ρόδα κι εσύ (αν και όταν σου έρθει η επιστολή) και πας ΔΕΗ Έντερ. Βασικά, επειδή λογικά θα ΣΟΥ έρθει ούτως ή άλλως το χαρτί, μια επιλογή είναι να πας από ΤΩΡΑ Εντερ, διότι ποιος ξέρει σε πόσο καιρό από τώρα, τί τιμές θα έχει.........(άντε να το τρενάρεις μέχρι για μετά το 3ημερο του Πάσχα, καθώς κάθε τέλος μήνα, περιμένουμε να κάνει και η ΔΕΗ ανατιμήσεις, από την αρχή της χρονιάς...).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AimiliaMi είπε

Με λίγα λόγια εννοείς πως, ό,τι κι αν έγραφαν οι ειδικοί όροι ή οπουδήποτε αλλού, εφόσον υπάρχει το άρθρο 7.3 που τους επιτρέπει να αλλάξουν τον τιμοκατάλογο κατά το δοκούν, κάνουν ό,τι γουστάρουν και με μετακινούν σε όποιο πρόγραμμα θέλουν? Άρα καλύπτονται από παντού? 

όχι , εννοώ οτι αν έγραφαν οι ειδικοί όροι οτι "κατα τη διάρκεια του προγράμματος δεν ισχύει ο Γ.Ο. 7.3" τότε όντως δε θα μπορούσαν να τροποποιήσουν τη σύμβαση . Αλλά οι ειδικοί όροι δε γράφουν κάτι συγκεκριμένο για αυτό το θέμα

εσύ αν θες εννοείται κυνήγησέ το :)

αν πας σε σταθερό ή μείνεις σε κυμαινόμενο διάβασε το

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

όχι , εννοώ οτι αν έγραφαν οι ειδικοί όροι οτι "κατα τη διάρκεια του προγράμματος δεν ισχύει ο Γ.Ο. 7.3" τότε όντως δε θα μπορούσαν να τροποποιήσουν τη σύμβαση . Αλλά οι ειδικοί όροι δε γράφουν κάτι συγκεκριμένο για αυτό το θέμα

εσύ αν θες εννοείται κυνήγησέ το :)

Καταρχάς, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Έχω κι εγώ φρικάρει με όλο αυτό που παίζεται και ψάχνω να δω τι θα κάνω. Έχω 2 ρολόγια στο ΑΦΜ μου και τα δύο με το ίδιο πρόγραμμα (το 1 κύρια κατοικία) . Με κατανάλωση και τα 2 περίπου στις 1.200 κιλοβατώρες το 4μηνο(900 ημέρα και 300 νύχτα). Και σκέφτομαι να πάω στη ΔΕΗ για πρόγραμμα πάλι χωρίς ΟΤΣ. Αξίζει τον κόπο λες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vasilisx είπε

το λαθος ειναι της ΔΕΔΔΗΕ που ηρθε κ μετρησε;

...το λάθος είναι που μας ανέβασες "μισό" λογαριασμό, χωρίς πχ περίοδο κατανάλωσης. Ανέβασέ τον ολόκληρο (μην ανεβάζετε μισούς τους λογαριασμούς "με σκοπό να μη φαίνονται τα προσωπικά στοιχεία σας" - απλά σβήστε τα ρε παιδιά...Ένας λογαριασμός έχει απ' άκρου εις άκρον σημαντικά στοιχεία, απ' τα οποία βγαίνουν συμπεράσματα...).

Εγώ δεν αποκλείω η μέτρηση να ήταν η σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AimiliaMi είπε

Καταρχάς, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Έχω κι εγώ φρικάρει με όλο αυτό που παίζεται και ψάχνω να δω τι θα κάνω.

όπως σου έγραψα ζητάς την εφαρμογή μετά απο 60 ημέρες που 101% νόμιμα δικαιούσαι

10 λεπτά πριν, AimiliaMi είπε

Με κατανάλωση και τα 2 περίπου στις 1.200 κιλοβατώρες το 4μηνο(900 ημέρα και 300 νύχτα). Και σκέφτομαι να πάω στη ΔΕΗ για πρόγραμμα πάλι χωρίς ΟΤΣ. Αξίζει τον κόπο λες? 

συμπλήρωσα πριν , δεν το πρόλαβες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

οριακά είσαι στην πρώτη κατοικία , αν υπάρχουν μέρες που είσαι πάνω απο 300kw(edit ανα μήνα) προσωπικά δε θα το ρίσκαρα με κυμαινόμενο

στη 2η που δε θα έχεις επιδότηση είσαι για σταθερό μόνο.

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου είναι στην NRG με παλιό πρόγραμμα 0.06265€/κιλοβατώρα, ΜΕ ρήτρα αναπροσαρμογης, η οποία καλύφθηκε πλήρως από τις κρατικές επιδοτήσεις και του έμεινε να πληρώσει το 0.06265€ !!!!!!

Αν δεν το έβλεπα, δεν θα το πίστευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Ένας φίλος μου είναι στην NRG με παλιό πρόγραμμα 0.06265€/κιλοβατώρα, ΜΕ ρήτρα αναπροσαρμογης, η οποία καλύφθηκε πλήρως από τις κρατικές επιδοτήσεις και του έμεινε να πληρώσει το 0.06265€ !!!!!!

Αν δεν το έβλεπα, δεν θα το πίστευα.

Μήπως είναι ο ίδιος που του έκοψαν το ρεύμα; 🧐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ένας φίλος μου είναι στην NRG με παλιό πρόγραμμα 0.06265€/κιλοβατώρα, ΜΕ ρήτρα αναπροσαρμογης, η οποία καλύφθηκε πλήρως από τις κρατικές επιδοτήσεις και του έμεινε να πληρώσει το 0.06265€ !!!!!!

Αν δεν το έβλεπα, δεν θα το πίστευα.

τρέξε , προλαβαίνεις 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...