Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Artman13 είπε

Εντάξει θα βάλω και βενζίνη σε αυτόν που μου την δίνει κάτω του κόστους διυλιστηρίου, Δεν πιστεύω να είναι κλέφτης, όλα "μου ακούγοντε πολύ φυσιολογικά" 

...σήμερα είναι γενική απεργία ρε μαν, εσύ πώς κι εργάζεσαι...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...σήμερα είναι γενική απεργία ρε μαν, εσύ πώς κι εργάζεσαι...;

Τι εννοείς? Εκτός αν αρχισε ο πόνος και η λάσπη  ή μου φαίνεται? 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα, πάνω κάτω στα ίδια έρχεται με τα περισσότερα κυμαινόμενα

βέβαια με 2 άγνωστους συντελεστές μιας και ούτε η εταιρία ξέρει πόσο είναι και τους έχω μηδέν

απλά αν αγριέψουν τα πράγματα και πάει σε σταθερό θα φάει και ρήτρα αποχώρησης και θα τρέχει ΡΑΕ για αμφισβήτησή της

Ευχαριστώ για την βοήθεια θα το ξανα υπολογίσω να δω αν κάτι άλλο μπορεί να με συμφέρει καλύτερα πάντως γενικά δεν βλέπω να γλυτώνω τις αυξήσεις όπως και να έχει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, popopo είπε

Εκδόθηκε ο λογαριασμός της EFA ο οποίος είναι και τελικός εκκαθαριστικός (αίτηση για μετάβαση στη ΔΕΗ στις 23/3 και ημερομηνία εκκαθάρισης στην EFA 23/3).

Κάνοντας ανασκόπηση για τους 6 μήνες της συνεργασίας (μπήκε και νυχτερινό στη διάρκεια του 6μήνου), έχω:

2.325 kwh και συνολικό ποσό πληρωμών λογαριασμών 390€, συνεπώς 0,1677 €/kwh. Θα είναι πλέον ευχάριστη ανάμνηση.

Για την εμπρόθεσμη πληρωμή του τελικού εκκαθαριστικού, δικαιούμαι επιστροφή συνέπειας κατόπιν ζήτησης έκτακτου λογαριασμού;

Περιμένω κι εγώ τον τελικό από EFA.

Πότε συμπληρωσες το εξάμηνο;

Είχες ρήτρα αποχώρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Καταρχάς να πω ενα τεράστιο ευχαριστώ στον δημιουργό του excel. 

Είμαι με κοινωνικό τιμολόγιο κοτβ στην nrg σε πρόγραμμα χωρίς συμβόλαιο και έχω νυχτερινό μετρητή.

Τιμή kwh 0.098-0.045(έκπτωση λογο κοτβ) στο ημερήσιο. 

Θέλω την βοήθειά στα παρακάτω 2 ερωτήματα:

1) Βλέπω οτι ενώ έχω μετρήσεις στο νυχτερινό, δεν τις τιμολογούν ως νυχτερινό αλλά τις προσμετρούν στο ημερήσιο. Τους πήρα τηλέφωνο και η απάντησή τους ήταν οτι το κοτβ δεν έχει έκπτωση στο νυχτερινό και αυτοί για να με "βοηθησουν", τις kwh του νυχτερινού, τις προσμετρούν στον τιμοκατάλογο του ημερησίου για να πάρω την έκπτωση (εφόσον το ημερήσιο+νυχτερινό είναι μικρότερου του ορίου των 1400kwh).

Εγώ απο το link τόσο του ΔΕΔΔΗΕ όσο και του gov (https://www.gov.gr/el/sdg/consumer-rights/connection-to-utilities/electricity/social-residential-tariff) διαβάζω οτι 

Spoiler
  1. Τί γίνεται στην περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. με μετρητή νυχτερινού ρεύματος;

Σε περίπτωση δικαιούχου Κ.Ο.Τ. με μετρητή κατανάλωσης νυχτερινού ρεύματος: 

  1. Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυχτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου, εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυχτερινού τιμολογίου. 
  2. Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης υπερβαίνει τα όρια ημερήσιας κατανάλωσης του άρθρου 2, η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυχτερινού τιμολογίου εφαρμόζονται για τη νυχτερινή κατανάλωση εντός των ως άνω ορίων και η υπερβάλλουσα νυχτερινή κατανάλωση τιμολογείται με το ισχύον οικιακό νυκτερινό τιμολόγιο του Προμηθευτή με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης. 


Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή. 

Εάν η κατανάλωση είναι μικρότερη από 200 kWh ανά 4μηνο, τότε για το συγκεκριμένο 4μηνο δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. 

Ειδικά για τους δικαιούχους που είτε οι ίδιοι, είτε μέλος ή μέλη του νοικοκυριού τους χρήζουν μηχανικής υποστήριξης, η τιμολόγηση με Κ.Ο.Τ. μέχρι τα όρια της 4μηνιαίας κατανάλωσης του δικαιούχου, γίνεται ανεξαρτήτως υπέρβασης κατανάλωσης. 

το οποίο εγώ αντιλαμβάνομαι οτι ισχύει η έκπτωση και στο νυχτερινό με την τιμή νυχτερινού-0.045(έκπτωση κοτ). Το αντιλαμβάνομαι λάθος;

 

2) Το ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρώ την πληροφορία, με ενημέρωσε φίλος οτι στα ΚΟΤ, οι ρήτρες αναπροσαρμογής δεν υφίστανται και πληρώνονται απο το κράτος (σαν παροχή λόγο κοτ), ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, wasd είπε

1) Βλέπω οτι ενώ έχω μετρήσεις στο νυχτερινό, δεν τις τιμολογούν ως νυχτερινό αλλά τις προσμετρούν στο ημερήσιο.

σωστά , έτσι είναι μέχρι το όριο ,, το λέει και το λινκ που έβαλες

Αναφορά σε κείμενο

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή. 

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

συνέχεια μόνο στο θέμα ΚΟΤ και όχι εδώ

5 λεπτά πριν, wasd είπε

2) Το ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρώ την πληροφορία, με ενημέρωσε φίλος οτι στα ΚΟΤ, οι ρήτρες αναπροσαρμογής δεν υφίστανται και πληρώνονται απο το κράτος (σαν παροχή λόγο κοτ), ισχύει; 

όχι

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστά , έτσι είναι μέχρι το όριο ,, το λέει και το λινκ που έβαλες

συνέχεια μόνο στο θέμα ΚΟΤ και όχι εδώ

όχι

Άρα έχουν δίκιο όσον αφορά το νυχτερινό. Οπότε εγώ το αντιλήφθηκα λανθασμένα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Οτιδήποτε περαιτέρω θα το αναφέρω στο αντίστοιχο νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgosvet είπε

Περιμένω κι εγώ τον τελικό από EFA.

Πότε συμπληρωσες το εξάμηνο;

Είχες ρήτρα αποχώρησης;

23/3 έκλεινε το 6 μηνο και την ίδια μέρα έκανα αίτηση στη ΔΕΗ. Ευχάριστη έκπληξη ότι παρότι η παροχή μου πέρασε στη ΔΕΗ μετά από 5 μέρες, τελευταία μέρα στην efa θεωρήθηκε η μέρα της αίτησής μου και σαν τελικές ενδείξεις λογίστηκαν αυτές που έδωσα κατά την αίτηση στη ΔΕΗ.

Ρήτρα πρόωρης αποχώρησης δε μου χρεώθηκε.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Toυλάχιστον τη γλύτωσα για 2 μήνες ακόμα... EpistoliTropopoiisisEidikonOronONLYfdfd.jpg.48998b58876321abea71033a34282782.jpg

Και εμένα μου ήρθε το παραπάνω. Λογικά έχεις το σταθερό 0,075. Έχεις δει αν σε συμφέρει να μείνεις στον ΗΡΩΝ και μετά απο τις 60 ημέρες όπου θα εφαρμόζεται η Χρεωση Αναπροσαρμογής Εκκαθάρισης Αγοράς;

Είναι και η ποινή αποχώρησης που θα πρέπει να πληρώσεις που τουλάχιστον για εμένα θα είναι 70€ αν προχωρήσω σε αλλαγή παρόχου μετά από τις 60 ημέρες αντί μέσα σε 30 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο αιτημα που εκανα στην ΡΑΕ μετα απο καποιες ασαφεις απαντησεις που πηρα απο τον παροχο σημερα μου απαντησε αυτο

Αναφορά σε κείμενο

Μπλαμπλα Βίκυ

06 Απρ 2022 12:23:53

Αγαπητέ κε Μπλαμπλα καλησπέρα σας, Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ΄ότι έχουμε τοποθετηθεί στα αιτήματά σας μέσω της προηγούμενης αλληλογραφίας. Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις. Με εκτίμηση, Μπλαμπλα Βίκυ Customer Experience Department 🙂 210 3406000 *: [email protected] | Site: | www.fysikoaerioellados.gr +: Έδρα: Λ. Κηφισίας 7, Τ.Κ. 11526 Αθήνα

Πλεον απο κατω δεν μου δινει δυνατοτητα απαντησης αλλα αυτο

1672722709_scrnli_4_6_2022_5-32-58PM.png.df2eb3cb554d80bd339ce376f5d3fd16.png

Τι παταω εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

Πλεον απο κατω δεν μου δινει δυνατοτητα απαντησης αλλα αυτο

ναι , τερμάτισες την πίστα (νομίζω 4 απαντήσεις μπορείς να δώσεις)

κάνεις level-up και ανοίγεις νέο αίτημα για απάντηση

"Σε συνέχεια του τάδε αιτήματος με αριθμό τάδε (λόγω του οτι το σύστημα της ΡΑΕ δε δέχεται επιπλέον απαντήσεις...."

Αν είναι να κλείσεις το προηγούμενο καλύτερα πάρε τηλ στη ΡΑΕ (και καπάκι ερώτημα στο info)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, argimeg είπε

Και εμένα μου ήρθε το παραπάνω. Λογικά έχεις το σταθερό 0,075. Έχεις δει αν σε συμφέρει να μείνεις στον ΗΡΩΝ και μετά απο τις 60 ημέρες όπου θα εφαρμόζεται η Χρεωση Αναπροσαρμογής Εκκαθάρισης Αγοράς;

Είναι και η ποινή αποχώρησης που θα πρέπει να πληρώσεις που τουλάχιστον για εμένα θα είναι 70€ αν προχωρήσω σε αλλαγή παρόχου μετά από τις 60 ημέρες αντί μέσα σε 30 ημέρες.

Only Business έχω με 0.0645 και 11ευρώ πάγιο.

Eμένα η σύμβαση λήγει 22/7, οπότε το πέναλτυ τον 11 μήνα είναι μόνο 25ευρώ. Στη δική σου περίπτωση δε ξέρω αν σε συμφέρει να φύγεις πρις τις 30 μέρες ή μετά τις 60... εξαρτάται απ'τη κατανάλωση σου. Υπόψιν αν θες να φύγεις πριν τις 30 μέρες αζημίως θα πρέπει εντός των 30 ημερών να έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά στον άλλο πάροχο. Δηλαδή αν κάνεις αίτηση στις 20 μέρες και αυτή ολοκληρωθεί στις 33 μέρες... έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό. Αν κάνεις αίτηση στις 15 μέρες και ολοκληρωθεί η μεταφορά μετά από 2 μέρες... θα λες τι χαζός είμαι που βιάστηκα. Θέμα τύχης είναι.

Στο άλλο που ρωτάς, σίγουρα δε συμφέρει να  παραμείνεις στο Only με ρήτρα αναπροσαρμογής. Τα άλλα προγράμματα του ΗΡΩΝ έχουν είτε μικρότερη τιμή προμήθειας είτε χαμηλότερο πάγιο συγκριτικά. Σε κάθε περίπτωση τα όρια της ρήτρας αναπροσαρμογής είναι χαμηλά οπότε αν θες ρητροπρόγραμμα + επιδοτήσεις καλύτερα ΔΕΗ. (νομίζω)

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου έσκασε και εμένα η επιστολή της volterra και πλέον πρέπει να πάρω μια απόφαση για το αν θα συνεχίσω σε κυμαινόμενο-επιδοτούμενο λόγω χαμηλής κατανάλωσης ή σταθερό θέλω να κάνω μια ερώτηση. 

Στα κυμαινόμενα η επιδότηση μπαίνει στη κύρια κατοικία. 

Επειδή το σπίτι και το ρολοι είναι (και οι λογαριασμοί) στο όνομα του πατέρα μου και πλέον δεν τη δηλώνει πρώτη κατοικία λογικά δεν θα δικαιούμαστε τις επιδοτήσεις σωστά; 

Οι εταιρείες τα διασταυρωνουν αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Οι εταιρείες τα διασταυρωνουν αυτά; 

αυτά τα διασταυρώνουν και εμάς μας σταυρώνουν

(έφυγες για ΔΕΗ Εντερ σε κατάστημα)*

*με εξουσιοδότηση από τον φάδερ

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...