Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά η watt and Volt Zero τι λέει? Ξέρω ότι χρεώνουν 0,26 αλλα και οι άλλοι τι κάνουν με τις επιπλέον χρεώσεις που στέλνουν. Τουλάχιστον αυτό μου φαίνετια ποιό ξεκάθαρο και αν ποτέ μειωθεί η τιμή της χονδρικής μειώνεται και η χρέωση. Τι λέτε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Artman13 είπε

Ξέρω ότι χρεώνουν 0,26

απο που βγαίνει ?

1 λεπτό πριν, Artman13 είπε

Τουλάχιστον αυτό μου φαίνετια ποιό ξεκάθαρο και αν ποτέ μειωθεί η τιμή της χονδρικής μειώνεται και η χρέωση. Τι λέτε? 

έχει 24μηνη δέσμευση , αν θες με ρήτρα πας σε χωρίς δέσμευση μιας και δεν εφαρμόζουν την οδηγία της ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Artman13 είπε

Παιδιά η watt and Volt Zero τι λέει? Ξέρω ότι χρεώνουν 0,26 αλλα και οι άλλοι τι κάνουν με τις επιπλέον χρεώσεις που στέλνουν. Τουλάχιστον αυτό μου φαίνετια ποιό ξεκάθαρο και αν ποτέ μειωθεί η τιμή της χονδρικής μειώνεται και η χρέωση. Τι λέτε? 

Μια αναζητηση να εκανες στο θεμα δεν θα εμπαινες στον κοπο να χαραμισεις 2-3 λεπτα απο τον χρονο σου να γραψεις για το χειροτερο προγραμμα ολων των προγραμματων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, korakios είπε

απο την ημερομηνία ενημέρωσης , ξεκάθαρο είναι :)

...όταν λες "ημερομηνία ενημέρωσης", πώς το εννοείς το "ξεκάθαρο"; 

Ενημέρωση με την έννοια "βγάζω απόφαση" (την τάδε ημερομηνία κι από τότε αρχίζει να μετράει το 60ήμερο), ή με την έννοια του να ενημερωθεί Ο ΠΕΛΑΤΗΣ (στην κυριολεξία να ενημερωθεί);

Αν πάντως εννοείς την πρώτη συνθήκη, μιλάμε για γελοιότητα από μεριάς ΡΑΕ, που υποτίθεται ότι "κούνησε το δάχτυλο στους παρόχους" για τις "ανάρμοστες τακτικές τους" (βασικά είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από το να το αναφέρουν με ψιλά γράμματα στο τέλος των λογαριασμών...). Αν βέβαια το πνεύμα της ήταν η δεύτερη συνθήκη (να υπάρχει δηλαδή ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ενημέρωση του πελάτη),,τότε πώς διάλο επιτυγχάνεται το επιθυμητό (το 60ήμερο), όταν κατά πάσα πιθανότητα θα αργήσει ΠΟΛΥ να φτάσει η επιστολή στα,,,μάτια του πελάτη...;

20 λεπτά πριν, Artman13 είπε

Παιδιά η watt and Volt Zero τι λέει? Ξέρω ότι χρεώνουν 0,26 αλλα και οι άλλοι τι κάνουν με τις επιπλέον χρεώσεις που στέλνουν. Τουλάχιστον αυτό μου φαίνετια ποιό ξεκάθαρο και αν ποτέ μειωθεί η τιμή της χονδρικής μειώνεται και η χρέωση. Τι λέτε

...λέμε ότι δεν πιστεύαμε ότι υπάρχει χειρότερο πράγμα από τις αιμορροΐδες, μέχρι που γνωρίσαμε το Zero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Ενημέρωση με την έννοια "βγάζω απόφαση" (την τάδε ημερομηνία κι από τότε αρχίζει να μετράει το 60ήμερο), ή με την έννοια του να ενημερωθεί Ο ΠΕΛΑΤΗΣ (στην κυριολεξία να ενημερωθεί);

προφανώς όταν ενημερωθεί ο πελάτης

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Αν βέβαια το πνεύμα της ήταν η δεύτερη συνθήκη (να υπάρχει δηλαδή ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ενημέρωση του πελάτη),,τότε πώς διάλο επιτυγχάνεται το επιθυμητό (το 60ήμερο), όταν κατά πάσα πιθανότητα θα αργήσει ΠΟΛΥ να φτάσει η επιστολή στα,,,μάτια του πελάτη...;

συστημένο ? υπάρχουν τρόποι και σίγουρα μεμονωμένες περιπτώσεις και σενάρια

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

βασικά είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από το να το αναφέρουν με ψιλά γράμματα στο τέλος των λογαριασμών...

αλλά καλύτερο απο τις ανακοινώσεις στο.....site 😂

 

@Artman13 με την απορία μας άφησες με τα 0,26 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

  

προφανώς όταν ενημερωθεί ο πελάτης

συστημένο ? υπάρχουν τρόποι και σίγουρα μεμονωμένες περιπτώσεις και σενάρια

αλλά καλύτερο απο τις ανακοινώσεις στο.....site 😂

 

Spoiler

:P

Spoiler

😜

Spoiler

αλλά καλύτερο απο τις ανακοινώσεις στο.....site 😂

...ναι βρε, άλλο είναι το θέμα : πως κατοχυρώνει η οποιαδήποτε πλευρά το πότε ενημερώθηκε ο πελάτης. Ακόμη πχ και στο συστημένο, εγώ κάνω το κορόιδο και δεν εμφανίζομαι για να παραλάβω. Ή πιο απλά, δουλεύω όταν έρχεται ο ταχυδρόμος. Ε δε θα μου γίνει,,,ποτέ αλλαγή στο πρόγραμμα; Κι ακόμη και αν παραλάβω, υποστηρίζω πως ποτέ δεν το άνοιξα, κανένας δεν με ενημέρωσε για την σημαντικότητα του περιεχομένου ώστε να το κάνω, το πέταξα, το 'φαγα, το 'καψα, διότι πχ θεώρησα πως ήταν διαφημιστικό. Και ξαναλέω : ο ΣΚΟΠΟΣ της ΡΑΕ, δεν είναι "να ενημερωθεί με έναν  ξεκάθαρο τρόπο ο πελάτης, και να έχει μετά από αυτήν την ενημερωση περιθώριο 60 να επιλέξει σαν άνθρωπος τί θα κάνει; Πώς διασφαλίζεται αυτή η σωστή ενημέρωση, αφού λες κι εσύ πως το νόημα είναι να ΓΝΩΡΙΖΕΙ ο πελάτης, κι όχι απλά η τυπική διαδικασία της αποστολής/παραλαβής εγγράφων; Γι' αυτό λέω πως μόνο "ξεκάθαρο" δεν είναι...

Προφανώς είναι άλλη (και μεγάλη) συζήτηση για το πώς μπορεί να επιτευχθεί η διασφάλιση ΚΑΙ των 2 πλευρών, αναφορικά με τα δικαιώματά τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εκανα αιτηση για myhomeonline αλλα βλεπω το nrg Fixed 4U και τα λεει μπερδεμενα, τελικα εχει ρητρα ή οχι?

Δεν ειναι και στο excel πλεον, ξερουμε τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι

ναι , αλλά πλέον η ΡΑΕ δε θεωρεί υποσημειώσεις σαν ατομική ενημέρωση , δηλαδή ημερομηνία παραλαβής επιστολής

Δεν ξέρω τι παίζει με email

 Κρατάω μια επιφύλαξη αν όντως η ΡΑΕ τελικά εμμεινει στο να μη θεωρήσει τις υποσημείωσεις στους λογαριασμούς σαν ατομική ενημέρωση τουλάχιστον για το διαστημα πριν τη σχετικη ανακοίνωσή της. Σε αυτή την περίπτωση καταλαβαίνεις τι μπορεί να συμβεί από καταγγελίες καταναλωτών από όλους τους Προμηθευτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Σε αυτή την περίπτωση καταλαβαίνεις τι μπορεί να συμβεί από καταγγελίες καταναλωτών από όλους τους Προμηθευτές.

ναι 😁

Spoiler

drugs dancing GIF

 

29 λεπτά πριν, Decadence είπε

αλλα βλεπω το nrg Fixed 4U και τα λεει μπερδεμενα, τελικα εχει ρητρα ή οχι?

Δεν ειναι και στο excel πλεον, ξερουμε τι παιζει?

χωρίς ρήτρα αλλά με κυμαινόμενο πάγιο ανάλογα την κατανάλωση  , ήταν στο excel , έχει καταργηθεί , δε συνέφερε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

  

προφανώς όταν ενημερωθεί ο πελάτης

συστημένο ? υπάρχουν τρόποι και σίγουρα μεμονωμένες περιπτώσεις και σενάρια

αλλά καλύτερο απο τις ανακοινώσεις στο.....site 😂

 

@Artman13 με την απορία μας άφησες με τα 0,26 ....

Μου το ειπαν τηλεφωνικά. Με βάση τις τιμές χονδρικής του περασμένου μήνα.  Τώρα δίνω περίπου 0,29€ / kwh με την ρήτρα προσαρμογής, το τι λένε ή έλεγαν τα προγράμματα είναι πλέον αδιάφορο και εγώ με 0,13€/kwh είχα υπογράψει. 

10 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Μια αναζητηση να εκανες στο θεμα δεν θα εμπαινες στον κοπο να χαραμισεις 2-3 λεπτα απο τον χρονο σου να γραψεις για το χειροτερο προγραμμα ολων των προγραμματων.

Ειχα κάνει αναζήτηση αλλα κάτι γενικολογίες και κατάρες μόνο πέτυχα τίποτα συγκεκριμένο. Πάντως τώρα με οποιονδήποτε πάροχο νομίζεις πως δίνεις λίγα και σου έρχεται μετά η ρήτρα προσαρμογής και δίνεις περισότερα απο Watt & Volt. Απο την Volterra για αυτό φεύγω. Στο άλλο πρόγραμμα είναι ποιό ξεκάθαρο.

Επεξ/σία από Artman13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Artman13 είπε

Μου το ειπαν τηλεφωνικά. Με βάση τις τιμές χονδρικής του περασμένου μήνα.  Τώρα δίνω περίπου 0,29€ / kwh με την ρήτρα προσαρμογής, το τι λένε ή έλεγαν τα προγράμματα είναι πλέον αδιάφορο και εγώ με 0,13€/kwh είχα υπογράψει. 

Ειχα κάνει αναζήτηση αλλα κάτι γενικολογίες και κατάρες μόνο πέτυχα τίποτα συγκεκριμένο. Πάντως τώρα με οποιονδήποτε πάροχο νομίζεις πως δίνεις λίγα και σου έρχεται μετά η ρήτρα προσαρμογής και δίνεις περισότερα απο Watt & Volt. Απο την Volterra για αυτό φεύγω. Στο άλλο πρόγραμμα είναι ποιό ξεκάθαρο.

Η τιμή χονδρικής του περασμένου μήνα ήταν για εκείνο τον μήνα. Οπότε το 0,26 που σου είπαν μπορεί τους επόμενους μήνες να γίνει 0,35 ή 0,40. Δεν υπάρχει μια σταθερή τιμή, το ξεκάθαρο πως το συμπερανες;

Το zero είναι πρόγραμμα με ρήτρα, τόσο απλά. Θα έπρεπε τουλάχιστον να σε προβληματίζει ότι το πλασάρουν ως πρόγραμμα χωρίς ρήτρα και μάλιστα σου βάζουν και τα 2 ευρώ ανά 100 κιλοβατώρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Η τιμή χονδρικής του περασμένου μήνα ήταν για εκείνο τον μήνα. Οπότε το 0,26 που σου είπαν μπορεί τους επόμενους μήνες να γίνει 0,35 ή 0,40. Δεν υπάρχει μια σταθερή τιμή, το ξεκάθαρο πως το συμπερανες;

Το zero είναι πρόγραμμα με ρήτρα, τόσο απλά. Θα έπρεπε τουλάχιστον να σε προβληματίζει ότι το πλασάρουν ως πρόγραμμα χωρίς ρήτρα και μάλιστα σου βάζουν και τα 2 ευρώ ανά 100 κιλοβατώρες. 

Αυτό είναι το θέμα ότι αν τους επόμενους μήνες η χονδρική πάει στα 0.35 με την Volterra ή την κάθε Volterra θα πάω στα πχ 0.38  οπότε δεν αλλάζει κάτι , δεν θα το δίνει κανείς κάτω του κόστους αγοράς χονδρικής εκτός αν έχεις κλείσει συμβόλαιο πολύ πριν με όρους σταθερής χρέωσης χωρίς ρήτρα. 

Επεξ/σία από Artman13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Artman13 είπε

Αυτό είναι το θέμα ότι αν τους επόμενους μήνες η χονδρική πάει στα 0.35 με την Volterra ή την κάθε Volterra θα πάω στα πχ 0.38  οπότε δεν αλλάζει κάτι , δεν θα το δίνει κανείς κάτω του κόστους αγοράς χονδρικής εκτός αν έχεις κλείσει συμβόλαιο πολύ πριν με όρους σταθερής χρέωσης χωρίς ρήτρα. 

Ακριβως αυτο σου λεει θα γινει και με το zero. Στο λενε ξεκαθαρα. Πληρωνεις Τιμη κοστους, οποτε αν πρακτικα αγοραζουν 400ευρω/mwh, στο 0,4 θα σου ερθει και η W+V. Δεν μενει κατι να σου αναπροσαρμοσουν, τα πληρωνεις ολα μπροστα, αρα και χωρις ρητρες στα χαρτια. Πραγματικα σταθερα χωρις ρητρα μονο ΔΕΗ πλεον (home enter/online)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Ακριβως αυτο σου λεει θα γινει και με το zero. Στο λενε ξεκαθαρα. Πληρωνεις Τιμη κοστους, οποτε αν πρακτικα αγοραζουν 400ευρω/mwh, στο 0,4 θα σου ερθει και η W+V. Δεν μενει κατι να σου αναπροσαρμοσουν, τα πληρωνεις ολα μπροστα, αρα και χωρις ρητρες στα χαρτια. Πραγματικα σταθερα χωρις ρητρα μονο ΔΕΗ πλεον (home enter/online)

Το γνωρίζω, αυτό που λέω είναι ότι το καπέλο σε άλλους όπως αυτήν που έχω τώρα είναι περισσότερο απο Κόστος kwh χονδρικής + 0,02€/kwh που το δίνει η Watt and Volt και υποθέτω πως και στους υπόλοιπους κάπως έτσι θα πηγαίνει αφού κανείς δεν δουλεύει για να χάνει. Οπότε για αυτό μάλλον θα πάω εκεί μου φαίνεται ποιο ελεγχόμενο και μπορώ εύκολα να τους διασταυρώσω απο τις τιμές χονδρικής και όχι απλά να μου στέλνουν "ρήτρα = 154€" και όταν τα υπολογίζω να βρίσκω την kwh 0,29€. 

Επεξ/σία από Artman13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Artman13 είπε

Ειχα κάνει αναζήτηση αλλα κάτι γενικολογίες και κατάρες μόνο πέτυχα τίποτα συγκεκριμένο. Πάντως τώρα με οποιονδήποτε πάροχο νομίζεις πως δίνεις λίγα και σου έρχεται μετά η ρήτρα προσαρμογής και δίνεις περισότερα απο Watt & Volt. Απο την Volterra για αυτό φεύγω. Στο άλλο πρόγραμμα είναι ποιό ξεκάθαρο.

ok oποτε αφου το εψαξες καλα τοτε το zero θα ειναι η καλυτερη περιπτωση για σενα.

Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...