Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Πως μπορώ να κατεβάσω το excel; Δεν με αφήνει και μπορώ να το δω μόνο σε προβολή.

Θέλω να κάνω μια εξυπηρέτηση σε συγγενικό μου πρόσωπο το οποίο έχει στις 60 ημέρες 360 ημερήσιες και 2700 νυχτερινές (βάζει θερμοσυσσωρευτών το βράδυ).

Δεν θέλει να φύγει από τη ΔΕΗ οπότε θα κοιτάξω μόνο για Enter ή Online.

Δεν μπορώ όμως με τίποτα να το κατεβάσω.

Θα σου κάνω παράθεση/απάντηση στο σχετικό thread, διότι ΕΔΩ είναι για τους "εναλλακτικούς" παρόχους.

11 λεπτά πριν, 731001 είπε

Τα σταθερά προγράμματα της ΔΕΗ είναι όντως σταθερά;

Το αποπάνω ισχύει και για εσένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

Θα σου κάνω παράθεση/απάντηση στο σχετικό thread, διότι ΕΔΩ είναι για τους "εναλλακτικούς" παρόχους.

Το αποπάνω ισχύει και για εσένα

Συγνώμηηη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, 731001 είπε

Τα σταθερά προγράμματα της ΔΕΗ είναι όντως σταθερά;

 

23 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ποιον εναλλακτικό πάροχο ΑΝΤΙ ΔΕΗ?

Plot twist: Οχι δεν ειναι σταθερα, σου αλλάζουν πάροχο.

Αρα είναι στο σωστό thread :P

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/3/2022 στις 12:17 ΠΜ, korakios είπε

σου είπα και πιο μπροστά οτι το χειρίστηκες λάθος

Τώρα το μπαλώνεις

επισυνάπτεις τη φωτοτυπία και αναφέρεις οτι δεν είναι ευανάγνωστα τα γράμματα και το κυριότερο οτι ποτέ δεν ενημερώθηκες για την ύπαρξη της ρήτρας πριν υπογράψεις

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΜΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟ

@korakios συγνωμμη για την καθυστερηση,αρχικα δες τους ορους που μου δοθηκαν απο το καταστημα μετα την υπογραφη,και αμα καταφερεις να το διαβασεις θα εισαι φοβερος :P 

Εντωμεταξυ ποσο @#$@ ειναι που το σκαναραν με προγραμμα απο το κινητο και μου εδωσα αυτο το αντιγραφο σε μενα,και κατω στην γωνια γραφει και το προγραμμα που το σκαναραν.

Σκεφτομαι να τους απαντησω το εξης:

Καλησπερα σας,
Θα ήθελα να αναφέρω σχετικά με τους ορους του συμβολαίου ότι το αντίγραφο που μου δόθηκε από το κατάστημα σας δεν ήταν ευανάγνωστο όπως θα δείτε και στο αρχείο που εχω επισυναψη, συγκεκριμένα το κατάστημα το σκαναρε όπως φαίνεται,και στην γωνία του χαρτιού, με πρόγραμμα από κινητο, και πριν υπογράψω δεν υπήρχε η ορθης ενημέρωση ύπαρξης ρήτρας αναπροσαρμογής.

Αναφορά σε κείμενο

image.png.a1b6510805dacb4bc45751d52c1d16cc.png

 

Επεξ/σία από Drake27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joe22 είπε

Καλημέρα.

Στο excell στα επαγγελματικά γιατί δεν υπάρχουν στην ίδια λίστα με τους υπόλοιπους παρόχους και τα Γ21, Γ22 της ΔΕΗ;

στα επαγγελματικά έχω μόνο σταθερά ,  στο "Πρόγραμμά σας" μπορείς να βάλεις και κυμαινόμενο αλλά απαραίτητα συμπληρώνεις τη χοντρική και επιδότηση όπως τον τύπο υπολογισμού της ρήτρας του κυμαινόμενου προγράμματος

Η τιμή που ήδη υπάρχει είναι του Γ21 , πιο κάτω έχω και του Γ22 (με τις εκπτώσεις της ΔΕΗ)

6 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Πως μπορώ να κατεβάσω το excel; Δεν με αφήνει και μπορώ να το δω μόνο σε προβολή.

αρχείο -> αποθήκευση και ανοίγεις αντίγραφο

3 ώρες πριν, 731001 είπε

Τα σταθερά προγράμματα της ΔΕΗ είναι όντως σταθερά;

πλην Γ1 και επαγγελματικά

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

______________________________________________________________________________________________________________________
Για τη Volterra , πήρα απάντηση

Αναφορά σε κείμενο

 

Αγαπητέ πελάτη,

Αναφορικά με το αίτημα σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η παροχή ΧΧΧΧΧΧΧΧ  δεν θα μεταβεί σε άλλο τιμοκατάλογο στις 1/4/2022.

Η επιστολή σας στάλθηκε εκ παραδρομής

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας

Με εκτίμηση

 

Βέβαια δε λέει πότε και αν θα αλλάξει , απο την άλλη θα την αγνοήσω όπως μου είπαν και θα περιμένω επόμενη + 60 μερες 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

Για τη Volterra , πήρα απάντηση                                                                                                                                 Αναφορικά με το αίτημα σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η παροχή ΧΧΧΧΧΧΧΧ  δεν θα μεταβεί σε άλλο τιμοκατάλογο στις 1/4/2022. Η επιστολή σας στάλθηκε εκ παραδρομής

Βέβαια δε λέει πότε και αν θα αλλάξει , απο την άλλη θα την αγνοήσω όπως μου είπαν και θα περιμένω επόμενη + 60 μερες 😁

Spoiler

(...meanwhile, @ VOLTERRA S.A. )

"...ΡΕ Μ@^##@@&$&ΕΣ, ΣΤΕΙΛΑΤΕ ΕΠΙΣΤΟΛΗ   Σ Τ Ο Ν  Κ Ο Ρ Α Κ Ι Ο...?!! "

https://www.youtube.com/watch?v=b3hPiubEgQc

https://www.youtube.com/watch?v=iR9ZA70nh7I

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Για τη Volterra , πήρα απάντηση

Παρομοίως , η μια από τις τρεις υπόλοιπες που ρώτησα είναι εκτός χρονοδιαγράμματος για τις 1-4-2022. Είναι η πιο πρόσφατη με ενεργοποίηση συμβολαίου 4-10-2021. Μόλις τώρα εκανα καταγγελία στην ΡΑΕ και για τις άλλες δυο παροχές χωρίς να απευθυνθώ πρώτα στην volterra, χάσιμο χρόνου είναι αν κρινω απο την ''απάντηση'' που πηρα τις προάλλες από την εταιρεία μετά το πρώτο ραβασάκι. Είμαι σίγουρος ότι τώρα μετα την πατάτα που εκαναν, θα εφαρμόσουν την παράγραφο 7.3 των γενικών όρων της σύμβασης που ρητά αναφέρει ότι οφείλει -η εταιρεια- '' να προβεί σε ατομική ενημέρωση του πελάτη τουλάχιστον εξήντα ημερολογιακές (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος της οικείας τροποποίησης''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που έκανα αίτηση στη ΔΕΗ για το myHome Enter μου ήρθε σήμερα το παρακάτω email από τη volterra.

932768178_.png.430fdce736103b451a4d8e416ee46853.png

Τώρα τι κάνουμε που έχω από 1 Οκτ 2021 αυτό το «καλό» πρόγραμμα;

 

468357325_.png.5c8c8c24609505ebd07117ff9a33551c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stathisp είπε

Τώρα τι κάνουμε που έχω από 1 Οκτ 2021 αυτό το «καλό» πρόγραμμα;

υπαναχώρηση του enter ,  (αν ισχύουν οι παλιές τιμές που ανέβασες )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς ισχύει με τις αυτόματες ανανεώσεις συμβάσεων των παρόχων;

Εκανα μεταφορά από ΖΕΝΙΘ power home σε ΔΕΗ στο δικό μου σπίτι και πήρα τελικό λογαριασμό χωρίς κόστος αποχώρησης.

Στο πατρικό μου βλ'επω ότι έβαλαν ένα 80άρι ως τέλος πρόωρης λύσης σύμβασης στο πρόγραμμα power home...

Η μοναδική υποσημείωση που βλέπω σε παλιούς λογαριασμού είναι αυτή που ήρθε στις 26/4/2021:

 «Ενημέρωση τροποποίησης όρων σύμβασης προμήθειας – τελών πρόωρης αποχώρησης. Αναλυτική αναφορά τροποποιούμενων όρων: www.zenith.gr/συχνες
ερωτήσεις/ηλεκτρική ενέργεια. Δικαίωμα καταγγελίας σύμβασης του Πελάτη, σύμφωνα με τον όρο 14 των ΓΟΣΠ»

Από τον επόμενο μήνα που έβαλαν πάνω στον λογαριασμό μια ένδειξη power home-ανανέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Στο πατρικό μου βλ'επω ότι έβαλαν ένα 80άρι ως τέλος πρόωρης λύσης σύμβασης στο πρόγραμμα power home...

Η μοναδική υποσημείωση που βλέπω σε παλιούς λογαριασμού είναι αυτή που ήρθε στις 26/4/2021:

 «Ενημέρωση τροποποίησης όρων σύμβασης προμήθειας – τελών πρόωρης αποχώρησης. Αναλυτική αναφορά τροποποιούμενων όρων: www.zenith.gr/συχνες
ερωτήσεις/ηλεκτρική ενέργεια. Δικαίωμα καταγγελίας σύμβασης του Πελάτη, σύμφωνα με τον όρο 14 των ΓΟΣΠ»

Από τον επόμενο μήνα που έβαλαν πάνω στον λογαριασμό μια ένδειξη power home-ανανέωση.

απο τη στιγμή που δεν ενημερώθηκες με ατομική επιστολή για αλλαγές , ζητάς την πίστωση του ποσού ,

κλασσικά περιμένεις 10 εργάσιμες και μετά myrae

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stathisp είπε

Πάνω που έκανα αίτηση στη ΔΕΗ για το myHome Enter μου ήρθε σήμερα το παρακάτω email από τη volterra.

932768178_.png.430fdce736103b451a4d8e416ee46853.png

Τώρα τι κάνουμε που έχω από 1 Οκτ 2021 αυτό το «καλό» πρόγραμμα;

 

468357325_.png.5c8c8c24609505ebd07117ff9a33551c.png

Είσαι σίγουρος ότι ισχυουν αυτές οι τιμές; Έχουν και ρήτρα αναπροσαρμογής μετά; Ρώτησε το;

1 λεπτό πριν, johnmadgr είπε

Για voltron οικιακο τι λεει σαν εταιρεια?

Για ψάξε κάτι άλλο.. Εδώ έχει ένα   excel επάνω... Με τιμές και να δεις.. Κοίταξε και 7-8 σελίδες πιο πισω.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...