Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, giorgosvet είπε

Στο Excel πως προκύπτει το 0.36 για το volton smart 600 όταν η χρέωση είναι 108.9 το μήνα  δηλαδή 0.1815;

απο το ετήσιο πάγιο του smart 600 δια τις συνολικές κιλοβατώρες

προφανώς για χαμηλότερη κατανάλωση πας στο αντίστοιχο πακέτο που να ταιριάζει στην κατανάλωσή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gtok34 είπε

τι να πω παντως απο το τηλεφωνο μου φανηκαν ποιο ενημερωμενοι. Στο τοπικο καταστημα δεν ηξεραν που πανε τα 4 ειλικρινα. Αλλος ελεγε 100 ευρω εγγύηση ρωτουσε διπλα τον αλλον για τα 20 ευρω δεν ηξερε τιποτα του ελεγε οχι 100 αλλα 130...οτι ναναι. Επισης μου ανεφεραν ρητα οτι για το ΚΟΤΒ δεν απαιτειτε νεα αίτηση. Ενω στο γραφειο μου λεγανε αλλα για αλλα...οτι πρεπει να ξανακανω αιτηση. Δεν ειναι δυνατον να φυγω περισυ απο ΔΕΗ προς Nrg Και να μην ασχοληθω με αλλη αιτηση προς ΗΔΙΚΑ απλα πηραν τα στοιχεια μου απο την δΕδηε οπως μου ειπαν και τωρα να ισχυει κατι αλλο. 

Αλλωστε οταν ερθει με το καλο το συμβολαιο και οι οροι θα το δω και θα το διαβασω καλα πριν το υπογραψω. Δεν νομιζω να σου στελνουν λαθος συμβολαια. Αν παρελπιδα δεν μεινω ικανοποιημενος το αλλαζω και παω εδω στο τοπικο ....Παντως με τον εναν η αλλον τροπο το συμβολαιο θα γινει. 

...αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι το θέμα είναι κυρίως ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ. Ποιος δηλαδή θα αναλάβει μετά τα,,,τηλέφωνα να προωθήσει την υπόθεσή σου. Και σίγουρα δεν θα την κάνει αυτός/αυτή που μίλησε στο τηλέφωνο. Επίσης έχει να κάνει και με την σειρά προτεραιότητας : αν πριν από εσένα υπάρχουν εκατοντάδες αιτήσεις, καλά κρασιά. Αυτό δε που ΦΑΙΝΕΤΑΙ να ισχύει, είναι ότι έχει να κάνει με τις "ομάδες" που ασχολούνται. Πιθανολογώ λοιπόν ότι οι ομάδες που ασχολούνται με τα του econtract, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή το να αιτηθεί κάποιος σύνδεση μέσω Ίντερντετ είναι το πιο εύκολο (ένα παραπάνω στις "covid μέρες που ζούμε"), oι συγκεκριμένες ομάδες είναι πηγμένες μέχρι τον λαιμό ΛΟΓΙΚΑ. Αντίθετα στα τοπικά καταστήματα έχουν πιθανώς πολύ λιγότερο φόρτο. Κι από εκεί και πέρα ξαναγυρνάμε στο "σε ποιον θα πέσεις", καθώς χάπατα υπάρχουν παντού. Επίσης όσο λιγότεροι "μεσάζοντες" παρεμβληθούν, τόσο το καλύτερο. Άρα το να πας σε κατάστημα κι επιτόπου να ελέγξουν τα χαρτιά σου και να υπογράψεις, σε γλυτώνει από "μεσάζοντες". Το τί θα γίνει από εκεί και πέρα βέβαια είναι ένα θέμα (κι έχει να κάνει με τον φόρτο που έχει το συγκεκριμένο κατάστημα κλπ), αλλά λογικά έχει σαφώς καλύτερες πιθανότητες να γίνει αφαλέστερα και γρηγορότερα. Χωρίς αυτό ξαναλέω να σημαίνει ότι και σε κατάστημα δεν παίζει να γίνει στραβή. Απλά είναι λιγότερες.

Κατά τ' άλλα, ούτε μία ούτε δύο αλλά "άπειρες" περιπτώσεις έχουν υπάρξει εδώ μέσα, όπου έχουν καταθέσει ότι τους στείλανε το ΛΑΘΟΣ συμβόλαιο. Εσύ πίστευε ό,τι θέλεις βέβαια. Τα προηγούμενα ΔΕΝ σημαίνουν ότι ΚΑΙ σε εσένα θα γίνει αυτό, ούτε αυτό όμως σημαίνει ότι αν δεν γίνει ΚΑΙ σε εσένα δεν θα γίνει σε άλλους....Τέλος, μπορεί όλα να πάνε καλά και να ενεργοποιηθείς και γρήγορα και χωρίς προβλήματα. Αυτός όμως δεν είναι λόγος να θεωρήσεις ότι επειδή έγινε έτσι με εσένα, είναι και η νόρμα. Και ΜΗΝ βγάζεις συμπέρασμα πώς θα πάει μια διαδικασία "επειδή ακούστηκαν καλά στο τηλέφωνο". Μπορεί αυτός στο τηλέφωνο να έχει τις καλύτερες προθέσεις, μπορεί να σου λέει τα σωστότερα αναφορικά με το πώς πάνε τα πράγματα σύμφωνα με τους κανονισμούς και το πρωτόκολλο, αλλά - ειδικά σε αυτή τη χώρα - τί ακριβώς πάει ΜΕΤΑ σωστά...; 

Τεσπα, αυτά. Τρέχα το όπως νομίζεις, κι εύχομαι τα καλύτερα.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, προσπαθω να καταλαβω το excel.. αλλα καπου το χανω.. παω και βαζω kwh 4μηνου, και οτι τιμη και να βαλω, (εγω ειμαι χοντρικα στις 2000-2500/4μηνο) παλι ολα κοκκινα βγαινουν.. αρα η ΔΕΗ συμφερει περισσοτερο? κανω καπου λαθος? 

Αναφερομαι στα Οικιακά χωρίς ρήτρα.

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, emperor4her είπε

Καλησπερα, προσπαθω να καταλαβω το excel.. αλλα καπου το χανω.. παω και βαζω kwh 4μηνου, και οτι τιμη και να βαλω, (εγω ειμαι χοντρικα στις 2000-2500/4μηνο) παλι ολα κοκκινα βγαινουν.. αρα η ΔΕΗ συμφερει περισσοτερο? κανω καπου λαθος? 

Πουθενά , θα έκλεινα MyHomeEnter σε κατάστημα , χθες κιόλας. 

Για να στο πω πιο πρακτικά , μέχρι τις 1200kwh/4μηνο , ουσιαστικά οι επιδοτήσεις κρατάνε την τιμή στα 0.15-17/kwh , δηλαδή στην τιμή των σταθερών της ΔΕΗ... Οι υπόλοιπες χρεώνονται με 0.42(?) που έχει τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Πουθενά , θα έκλεινα MyHomeEnter σε κατάστημα , χθες κιόλας. 

Για να στο πω πιο πρακτικά , μέχρι τις 1200kwh/4μηνο , ουσιαστικά οι επιδοτήσεις κρατάνε την τιμή στα 0.15-17/kwh , δηλαδή στην τιμή των σταθερών της ΔΕΗ... Οι υπόλοιπες χρεώνονται με 0.42(?) που έχει τώρα.

καταλαβα, σε ευχαριστω! 

Στη Δεη ειμαι ηδη, απλα ειπα να δω τι παιζει εκει εξω γιατι ειχα να τα κοιταξω απο περυσι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, emperor4her είπε

καταλαβα, σε ευχαριστω! 

Στη Δεη ειμαι ηδη, απλα ειπα να δω τι παιζει εκει εξω γιατι ειχα να τα κοιταξω απο περυσι.. 

Άμα είσαι ήδη στη ΔΕΗ , ένα κλικ είναι τότε...

Δες τα χαρακτηριστικά από κάθε πρόγραμμα και επέλεξε μεταξύ online/enter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, emperor4her είπε

Στη Δεη ειμαι ηδη, απλα ειπα να δω τι παιζει εκει εξω γιατι ειχα να τα κοιταξω απο περυσι.. 

 αν έχεις Γ1 απαντάς στο θέμα ΔΕΗ σταθερά προγράμματα και όχι εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, emperor4her είπε

απλα ειπα να δω τι παιζει εκει εξω γιατι ειχα να τα κοιταξω απο περυσι.. 

...το "εκεί έξω" στην ουσία τελείωσε από το καλοκαίρι που τα πάντα τινάχτηκαν στον αέρα. Έκτοτε "μόνο ΔΕΗ" (και κρίμα που δεν το πήρες χαμπάρι μήνες πιο πριν και δεν πρόλαβες τιμές με 0,1 για 2 χρόνια). Από εδώ και πέρα να παρακολουθείς τί γίνεται όμως, έστω μια στο τόσο, με τέτοια κατανάλωση. Και αν δεν έχεις, αιτήσου νυχτερινό.

Συνέχεια για τυχόν περαιτέρω σχετικά, όπως λέει κι ο korakios, στο θρεντ των σταθερών ΔΕΗ, είτε/και στο θρεντ του νυχτερινού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

  

μόνιμα σε λάθος θέμα είσαι , αλλά για να μην ασχολούμαι σε βάζω σε αγνόηση και καλή συνέχεια απο μένα :)

 

Γιατι τι λαθος εκανα? αφου λεει σε αλλο παροχο απο nrg παω σε ΔΕΗ. Δεν ισχυει και το αναποδο απο αλλο παροχο προς ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάντως το ότι σου λέει πως σε έβαλε στη λίστα αγνόησης και του απαντάς,,,,,,

priceless 😋

(...και για την ιστορία : εδώ είναι thread για κουβέντες σχετικές με όλους τους "εναλλακτικούς" παρόχους. Δεν ισχύει κάτι "ανάποδο". Για κουβέντες σχετικές με ΔΕΗ, υπάρχουν άλλα threads.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Στο excell στα επαγγελματικά γιατί δεν υπάρχουν στην ίδια λίστα με τους υπόλοιπους παρόχους και τα Γ21, Γ22 της ΔΕΗ;

Κάπως μπερδεύομαι να κάνω τους υπολογισμούς μου έτσι… :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορώ να κατεβάσω το excel; Δεν με αφήνει και μπορώ να το δω μόνο σε προβολή.

Θέλω να κάνω μια εξυπηρέτηση σε συγγενικό μου πρόσωπο το οποίο έχει στις 60 ημέρες 360 ημερήσιες και 2700 νυχτερινές (βάζει θερμοσυσσωρευτών το βράδυ).

Δεν θέλει να φύγει από τη ΔΕΗ οπότε θα κοιτάξω μόνο για Enter ή Online.

Δεν μπορώ όμως με τίποτα να το κατεβάσω.

Επεξ/σία από Gatoskylo8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatoskylo8 είπε

Πως μπορώ να κατεβάσω το excel; Δεν με αφήνει και μπορώ να το δω μόνο σε προβολή.

Θέλω να κάνω μια εξυπηρέτηση σε συγγενικό μου πρόσωπο το οποίο έχει στις 60 ημέρες 360 ημερήσιες και 2700 νυχτερινές (βάζει θερμοσυσσωρευτών το βράδυ).

Δεν θέλει να φύγει από τη ΔΕΗ οπότε θα κοιτάξω μόνο για Enter ή Online.

Δεν μπορώ όμως με τίποτα να το κατεβάσω.

Προφανώς έχεις demo η ληγμένη version των MS Office. Κατέβασε το Open Office. Eιναι δωρέαν χωρις κανενα περιορισμο και πληρως συμβατο με ολες τις εφαρμογες της MS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fragma είπε

Προφανώς έχεις demo η ληγμένη version των MS Office. Κατέβασε το Open Office. Eιναι δωρέαν χωρις κανενα περιορισμο και πληρως συμβατο με ολες τις εφαρμογες της MS. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...