Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

 

ποιο ήταν το πρόβλημα και ποια η ερώτηση ?

το πρόβλημα τα 800€ μόνο σε ρήτρα για 4μηνο.

Ακολούθησα τις οδηγίες στο καρφιτσωμένο μήπως και γίνει κανένα θαύμα και γλιτώσω κάτι ...

Επίσης στο συμβόλαιο που έχω ( είχα) μαζί τους αναφέρουν ως μέσο προσαυξημένο άθροισμα μεταξύ 45 και 60€/MWh ενώ στο mail τους λένε μεταξύ 35 και 45€/MWh και βάσει αυτού με τιμολόγησαν.

Η ερώτηση είναι αν αξίζει να ασχοληθώ ακολουθώντας τις οδηγίες ή άδικα και να το αφήσω ως έχει...

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

Επεξ/σία από kabamaru2372
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, kabamaru2372 είπε

το πρόβλημα τα 800€ μόνο σε ρήτρα για 4μηνο.

Ακολούθησα τις οδηγίες στο καρφιτσωμένο μήπως και γίνει κανένα θαύμα και γλιτώσω κάτι ...

ζήτησες και την ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος ?

3 λεπτά πριν, kabamaru2372 είπε

Η ερώτηση είναι αν αξίζει να ασχοληθώ ακολουθώντας τις οδηγίες ή άδικα και να το αφήσω ως έχει...

πολύ περίεργη ερώτηση , δικά σου λεφτά και χρόνος , το κοστολογείς όπως νομίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ζήτησες και την ηχογράφηση της παρουσίασης του προγράμματος ?

πολύ περίεργη ερώτηση , δικά σου λεφτά και χρόνος , το κοστολογείς όπως νομίζεις

Όχι δεν ζήτησα θα το κάνω αμέσως.

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kabamaru2372 είπε

Όχι δεν ζήτησα θα το κάνω αμέσως.

αναφέρεται πάντως στις

15 λεπτά πριν, kabamaru2372 είπε

 οδηγίες στο καρφιτσωμένο

τι ακριβώς έστειλες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Με τιμή εκκαθάρισης κοντά στα 270 η Mwh , ο υπολογισμός της ρήτρα για 1250 kWh είναι ως εξής

1.15 * 0,27 + 0.011 = 0.321 

Οπότε 0.321 - 0.05 = 0.27 * 1250Kwh = 339 ευρώ μόνο η ρήτρα το τετράμηνο 

στις ημερησιες υπολογιζουμε η και στις νυκτερινες μαζι?

το 270 που το βρηκες βγαλανε για τον Μαρτιο? στη Αδμηε που ειδα εχουν μονο για Φεβ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gtok34 είπε

στις ημερησιες υπολογιζουμε η και στις νυκτερινες μαζι?

στο σύνολο, για περισσότερες πληροφορίες περι χοντρικής δες την καρφιτσωμένη ανάρτηση και προηγούμενες αναρτήσεις

αν αφορά ΔΕΗ στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

αναφέρεται πάντως στις

τι ακριβώς έστειλες ?

Έστειλα το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού και ζήτησα εξήγηση για την ρήτρα αναπροσαρμογής , ανάλυση λογαριασμού και το γιατί δεν ενημερώθηκα για την ρήτρα αναπροσαρμογής πριν υπογράψω το συμβόλαιο (εφόσον είναι κάτι που επηρεάζει τόσο πολύ τον τελικό λογαριασμό).

Επίσης τους είπα γιατί δεν με ενημέρωσαν ότι θα μπορούσα να κάνω μετάβαση σε ένα άλλο πρόγραμμα οικονομικότερο ειδικά εφόσον το συμβόλαιο μου είχε λήξει. ( ενδεχομένως σε κάποιο zero) 

Παρέλειψα να ζητήσω την ηχογραφημένη συνομιλία  το οποίο το έκανα τώρα όπως μου είπες. 

Επεξ/σία από kabamaru2372
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nikolaos1994 είπε

Καλημέρα, σε εταιρείες εκτός ΔΕη που έχω μιλήσει, όλες μου λένε πώς στα προγράμματα της ΔΕΗ τα σταθέρα, βάση του άρθρου που αναγράφει στο συμβόλαιο της (άρθρο 9.2 ή 10), μετά το εξάμηνο προστίθεται ρήτρα αναπροσαρμογής.Επομένως και δεν συμφέρει καθώς θα υπάρχει και υψηλη χρέωση κατανάλωσης αλλά και ρήτρα, όπως και το οτι με αυτόν σαν όρο δεν δικαιούμαι και την κρατική επιδότηση.

...πού να μην είχε βγάλει μέχρι και επίσημη ανακοίνωση (πρόσφατα) η ΔΕΗ, για αυτή τη μούφα...

Εν τω μεταξύ, αν "εκπρόσωποι των εταιριών" (...και είναι κι ένα θέμα, αν μίλησες με ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ, ή - ειδικά αν σε κάλεσαν αυτοί - με άλλους, από εταιρίες προώθησης των προγραμμάτων διαφόρων παρόχων...), σου τα είπαν ΟΛΟΙ, ΟΛΑ αυτά, μιλάμε για πανικό ε...(= ΚΑΙ αναπροσαρμογή, ΚΑΙ,,,,"δεν θα δικαιούσαι - λολ - την κρατική επιδότηση"....;! Τί να πω......)

Την ΕΠΟΜΕΝΗ φορά που θα τύχει να ακούσεις από κάποιον το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ, με σοβαρό και ΑΥΣΤΗΡΟ ύφος, να του ζητήσεις ΞΑΝΑ το ονοματεπώνυμο και σε ποια εταιρία είναι υπάλληλος - να τα ΕΧΕΙΣ συγκρατήσει με το που θα ξεκινήσει η συνομιλία βέβαια, απλά λέω να τα ξαναρωτήσεις για να τον/την "ταρακουνήσεις" - και να του τονίσεις ότι θα κάνεις καταγγελία στην ΡΑΕ για όσα "τέτοια" σου είπε, και να κόψεις αντιδράσεις....Το αν τελικά ΘΑ κάνεις, δικό σου θέμα.

5 ώρες πριν, userAnon είπε

γνωρίζετε αν όντως ο ΔΕΔΔΗΕ θα κάνει μόνο 2 ημέρες (μου φαίνεται ανέκδοτο)

ωλ τάιμ κλάσσικ  :-D

2 ώρες πριν, gtok34 είπε

εγω μολις εκανα απο το econtract Πηρα και τηλεφωνο καθως δεν υπηρχε το home enter plus που θελω και μου ειπαν να στειλω ενα email για να τους πω να μου στειλουν το + αντι του κανονικου. Ηταν πληρως ενημερωμενοι μου ειπαν οτι θα περασω απευθειας απο την πρωτη μερα στο ΚΟΤΒ αφου ηδη το εχω. Toυς τονισα οτι στο συμβολαιο που θα μου στειλουν να γραφει το enter plus kai oxi πχ Γ1 η Γ1 Ν1

...όλα αυτά καλά, και μακάρι να σου πάει ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ καλά και χωρίς προβλήματα - ο καθένας επιλέγει τί θα κάνει και ας πορευτεί με τις επιλογές του - εγώ απλά τονίζω αυτά που ξέρουμε από την εμπειρία όσων καταθέτουν την,,,δική τους εμπειρία εδώ μέσα. (...όσο για το τί τους τόνισες ή όχι, αν και καλά έκανες, όπως ήδη είπα, θα το δεις στην πράξη....:-)

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Με αυτά που κάνουν θα μείνουν δυο τρεις στο τέλος και ολοι με τις ίδιες χρεώσεις πανω κάτω, οπως εγινε και στην τηλεφωνία

..."ανταγωνισμός" πάντως (με αποτέλεσμα την επωφέλεια των καταναλωτών) ΔΕΝ γίνεται με ΕΝΑΝ μεγάλο παίχτη, και καμμιά 20αριά σμωλποτέιτοτζήδες...Εξ' αρχής ήταν "για τα μάτια του κόσμου" το "άνοιγμα της αγοράς" (ελέω μνημονιακών δεσμεύσεων/υποχρεώσεων) - μπήκαν μέσα 2-3 που είχαν κάποιο κεφάλαιο/δυνατότητες, αλλά ίσα-ίσα για να τσιμπήσουν κομματάκια από το μερτικό της ΔΕΗ...

Σε μικρή χώρα, 2-3 όπως λες είναι ούτως ή άλλως το "όριο" για να μπορεί κανείς να πει ότι ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ κάποιος σοβαρός ανταγωνισμός...(αλλά και πάλι, ψιλοκαρτέλ θα είναι, οπότε ασ' τα να πάνε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kabamaru2372 είπε

Παρέλειψα να ζητήσω την ηχογραφημένη συνομιλία  το οποίο το έκανα τώρα όπως μου είπες. 

ψιλοκονσέρβα απάντηση θα πάρεις πάλι , αλλά πόσταρε αν έχεις νέα

21 λεπτά πριν, kabamaru2372 είπε

( ενδεχομένως σε κάποιο zero)

δε νομίζω 😂

0,35 είχε το Μάρτιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kosmasgr είπε

Μόλις έλαβα και εγώ επιστολή από την Volterra. 

Τέλος το 0.087 τελική τιμή , οπότε με κατανάλωση περίπου 1250 kWh το τετράμηνο με βλέπω για το Home online της ΔΕΗ εκτός αν προτείνετε κάτι καλύτερο 

Τι λεει αυτη η περιβοητη επιστολη? γτ εγω εκανα αιτημα στη ΔΕΗ πριν την λαβω καν ...ποσο παει η χρεωση κ το παγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

...όλα αυτά καλά, και μακάρι να σου πάει ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ καλά και χωρίς προβλήματα - ο καθένας επιλέγει τί θα κάνει και ας πορευτεί με τις επιλογές του - εγώ απλά τονίζω αυτά που ξέρουμε από την εμπειρία όσων καταθέτουν την,,,δική τους εμπειρία εδώ μέσα. (...όσο για το τί τους τόνισες ή όχι, αν και καλά έκανες, όπως ήδη είπα, θα το δεις στην πράξη....:-)

τι να πω παντως απο το τηλεφωνο μου φανηκαν ποιο ενημερωμενοι. Στο τοπικο καταστημα δεν ηξεραν που πανε τα 4 ειλικρινα. Αλλος ελεγε 100 ευρω εγγύηση ρωτουσε διπλα τον αλλον για τα 20 ευρω δεν ηξερε τιποτα του ελεγε οχι 100 αλλα 130...οτι ναναι. Επισης μου ανεφεραν ρητα οτι για το ΚΟΤΒ δεν απαιτειτε νεα αίτηση. Ενω στο γραφειο μου λεγανε αλλα για αλλα...οτι πρεπει να ξανακανω αιτηση. Δεν ειναι δυνατον να φυγω περισυ απο ΔΕΗ προς Nrg Και να μην ασχοληθω με αλλη αιτηση προς ΗΔΙΚΑ απλα πηραν τα στοιχεια μου απο την δΕδηε οπως μου ειπαν και τωρα να ισχυει κατι αλλο. 

Αλλωστε οταν ερθει με το καλο το συμβολαιο και οι οροι θα το δω και θα το διαβασω καλα πριν το υπογραψω. Δεν νομιζω να σου στελνουν λαθος συμβολαια. Αν παρελπιδα δεν μεινω ικανοποιημενος το αλλαζω και παω εδω στο τοπικο ....Παντως με τον εναν η αλλον τροπο το συμβολαιο θα γινει. 

Επεξ/σία από gtok34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

39 λεπτά πριν, gtok34 είπε

Παντως με τον εναν η αλλον τροπο το συμβολαιο θα γινει. 

μόνιμα σε λάθος θέμα είσαι , αλλά για να μην ασχολούμαι σε βάζω σε αγνόηση και καλή συνέχεια απο μένα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kosmasgr είπε

Μόλις έλαβα και εγώ επιστολή από την Volterra. 

Τέλος το 0.087 τελική τιμή , οπότε με κατανάλωση περίπου 1250 kWh το τετράμηνο με βλέπω για το Home online της ΔΕΗ εκτός αν προτείνετε κάτι καλύτερο 

Σε τι πρόγραμμα σε βάζουν πλέον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...