Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, tomtsir είπε

E-mail/παράπονο στον πάροχο τότε για επανέκδοση ορθού λογαριασμού.

Στις μέρες μας , ποτέ τηλέφωνο και ποτέ να μην θεωρείς κάτι δεδομένο , πάντα να έχεις την γραπτή απάντηση αρχειοθετημένη στο e-mail σου.

εχω στειλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Nikolaos1994 είπε

Καλημέρα, σε εταιρείες εκτός ΔΕη που έχω μιλήσει, όλες μου λένε πώς στα προγράμματα της ΔΕΗ τα σταθέρα, βάση του άρθρου που αναγράφει στο συμβόλαιο της (άρθρο 9.2 ή 10), μετά το εξάμηνο προστίθεται ρήτρα αναπροσαρμογής.Επομένως και δεν συμφέρει καθώς θα υπάρχει και υψηλη χρέωση κατανάλωσης αλλά και ρήτρα, όπως και το οτι με αυτόν σαν όρο δεν δικαιούμαι και την κρατική επιδότηση.

Σε αυτό μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί λογικά θα το γνωρίζεις απο αυτά που βλέπω.

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

ναι , στέλνεις στο info της ΡΑΕ , όνομα υπαλλήλου ώρα&ημερομηνία τηλεφωνήματος και αναφέρεις τις μπαρούφες που σου είπαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην NRG επαγγελματικό business fixed 1 (σταθερό 0,115) με έναρξη εκπροσώπησης 2/12/21 και μου έστειλαν την γνωστή επιστολή ότι παθαίνουν «ανυπολόγιστη ζημιά» και πρέπει να συμμορφωθούν με τον νόμο πλαίσιο και μου αλλάζουν την χρέωση από 2/6 που θα έχω κλείσει και 6 μηνες στο πρόγραμμα μεταφέροντας με στο πρόγραμμα “Exclusive Floating Bussines” με χρέωση «Ανταγωνιστικό Σκέλος Χρεώσεων Ενέργειας (€/MWh) =  Συνολικό Κόστος Χονδρικής Αγοράς (€/MWh/μήνα) + Περιθώριο Προμηθευτή (€/MWh/μήνα)» και ισχύει μέχρι τις 1/10 

Ενώ έχω δικαίωμα να μείνω έτσι μέχρι τις 2/6 με έχουν ζαλισει να υπογράψω το νέο πρόγραμμα χτες εάν ήταν δυνατόν προσθέτοντας σαν δώρο το περιθώριο προμηθευτή που είναι 15€ η MWh. 
 

Αξίζει τίποτα η πρόταση που που έκαναν η να τους αγνοήσω και να ψάξω αλλου; 
 

Η κατανάλωση μου τώρα είμαι από 600 έως 900 KWh το μήνα 

Επεξ/σία από Maglaras
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα και εγώ επιστολή από την Volterra. 

Τέλος το 0.087 τελική τιμή , οπότε με κατανάλωση περίπου 1250 kWh το τετράμηνο με βλέπω για το Home online της ΔΕΗ εκτός αν προτείνετε κάτι καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που κάνουν θα μείνουν δυο τρεις στο τέλος και ολοι με τις ίδιες χρεώσεις πανω κάτω, οπως εγινε και στην τηλεφωνία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikolaos91 είπε

Καλησπέρα

είναι λογικός ο λογαριασμός που έχει βγει διότι με μηδενική κατανάλωση μου έχουν βάλει 150 ρήτρα αναπροσαρμογής ενώ στους τρεις προηγούμενους δεν είχα ρήτρα παρακαλώ τα φώτα σας.

2.jpg

1.jpg

λογικα οπως εγινε και σε δικη μου περιπτωση χρεωσαν τωρα τη ρητρα που δεν ειχαν χρεωσει τους προηγουμενους μηνες. αν τους στειλεις μηνυμα ή τους καλεσεις να τους ζητησεις τον τροπο υπολογισμου της ρητρας, θα δεις οτι σου χρεωνουν τους προηγουμενους μηνες. τωρα αν και τους προηγουμενου ςμηνες ηταν μηδενικη η καταναλωση τοτε υπαρχει θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Maglaras είπε

Ενώ έχω δικαίωμα να μείνω έτσι μέχρι τις 2/6 με έχουν ζαλισει να υπογράψω το νέο πρόγραμμα χτες εάν ήταν δυνατόν προσθέτοντας σαν δώρο το περιθώριο προμηθευτή που είναι 15€ η MWh. 
 

Αξίζει τίποτα η πρόταση που που έκαναν η να τους αγνοήσω και να ψάξω αλλου; 

το exclusive σαν το zero ακούγεται , πες τους να σου πούνε τελική τιμή κιλοβατώρας (χωρίς επιδοτήσεις)

δες το excel της υπογραφής μου να δεις τι έχει ξεμείνει απο επαγγελματικά και αν σε συμφέρει

υπόψιν πρέπει αν θες να συγκρίνεις με κυμαινόμενο να μαντέψεις χοντρική και επιδοτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Μόλις έλαβα και εγώ επιστολή από την Volterra. 

Τέλος το 0.087 τελική τιμή , οπότε με κατανάλωση περίπου 1250 kWh το τετράμηνο με βλέπω για το Home online της ΔΕΗ εκτός αν προτείνετε κάτι καλύτερο 

για τοσες λίγες θα πηγαινα σε γ1. με τις επιδοτησεις βγαινει πλεον πολύ χαμηλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

για τοσες λίγες θα πηγαινα σε γ1. με τις επιδοτησεις βγαινει πλεον πολύ χαμηλα.

Πώς υπολογίζει όμως τη ρήτρα η ΔΕΗ? για να δω αν πραγματικά συμφέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα.

Έστειλα και εγώ το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού και μου απάντησαν αυτό :

Spoiler

Αγαπητέ πελάτη,

 

Σε συνέχεια του αιτήματος σας,

 

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε αναφορικά με τον τρόπο υπολογισμού της χρέωσης Ρήτρα Αναπροσαρμογής (Ρήτρα Κόστους Προμήθειας)».

 

Βάσει του Όρου 6.3* της σύμβασης η χρέωση της ρήτρας κόστους προμήθειας στο τιμολόγιο με αριθμό 7650633 και ημερομηνία έκδοσης 24/03/2022 προέκυψε ίση με:

 

 

Διάστημα κατανάλωσης από Διάστημα κατανάλωσης έως Κατανάλωση (Kwh) Μεθοδολογία χρέωσης Άνω όριο (€/MWh) Διαφορά[ΜΠΑ - Άνω όριο] (€/MWh)* Χρεωμένη ρήτρα κόστους προμήθειας(€)
15/10/2021 04/12/2021 0 Βάσει ΜΠΑ 45,00 0 0
15/10/2021 15/02/2022 3275,000 Χρέωση κατ' εκτίμηση 45,00 243,010000 795,86
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΧΡΕΩΣΗ         795,86

 

 

Τον τύπο Υπολογισμού του «Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος» (εφεξής ΜΠΑ) του Άρθρου 6.3 των Γενικών Όρων Σύμβασης θα εντοπίσετε στον σύνδεσμο https://www.watt-volt.gr/exupiretisi-pelaton/ilektriko-revma/sixnes-erotiseis/logariasmoi-xreoseis/ όπου ακολουθεί και αριθμητικό παράδειγμα υπολογισμού της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας.

 

Θα θέλαμε να σας γνωστοποιήσουμε ότι η αγορά ηλεκτρικής ενέργειας βιώνει κατά τους τελευταίους μήνες, μία άνευ προηγουμένου αύξηση στο χονδρεμπορικό κόστος της, γεγονός που επηρεάζει σημαντικά και τους λογαριασμούς ρεύματος.

 

Ως WATT+VOLT κατανοούμε απόλυτα τις δύσκολες αυτές συνθήκες, τις οποίες όλοι μας βιώνουμε, μιας και καλούμαστε για ακόμα μία φορά να προσαρμοστούμε σε μια διαφορετική πραγματικότητα.

 

Αποδεικνύοντας έμπρακτα και με αμεσότητα ότι ανταποκρινόμαστε στις πρόσφατες αλλαγές στον τομέα του κόστους της ενέργειας, δημιουργήσαμε το Energywatch, ένα παρατηρητήριο τιμών ηλεκτρικής ενέργειας και ενεργειακών δεδομένων το οποίο εξασφαλίζει την αξιόπιστη πληροφόρηση των καταναλωτών για το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας και των λοιπών καυσίμων.

 

Επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο https://energywatch.gr/ μπορείτε να ενημερώνεστε για την εξέλιξη του κόστους ηλεκτρικής ενέργειας της ελληνικής αγοράς και την ανάλυσή του ανά περίοδο, τις ευρωπαϊκές τιμές, τις τιμές των καυσίμων καθώς και στατιστικά στοιχεία της αγοράς, και των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

 

*6.3 «Οι Χρεώσεις Προμήθειας ενδέχεται να αναπροσαρμοστούν βάσει της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας (ΤΕΑ, ΛΠ, ΜΜΚΘΣΣ, ΜΑΕ, ΕΛΑΠΕ, Απώλειες). Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΤΕΑ, (ΙΙ) των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ, (ΙΙΙ) της μέσης χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ, (IV) της μέσης χρέωσης Μηχανισμού Αποζημίωσης Ευελιξίας και (V) της Μέσης Χρέωσης ΕΛΑΠΕ κατά την Περίοδο Κατανάλωσης, με τα (Ι) έως και (IV), σταθμισμένα με το προφίλ καταναλώσεων πελατών ΧΤ του Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας και προσαυξημένα κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή Απωλειών Δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα»), κυμαίνεται εντός των ορίων 35 και 45€/ΜWh, δε θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι μικρότερο του ορίου των 35€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 35€/ΜWh με το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι μεγαλύτερο του ορίου των 45€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 45€/MWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη.

Σε περίπτωση που για μέρος ή για το σύνολο της περιόδου κατανάλωσης του λογαριασμού τα οριστικά απολογιστικά δεδομένα κόστους δεν είναι ακόμη διαθέσιμα, ο υπολογισμός της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας θα βασίζεται σε εκτιμήσεις του Προμηθευτή. Οι εκτιμήσεις αυτές θα προκύπτουν λαμβάνοντας υπόψη, για την περίοδο κατανάλωσης του λογαριασμού, τα διαθέσιμα γνωστοποιημένα οριστικά απολογιστικά και μη οριστικά απολογιστικά δεδομένα κόστους έως την ημέρα κατανάλωσης για την οποία αυτά υπάρχουν, για όλα τα στοιχεία (I) έως και (IV). Ειδικότερα, δε, στην περίπτωση που η περίοδος κατανάλωσης ενός λογαριασμού αφορά σε διάστημα για το οποίο δεν έχουν γνωστοποιηθεί ούτε οριστικά απολογιστικά ούτε μη οριστικά απολογιστικά δεδομένα κόστους, λαμβάνεται υπόψη για την εκτίμηση του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος το πιο πρόσφατο διάστημα με διαθέσιμα δεδομένα κόστους, ίσης διάρκειας με τη διάρκεια της περιόδου κατανάλωσης του εν λόγω λογαριασμού.

Όταν τα οριστικά απολογιστικά δεδομένα κόστους θα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή, οι χρεώσεις της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας που επιβλήθησαν με εκτιμώμενα κόστη, θα εκκαθαρίζονται στον αμέσως επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό».

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

 

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή περαιτέρω πληροφορία παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών WATT+VOLT στο 183 83 ή στο 213 0189199.

 

Με εκτίμηση,

 

Customer Support Administrator

Πως λέτε να προχωρήσω?

Ποτέ δεν με ενημέρωσαν για την αλλαγή και το συμβόλαιο μου έχει ήδη λήξει οπότε φεύγω χωρίς κάποιο πέναλτι

Έχω ήδη κάνει αίτηση να πάω ΔΕΗ με σταθερή κιλ/ώρα στα 0,18€ για 1 χρόνο

Επεξ/σία από kabamaru2372
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kabamaru2372 είπε

Έστειλα και εγώ το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού και μου απάντησαν αυτό :

 

16 λεπτά πριν, kabamaru2372 είπε

Πως λέτε να προχωρήσω?

ποιο ήταν το πρόβλημα και ποια η ερώτηση ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

για τοσες λίγες θα πηγαινα σε γ1. με τις επιδοτησεις βγαινει πλεον πολύ χαμηλα.

Με τιμή εκκαθάρισης κοντά στα 270 η Mwh , ο υπολογισμός της ρήτρα για 1250 kWh είναι ως εξής

1.15 * 0,27 + 0.011 = 0.321 

Οπότε 0.321 - 0.05 = 0.27 * 1250Kwh = 339 ευρώ μόνο η ρήτρα το τετράμηνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
22 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Πώς υπολογίζει όμως τη ρήτρα η ΔΕΗ? για να δω αν πραγματικά συμφέρει 

δεν είναι του παρόντος θέματος

(1,15*MCP+11,5-50)/1000= προσαύξηση

για επιδοτήσεις , 4ο φύλλο του excel της καρφιτσωμένης ανάρτησης

Spoiler

 

4 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Με τιμή εκκαθάρισης κοντά στα 270 η Mwh , ο υπολογισμός της ρήτρα για 1250 kWh είναι ως εξής

1.15 * 0,27 + 0.011 = 0.321 

Οπότε 0.321 - 0.05 = 0.27 * 1250Kwh = 339 ευρώ μόνο η ρήτρα το τετράμηνο 

δες παραπάνω , συνέχεια όχι σε αυτό το θέμα

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

δεν είναι του παρόντος θέματος

(1,15*MCP+11,5-50)/1000= προσαύξηση

για επιδοτήσεις , 4ο φύλλο του excel της καρφιτσωμένης ανάρτησης

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

δες παραπάνω , συνέχεια όχι σε αυτό το θέμα

 

Τα είδα boy ευχαριστώ πολύ , αλλά δεν βλέπω κάτι καλό σε εναλλακτικό πάροχο πλέον.  Μονόδρομος το home online 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Τα είδα boy ευχαριστώ πολύ , αλλά δεν βλέπω κάτι καλό σε εναλλακτικό πάροχο πλέον.  Μονόδρομος το home online 😕

με το

2 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

για επιδοτήσεις , 4ο φύλλο του excel της καρφιτσωμένης ανάρτησης

αναφέρομαι για τις επιδοτήσεις , οχι για άλλο πάροχο

για ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, στο άλλο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...