Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Δεν είναι θέμα τόσο διαφοράς, όσο εξασφάλισης για το έτος μπροστά (ότι δεν θα χειροτερέψουν περισσότερο τα πράγματα). Με 350 και ΚΟΤ, τον Απρίλη σε συμφέρει εκεί που είσαι (ΑΝ φυσικά ΠΑΙΡΝΕΙΣ την επιδότηση). Τί θα γίνει όμως τους επόμενους μήνες; Μήπως ανέβει κι άλλο η χονδρική; Μήπως σταματήσουν/μειωθούν οι επιδοτήσεις; "Θα δω τότε"  ίσως πεις. Μήπως όμως "τότε" δεν θα είναι 0,17 η κιλοβατώρα στα σταθερα της ΔΕΗ, αλλά πχ 0,25; Μήπως να πας λοιπόν από τώρα σε σταθερό ΔΕΗ;

Δεν ξέρω ποιες σελίδες διάβασες, αλλά διάβασε καλά την 1399 και μάλλον θα βρεις σχόλια που θα σε βοηθήσουν ν' αποφασίσεις τί να κάνεις.

edit: 

Αναφορά σε κείμενο

ούτε την ίδια σελίδα....

lol τώρα το είδα...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, korakios είπε

θα είσαι οριακά τον παρών μήνα αν παραμείνει η χοντρική ίδια με του προηγούμενου, έκανα edit δεν ξέρω αν το είδες

Άλλο το Γ1 που μετρά χοντρική προηγούμενου μήνα και κλειδώνει η τιμή για τον επόμενο και άλλο προγράμματα (νομίζω όλα τα υπόλοιπα) που μετράνε την τρέχουσα χοντρική

Δηλαδή θα πρέπει να βλέπεις αν όχι κάθε μέρα , τουλάχιστον ανα εβδομάδα τη χοντρική μιας και να κρίνεις για τις επιδοτήσεις .

Αν έκαψες 700kw το Μάρτιο , θα χρεωθείς επιπλέον επιβάρυνση στις αρχικές τιμές +0,2848 , ακόμα και να ίσχυαν οι Μαρτίου επιδοτήσεις για όλη την κατανάλωση καταλαβαίνεις οτι έπρεπε να είχες φύγει (ετοιμάσου ψυχολογικά!)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν δίνεις μηνιαίοες μετρήσεις και δεν περνά ο ΔΕΔΔΗΕ αυτό το μήνα κόψε

αποψή μου είναι έφυγες αύριο για επιτόπου υπογραφή σε σταθερό της ΔΕΗ (και σήμερα αίτηση για  νυχτερινό αν δεν έχεις ήδη)

Καλημέρα, σε εταιρείες εκτός ΔΕη που έχω μιλήσει, όλες μου λένε πώς στα προγράμματα της ΔΕΗ τα σταθέρα, βάση του άρθρου που αναγράφει στο συμβόλαιο της (άρθρο 9.2 ή 10), μετά το εξάμηνο προστίθεται ρήτρα αναπροσαρμογής.Επομένως και δεν συμφέρει καθώς θα υπάρχει και υψηλη χρέωση κατανάλωσης αλλά και ρήτρα, όπως και το οτι με αυτόν σαν όρο δεν δικαιούμαι και την κρατική επιδότηση.

Σε αυτό μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί λογικά θα το γνωρίζεις απο αυτά που βλέπω.

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Nikolaos1994 είπε

Καλημέρα, σε εταιρείες εκτός ΔΕη που έχω μιλήσει, όλες μου λένε πώς στα προγράμματα της ΔΕΗ τα σταθέρα, βάση του άρθρου που αναγράφει στο συμβόλαιο της (άρθρο 9.2 ή 10), μετά το εξάμηνο προστίθεται ρήτρα αναπροσαρμογής

Τι περίμενες ν΄ ακούσεις από αυτούς ? Εμάς που έχουμε καει δεν μας πιστεύεις?

" έπρεπε να είχες φύγει" όπως σου λέει ο ντοκτορ πιο πάνω.

ΤΡΕΞΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΔΕΗ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την περασμένη Τρίτη το βράδυ έκανα αίτηση στο home online, έστειλα ηλεκτρονικά κάποια χαρτιά που ζήτησαν

και πήρα πριν λίγο το παρακάτω. γνωρίζετε αν όντως ο ΔΕΔΔΗΕ θα κάνει μόνο 2 ημέρες (μου φαίνεται ανέκδοτο)

Αγαπητέ πελάτη,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος των εγγράφων σας και προωθήθηκε εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ, η οποία εκτιμάται ότι θα υλοποιηθεί εντός 2 εργάσιμων ημερών. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε στην Εξυπηρέτηση πελατών του ΔΕΔΔΗΕ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

την περασμένη Τρίτη το βράδυ έκανα αίτηση στο home online, έστειλα ηλεκτρονικά κάποια χαρτιά που ζήτησαν

και πήρα πριν λίγο το παρακάτω. γνωρίζετε αν όντως ο ΔΕΔΔΗΕ θα κάνει μόνο 2 ημέρες (μου φαίνεται ανέκδοτο)

Αγαπητέ πελάτη,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος των εγγράφων σας και προωθήθηκε εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ, η οποία εκτιμάται ότι θα υλοποιηθεί εντός 2 εργάσιμων ημερών. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε στην Εξυπηρέτηση πελατών του ΔΕΔΔΗΕ

Μπορεί να κάνει και 3-4 μέρες.. Ανάλογα την περιοχη του Δεδδηε που ανήκεις και τον φόρτο εργασίων.. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μπορεί να κάνει και 3-4 μέρες.. Ανάλογα την περιοχη του Δεδδηε που ανήκεις και τον φόρτο εργασίων.. 

Χαλάνδρι είμαι. Την τελευταία φορά που περίμενα για το νυχτερινό πέρασε και ένας μήνας. Μέτρηση 4 μήνου για εκαθαριστικό έχουν να κάνουν από Σεπτέμβριο.... σωθήκαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, userAnon είπε

την περασμένη Τρίτη το βράδυ έκανα αίτηση στο home online, έστειλα ηλεκτρονικά κάποια χαρτιά που ζήτησαν

και πήρα πριν λίγο το παρακάτω. γνωρίζετε αν όντως ο ΔΕΔΔΗΕ θα κάνει μόνο 2 ημέρες (μου φαίνεται ανέκδοτο)

Αγαπητέ πελάτη,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος των εγγράφων σας και προωθήθηκε εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ, η οποία εκτιμάται ότι θα υλοποιηθεί εντός 2 εργάσιμων ημερών. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε στην Εξυπηρέτηση πελατών του ΔΕΔΔΗΕ

 

 

5 λεπτά πριν, takoulou είπε

 

 

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Χαλάνδρι είμαι. Την τελευταία φορά που περίμενα για το νυχτερινό πέρασε και ένας μήνας. Μέτρηση 4 μήνου για εκαθαριστικό έχουν να κάνουν από Σεπτέμβριο.... σωθήκαμε. 

Ειστε σε λαθος θεμα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

είναι λογικός ο λογαριασμός που έχει βγει διότι με μηδενική κατανάλωση μου έχουν βάλει 150 ρήτρα αναπροσαρμογής ενώ στους τρεις προηγούμενους δεν είχα ρήτρα παρακαλώ τα φώτα σας.

2.jpg

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nikolaos91 είπε

είναι λογικός ο λογαριασμός που έχει βγει διότι με μηδενική κατανάλωση

Κανονικά με μηδενική κατανάλωση δεν έχεις και ρήτρα. Στην θέση σου θα τηλεφωνούσα στην ελπέντισον να ζητήσω εξηγήσεις.

Είναι κλειστό το σπίτι; Έχεις κατεβάσει το γενικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nikolaos91 είπε

Καλησπέρα

είναι λογικός ο λογαριασμός που έχει βγει διότι με μηδενική κατανάλωση μου έχουν βάλει 150 ρήτρα αναπροσαρμογής ενώ στους τρεις προηγούμενους δεν είχα ρήτρα παρακαλώ τα φώτα σας.

2.jpg

1.jpg

μηδενικος με ρητρα?! εχουμε ξεφυγει τελειως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, washcloud είπε

Πας καλύτερα* σε κατάστημα (κλείσε ραντεβού από το σάιτ - ίσως παίζουν απογευματινά στο δικό σου κατάστημα), φροντίζεις να έχεις ό,τι χαρτιά λένε στο σάιτ (κυρίως εξοφλημένο τον πιο πρόσφατο λογαριασμό Βολτέρα που έχει εκδοθεί, ΜΕ απόδειξη εξόφλησης, φωτό από ρολόι ΔΕΗ, Ε1 ή μισθωτήριο κτλ) για να μην πηγαινοέρχεσαι και υπογράφεις για MyHome Enter -> θέλει 100€ εγγύηση (αν βάλεις πάγια εξόφληση μέσω χρεωστικής ή πιστωτικής τα παίρνεις πίσω στον 1ο λογαριασμό ως πιστωτικό).

* αντί για econtract = βγάζει συνήθως (περισσότερα) πρόβληματα/καθυστερεί να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα (με συνέπεια να πληρώσεις ποσά αναπροσαρμογής).

Τέλος διάβασε τα λινκ στην υπογραφή του korakios/την προτεινόμενη αναρτηση στην κορφή της σελίδας, για "γενική ενημέρωση".

εγω μολις εκανα απο το econtract Πηρα και τηλεφωνο καθως δεν υπηρχε το home enter plus που θελω και μου ειπαν να στειλω ενα email για να τους πω να μου στειλουν το + αντι του κανονικου. Ηταν πληρως ενημερωμενοι μου ειπαν οτι θα περασω απευθειας απο την πρωτη μερα στο ΚΟΤΒ αφου ηδη το εχω. Toυς τονισα οτι στο συμβολαιο που θα μου στειλουν να γραφει το enter plus kai oxi πχ Γ1 η Γ1 Ν1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nikolaos1994 είπε

Καλημέρα, σε εταιρείες εκτός ΔΕη που έχω μιλήσει, όλες μου λένε πώς στα προγράμματα της ΔΕΗ τα σταθέρα, βάση του άρθρου που αναγράφει στο συμβόλαιο της (άρθρο 9.2 ή 10), μετά το εξάμηνο προστίθεται ρήτρα αναπροσαρμογής.Επομένως και δεν συμφέρει καθώς θα υπάρχει και υψηλη χρέωση κατανάλωσης αλλά και ρήτρα, όπως και το οτι με αυτόν σαν όρο δεν δικαιούμαι και την κρατική επιδότηση.

Σε αυτό μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί λογικά θα το γνωρίζεις απο αυτά που βλέπω.

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καταρχήν όλα τα σταθερά μετά το εξάμηνο έχουν το δικαίωμα βάση της νομοθεσίας να μετατραπούν σε προγράμματα με ρήτρα. 

Αν το σταθερό πρόγραμμα σου αλλάξει σε ρητροπρογραμμα τότε θα δικαιούσαι την επιδότηση, αν φυσικά υπάρχει επιδότηση τοτε και αν το σπίτι είναι δηλωμένο ως πρώτη κατοικία.

Συμπέρασμα: άσε τι σου λέει ο κάθε εναλλακτικος για να σε ξεγελάσει, τραβάνε μεγάλα ζόρια και κάνουν ότι μπορούν για να μην βαρεσουν κανόνι, αυτή τη στιγμή η ΔΕΗ είναι δυστυχώς μονόδρομος.

Επεξ/σία από Giannis_Io
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vali είπε

Κανονικά με μηδενική κατανάλωση δεν έχεις και ρήτρα. Στην θέση σου θα τηλεφωνούσα στην ελπέντισον να ζητήσω εξηγήσεις.

Είναι κλειστό το σπίτι; Έχεις κατεβάσει το γενικό;

ναι ειναι μηδενικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nikolaos91 είπε

ναι ειναι μηδενικη

E-mail/παράπονο στον πάροχο τότε για επανέκδοση ορθού λογαριασμού.

Στις μέρες μας , ποτέ τηλέφωνο και ποτέ να μην θεωρείς κάτι δεδομένο , πάντα να έχεις την γραπτή απάντηση αρχειοθετημένη στο e-mail σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...