Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vali είπε

Θα έχουμε επιστροφή από ανάδρομικα στο κοινόχρηστο που είναι Γ21; Ρωτάω γιατί αλλάξαμε πάροχο πριν 1 μήνα και δεν ξέρω αν και πως μπορούμε να διεκδικήσουμε την επιστροφή.

ποτέ δεν κατάλαβα την κατηγορία κοινόχρηστου . Νομίζω απο τη στιγμή που είναι Γ21 δικαιούται

Με το που βγει ΦΕΚ στέλνεις στον προηγούμενο πάροχο αίτημα για έκδοση έκτακτου και πίστωση σε τράπεζα

(φυσικά αν εκκρεμεί έκπτωση συνέπειας που δεν πήρατε ,μιας και αρκετοί πάροχοι ισχυρίζονται οτι μετά τον τελικό δεν εκδίδεται λογαριασμός , εννοείται απαιτείτε και το ποσό αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

στέλνεις στον προηγούμενο πάροχο αίτημα για έκδοση έκτακτου και πίστωση σε τράπεζα

Αν έχει στείλει κάποιος σε προηγούμενο πάροχο αίτημα για πίστωση από κοινόχρηστη παροχή ας μας διαφωτίσει για την διαδικασία. Εννοώ  η παροχή δεν ήταν συνδεδεμένη σε κάποιο όνομα ή αφμ, η πίστωση σε ποιον θα γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

  

το Γ22 το καλύπτει ή μένει στα 0,13 ?

Εχουμε λεφτα εμεις με τα Γ22 δεν χρειαζομαστε επιδοτησεις.😝

Οταν θα ειναι αργα τοτε θα τα επιδοτησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εχουμε λεφτα εμεις με τα Γ22 δεν χρειαζομαστε επιδοτησεις.😝

Οταν θα ειναι αργα τοτε θα τα επιδοτησουν.

κατάλαβα :(

  ____________________________________________________________________________________________________

29 λεπτά πριν, gtok34 είπε

εχω Nrg πλεον μεχρι τις 15 Μαρτιου ειχα το fixed το οποιο δεν πληρωνα ρητρα αναπροσαρμογής απλα πληρωνα παγιο 9 ευτω. Βγαλανε μια ανακοινωση σε εναν παλιοτερο λογαριασμο οτι αυτο θα ισχυσει εως 15 μαρτιου. Υπολογιζοντας τωρα την ρητρα που μου βαλανε λογαριασμος απο 25 Φεβ εως 28Μαρτ (13 μερες χωρις fixed ) Μου βαλαν ρητρα 220 ευρω. Δεν ειναι πολυ μεγαλο το ποσο? Εστειλα φορμα επικοινωνιας για να μου πουν τι εγινε.

ανέβασε λογαριασμό μέσα σε spoiler χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία , μπορεί να κάνανε λάθος , θα φανεί και απο τη χρέωση fixed , αν είχες αναλογικά το fixed έως 15 Μαρτίου

33 λεπτά πριν, gtok34 είπε

Πλεον θα φυγω απο nrg μετα την ρητρα που μου βαλανε και οπως εβγαλαν οι ιδιοι ανακοινωση και ρωτησα στο τηλεφωνo μπορω να φυγω χωρις πεναλτυ λογω οτι ειχα fixed και το ακυρωσαν μονομερως. 

γραπτώς θα το πάρεις απαραίτητα μιας και τυπικά μετράν 30 μέρες απο την ειδοποίηση για την αποχώρηση αζημίως (και 60 μέρες για την εφαρμογή αλλαγής)

πλέον όμως η ΡΑΕ ανακοίνωσε οτι ειδοποίηση ΔΕΝ είναι υποσημείωση στο λογαριασμό αλλά μόνο ατομική επιστολή , γιαυτό και ίσως δεχτούν για αποχώρηση αζημίως και ας έχουν περάσει 30 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

 

ανέβασε λογαριασμό μέσα σε spoiler χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία , μπορεί να κάνανε λάθος , θα φανεί και απο τη χρέωση fixed , αν είχες αναλογικά το fixed έως 15 Μαρτίου

γραπτώς θα το πάρεις απαραίτητα μιας και τυπικά μετράν 30 μέρες απο την ειδοποίηση για την αποχώρηση αζημίως (και 60 μέρες για την εφαρμογή αλλαγής)

πλέον όμως η ΡΑΕ ανακοίνωσε οτι ειδοποίηση ΔΕΝ είναι υποσημείωση στο λογαριασμό αλλά μόνο ατομική επιστολή , γιαυτό και ίσως δεχτούν για αποχώρηση αζημίως και ας έχουν περάσει 30 μέρες

ναι ειναι αναλογική η χρεωση αντι 9.90 μου εχει 5 και κατι αρα οντως το fixed οπως μου ειπαν και στο τηλεφωνο ισχυει εως 15 Μαρτίου και οχι μετα την 15 εως την 28 Μαρτιου. 

 

nrg screenshot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και συγχωρέστε αν οαιζει να ειμαι οφ τοπικ ή έχει απαντηθεί προηγουμένως κάτι αντίστοιχο.

Θέλω να αλλάξω πάροχο (είμαι προτεργεια) για ακίνητο με σχετικά υψηλή κατανάλωση 2500-3000 τετράμηνο χειμώνα και 2000 κατι καλοκαιρι.

Είμαι μετα απο ψαξιμο ανάμεσα στο σταθερό της ΔΕΗ myHome online και στο προγραμμα με ρητρα της WeEnergy We blue ή WeGreen

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος σχετικά με αυτήν μου την επιλογή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

Απο τα οσα καταφερα να καταλαβω μεχρι στιγμης, στην καταναλωση που κυμαινομαι εγω,είμαι οριακά ώς προς το τι θα επιλέξω με βάση πάντα τις εκτιμήσεις του τι θα ακολουθήσει;

Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikolaos1994 είπε

Απο τα οσα καταφερα να καταλαβω μεχρι στιγμης, στην καταναλωση που κυμαινομαι εγω,είμαι οριακά ώς προς το τι θα επιλέξω με βάση πάντα τις εκτιμήσεις του τι θα ακολουθήσει;

Κάνω λάθος;

θα είσαι οριακά τον παρών μήνα αν παραμείνει η χοντρική ίδια με του προηγούμενου, έκανα edit δεν ξέρω αν το είδες

Άλλο το Γ1 που μετρά χοντρική προηγούμενου μήνα και κλειδώνει η τιμή για τον επόμενο και άλλο προγράμματα (νομίζω όλα τα υπόλοιπα) που μετράνε την τρέχουσα χοντρική

Δηλαδή θα πρέπει να βλέπεις αν όχι κάθε μέρα , τουλάχιστον ανα εβδομάδα τη χοντρική μιας και να κρίνεις για τις επιδοτήσεις .

Αν έκαψες 700kw το Μάρτιο , θα χρεωθείς επιπλέον επιβάρυνση στις αρχικές τιμές +0,2848 , ακόμα και να ίσχυαν οι Μαρτίου επιδοτήσεις για όλη την κατανάλωση καταλαβαίνεις οτι έπρεπε να είχες φύγει (ετοιμάσου ψυχολογικά!)

Spoiler

αν δίνεις μηνιαίοες μετρήσεις και δεν περνά ο ΔΕΔΔΗΕ αυτό το μήνα κόψε

αποψή μου είναι έφυγες αύριο για επιτόπου υπογραφή σε σταθερό της ΔΕΗ (και σήμερα αίτηση για  νυχτερινό αν δεν έχεις ήδη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikolaos1994 είπε

Θέλω να αλλάξω πάροχο (είμαι προτεργεια) για ακίνητο με σχετικά υψηλή κατανάλωση 2500-3000 τετράμηνο χειμώνα και 2000 κατι καλοκαιρι.

Είμαι μετα απο ψαξιμο ανάμεσα στο σταθερό της ΔΕΗ myHome online και στο προγραμμα με ρητρα της WeEnergy We blue ή WeGreen

Απο τα οσα καταφερα να καταλαβω μεχρι στιγμης, στην καταναλωση που κυμαινομαι εγω,είμαι οριακά ώς προς το τι θα επιλέξω με βάση πάντα τις εκτιμήσεις του τι θα ακολουθήσει;

...γενικά ό,τι σου είπε ο korakios, και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ συνέχισε να διαβάζεις ό,τι βλέπεις από "προτεινόμενες αναρτήσεις" & τα λινκ στην υπογραφή του καν' τα ευαγγέλιο,,,,πάντως εγώ θα τονίσω "ναι, πας ΔΕΗ", και συγκεκριμένα στο MyHome Enter και απαραιτήτως σε κατάστημα για υπογραφές (η ιντερνετική διαδικασία "econtract" ενδέχεται να σου αποδειχτεί προβληματική, για λεπτομέρειες ρίξε ένα γρήγορο διάβασμα 10-20 σελίδες προς τα πίσω και θα βρεις σχετικά ποστ αναλυτικότερα, γι' αυτό να την αποφύγεις/σε κατάστημα είναι πιο πιθανό να πάνε όλα καλύτερα).

ΜΗΝ προσπαθείς να βγάλεις λεπτομέρειες πόσο σε συμφέρει τί, καθώς γενικά το σταθερό (σ' αυτή την τιμή - όσο δλδ την έχουν ακόμα) της ΔΕΗ, είναι must και για τα λεφτά, και για το γενικό σου συμφέρον και για "ασφάλεια" για τον επόμενο χρόνο, με αυτές τις καταναλώσεις που λες.

Τέλος οπωσδήποτε και νυχτερινό (αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ από το site του), κόστος 42€ εφ' άπαξ. Και είσαι κομπλέ - ή αν θες δες αν δικαιούσαι και ΚΟΤ (ιδανικά ρώτα τον λογιστή σου, αλλά έχει και σχετικό thread εδώ και γενικά γκούγκλαρε για προϋποθέσεις).

Για την "WE" προσωπικά δεν ξέρω πολλά (ούτε έχω πετύχει πράγματα να έχουν γραφτεί εδώ), αλλά ακόμη κι αν είναι "εντάξει", για μια πλειάδα λόγων γενικά ΠΛΕΟΝ καλύτερα ΔΕΗ (από το καλοκαίρι του '21, όχι "τώρα"). Χαμένο χρόνο το θεωρώ "να την ψάξεις" (την "WE"), και το στανταράκι είναι (και προσωπικά προβλέπω να συνεχίσει να είναι) για τα αρκετά επόμενα χρόνια (μέχρι να "στρώσουν" τα πράγματα,,,που προσωπικά δεν τα βλέπω να,,,στρώνουν ΚΑΝ), σίγουρα πάντως για φέτος και το '23 (πρέπει να γίνουν ΠΟΛΛΑ ώστε να ξαναγίνουν "ελκυστικοί" οι "εναλλακτικοί", οι οποίοι για 'μένα "τελειώσανε" το καλοκαίρι του '21. Και ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ σε έναν απ' αυτούς, να φανταστείς...αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα έντυπη ενημέρωση της Volterra μέσω της οποίας μετατρέπουν το σταθερό τιμολόγιο που είχα (το 360 οικιακό χωρίς πάγιο δέσμευση και αναπροσαρμογή) σε ένα από τα υπάρχοντα τιμολόγια της με αναπροσαρμογή και πάγιο. Αρχικά αυτό μπορούν να το κάνουν νόμιμα? Έχει λάβει κάποιος άλλος παρόμοια επιστολή, καθώς γνωρίζω πως αρκετοί εδώ μέσα έχουν το ίδιο τιμολόγιο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να παραμείνω στην Volterra από αύριο κιόλας ξεκινάω διαδικασίες για ΔΕΗ απλά ρωτάω από περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Έχει λάβει κάποιος άλλος παρόμοια επιστολή

διάβασε προηγούμενες σελίδες

___________________________________________

αλλαγή στο excel , τέλος η στήλη "όφελος ή ζημιά" , επιλέγετε πρόγραμμα για σύγκριση και γίνεται αυτόματα ο υπολογισμός βάσει του τι επιλέξετε

*στα επαγγελματικά παραμένει η σύγκριση με το πρώτο της στήλης (αναγράφεται σε σχόλιο στο κελί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

νόμιμα?

ναι (μετά το 6μηνο από την έναρξη του συμβολαίου). Στις προηγούμενες σελίδες 2-3 ημερών θα βρεις οδηγίες από απαντήσεις σε αντίστοιχα ποστ που λένε γιατί και πώς το πιθανότερο είναι να μην είναι σύννομος ο ΧΡΟΝΟΣ α) που σε ειδοποιήσανε β) που σου δώσανε ως περιθώριο να κινηθείς γ) θα γίνει έναρξη της αλλαγής προγράμματος. Τα οποία σημαίνουν ότι πιθανώς/ίσως μπορείς να τρενάρεις λίγο την έναρξη του προγράμματος που θα σε βάλουν (περιλαμβανει διαδικασίες όπως επικοινωνία με τον πάροχο αλλά πιθανότατα και την ΡΑΕ, και προσωπικά θα έλεγα ότι δεν αξίζει την φασαρία - πόσο μάλλον που αργά ή γρήγορα η ΔΕΗ θ' ανεβάσει τιμες στα σταθερά, ίσως τέλος Απρίλη, ίσως και νωρίτερα, άρα καλύτερα αλεμάο από τώρα - κανονικά έχεις περιθώριο, εσύ ξέρεις πόσων ημερών που λέει το χαρτί, να φύγεις χωρίς ποινή, εκμεταλλεύσου το για να μην μπαίνεις στις πιο πάνω διαδικασίες)

άλλος παρόμοια επιστολή

πολλοί τις τελευταίες μέρες

αύριο κιόλας ξεκινάω διαδικασίες για ΔΕΗ

Πας καλύτερα* σε κατάστημα (κλείσε ραντεβού από το σάιτ - ίσως παίζουν απογευματινά στο δικό σου κατάστημα), φροντίζεις να έχεις ό,τι χαρτιά λένε στο σάιτ (κυρίως εξοφλημένο τον πιο πρόσφατο λογαριασμό Βολτέρα που έχει εκδοθεί, ΜΕ απόδειξη εξόφλησης, φωτό από ρολόι ΔΕΗ, Ε1 ή μισθωτήριο κτλ) για να μην πηγαινοέρχεσαι και υπογράφεις για MyHome Enter -> θέλει 100€ εγγύηση (αν βάλεις πάγια εξόφληση μέσω χρεωστικής ή πιστωτικής τα παίρνεις πίσω στον 1ο λογαριασμό ως πιστωτικό).

* αντί για econtract = βγάζει συνήθως (περισσότερα) πρόβληματα/καθυστερεί να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα (με συνέπεια να πληρώσεις ποσά αναπροσαρμογής).

Τέλος διάβασε τα λινκ στην υπογραφή του korakios/την προτεινόμενη αναρτηση στην κορφή της σελίδας, για "γενική ενημέρωση".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια ερώτηση και έμενα μου ήρθε από volterra αλλά με 350kw μήνα και με ΚΟΤβ έχει καμία τρελή διαφορά να πάω δεη ? δεν καταλαβαίνω έτσι όπως τα έχουν κάνει και ακόμα που διαβάζω τόσες σελίδες πάλι δεν  έχω βγάλει άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

παιδιά μια ερώτηση και έμενα μου ήρθε από volterra αλλά με 350kw μήνα και με ΚΟΤβ έχει καμία τρελή διαφορά να πάω δεη ? δεν καταλαβαίνω έτσι όπως τα έχουν κάνει και ακόμα που διαβάζω τόσες σελίδες πάλι δεν  έχω βγάλει άκρη!

ούτε την ίδια σελίδα....

6 ώρες πριν, korakios είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...