Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Justelene235 είπε

Καλησπέρα σας,

Εχω αντλία θερμοτητας και καιω 1000kwh το μήνα με νυχτερινο.

Εσεις σε αλλαγη παρόχου τι θα βάζατε?

Υπάρχει πρόγραμμα της ΔΕΗ για αντλίες θερμότητας. Βάλε τις καταναλώσεις σου στο excel που θα βρείς στην αναρτηση που ειναι καρφιτσωμενη στο πανω μερος της σελιδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Καλησπέρα σας,

Εχω αντλία θερμοτητας και καιω 1000kwh το μήνα με νυχτερινο.

Εσεις σε αλλαγη παρόχου τι θα βάζατε?

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

αφού δεις οτι είσαι για σταθερό τσεκάρεις το excel στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

αφού δεις οτι είσαι για σταθερό τσεκάρεις το excel στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

korakie που σκεφτεσαι να πας μετα το ραβασακι της volterra?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, desiro είπε

korakie που σκεφτεσαι να πας μετα το ραβασακι της volterra?

σίγουρα για σταθερό μιας και για άσχετους φοροτεχνικούς λόγους δεν παίρνει επιδότηση η παροχή , αλλιώς για Ελιν χωρίς πάγιο/δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Τελικα και με κοινωνικό τιμολόγιο ξεπερνάω 1200 κιλοβατώρες το 4 μηνο και δεν συμφέρει πλέον. Τι διαφορά έχει myhome online με το ender+ που προτείνετε; Online μόνο στο myhome online μου δείχνει ότι μπορώ να παω. Να το κάνω; Α τετράμηνο 2500 Β τετράμηνο 1500 Γ τετράμηνο 1800 με οριο κοινωνικό τιμολόγιο 1700 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, desiro είπε

korakie που σκεφτεσαι να πας μετα το ραβασακι της volterra?

Μαλλον για Κονγκο τον βλεπω.:P

1 λεπτό πριν, sport_billys είπε

Καλησπερα. Τελικα και με κοινωνικό τιμολόγιο ξεπερνάω 1200 κιλοβατώρες το 4 μηνο και δεν συμφέρει πλέον. Τι διαφορά έχει myhome online με το ender+ που προτείνετε; Online μόνο στο myhome online μου δείχνει ότι μπορώ να παω. Να το κάνω; Α τετράμηνο 2500 Β τετράμηνο 1500 Γ τετράμηνο 1800 με οριο κοινωνικό τιμολόγιο 1700 

Ρωτα στο αλλο θεμα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sport_billys είπε

Καλησπερα. Τελικα και με κοινωνικό τιμολόγιο ξεπερνάω 1200 κιλοβατώρες το 4 μηνο και δεν συμφέρει πλέον. Τι διαφορά έχει myhome online με το ender+ που προτείνετε; Online μόνο στο myhome online μου δείχνει ότι μπορώ να παω. Να το κάνω; Α τετράμηνο 2500 Β τετράμηνο 1500 Γ τετράμηνο 1800 με οριο κοινωνικό τιμολόγιο 1700 

  

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

βάλε νυχτερινό μιας και δε μετράνε στο όριο του ΚΟΤ, τα υπόλοιπα στα αντίστοιχα θέματα αν έχεις απορίες αφού διαβάσεις καμια σελίδα

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μαλλον για Κονγκο τον βλεπω.:P

κοντά είναι , περιμένω για αποστολή στον Άρη , βέβαια θα προτιμούσα να ήμουν στο Voyager

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μετακομιζω συντομα σε δικο μου σπιτι οποτε δεν εχω καμια σταθερη καταναλωση . Τι πρεπει να προσεξω στην εταιρια που θα συνεργαστω ? Οι χρεωσεις αλλαζουν μονο στις κιλοβατορες και το παγιο? Ολα τα υπολοιπα ειναι σταθερα? η καταναλωση μου θα ειναι χαμηλη διοτι μενω μονος και λειπω αρκετες ωρες λογο δουλειας. Στο ρευμα οι εναλλακτικοι παροχοι βασιζονται ολοι στην δεη? κατι οπως το ιντερνετ? αν εχεις vodafone πχ μπορει να ειναι βλαβη του οτε διοτι οι γραμμες ειναι του οτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cazanova είπε

Οι χρεωσεις αλλαζουν μονο στις κιλοβατορες και το παγιο?

όχι στο πάγιο εκτός αν είναι πρόγραμμα που μεταβάλλεται το πάγιο ανάλογα την κατανάλωση

3 λεπτά πριν, cazanova είπε

Ολα τα υπολοιπα ειναι σταθερα?

η ρητρα αναπροσαρμογής μεταβάλλεται ανάλογα τη χοντρική

3 λεπτά πριν, cazanova είπε

Στο ρευμα οι εναλλακτικοι παροχοι βασιζονται ολοι στην δεη? κατι οπως το ιντερνετ? αν εχεις vodafone πχ μπορει να ειναι βλαβη του οτε διοτι οι γραμμες ειναι του οτε?

όχι

4 λεπτά πριν, cazanova είπε

Τι πρεπει να προσεξω στην εταιρια που θα συνεργαστω ?

να μην έχει δέσμευση αν πας σε κυμαινόμενο

επίσης μιλάς με το λογιστή σου ωστε να φανεί άμεσα σαν πρώτη κατοικία γιατί αν δεν πάρεις την κρατική επιδότηση τότε είσαι για σταθερό άμεσα (της ΔΕΗ στο άλλο θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

βέβαια θα προτιμούσα να ήμουν στο Voyager

...στο 1 ή στο 2; :P

(...βασικά κάνει πολύ ψόφο εκεί που είναι πια και τα 2. Καλύτερα περίμενε αποστολή για Άρη,,,,εκτός κι αν είσαι ΠΑΟΚτσής :ρ)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα μόλις μου ήρθε και εμένα το γράμμα της Volterra που αναγράφει οτι απο σήμερα αλλάζει το πρόγραμμα.

Πως γίνεται να μου αλλάζει κάτι χωρίς να έχω το χρόνο να το επεξεργαστώ? τώρα το απόγευμα μου άφησε η wps το γράμμα.

Έχω περίπου 150-180kw τον μήνα, σε τι πρόγραμμα αξίζει να πάω ?? μένω Volterra με το επισυναπτόμενο ?? λογικά περνώ επιδότηση γιατί είναι το κύριο σπίτι που νοικιάζω.

16488279846903655425204158777978.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, teohokage είπε

γιατί είναι το κύριο σπίτι που νοικιάζω.

...αυτό είναι η πράξη όμως. Στην "θεωρία", το ΕΧΕΙΣ δηλώσει στην περσινή φορολογική (ως "κύρια κατοικία"); Αν ναι, είσαι κομπλέ (...στην περίπτωση που θες να παραμείνεις Βολτέρα. Αν και, όπως έχουν τα πράγματα, καλύτερα ΔΕΗ, είτε σε σταθερο, είτε ακόμα και στο Γ1...)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

...αυτό είναι η πράξη όμως. Στην "θεωρία", το ΕΧΕΙΣ δηλώσει στην περσινή φορολογική (ως "κύρια κατοικία"); Αν ναι, είσαι κομπλέ (...στην περίπτωση που θες να παραμείνεις Βολτέρα. Αν και, όπως έχουν τα πράγματα, καλύτερα ΔΕΗ, είτε σε σταθερο, είτε ακόμα και στο Γ1...)

Στην φορολογική δήλωση την περσινή έχει άλλο δηλωμένο σπίτι, όχι αυτό που μένω τώρα.άρα δεν πέρνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, teohokage είπε

Στην φορολογική δήλωση την περσινή έχει άλλο δηλωμένο σπίτι, όχι αυτό που μένω τώρα.άρα δεν παίρνω?

ναι , άμεσα κάνεις διόρθωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...