Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας.φιλος αλλαξε εταιρεια ρευματος.Η προηγουμενη εταιρεια σε εναντι  κ τελικο λογαριασμο δεν του εβαλε την επιδοτηση του κρατους για 2 μηνες.αυτο που πρεπει να κανει τωρα ειναι αμφισβητηση λογαρισμου ωστε να του ερθει ο τελικος με τις επιδοτησεις?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

^...μήπως όμως ΔΕΝ είναι το σπίτι δηλωμένο ως κύρια κατοικία στην φορολογική; Γιατί ΑΝ είναι έτσι, Γενάρης/Φλεβάρης (αν εμπεριέχονται στην περίοδο κατανάλωσης), δεν επιδοήθηκαν (γι' αυτόν) ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, koriz1 είπε

Καλημερα σας.φιλος αλλαξε εταιρεια ρευματος.Η προηγουμενη εταιρεια σε εναντι  κ τελικο λογαριασμο δεν του εβαλε την επιδοτηση του κρατους για 2 μηνες.αυτο που πρεπει να κανει τωρα ειναι αμφισβητηση λογαρισμου ωστε να του ερθει ο τελικος με τις επιδοτησεις?ευχαριστω

ναι , όπως επίσης και τυχών έκπτωση συνέπειας , ζητά να εκδοθεί έκτακτος πιστωτικός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα και εγω σημερα το 3σελιδο της volterra για αλλαγη στα σταθερα πακετα (ειμαι απο σεπτεμβριο '21 στο τελευταιο καλο σταθερο προγραμμα). Το απογευμα φευγω σε καταστημα για ΔΕΗ.
Μολις βγει ο εξοφλητικος απο volterra και εαν τυχον χρεωσουν αλλη τιμη σε σχεση του προγραμματος θα φυγει καταγγελια.
Προσωπικα μην τους παρετε τηλ. φυγετε και οταν βγει ο εξοφλητικος καντε καταγγελια, γιατι το απλο ταχυδρομειο δεν ειναι επισημος τροπος ενημερωσης (πως ξερουν οτι το εχει λαβει ο καταναλωτης και δεν εχει χαθει ? δεν ειναι καν συστημενο)
Ας το αναγραφανε στον προηγουμενο λογαριασμο σε υποσημειωση να καναμε τα κουμαντα μας.
Μεγαλο μειον αυτο απο volterra...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rohas είπε

Ας το αναγραφανε στον προηγουμενο λογαριασμο σε υποσημειωση να καναμε τα κουμαντα μας.

η ΡΑΕ σε ανακοίνωση τόνισε οτι δεν είναι σωστός τρόπος μιας και (δικαιολογημένα) λίγοι βλέπουν τα ψιλά γράμματα

πάντως email θα μπορούσαν να στείλουν σε όσους έχουνε δηλωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Mule206 είπε

Σε ποιο πρόγραμμα είσαι φίλε μου και από πότε το έχεις; 

Τιμή κιλοβατώρας; 

Κάνα εξάμηνο είμαι σε ένα πρόγραμμα με 0,11 τιμή κιλοβατώρας χωρίς ρήτρα.

17 ώρες πριν, washcloud είπε

Και στη ΔΕΗ μπορείς να δίνεις μετρήσεις για μηνιαίο, αλλά εσύ ξέρεις που προτιμάς να είσαι (βασικά ένας ακόμα λόγος για αλεμάο από Βολτέρα είναι η πιθανότητα να κλείσει/εξαγοραστεί κτλ και γενικά ποιος ξέρει σαν τί μπορεί να προκύψει για τους πελάτες της αν όντως παίξει αυτό). Χρόνο πάντως έχεις. Πόσο όμως δεν είπες που σε ρώτησα : τί ημερομηνία έκδοσης έχει το χαρτί, και πότε παρέλαβες;

Χθες το παρέλαβα, δεν έχει κάποια ημερομηνία πάνω, εκτός και αν ήταν στον φάκελο (τον έχω πετάξει).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντως email θα μπορούσαν να στείλουν σε όσους έχουνε δηλωμένο

προσωπικα ουτε το email θεωρω "επισημο" τροπο γνωστοποιησης αλλαγης προγραμματος, γιατι πολυ απλα μπορω να ισχυριστω ότι π.χ. πηγε στα spam και δεν το διαβασα ποτε.
Τον λογαριασμο τον εχεις εξοφλησει, οποτε εχεις διαβασει (θεωρητικα) οτι αναγραφει πανω το χαρτι.
Τι θα ισχυριστουν εαν φυγω τωρα και δω στον εξοφλητικο χρεωση χωρις ενημερωση ?

- Μα σας στειλαμε ενημερωση με ταχυδρομειο
- Τετοια ενημερωση δεν εχω λαβει  ! Τα παραπονα σας στον ταχυδρομο, ισως εκαψε την ενημερωση σας για να ζεσταθει. Εγω εξακολουθω να μην εχω λαβει επισημη ενημερωση.
- &%*@(#*&@()&%)*@(&%)%
😁

Εκλεισε και το κεφαλαιο volterra (αναμενομενο με το περας 6μηνου)....πισω στα &%@()*&$%@* γνωριμα λημερια 😑

Επεξ/σία από rohas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liopyr είπε

Χθες το παρέλαβα, δεν έχει κάποια ημερομηνία πάνω, εκτός και αν ήταν στον φάκελο (τον έχω πετάξει).

Τίποτα δεν γράφει ούτε ο φάκελος, ούτε η επιστολή και , την ατυχία μου μέσα, κόλλησα και κορονοιο και δεν μπόρεσα να πάω στο ταχυδρομείο να το ψάξω....

Αλήθεια οι σφραγίδες με τις ημερομηνίες κλπ των ΕΛΤΑ καταργήθηκαν από τις επιστολές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ίσως το πιο σωστό θα ήταν (να πει η ΡΑΕ) "ενημέρωση με ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ επιστολή και ο χρόνος για αζήμια αποχώρηση να μετράει από την στιγμή που θα γίνει η επίδοσή της",,,αλλά από την άλλη, θα πρέπει να ενημερωθεί και ο πάροχος για την ημερομηνία επίδοσης (άσε που μπορεί κάποιος να αποφεύγει συστηματικά την παραλαβή,,,κάνοντας "την παλαβή"...Βέβαια αυτές θα ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά το θέμα είναι "πώς να δουλεύει το σύστημα" για ΟΛΟΥΣ).

Στον άλλον πάντως τις προάλλες ήρθε με ημερομηνία "λήξης" 1/4, άρα περιθώριο ούτε βδομάδας, πράγμα που είναι ενάντια στο συμφέρον/τα διακαιώματα του καταναλωτή....

Ίσως το τηλεφώνημα (αφού καταγράφονται) να είναι επίσης μία "έγκαιρη" μέθοδος,,,,αλλά και πάλι, αν ΔΕΝ απαντά κάποιος στον αριθμό της εταιρίας ή στα από απόκρυψη...;

Τελικά,,,,,μάλλον ο συνδυασμός ΟΛΩΝ (και επιστολή, και mail, και τηλέφωνο, και λογαριασμός) να πρέπει να οριστεί ως υποχρεωτική διαδικασία, αφού ΛΟΓΙΚΑ δεν υπάρχει περίπτωση να μην,,,ενημερωθεί (έγκαιρα) ο άλλος με έστω ΕΝΑ από αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, liopyr είπε

Κάνα εξάμηνο είμαι σε ένα πρόγραμμα με 0,11 τιμή κιλοβατώρας χωρίς ρήτρα.

Μάλιστα. 

Εγω είμαι στο προηγούμενο από εσένα με 0.089 αλλά ακόμα δεν έχω λάβει την επιστολή η οποία είναι θέμα χρόνου να έρθει. 

Ο προβληματισμος μου πλέον ειναι να μεταβώ σε ΔΕΗ enter τώρα όσο παίζει ακόμα ή να ρισκάρω παραμένοντας στο κυμαινόμενο πρόγραμμα μετάβασης της volterra δεδομένου ότι δεν έχω μεγάλες κατανάλωσεις (250-300 το μήνα) ευελπιστωντας να παραμείνουν οι επιδοτήσεις του κράτους; 

Ρητρα αποχωρησης δεν υπάρχει ευτυχώς. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε το προσκλητήριο και μένα σήμερα

Δεν είναι απο ΕΛΤΑ , αλλά απο West Portal Services

φεύγει έφυγε email παραπόνου και μετά ΡΑΕ για τη μη τήρηση 60 ημερών αλλαγής όρων σύμβασης

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θυσίασα εναν μήνα ακόμα που είχα με το φτηνό 0.077 της efa και τσίμπησα το enter plus γιατι αγχώθηκα μηπως το κόψουν. Δεν είναι να παίζεις με 3500ΚW/h το τετράμηνο. Ελπίζω να μην το μετανιωσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, fragma είπε

Εγώ πάντως θυσίασα εναν μήνα ακόμα που είχα με το φτηνό 0.077 της efa και τσίμπησα το enter plus γιατι αγχώθηκα μηπως το κόψουν. Δεν είναι να παίζεις με 3500ΚW/h το τετράμηνο. Ελπίζω να μην το μετανιωσω

Καλα εκανες δεν νομιζω να το μετανιωσεις μιας και καθε μερα αλλαζουν ολα.

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Μου ήρθε το προσκλητήριο και μένα σήμερα

Δεν είναι απο ΕΛΤΑ , αλλά απο West Portal Services

φεύγει email παραπόνου και μετά ΡΑΕ για τη μη τήρηση 60 ημερών αλλαγής όρων σύμβασης

Αν ερχοταν με ΕΛΤΑ θα επρεπε να στο χρεωσουν εσενα.:P

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...