Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, liopyr είπε

Μου έστειλε ραβασάκι και η βολτέρα, εφαρμόζει ρήτρα από τον επόμενο μήνα.

Είμαι κατά μ.ο στις 200kw τον μήνα, (300 το χειμώνα - 150 το καλοκαίρι), να υποθέσω πως δεν αξίζει να ψάξω για άλλο πάροχο λόγω χαμηλής κατανάλωσης;

...ειδικά μιας και είσαι στο μεταίχμιο της (πιθανής) αλλαγής τιμών στα σταθερά της ΔΕΗ, μια επιλογή είναι να παραμείνεις Βολτέρα, Σάκη, με τόσο χαμηλή κατανάλωση. Δοθέντος φυσικά ότι το σπίτι το δηλώνεις ως κύρια κατοικία και παίρνεις την επιδότηση ε. Δοθέντος επίσης δεν θα σου βάλουν χρονική δέσμευση (δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση, αλλά καλού-κακού, ρώτα - αλλιώς, έστω ΔΕΗ Γ1).

Και σ' εσένα με χαρτί στο σπίτι το ραβασάκι; Ή μέιλ/βάιμπερ κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι κύρια κατοικία με επιδότηση. Χρονική δέσμευση δεν έχει, με χαρτί μου έστειλαν το ραβασάκι.

Είχε και link μέσα, πολύ πρακτικό, σίγουρα όλοι θα το αντέγραψαν από το χαρτί στον browser τους...

viber_image_2022-03-31_20-01-25-577.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...βασικά στο εξελόφυλλο του Κοράκιου, το Γ1 της ΔΕΗ βγαίνει φθηνότερο (κα'να 40άρι με 50άρι το έτος αν δεν κάνω λάθος στην σύγκριση) απ' το κυμαινόμενο της Βολτέρα (υποθέτω χρεώνουν με μεγαλύτερους συντελεστές την αναπροσαρμογή). Οπότε, καλύτερα σκέψου το για ΔΕΗ Γ1...(ούτε εκεί θα έχεις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης).

...ημερομηνίες έκδοσης / παραλαβής της ειδοποίησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, korakios είπε

 

γιατί , τα βλέπεις στο excel ?😛 (μάλλον ξέχασα να σε κάνω tag :( )

Δε πειράζει, πάλι η ΔΕΗ θα μας σώσει. Αν κρατήσουν το 30% και παραμείνει η επιδότηση 230ευρώ/mwh για επιχειρήσεις... βγαίνει 0.11 τελική. 😄

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί , τα βλέπεις στο excel ?😛 (μάλλον ξέχασα να σε κάνω tag :( )

Κι εγω δεν το παρακολουθω πολυ συχνα να σου πω την αληθεια.

Την τελευταια φορα το ειδα πριν αρκετο καιρο τοτε με τα επαγγελματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή με ειδοποίησε και εμένα η Watt Wolt για τις νέες χρεώσεις σε 30 μέρες...
Για 1000Kwh το μήνα χωρίς νυχτερινό τι με συμφέρει? Πάω ΔΕΗ Myhome Enter με κλειστά μάτια?
Επίσης επειδή  υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρω την κατανάλωση αυτή σε επαγγελματικό χώρο υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εκεί που θα μου βγει φτηνότερα?

 

Επεξ/σία από Themos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε πειράζει, πάλι η ΔΕΗ θα μας σώσει. Αν κρατήσουν το 30% και παραμείνει η επιδότηση 230ευρώ/mwh για επιχειρήσεις... βγαίνει 0.11 τελική. 😄

Τωρα που εφυγα εγω εβαλαν επιδοτηση 230ευρώ/mwh.😒

Πιστευω το καλοκαιρι θα δουμε αλλαγες οταν η ζητηση θα ειναι μεγαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε πειράζει, πάλι η ΔΕΗ θα μας σώσει. Αν κρατήσουν το 30% και παραμείνει η επιδότηση 230ευρώ/mwh για επιχειρήσεις... βγαίνει 0.11 τελική. 😄

0,065 είναι , 0,13 (+0,065) είπαν αναδρομικά απο Ιανουάριο και  +0,10 για μικρές επιχειρήσεις σε Γ21, αλλά ΦΕΚ δεν έχει βγει

2 λεπτά πριν, Themos3 είπε

Για 1000Kwh το μήνα χωρίς νυχτερινό τι με συμφέρει? Πάω ΔΕΗ Myhome Enter με κλειστά μάτια?

βάλε νυχτερινό και ναι , στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε καποιο site να βλεπουμε την χρηματιστηριακη τιμη της mw/h?

καποιος μου ανεφερε για energysaver ή παρομοιο αλλα δν βρισκω.

ετσι να εχουμε μια γενικη εικονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, washcloud είπε

υποθέτω χρεώνουν με μεγαλύτερους συντελεστές την αναπροσαρμογή)

πρέπει να τα πάρω με τη σειρά να δω αν αλλάξανε συντελεστές τα ρητροπρογράμματα , έχω να κάνω τσεκ καιρό

Μόλις τώρα, nikniknikniknik είπε

εχετε καποιο site να βλεπουμε την χρηματιστηριακη τιμη της mw/h?

καποιος μου ανεφερε για energysaver ή παρομοιο αλλα δν βρισκω.

ετσι να εχουμε μια γενικη εικονα

στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...βασικά στο εξελόφυλλο του Κοράκιου, το Γ1 της ΔΕΗ βγαίνει φθηνότερο (κα'να 40άρι με 50άρι το έτος αν δεν κάνω λάθος στην σύγκριση) απ' το κυμαινόμενο της Βολτέρα (υποθέτω χρεώνουν με μεγαλύτερους συντελεστές την αναπροσαρμογή). Οπότε, καλύτερα σκέψου το για ΔΕΗ Γ1...(ούτε εκεί θα έχεις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης).

...ημερομηνίες έκδοσης / παραλαβής της ειδοποίησης;

Με βολεύει λίγο η βολτερα επειδή στέλνω τις kw και έχω εκκαθαριστικό κάθε μήνα. Θα το ψάξω λίγο με την ΔΕΗ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liopyr είπε

Μου έστειλε ραβασάκι και η βολτέρα, εφαρμόζει ρήτρα από τον επόμενο μήνα.

Είμαι κατά μ.ο στις 200kw τον μήνα, (300 το χειμώνα - 150 το καλοκαίρι), να υποθέσω πως δεν αξίζει να ψάξω για άλλο πάροχο λόγω χαμηλής κατανάλωσης;

Σε ποιο πρόγραμμα είσαι φίλε μου και από πότε το έχεις; 

Τιμή κιλοβατώρας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liopyr είπε

Με βολεύει λίγο η βολτερα επειδή στέλνω τις kw και έχω εκκαθαριστικό κάθε μήνα. Θα το ψάξω λίγο με την ΔΕΗ..

Και στη ΔΕΗ μπορείς να δίνεις μετρήσεις για μηνιαίο, αλλά εσύ ξέρεις που προτιμάς να είσαι (βασικά ένας ακόμα λόγος για αλεμάο από Βολτέρα είναι η πιθανότητα να κλείσει/εξαγοραστεί κτλ και γενικά ποιος ξέρει σαν τί μπορεί να προκύψει για τους πελάτες της αν όντως παίξει αυτό). Χρόνο πάντως έχεις. Πόσο όμως δεν είπες που σε ρώτησα : τί ημερομηνία έκδοσης έχει το χαρτί, και πότε παρέλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το excel έχει ανανεωθεί με τα νέα δεδομένα. Αξίζει ένα συγχαρητήρια στον korakios! Αλλά και στον washcloud. Που στηρίζουν και ενημερώνουν τακτικά αυτά τα θέματα του μπλα μπλα που αφορούν τη νέα τάξη πραγμάτων στο ηλεκτρικό ρεύμα. Και είναι σίγουρα το μόνο σημείο στο ελληνικό ίντερνετ και όχι μόνο όπου μπορείς να μάθεις και να ξεστραβωθεις...εγώ εδώ και μια εβδομάδα ψάχνω πάροχο και μου λένε όλοι καλά ακόμα δεν έκανες σύνδεση?και τους λέω ψάχνομαι για να μην πληρώνω 90 και εκατό ευρώ το μήνα...και μου λένε γιατί εσύ δεν έχεις πολύ κατανάλωση...άντε να εξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...έπρεπε πάντως ήδη να έχεις ,πει στο Εντερ+ της ΔΕΗ αδερφέ (όπου κι αν είσαι ακόμη)....Δεν ξέρω καν αν αλλάξανε τις τιμές τους από σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...