Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Fotis_Greece είπε

Καλησπερα σε ολους, διαβαζω για επιστολες απο Volterra και ανησυχω, και εγω εχω το προγραμμα με σταθερη χρεωση απο Σεπτεμβριο. Βεβαια δεν μου εχει ερθει τιποτα ακομα αλλα φανταζομαι θα ερθει και η σειρα μου.

Εγω βλεπω ενα μεσο ορο 1500 + 400 νυχτερινο στο τετραμηνο. Να υποθεσω πλεον οτι το μονο που εχει μεινει με σταθερο ειναι το ΔΕΗ myHome Online?

 

sc07_03301747.jpg

Ούτε εμένα μου εχει έρθει επιστολή ακόμα, εγω μπηκα αρχες Οκτωβρη στο ίδιο πρόγραμμα. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μου βγάλανε και το τελευταίο λογαριασμό που ήρθε χθες εκκαθαριστικό όπως και ο προ τελευταίος βγήκε επίσης εκκαθαριστικός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, korakios είπε
16 ώρες πριν, korakios είπε

θα μας απαντήσει σε άλλο θέμα , όχι στο παρών

επίσης αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς για το καλό του τόπικ ,αν μπορείς κάνε edit

6μηνη , λογικά συστημικό λάθος στείλε άμεσα email (όχι τηλ και αν σε πάρουν κλείστο)

πρώτα email

άγνωστο αν αλλάξουν , δικιά σου απόφαση φυσικά

πρώτα email

άγνωστο αν αλλάξουν , δικιά σου απόφαση φυσικά

Όταν λες 6μηνη ελάχιστη διάρκεια σταθερής ονομαστικής τιμης συμβολαίου… εγώ εχω κάνει νέα τροποποιητική σύμβαση με watt &volt στις 19.1.2022 στο fixed με τιμή κιλοβατώρας στα 0,199 λεπτά του ευρώ (home standard), τι να τους γράψω στο email ? Ότι έχουν υποχρέωση τήρησης του νέου συμβολαίου για τουλάχιστον 6 μήνες ? Στην τροποποιητική λέει σταθερή τιμή για 24 μήνες. Αυτό το 6μηνο από ποια διάταξη προκύπτει ?

Ενημερώνω ότι πλέον (πριν 2 ημέρες στο viber), μέσω γενικού web εγγράφου "ενημέρωσης για αλλαγή τιμολόγησης" μου λένε ότι μετά από 30 ημέρες η τιμολόγησή μου θα αλλάξει σε 0,399€/kWh. Το θεωρώ απαράδεκτο, όταν μου είχαν δηλώσει πριν 1μιση μήνα ότι θα έχω 24μηνη ΣΤΑΘΕΡΗ τιμολόγηση.

ευχαριστω θερμά εκ των προτέρων για την οποία απάντηση!

Επεξ/σία από nickvog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας...επειδή σήμερα το πρωί έλαβα την επιστολή της Volterra που ενημερώνει για τις αυξήσεις, για normal οικιακή χρήση με νυχτερινό(900kwh μέρα/400kwh νύχτα το τετράμηνο) τι προτέινετε πλέον?

Το ΔΕΗ myhome online?

Φοβάμαι οτι η απόφαση πρέπει να ληφθεί σήμερα και επειδή  δεν υπάρχει χρόνος να κάνω την απαραίτητη έρευνα απευθύνομαι σε όσους αντιμετώπισαν το ίδιο θέμα νωρίτερα και έχουν ήδη καταλήξει...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, d300s είπε

ΔΕΗ myhome online

αυτό ή home enter - enter+.

Το online γίνεται online αλλά με ρίσκο να μην προλάβεις τις προθεσμίες. Για τα enter πρέπει να πας σε κατάστημα και είναι δύσκολο να βρεις ραντεβού. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

αυτό ή home enter - enter+.

Το online γίνεται online αλλά με ρίσκο να μην προλάβεις τις προθεσμίες. Για τα enter πρέπει να πας σε κατάστημα και είναι δύσκολο να βρεις ραντεβού. 

...δεν ΠΡΕΠΕΙ να πας σε κατάστημα, και τα Εντερ "μια χαρά" τα κάνεις μέσω econtract, αλλά όπως του είπες, το θέμα είναι η πιθανή καθυστέρηση και μέχρι στιγμής το "από κατάστημα way" είναι η καλύτερη επιλογή...

Όσο για τα ρνατεβού, σφαώς κι εξαρτάται από την περιοχή/συγκεκριμένο κατάστημα και διαθεσιμότητα.

3 ώρες πριν, d300s είπε

Καλημέρα σας...επειδή σήμερα το πρωί έλαβα την επιστολή της Volterra που ενημερώνει για τις αυξήσεις, για normal οικιακή χρήση με νυχτερινό(900kwh μέρα/400kwh νύχτα το τετράμηνο) τι προτέινετε πλέον?

Το ΔΕΗ myhome online?

Φοβάμαι οτι η απόφαση πρέπει να ληφθεί σήμερα και επειδή  δεν υπάρχει χρόνος να κάνω την απαραίτητη έρευνα απευθύνομαι σε όσους αντιμετώπισαν το ίδιο θέμα νωρίτερα και έχουν ήδη καταλήξει...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

...όπως σου είπε κι ο αποπάνω, η πιθανότερα καλύτερη λύση είναι να πας ΑΜΕΣΑ σε κατάστημα ΔΕΗ (αν όχι σήμερα - αν το κατάστασημά "σου" έχει κι απογευματινά ραντεβού, και αν φυσικά υπάρχουν διαθέσιμα - έστω αύριο) να υπογράψεις συγκεκριμένα για το Εντερ+ (που για διάφορους λόγους ΕΙΝΑΙ το "συμφερότερο" - πέρα απ' το "κακό" του ότι θέλει καταβολή εγγύησης. Την οποία πάντως ΑΝ βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης, την παίρνεις πίσω ως πίστωση στον 1ο λογαριασμό). Σε κατάστημα διότι εν΄δεχεται να καθυστερήσει η ενεργοποίηση του Εντερ+ αν κανεις ιντερνετική αίτηση, κι ενώ ναι μεν θα είσαι κατοχυρωμένος από την ημερομηνία υπογραφής του συμβολαίου που θα σου στείλουν (μέσω μέιλ καλύτερα, γιατί με κούριερ, δεν το βλέπω να σου έρχεται πχ αύριο), ΜΠΟΡΕΙ να σε βάλουν αλλού γι' αλλού (στο Γ1 για την ακρίβεια) και μετά να πρέπει να κάνεις διαδικασίες για να αναγνωρίσουν ότι άλλο πράγμα είχες αιτηθεί, και μάλιστα με συγκεκριμένες τιμές...

Με τέτοια όμως κατανάλωση, ακόμη και στο Γ1 της ΔΕΗ να μπεις "από λάθος", λόγω επιδοτήσεων δεν θα είσαι άσχημα - αρκεί φυσικά να παραμείνουν οι επιδοτήσεις...

Επίσης, αν εννοείς ότι είσαι σε σταθερό της Βολτερα και σε πάνε σε κυμαινόμενο, με τέτοια κατανάλωση (αρκεί το σπίτι να το έχεις δηλωμένο ως πρώτη κατοικία στην φορολογική), δεν θα σε χαλάσει ακριβώς να παραμείνεις. ΑΝ βέβαια θα είναι το κυμαινόμενο χωρίς χρονική δέσμευση (οπότε θα μπορείς να φύγεις όποτε σου καπνίσει).

Το καταλαβαίνω ότι είναι μπέρδεμα όλο αυτό όταν πρέπει σήμερα να αποφασίσεις, αλλά.......

Στις 30/3/2022 στις 2:26 ΜΜ, smooth είπε

Έκανα όλες τις ενέργειες που προτείνει ο k την Παρασκευή(ΡΑΕ, ΣτΚ, αμφισβήτηση). Την Δευτέρα μου απάντησε με email ( το έχω ποστάρει σε προηγούμενο ποστ) . Με πήραν και τηλέφωνο και μου πρότειναν πρόγραμμα Fixed με 0,20(και κάτι ψιλά). Της είπα πάρτε με σε 1-2  ώρες για το μελετήσω. Δεν με πήραν & ούτε μπόρεσα να επικοινωνήσω για το θέμα. Σήμερα μου είπαν στο υποκατάστημα της Ήρων στην Πάτρα, πως όλες οι προσφορές για Fixed προγράμματα ακυρώθηκαν! Χαμός & να δω τι πως θα επιβιώσουμε!

Αν έχεις συγκρατήσει όνομα υπαλλήλου που σου έκανε την προσφορά, πάρε και ζήτα να επικοινωνήσει μαζί σου και ρώτα μετά αν μπορεί να στο ενεργοποιήσει. (...αν σε βολεύει το "0,2+", δικό σου θέμα ν' αποφασίσεις αν θα το δεχτείς, εφ' όσον σου πει "ναι μπορώ ακόμα να σε βάλω σε αυτό")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μια βοηθεια ειμαι στη ΔΕΗ και εχω καταναλωση περιπου 250 kw τον μηνα με συμφερει να παω σε αλλο παροχο η οχι γιατι ειμαι μπερδεμενος με ολα που ακουω τωρα μου ηρθαν οι τρεις τελευταιοι διμηνοι λογαριασμοι εναντι και φοβαμαι για τον εκαθαριστικο που θα ερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, STELLIOS είπε

Καλησπερα μια βοηθεια ειμαι στη ΔΕΗ και εχω καταναλωση περιπου 250 kw τον μηνα με συμφερει να παω σε αλλο παροχο η οχι γιατι ειμαι μπερδεμενος με ολα που ακουω τωρα μου ηρθαν οι τρεις τελευταιοι διμηνοι λογαριασμοι εναντι και φοβαμαι για τον εκαθαριστικο που θα ερθει

Υπάρχει το excel που τα αναλύει όλα...pinned σε αυτό το θέμα. Με τις καταναλώσεις σου θα βρεις τις απαντήσεις σου ..βέβαια με ένα μεγάλο ερωτηματικό. Τι θα γίνει με τις επιδοτήσεις ενέργειας και τι θα ισχύει και για ποιους από αύριο . Αλήθεια ξέρουμε πότε θα βγει ανακοινωση για τις επιδοτήσεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nickvog είπε

Όταν λες 6μηνη ελάχιστη διάρκεια σταθερής ονομαστικής τιμης συμβολαίου… εγώ εχω κάνει νέα τροποποιητική σύμβαση με watt &volt στις 19.1.2022 στο fixed με τιμή κιλοβατώρας στα 0,199 λεπτά του ευρώ (home standard), τι να τους γράψω στο email ? Ότι έχουν υποχρέωση τήρησης του νέου συμβολαίου για τουλάχιστον 6 μήνες ? Στην τροποποιητική λέει σταθερή τιμή για 24 μήνες. Αυτό το 6μηνο από ποια διάταξη προκύπτει ?

για το 6μηνο επειδή έχει αναφερθεί πάνω απο άπειρες φορές ψάξε λίγο , είναι βάσει νομοθεσίας

άρα απο 19/1 και για 6 μήνες υποχρεούνται να έχουν σταθερή τιμή

αν θέλουν να αλλάξουν τιμή ζητάς (edit γραπτώς ) να παραμείνεις και να φύγεις αζημίως μετά το 6μηνο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SpirtouLisS είπε

Τι θα γίνει με τις επιδοτήσεις ενέργειας και τι θα ισχύει και για ποιους από αύριο . Αλήθεια ξέρουμε πότε θα βγει ανακοινωση για τις επιδοτήσεις?

...ανακοίνωση έχει βγει εδώ και καιρό (για τον Απρίλη). Εκτός κι αν δεν εννοείς ανακοίνωση, αλλά ΦΕΚ (για το οποίο δεν έχω ιδέα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ανακοίνωση έχει βγει εδώ και καιρό (για τον Απρίλη). Εκτός κι αν δεν εννοείς ανακοίνωση, αλλά ΦΕΚ (για το οποίο δεν έχω ιδέα).

Να μην κρύβομαι ούτε τις ανακοινώσεις είχα δει ..αλλά βλέπω τώρα ότι φαίνεται να αυξάνεται η επιδότηση τον Απρίλιο. Θα ήθελα να ρωτήσω εγώ κάτι...κάποιος που μετακομίζει. Πώς θα πάρει επιδότηση στο λογαριασμό του αφού σίγουρα άλλη οικία και άλλος αριθμός παροχής θα φαινόταν στην περσινή του δήλωση? Απλά δεν παίρνει υποθέτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SpirtouLisS είπε

Να μην κρύβομαι ούτε τις ανακοινώσεις είχα δει ..αλλά βλέπω τώρα ότι φαίνεται να αυξάνεται η επιδότηση τον Απρίλιο. Θα ήθελα να ρωτήσω εγώ κάτι...κάποιος που μετακομίζει. Πώς θα πάρει επιδότηση στο λογαριασμό του αφού σίγουρα άλλη οικία και άλλος αριθμός παροχής θα φαινόταν στην περσινή του δήλωση? Απλά δεν παίρνει υποθέτω?

με διορθωτική στη δήλωση , ρωτάς λογιστή , δεν είναι του παρόντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SpirtouLisS είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω εγώ κάτι...κάποιος που μετακομίζει. Πώς θα πάρει επιδότηση στο λογαριασμό του αφού σίγουρα άλλη οικία και άλλος αριθμός παροχής θα φαινόταν στην περσινή του δήλωση? Απλά δεν παίρνει υποθέτω?

...εκεί που είδες (αν εννοείς γκούγκλαρες) για τις επιδοτήσεις, αναφέρουν και κάτι σχετικά περί "αναδρομικών επιδοτήσεων" (άλλωστε ό,που να 'ναι θ' ανοίξουν οι φετινές δηλώσεις και θα τα δεις με τον λογιστή σου όλα αυτά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Φίλος που θα μπει σε νέο σπίτι και θα κάνει καινούρια σύνδεση τι προτείνεται? 

Ευχαριστώ! 

Τι να προτεινουμε ρε Johny....ας μπει στο σταθερο της ΔΕΗ μιας και δεν ξερει καταναλωσεις και βλεπει στην πορεια την θα γινει.

Τα υπολοιπα στο θεμα της ΔΕΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τι να προτεινουμε ρε Johny....ας μπει στο σταθερο της ΔΕΗ μιας και δεν ξερει καταναλωσεις και βλεπει στην πορεια την θα γινει.

Τα υπολοιπα στο θεμα της ΔΕΗ.

Κάτσε να τον ρωτήσω καταναλώσεις που έχει τώρα στον παλιό το σπίτι. 

Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...