Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, διαβαζω για επιστολες απο Volterra και ανησυχω, και εγω εχω το προγραμμα με σταθερη χρεωση απο Σεπτεμβριο. Βεβαια δεν μου εχει ερθει τιποτα ακομα αλλα φανταζομαι θα ερθει και η σειρα μου.

Εγω βλεπω ενα μεσο ορο 1500 + 400 νυχτερινο στο τετραμηνο. Να υποθεσω πλεον οτι το μονο που εχει μεινει με σταθερο ειναι το ΔΕΗ myHome Online?

 

sc07_03301747.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, desiro είπε

Πρακτικα τι σημαινει αυτο?

Εκτός οτι αρχίσανε ήδη να ενοχλούν κόσμο  με τηλέφωνα,ας μας απαντήσει κάποιος δικηγόρος τι σημαίνει να έχει καποιος τα προσωπικά δεδομένα μια ξένη εταιρεία με έδρα το Λουξεμβούργο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, etien4 είπε

Εκτός οτι αρχίσανε ήδη να ενοχλούν κόσμο  με τηλέφωνα,ας μας απαντήσει κάποιος δικηγόρος τι σημαίνει να έχει καποιος τα προσωπικά δεδομένα μια ξένη εταιρεία με έδρα το Λουξεμβούργο!

θα μας απαντήσει σε άλλο θέμα , όχι στο παρών

1 ώρα πριν, etien4 είπε

Μιλάμε

επίσης αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς για το καλό του τόπικ ,αν μπορείς κάνε edit

1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

1) σημερα τους ηρθε μηνυμα απο την watt, οτι θα αλλαξουν την τιμολογιση σε 30 μερες. ειναι νομιμο αυτο? δεν υπαρχει καπου 3μηνη ελαχιστη υποχρεωτικη τηρηση του τιμολογιου?

6μηνη , λογικά συστημικό λάθος στείλε άμεσα email (όχι τηλ και αν σε πάρουν κλείστο)

1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

2) θα τους παω δεη myhome, οπως ολοι. ελπιζω να μην ερθει καμια ρητρα αποχωρησης

πρώτα email

1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

3) εγω που περιμενω το μηνυμα απο ωρα σε ωρα, και απο την αλλη οι χρεωσεις της δεη myhome ισχυουν μεχρι αυριο τι κανω... καμια ιδεα?

άγνωστο αν αλλάξουν , δικιά σου απόφαση φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μετα την καταγγελια στην ΡΑΕ για την προτεργια που δεν με ενημερωσε για την αναπροσαρμογη 60 ημερες νωριτερα,μου εδωσαν κλασσικη απαντηση copy-paste @korakios

Αναφορά σε κείμενο

Σε απάντηση της από από 23/03/2022 διαμαρτυρίας – πρόσκλησής σας, σας ενημερώνουμε για τα εξής :

Αναφορικά με τη χρέωση που επιβλήθηκε στους Εκκαθαριστικούς Λογαριασμούς και αφορά στον όρο 8.8 της Σύμβασης, διευκρινίζουμε ότι πρόκειται για την χρέωση ο υπολογισμός και οι όροι επιβολής της οποίας περιγράφονται αναλυτικά στους όρους της Σύμβασης. Ειδικότερα, η εταιρεία μας ενημερώνει κάθε υποψήφιο πελάτη της σχετικά με το σύνολο των χρεώσεων που απορρέουν από τη Σύμβαση και περιλαμβάνονται στους λογαριασμούς κατανάλωσης που εκδίδονται κατά τη διάρκεια της συμβατικής της σχέσης με τους πελάτες της. Περαιτέρω, στους επιμέρους όρους της Σύμβασης περιγράφεται με πληρότητα και σαφήνεια στον πελάτη ο τρόπος υπολογισμού των χρεώσεων που του επιβάλλονται. Συγκεκριμένα, όπως ορίζεται στον γενικό όρο 8.5 της Σύμβασης «Ειδικότερα, ο λογαριασμός περιλαμβάνει, πλέον των όσων υποχρεωτικά προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία, και εκτός και αν άλλως προβλέπεται σε αυτή: α) τα οφειλόμενα ποσά για την ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας που προμήθευσε ο Προμηθευτής στον Πελάτη, βάσει του τιμολογίου, στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης και αναφέρεται στην Αίτηση, αναπόσπαστο τμήμα του οποίου συνιστούν και οι προβλεπόμενες στον Γενικό Όρο 8.8 της Σύμβασης υπολογιστικές παράμετροι[1] («Χρεώσεις Προμήθειας»)». Περαιτέρω στον γενικό όρο 8.8 της Σύμβασης περιγράφονται με ακρίβεια οι σχετικές υπολογιστικές παράμετροι και μάλιστα για την καλύτερη επεξήγηση των σχετικών εννοιών, δίδονται σαφείς ορισμοί στο κεφάλαιο «Ορισμοί» της Σύμβασης, με παραπομπή στη σχετική νομοθεσία. Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι η χρέωση που επιβλήθηκε στους Εκκαθαριστικούς Λογαριασμούς με τίτλο «Προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8», η οποία αποτελεί τμήμα των χρεώσεων προμήθειας του λογαριασμού αυτού, είναι διαφανής και νόμιμη και ο πελάτης έχει ενημερωθεί και έχει συμφωνήσει συμβατικά για αυτή. Επιπλέον, στην ιστοσελίδα της εταιρείας μας υπάρχει αναρτημένη ανά πάσα στιγμή ενημέρωση σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο υπολογίζεται το ποσό του γενικού όρου 8.8 της Σύμβασης. Ειδικότερα, στο πεδίο της ιστοσελίδας www.protergia.gr με τίτλο «Συχνές Ερωτήσεις» στην επιλογή «Ηλεκτρική Ενέργεια» περιγράφονται αναλυτικά οι έννοιες και ο τρόπος υπολογισμού των υπολογιστικών παραμέτρων του γενικού όρου 8.8 της Σύμβασης ως τμήμα των χρεώσεων προμήθειας του λογαριασμού ηλεκτρικής ενέργειας.

Βάσει αυτών κι αν ανατρέξετε στην αρχική σας σύμβαση στο άρθρο 8.8 γίνεται λόγος για μη χρέωση αυτού του όρου το πρώτο εξάμηνο και μετα την πάροδο του θα εφαρμόζεται κανονικά βάσει των υπολογιστικών παραμέτρων κάθε μήνα, γι αυτό και αποτυπώθηκε στον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό σας.

Θα θέλαμε να παραθέσουμε κάποια δεδομένα ώστε να κατανοήσετε καλύτερα τους λόγους για τους οποίους κάτι τέτοιο συμβαίνει:

•    Το κόστος ενέργειας στην χονδρεμπορική αγορά έχει ανέβει αλματωδώς το τελευταίο διάστημα (άρθρο 8,8), ως αποτέλεσμα των δικαιωμάτων ρύπων και της διεθνούς αύξησης των τιμών φυσικού αερίου (η τιμή του φυσικού αερίου που αποτελεί κύριο καύσιμο για την παραγωγή ΗΕ τον Σεπτέμβριο έχει πενταπλασιαστεί σε σχέση με πέρσι), παράγοντες που επηρεάζουν σημαντικά και στη χώρα μας το κόστος παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας 
•    Το παραπάνω είναι ένα φαινόμενο που αυτή τη στιγμή απασχολεί τις περισσότερες χώρες της Ευρώπης όπως επίσης την πλειονότητα των προγραμμάτων ηλεκτρικής ενέργειας που έχουν επιλέξει τα ελληνικά νοικοκυριά 
•    Καθώς οι χονδρεμπορικές τιμές ρεύματος έχουν αυξηθεί σε δυσθεώρητα ύψη, όλοι ανεξαιρέτως οι πάροχοι ενέργειας στην Ελλάδα έχουν ενεργοποιήσει την αντίστοιχη ρήτρα αναπροσαρμογής, η οποία σε κάθε περίπτωση δεν είναι μόνιμη και δεν αποτελεί αύξηση της σύμβασης που έχετε υπογράψει με την εταιρεία μας (αυτό σημαίνει ότι όταν οι χονδρεμπορικές τιμές επανέλθουν, η ενεργοποίησης της ρήτρας θα πάψει) 
•    Η Protergia προσφέρει σε όλους τους πελάτες, εκτός από την ξεκάθαρη ανάλυση σε κάθε λογαριασμό ρεύματος, νέα προγράμματα σταθερής χρέωσης ώστε κάθε πελάτης μας να επιλέγει το πρόγραμμα που ταιριάζει στις ανάγκες του, ανεξαρτήτως διακύμανσης των τιμών ηλεκτρικής ενέργειας. Τέλος, κοιτώντας μπροστά, επενδύουμε συνεχώς σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας για να αυξήσουμε την ενεργειακή αυτονομία της χώρας μας και να προσφέρουμε περισσότερη πράσινη ενέργεια


Με εκτίμηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Drake27 είπε

Εγω μετα την καταγγελια στην ΡΑΕ για την προτεργια που δεν με ενημερωσε για την αναπροσαρμογη 60 ημερες νωριτερα,μου εδωσαν κλασσικη απαντηση copy-paste @korakios

δε θυμάμαι ακριβώς την περίπτωσή σου , η απάντηση γράφει οτι στους όρους υπήρχε , ισχύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, 

Γνωριζει καποιος αν μπορω να αλλαξω παροχο, απο βολτερα σε δεη εχοντας χρεος;

Πρακτικα αν χρωσταω πχ 500 ευρω μπορω να κανω την διαδικασια να αλλαξω παροχο ή δεν θα μπορω λογω του υπολοιπου;

Παιζει καποιο ρολο αν το χρεος ειναι σε διακανονισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Iniana είπε

Καλησπερα, 

Γνωριζει καποιος αν μπορω να αλλαξω παροχο, απο βολτερα σε δεη εχοντας χρεος;

Πρακτικα αν χρωσταω πχ 500 ευρω μπορω να κανω την διαδικασια να αλλαξω παροχο ή δεν θα μπορω λογω του υπολοιπου;

Παιζει καποιο ρολο αν το χρεος ειναι σε διακανονισμο;

Θελουν τον τελευταιο λογαριασμο πληρωμενο ή το χαρτι του διακανονισμου μονο ετσι μπορεις να προχωρησεις.Επισης αν δεν πληρωσεις το λογαριασμο κινδυνευεις να σου κοψουν το ρευμα ακομα και να αλλαξεις παροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Iniana είπε

Καλησπερα, 

Γνωριζει καποιος αν μπορω να αλλαξω παροχο, απο βολτερα σε δεη εχοντας χρεος;

Πρακτικα αν χρωσταω πχ 500 ευρω μπορω να κανω την διαδικασια να αλλαξω παροχο ή δεν θα μπορω λογω του υπολοιπου;

Παιζει καποιο ρολο αν το χρεος ειναι σε διακανονισμο;

Καλησπερα... Θα πας  στην ΔΕΗ  με το χαρτι του διακανονισμου.. Δεν νομιζω να σου αρνηθουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BigJim34 είπε

Να περιμενετε αυριο - μεθαυριο θα δειτε και αλλα στον Flash και το sofokleousin

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

δε θυμάμαι ακριβώς την περίπτωσή σου , η απάντηση γράφει οτι στους όρους υπήρχε , ισχύει ?

Πρεπει να ισχύει γιατί στο, ο θεος να το κανει ,αντίγραφο ειναι θολη φωτοτυπία και δεν το διακρίνω σωστα.

Η περιπτωση μου ηταν για την αναπροσαρμογη που μου βαλανε και δεν με ειδοποιησαν 60 μερες νωριτερα για να το ξερω και οτι οταν πηγα στο καταστημα για να υπογραψω και ρωτησα τι γινεται με την αναπροσαρμογη στην προτεργια η απαντηση της κοπελας ηταν οτι δεν εχει αναπροσαρμογη γιατι και καλα εχουν δικιες τους πηγες ενεργειας και δεν αγοραζουν οπως κανουν οι αλλοι παροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Drake27 είπε

οταν πηγα στο καταστημα για να υπογραψω και ρωτησα τι γινεται με την αναπροσαρμογη στην προτεργια η απαντηση της κοπελας ηταν οτι δεν εχει αναπροσαρμογη

Χίλιες φορές να το ρωταγες από τηλεφώνου, θα υπήρχε τουλάχιστον η ηχογράφηση να επικαλεστείς. 

Τελικά δεν σταματούν να μας απογοητεύουν οι εναλλακτικοί.Με τέτοιες απατεωνιές έχουν την εντύπωση ότι θα κρατήσουν το πελατολόγιο τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Drake27 είπε

Πρεπει να ισχύει γιατί στο, ο θεος να το κανει ,αντίγραφο ειναι θολη φωτοτυπία και δεν το διακρίνω σωστα.

Η περιπτωση μου ηταν για την αναπροσαρμογη που μου βαλανε και δεν με ειδοποιησαν 60 μερες νωριτερα για να το ξερω και οτι οταν πηγα στο καταστημα για να υπογραψω και ρωτησα τι γινεται με την αναπροσαρμογη στην προτεργια η απαντηση της κοπελας ηταν οτι δεν εχει αναπροσαρμογη γιατι και καλα εχουν δικιες τους πηγες ενεργειας και δεν αγοραζουν οπως κανουν οι αλλοι παροχοι.

σου είπα και πιο μπροστά οτι το χειρίστηκες λάθος

Τώρα το μπαλώνεις

επισυνάπτεις τη φωτοτυπία και αναφέρεις οτι δεν είναι ευανάγνωστα τα γράμματα και το κυριότερο οτι ποτέ δεν ενημερώθηκες για την ύπαρξη της ρήτρας πριν υπογράψεις

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΜΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

σου είπα και πιο μπροστά οτι το χειρίστηκες λάθος

Τώρα το μπαλώνεις

επισυνάπτεις τη φωτοτυπία και αναφέρεις οτι δεν είναι ευανάγνωστα τα γράμματα και το κυριότερο οτι ποτέ δεν ενημερώθηκες για την ύπαρξη της ρήτρας πριν υπογράψεις

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΜΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟ

Ok thanks,θα το κάνω και θα επανέλθω μόλις έχω νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...