Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/3/2022 στις 1:00 ΜΜ, Dr. Gonzo είπε

Ήρθε και σε μας ειδοποίηση (με μήνυμα στο viber) για Γ22 για το οποίο είχαμε κάνει σύμβαση Business Fixed 22 τον Οκτώβρη.

Με την επιδότηση 130€/MWh για τα επαγγελματικά φαίνεται εντάξει γι' αυτόν τον μήνα, αλλά η τάση είναι αυξητική, και σκέφτομαι ότι μάλλον είναι καλύτερα να προλάβουμε κάποιο σταθερό πρόγραμμα. Βλέπω από το excel του Κοράκιου ότι η Solar Energy Soumpasis έχει την καλύτερη τιμή. Υπάρχει κάποιος λόγος να αποφύγω την εταιρία αυτή; 

Επικοινώνησα σήμερα και μου είπαν ότι το πρόγραμμα Επαγγελματικό Fixed δεν είναι διαθέσιμο προς το παρόν κι ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές για Fixed.

Υπάρχει κανείς άλλος με Γ22? Τί έχετε κάνει; Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Dr. Gonzo είπε

Επικοινώνησα σήμερα και μου είπαν ότι το πρόγραμμα Επαγγελματικό Fixed δεν είναι διαθέσιμο προς το παρόν κι ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές για Fixed.

για τη solar λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, timefliesfast είπε

Εντούτοις, δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό δεν προκύπτει και στο EnergyCost.

μην το πολυεμπιστεύεσαι το energycost

πχ φαίνεται οτι το πρώτο πρόγραμμα είναι εντελώς λάθος μιας και σαν τελική έχει τις ρυθμιζόμενες 😁

το allazorevma επίσης έχει πετάξει τα της ΔΕΗ εντελώς

5 ώρες πριν, timefliesfast είπε

Τσέκαρα και το .xls. Βάσει 4ου sheet, αν έχεις κατανάλωση μικρότερη από 300kw/μήνα, θα πρέπει να παραμείνεις στο Γ1

ανα μήνα αυτό , μιας και αλλάζουν τα δεδομένα

5 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Πριν λίγο μίλησα με Volterra για να ρωτήσω για το mail διαμαρτυρίας που τους έστειλα και μου  ειπαν ότι η επιστολή αυτή εχει σταλεί και σε αλλους πελάτες με σταθερο πρόγραμμα. Φυσικά λεπτομέρειες δεν μου είπαν, αν εχει σταλεί σε ολους δλδ. μόνο ότι η απάντηση στο mail θα δοθεί πιθανόν και σήμερα. (αναφέρομαι στο διάστημα των τουλάχιστον 60 ημέρων που αναγράφει ο ΚΠΗΕ)

Μας βλέπω σιγά-σιγά ολους στο μαντρί!

επιστολή λες χαρτί και όχι email ?

3 λεπτά πριν, SpySfi είπε

Ούτε στη ΔΕΗ δε θα σωθούμε μου φαίνεται...

μην ποστάρεις άρθρα απο το συγκεκριμένο site , έχει αναλυθεί παλαιότερα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

μην ποστάρεις άρθρα απο το συγκεκριμένο site , έχει αναλυθεί παλαιότερα

Έχεις δίκιο για το συγκεκριμένο site, απλα μου έκανε μεγάλη εντύπωση που πλέον ανεβάζουν και λογαριασμούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Κάνω έρευνα σχετικά με νέα σύνδεση σε ξενοδοχειακή μονάδα για ηλεκτρικό ρεύμα.
Το τιμολόγιο είναι Γ21.
Επειδή η διάρκεια της σύνδεσης θα είναι περίπου 6 μήνες, θα ήταν προτιμότερο να γίνει συμβόλαιο χωρίς ρήτρα αποδέσμευσης.


Καθότι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στο συγκεκριμένο αντικείμενο, αν χρειάζεστε κάποια παραπάνω πληροφορία μπορώ να σας την προωθήσω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SpySfi είπε

Έχεις δίκιο για το συγκεκριμένο site, απλα μου έκανε μεγάλη εντύπωση που πλέον ανεβάζουν και λογαριασμούς..

Εγώ ένα μικρό μέρος του λογαριασμού βλέπω. Προφανώς είναι από εκκαθαριστικό με την μεγαλύτερη κατανάλωση σε Γ1 και κάποια μικρή περίοδο σε home enter+ ή online. Στην ουσία προσπαθούν να παραπλανήσουν παρουσιάζοντας μέρος της αλήθειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κι εγώ για το Γ21 ότι πλέον αν έχω καταλάβει καλά η επιδότηση θα είναι στα 0.23Ε/KWh οπότε δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει πια το σταθερό όταν τα καλύτερα έχουν 0,18-0,2 πλέον. Με την κίνηση να επιδοτήσουν αναδρομικά για τους πρώτους 3 μήνες του έτους φαίνεται σαν να θέλουν να στηρίξουν τις επιχειρήσεις οπότε ίσως να είναι καλύτερο το ρητροπρόγραμμα με την προοπτική ότι μπορει οι τιμές να πέσουν σε 3-6 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, georgemp2 είπε

Καλησπέρα σας,

Κάνω έρευνα σχετικά με νέα σύνδεση σε ξενοδοχειακή μονάδα για ηλεκτρικό ρεύμα.
Το τιμολόγιο είναι Γ21.
Επειδή η διάρκεια της σύνδεσης θα είναι περίπου 6 μήνες, θα ήταν προτιμότερο να γίνει συμβόλαιο χωρίς ρήτρα αποδέσμευσης.


Καθότι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στο συγκεκριμένο αντικείμενο, αν χρειάζεστε κάποια παραπάνω πληροφορία μπορώ να σας την προωθήσω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

δυστυχώς η πιο άσχημη περίοδος και το οτι θες για ένα 6μηνο δυσκολεύει το θέμα συν του οτι δεν έχεις εικόνα για την κατανάλωση

τα περισσότερα σταθερά που να συμφέρουν φύγανε τους τελευταίους μήνες , άρα παρακολουθείς χοντρική και επιδοτήσεις .

για να έχεις μια εικόνα , οι επιδοτήσεις τώρα είναι 0,13€/kw και η τελική τιμή Γ21 0,36

τσέκαρε

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

με προσοχή στους όρους

5 λεπτά πριν, dimarv είπε

Να προσθέσω κι εγώ για το Γ21 ότι πλέον αν έχω καταλάβει καλά η επιδότηση θα είναι στα 0.23Ε/KWh οπότε δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει πια το σταθερό όταν τα καλύτερα έχουν 0,18-0,2 πλέον.

0,13 όχι 0,23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimarv είπε

Διάβασα ότι για μικρές επιχειρήσεις μέχρι 25KVA και φούρνους θα δοθεί επιπλέον 100ε/MWh. 

λινκ?

άκυρο το θυμήθηκα ,το είχαν όντως αναφέρει για μικρές επιχειρήσεις

σε πιστεύω απλά περιέργεια και φυσικά μέχρι να βγει ΦΕΚ στη μπανανία 20 μέρες αργότερα ότι και να διαβάζουμε μπορεί να μην ισχύουν

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

λινκ?

άκυρο το θυμήθηκα ,το είχαν όντως αναφέρει για μικρές επιχειρήσεις

σε πιστεύω απλά περιέργεια και φυσικά μέχρι να βγει ΦΕΚ στη μπανανία 20 μέρες αργότερα ότι και να διαβάζουμε μπορεί να μην ισχύουν

https://xristika.gr/epidotisi-reymatos-nea-anakoinosi-perissotera-chrimata/

Εδώ λέει για 230Ε/MWh στις μικρές. Προφανώς πρέπει να βγει και επίισημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

δυστυχώς η πιο άσχημη περίοδος και το οτι θες για ένα 6μηνο δυσκολεύει το θέμα συν του οτι δεν έχεις εικόνα για την κατανάλωση

τα περισσότερα σταθερά που να συμφέρουν φύγανε τους τελευταίους μήνες , άρα παρακολουθείς χοντρική και επιδοτήσεις .

για να έχεις μια εικόνα , οι επιδοτήσεις τώρα είναι 0,13€/kw και η τελική τιμή Γ21 0,36

τσέκαρε

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

με προσοχή στους όρους

0,13 όχι 0,23

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Σχετικά με την κατανάλωση ίσως μπορώ να έχω μία εικόνα, θα ενημερώσω μόλις έχω νεότερα.

Εγώ κοιτούσα προς ΔΕΗ,  αλλά θα κοιτάξω και την πρόσφορα που μου προωθήσατε.

Καλύτερα να κοιτάω προς σταθερό η μεταβλητό τιμολόγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgemp2 είπε

Καλύτερα να κοιτάω προς σταθερό η μεταβλητό τιμολόγιο;

αυτό λέμε τόση ώρα 😁

άγνωστο το πόσο θα φτάσει η χοντρική (μιας και έχει την τάση να αυξάνεται καλοκαίρι) και άγνωστο το τι θα κάνουν με τις επιδοτήσεις . Προσωπικά θα έκλεινα προς το συγκεκριμένο σταθερό (διαβάζοντας τυχών ψιλά γράμματα) και αν δε σύμφερε θα άλλαζα σε κυμαινόμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...