Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον , μια ανακοίνωση κατάφεραν και βγάλανε , ασάφειες αφήσαν 😂

απλά ίσως παρερμηνεύω το

δηλαδή τα έξτρα όπως ασφάλεια , πόντοι για καύσιμα , δωροεπιταγές κτλ

θα φανεί στο μέλλον τι εννοούν

Εγώ πάλι νομίζω ότι η ανακοίνωση είναι αρκετά σαφής.

Η ΡΑΕ επί της ουσίας δεν αποδέχεται την επίκληση των προμηθευτών για ταυτοχρονισμο ενημέρωσης και τροποποίησης με τον πρώτο λογαριασμό. Για το λόγο αυτό πέραν της οδηγίας 2019/944 ρητά μνημονεύει την πάγια αρχή δικαίου ότι οι εξαιρέσεις ερμηνεύονται κατά τρόπο συσταλτικο.

Αποσαφηνίζει επί της ουσίας ότι η ατομική ενημέρωση ισχύει και σε αυτή την περίπτωση, από τη στιγμή που οι τροποποιήσεις έχουν επίπτωση στην τιμολόγηση του καταναλωτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, korakios said:

ναι , απο που το συμπέρανες το πόρισμα ?

εχω διαβάσει οτι γίνεται πιο γρηγορα η διαδικασια απο το καταστημα για το enter+ σε σχεση με το ονλαιν και η διαφορα ειναι μικρη , συμφωνα με το εξελ. Οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostakiss είπε

εχω διαβάσει οτι γίνεται πιο γρηγορα η διαδικασια απο το καταστημα για το enter+ σε σχεση με το ονλαιν και η διαφορα ειναι μικρη , συμφωνα με το εξελ. Οχι ?

αναφέρομαι στο

9 λεπτά πριν, kostakiss είπε

με 240 κιλοβατορες το μηνα παω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakiss είπε

εχω διαβάσει οτι γίνεται πιο γρηγορα η διαδικασια απο το καταστημα για το enter+ σε σχεση με το ονλαιν και η διαφορα ειναι μικρη , συμφωνα με το εξελ. Οχι ?

Απο που συμπερανες ρωταει οτι με 240 κιλοβατωρες πας εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

αναφέρομαι στο

 

χοντρικα , εβαλα 1000 το 4μηνο ,συμφωνα με το ιστορικο των λογαριασμων στον ηδη υπαρχον παροχο. λιγοτερες ειναι αλλα εβαλα και μια αποκλιση προς τα πανω.

εκανα κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostakiss είπε

χοντρικα , εβαλα 1000 το 4μηνο ,συμφωνα με το ιστορικο των λογαριασμων στον ηδη υπαρχον παροχο. λιγοτερες ειναι αλλα εβαλα και μια αποκλιση προς τα πανω.

εκανα κατι λαθος?

αν σύγκρινες το 1ο με το 2ο φύλλο ναι , δεν γίνεται σύγκριση

το 4ο φύλλο είναι για σύγκριση

απλά ρώτησα μήπως δεν κατάλαβες κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, korakios said:

αν σύγκρινες το 1ο με το 2ο φύλλο ναι , δεν γίνεται σύγκριση

το 4ο φύλλο είναι για σύγκριση

απλά ρώτησα μήπως δεν κατάλαβες κάτι

μετά είδα τα φύλλα, σόρρυ, τότε επισυνάπτω τα επίμαχα σημεία από λογαριασμό που εκδόθηκε σήμερα , μήπως παραμείνω τελικά.

spacer.png
spacer.png
spacer.png
 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakiss είπε

μετά είδα τα φύλλα, σόρρυ, τότε επισυνάπτω τα επίμαχα σημεία από λογαριασμό που εκδόθηκε σήμερα , μήπως παραμείνω τελικά.

δε βγάζουν τίποτα οι σύνδεσμοι , αλλά απλό είναι , αν είσαι σε πάροχο που μετρά χοντρική προηγούμενου μήνα γράφω περίπου τα όρια κατανάλωσης αν συμφέρει ή όχι

αν είσαι σε πάροχο που μετρά χοντρική της διάρκειας κατανάλωσης , ο Μάρτης θα έρθει 0,35 με 0,40 (ανάλογα το μαθηματικό τύπο αναπροσαρμογής του προγράμματος που είσαι) μείον τις επιδοτήσεις Μαρτίου

edit , τώρα είδα τις φωτό , μικρή η αναπροσαρμογή , εντύπωση μου κάνει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, korakios said:

δε βγάζουν τίποτα οι σύνδεσμοι , αλλά απλό είναι , αν είσαι σε πάροχο που μετρά χοντρική προηγούμενου μήνα γράφω περίπου τα όρια κατανάλωσης αν συμφέρει ή όχι

αν είσαι σε πάροχο που μετρά χοντρική της διάρκειας κατανάλωσης , ο Μάρτης θα έρθει 0,35 με 0,40 (ανάλογα το μαθηματικό τύπο αναπροσαρμογής του προγράμματος που είσαι) μείον τις επιδοτήσεις Μαρτίου

edit , τώρα είδα τις φωτό , μικρή η αναπροσαρμογή , εντύπωση μου κάνει

 

 

Διορθώθηκαν οι σύνδεσμοι 

 

ειναι σε παλιο πρόγραμμα που απο το 2018 δεν το εχουν αλλαξει , απλα έχει προστεθει η Ρητρα.

 

μενω σε αυτο αρα?

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostakiss είπε

Διορθώθηκαν οι σύνδεσμοι 

ναι , το είδα μετά , κάνεις πεδίο Α (χωρίς πάγιο) συν ρήτρα αναπροσαρμογής και το αποτέλεσμα δια κιλοβατ που έκαψες , το αποτέλεσμα το συγκρίνεις με τα σταθερά της ΔΕΗ αλλά έχε το νου σου στον επόμενο λογαριασμό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία συμβουλή κυριοι πως να κινηθώ εναντίον τούς ..  ό ένας είναι ο τελευταίος και ό άλλος πρό τριμήνου ... Μέσως όρος κατανάλωσης 180 KW κανονικές και άλλες τόσες νυχτερινό .. κάπου διάβασα για ειδοποίηση από τής εταιρείες εμένα δεν μου ήρθε τίποτα μέσω  email/ viper εγγράφως... Ο λογαριασμός είναι μηνιαίος μέτραω τής KW κάθε μήνα και τής ανεβάζω στο site του ΗΡΩΝ..

1648504622035TMPSHARING00000.jpg

1648504593150TMPSHARING00000.jpg

Επεξ/σία από Hilios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hilios είπε

κάπου διάβασα για ειδοποίηση από τής εταιρείες εμένα δεν μου ήρθε τίποτα μέσω  email/ viper εγγράφως...

είχες σταθερό πρόγραμμα ? (αυτό αφορά ότι βιαστικά διάβασες , αν είχες σταθερό και τροποποιήθηκε με ρήτρα αναπροσαρμογής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hilios είπε

Ο λογαριασμός είναι μηνιαίος μέτραω τής KW κάθε μήνα και τής ανεβάζω στο site του ΗΡΩΝ..

Στην μια περίοδο οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι περίπου 4 ευρώ και στην άλλη 11 ευρώ, μήπως ήταν αρκετά αυξημένη η κατανάλωσή σου; Άσχετα με το ποσό σε χρεώνει ο πάροχος, οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες για όλους και αυξάνονται με την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...