Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akis1821 είπε

Οσά παιδια ειναι στη volterra στο σταθερο της προγραμμα, τωρα που ληγει το εξαμηνο τους εχουν προτεινει αλλαγη προγράμματος?

Περιμενω με αγωνια την αλλη βδομαδα τον επομενο λογαριασμο..

Εμένα που έχω τους γονείς σε σταθερό τους (12μηνη σύμβαση που έληξε τέλος Γενάρη με τιμές στα 0,09), από Δεκέμβρη που τους παίρνω κάθε τόσο, μου λένε τα ίδια : "όχι δεν είναι προς πώληση αυτή την στιγμή η εταιρία, όχι δεν είναι στα σχέδια της εταιρίας να σας αλλάξει το πρόγραμμα σε κυμαινόμενο, όχι δεν είναι στα σχέδια της εταιρίας να σας ανεβάσει έστω τις τιμές στο σταθερό". Βέβαια μιλάμε για κατανάλωση <1.200/4μηνο και δεν ξέρω αν κάνουν επιλεκτικά αλλαγές σε πελάτες (όπως δεν ξέρω αν εσύ τυχόν έχεις πολύ μεγάλη κατανάλωση και δεν τους,,,συμφέρεις), αλλά μέχρι στιγμής (περασμένη βδομάδα), τα ίδια μου λέγανε... Ή τους ρωτάς, ή απλά περιμένεις τον λογαριασμό.

16 ώρες πριν, Fuel7 είπε

Πράγματικα έχω Πελαγώσει  με  το θέμα  του  Πάροχου.

...κακώς. Σε καταλαβαίνω μεν (been there), αλλά it basically comes down to what o αποκάτω said :

15 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Για 300kwh+ τον μηνα, καρφωτα για ΔΕΗ στο Enter+ απο Δευτερα σε καταστημα για να κλειδωσεις τις υπαρχουσες σταθερες τιμες

MHN το αμελήσεις.

3 ώρες πριν, famas είπε

ήρθε λογαριασμος ρεύματος ΖΕΝΙΘ, πρόγραμμα MAX NIGHT, με ενιαία χρέωση μερα/νύχτα. Θέρμανση με θερμ/τες, ΚΟΤ Β.

704 kwh ημέρα, 5370 kwh νύχτα, 1500€ ρήτρα, 2054€ σύνολο.

Όταν μπορέσει να πληρωθεί κατευθείαν ΔΕΗ online/enter.

ElectricityInvoice_2022-03-26-compressed.pdf 214 kB · 8 downloads

...ζήτα άμεσα διακανονισμό και πάνε επίσης άμεσα με αυτόν στην ΔΕΗ σε κατάστημα να υπογράψεις για Εντερ+ ΠΡΙΝ προλάβουν να ανεβάσουν τιμές (πιθανώς στις 4/4, αλλά δεν αποκλείεται και νωρίτερα).

3 ώρες πριν, Gilles27 είπε

βλ. εδώ σε ποιές καταναλώσεις αναφέρεται; Πχ η κατανάλωση απο αρχές Μάρτη μέχρι αρχές Απριλίου , σε λογαριασμό που θα εκδοθεί τότε (περιξ της 10.04.2022) υπολογίζεται με την επιδότηση Μάρτη ή Απρίλη;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

...αν μιλάμε για ΔΕΗ, η τιμολόγηση της αναπροσαρμογής τιμών θα γίνει για την κατανάλωση του Μάρτη με βάση τιμές χονδρικής του Φλεβάρη, και θα επιδοτηθεί με την επιδότηση "για Μάρτη", δηλ. πρώτες 150 kWh με 0,15 και επόμενες 150 με 0,11.

Δηλ. η "βαρβάτη" επιδότηση που είναι να δοθεί "για τον Απρίλη", θα αφορά κατανάλωση του Απρίλη, με βάση την αναπροσαρμογή που θα προκύψει απ' την (τσουχτερή) μέση τιμή χονδρικής που θα έχει ο Μάρτης.

(...με άλλα λόγια, "βαρβάτη επιδότηση", θα πάρεις μόνο για τις πρώτες μέρες του Απρίλη - νομίζω 7 ή 8 - αφού περιμένεις έκδοση εκκαθάρισης κατά τις 10. Την υπόλοιπη,,,"βαρβατίλα", θα την έχεις, για τις υπόλοιπες 3 απριλιάτικες βδομάδες, στον εκκαθαριστικό του Αυγούστου). 

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, akis1821 είπε

Οσά παιδια ειναι στη volterra στο σταθερο της προγραμμα, τωρα που ληγει το εξαμηνο τους εχουν προτεινει αλλαγη προγράμματος?

Περιμενω με αγωνια την αλλη βδομαδα τον επομενο λογαριασμο..

Σήμερα μου ήρθε επιστολή για μια από τις παροχές που εχω στην Volterra για "τροποποίηση του ισχύοντος Τιμοκατάλογου προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας". Αναφέρει πως εχει η ολη κατάσταση και την υποχρέωση τους να αλλάξουν τις χρεώσεις από 1-4-2022. Φυσικά πάμε σε πρόγραμμα  με πάγιο και με αναπροσαρμογή κόστους προμήθειας κοινως ρήτρας!.

Είδα πως αναφέρονται στο 360° ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-xegnoiasia/

ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ ΤΕΛΟΣ ΚΥΡΙΟΙ !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τι παίζει με τη Δευτέρα; Θα αλλάξουν οι τιμές των σταθερών της ΔΕΗ και πώς το ξέρουμε;

oftopic και άγνωστο

3 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

. Αναφέρει πως εχει η ολη κατάσταση και την υποχρέωση τους να αλλάξουν τις χρεώσεις από 1-4-2022. Φυσικά πάμε σε πρόγραμμα  με πάγιο και με αναπροσαρμογή κόστους προμήθειας κοινως ρήτρας!.

αυτό είναι αλλαγή γενικών όρων , όχι προμήθειας

4 ώρες πριν, Gilles27 είπε

Πολύ σύντομη ερώτηση:
Η διατύπωση

βλ. εδώ σε ποιές καταναλώσεις αναφέρεται; Πχ η κατανάλωση απο αρχές Μάρτη μέχρι αρχές Απριλίου , σε λογαριασμό που θα εκδοθεί τότε (περιξ της 10.04.2022) υπολογίζεται με την επιδότηση Μάρτη ή Απρίλη;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

αναλογικά θα πάνε οι κιλοβατώρες και η επιδότηση

4 ώρες πριν, famas είπε

ήρθε λογαριασμος ρεύματος ΖΕΝΙΘ

δες την καρφιτσωμένη ανάρτηση για αμφισβήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

 

αυτό είναι αλλαγή γενικών όρων , όχι προμήθειας

 

 

Έτσι το λέει ο κ. Αυφαντης...στις λέξεις θα κολλήσουμε? copy paste εκανα!

Μας βλέπω να ξαναβγάζουμε το κομπιουτεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BigJim34 είπε

Έτσι το λέει ο κ. Αυφαντης...στις λέξεις θα κολλήσουμε? copy paste εκανα!

Μας βλέπω να ξαναβγάζουμε το κομπιουτεράκι.

το λέω γιατί θέλουν να το περάσουν σαν αλλαγή προμήθειας ωστε να το κάνουν άμεσα , αλλά κανονικά θέλει εφαρμογή 60 μερες μετά την ειδοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετησια καταναλωση μεχρι 4000kwh εχει νοημα να ψαχτω εκτος απο ΔΕΗ ΓΝ1?Οι λογαριασμοι μεχρι στιγμης ερχονται "φυσιολογικοι",εδωσα ενδειξη και μου βγηκε εκκαθαριστικος μαζι με ρητρα γυρω στις 350kwh για 50μερες,97ευρω.Δεν νομιζω να αξιζει να δεσμευτω με παγια κτλπ μεχρι στιγμης.Καμια αποψη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

το λέω γιατί θέλουν να το περάσουν σαν αλλαγή προμήθειας ωστε να το κάνουν άμεσα , αλλά κανονικά θέλει εφαρμογή 60 μερες μετά την ειδοποίηση

Δίκιο έχεις, μου αρέσει που διαβάζοντας προσεκτικά την επιστολή - είναι 5 σελίδες - είδα πως αναφέρονται ΚΑΙ στο άρθρο 30 του ΚΠΗΕ https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/ya-2932013/arthro-30-kodikas-promitheias-ilektrikis-energeias  > ΔΗΛΑΔΗ είμαστε όχι για κομπιουτεράκι αλλά για πολυβόλο και καταγγελία στην ΡΑΕ.

Δευτέρα παω στο ταχυδρομείο να κατοχυρώσω την ημερομηνία λήψης της επιστολής γιατί δεν την αναγράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , σε λάθος θέμα είσαι , δες το 4 φύλλο απο το excel  και ποστάρεις στο θέμα της ΔΕΗ αν θες για σταθερά

ευχαριστω,ουτως η αλλως με μηνιαια καταναλωση κοντα στα 300kwh μονιμα δεν το κουναω απο το ΓΝ1 εφοσον δινουν επιδοτηση,την πατησα που δεν εκανα το Home Enter και στο σπιτι οταν δινανε την επιδοτηση με το 100αρικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vasilis_g είπε

Παιδιά μία ερώτηση

Με Γ21 και 17.000 kWh το τετράμηνο (χειμώνα) σε ποια εταιρία αξίζει να πάω;

άργησες δυστυχώς , δες στο excel τα προγράμματα που έχουν ξεμείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...