Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι

ως έκτακτος πιστωτικός απο τον προηγούμενο πάροχο , με το που βγει ΦΕΚ το επισυνάπτεις και ζητάς να σου πιστωθεί το ποσό δίνοντας ΙΒΑΝ

παραμένουν χωρίς επιδότηση (καλώς ή κακώς έτσι είναι δε χρειάζεται ανάλυση), εκτός αν αναγράφεται κάτι άλλο στο ΦΕΚ

Αψογος, με κάλυψες πλήρως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον το θέμα, έχω αποστήθισει σχεδόν την βίβλο στην αρχική σελίδα αλλά ακόμα προβληματίζομαι. Είμαι στον Ηρων, Νυχτερινό 24/7 και πληρώνω την kWh 0.0659 αλλά η αναπροσαρμογη ήρθε 0.256, πρακτικά έδωσα 0.32 την kWh για σπίτι 80τμ και 289kWh κατανάλωση μηνιαία. Η εκπτωση του κρατους ηταν 38 ευρω. Σπάω το κεφάλι μου αν με συμφέρει να αλλάξω παροχο σε κάποιον με κυμαινόμενο ή στο ΔΕΗ σταθερό με 0.17 fixed (δεν έχω θέμα με πάγιες εντολές κλπ). Δώστε μου σας παρακαλώ λίγο τα φώτα σας. Τείνω σαν χαρακτήρας να προτιμώ το σταθερό για 1 έτος με 0.17 από την αβεβαιότητα της αναπροσαρμογης. Φοβάμαι ότι η κατάσταση θα χειροτερεύει πριν γίνει καλύτερα.

Επεξ/σία από macchiaveli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, macchiaveli είπε

Δώστε μου σας παρακαλώ λίγο τα φώτα σας

4ο φύλλο του excel που θα βρεις στην προτεινόμενη καρφιτσωμένη ανάρτηση τέρμα πάνω

1 λεπτό πριν, aguero88 είπε

Το 0,065 αναδρομικά είναι για γ21 όχι για γ22 δεν δικαιούσαι κάτι. 

οταν λένε επαγγελματικά δεν εννοούν και Γ22 ?

βασικά τα προηγούμενα ΦΕΚ λέγανε μη οικιακοί καταναλωτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

 

οταν λένε επαγγελματικά δεν εννοούν και Γ22 ?

βασικά τα προηγούμενα ΦΕΚ λέγανε μη οικιακοί καταναλωτές

 Στις τελευταίες ανακοινώσεις έχουν κάνει διαχωρισμό. Λέει κάτω από 25kva δλδ γ21. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, macchiaveli είπε

Τείνω σαν χαρακτήρας να προτιμώ το σταθερό για 1 έτος με 0.17 από την αβεβαιότητα της αναπροσαρμογης. Φοβάμαι ότι η κατάσταση θα χειροτερεύει πριν γίνει καλύτερα.

...πολύ καλά κάνεις και το προτιμάς, πολύ καλά κάνεις και φοβάσαι, και πολύ καλά θα κάνεις (αφού είσαι οριακά εντός επιδότησης) να πας στο Εντερ+ της ΔΕΗ πριν αλλάξουν τιμές από την μεθεπόμενη Δευτέρα (ή ίσως και νωρίτερα; Ποιος να ξέρει), υπογράφοντας αυστηρά σε κατάστημα. Φάγουερ γιου, (αυτήν) την Δευτέρα θα ήμουν απόξω (σε κατάστημα) πριν καν ανοίξουν (αν δεν είχε ραντεβού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poor είπε

Nαι αναφέρθηκε και άνοιξε σήμερα και σχετικό θέμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2022 στις 6:44 ΠΜ, Fuel7 είπε

Καλημέρα; σε όλους.
Με καλέσαν απο  την  προτέργια  για την ανανέωση με τα παρακάτω.Και  Δέν ξέρω εαν  συμφέρει ....
σας παραθέτω τι  μου  προσφέρουν! Δεν γλυτώνω  ρήτρες αναπροσάρμογης οπως μου  ανέφεραν...
Τι  μου  προσφέρουν!

Πιο αναλυτικά όσον αφορά το οικιακό μας τιμολόγιο, σας προσφέρουμε:

 

Την προωθητική ενέργεια «Protergia Οικιακό MVP», με 50% έκπτωση στις χρεώσεις ενέργειας ημέρας & νύχτας για τις εμπρόθεσμες πληρωμές σας και με χρέωση παγίου 3,95€/μήνα ή 30% έκπτωση εκτός συνέπειας.

 

· 24μηνη διάρκεια σύμβασης

· Έκπτωση συνέπειας 50% επί της χρέωσης ημερήσιας ενέργειας & 50% επί της χρέωσης νυχτερινής ενέργειας  σε περίπτωση εμπρόθεσμων πληρωμών που θα ισχύουν οι παρακάτω τιμές:

o   για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,05514€/kwh

o   για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,05637€/kwh

o   για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,03949€/kwh
 

· Ή 30% Έκπτωση εκτός συνέπειας στις χρεώσεις ενέργειας ημέρας και νύχτας με τις παρακάτω τιμές:

o   για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,07720€/kwh.

 

 

o   για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο , 0,07892€/kwh

o   για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,05528

 

· Πάγιο 3,95€/μήνα

· Δωρεάν Εγγύηση για εξόφληση μέσω πάγιας εντολής τραπεζικού λογαριασμού

· Έλεγχο του λογαριασμού και εξοικονόμηση ενέργειας μέσα από την υπηρεσία myprotergia

 

Πράγματικα έχω Πελαγώσει  με  το θέμα  του  Πάροχου.Με  πηραν και  απο  την  NRG για  0,061 την  κιοβατώρα πρωι  βραδυ και  ρητρα.Δέν βγάζω άκρη.

Και  η Watt and Wolt μου  προτεινε το  Zero προγραμμα με  την  κιλαβατωρα στην  τιμη χονδρικησ 0,23  μου  αναφέρουν συγκεκριμένα:

Το πρόγραμμα ZER0 που σας προτείνουμε δεν έχει κάποια ονομαστική τιμή kWh όπως έχετε με την Protergia (0,09430 για την ημέρα και 0,0661 για την νύχτα αντίστοιχα ούτε περιλαμβάνει κάποιο πάγιο μηνιαίως) + την ρήτρα αναπροσαρμογής.Αντίθετα το πρόγραμμα ZER0 θα σας τιμολογούμε με βάση το κόστος της χονδρεμπορικής τιμής του ρεύματος το οποίο κάθε μήνα βέβαια θα είναι διαφορετικό.
Χωρίς Πάγιο.
Χωρίς Ρήτρα αναπροσαρμογής.
Με μια χρέωση 2€ ανά 100 kWh που για το πρώτο 3μηνο σας το κάνουμε ΔΩΡΟ.
Σας περιμένουμε από το κατάστημα για να τα συζητήσουμε εκτενέστερα.

Εχω πελαγώσει  τόσο που  σκεφτυομαι  ακομα  και να  ανανεωσω με την  προτέργια.

Στις 17/3/2022 στις 9:43 ΠΜ, vali είπε

Αν η κατανάλωσή σου είναι πάνω από 1200 kwh το τετράμηνο, οτιδήποτε με ρήτρα δεν συμφέρει (εκτός και αν πιστεύεις ότι θα πέσουν οι τιμές).  Στη θέση σου θα κοιτούσα για ΔΕΗ home enter+. Ακόμη και αν πέσουν οι τιμές και φαίνεται ασύμφορο, έχει 1 έτος δέσμευση και πολύ μικρή ποινή αποχώρησής.

Εννοείται αν δεν έχεις νυχτερινό κάνε και αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ να βάλεις.

 

Εχω νυχτερινο,και  δεν  ξερω ποσοι  αλλοι παροχοι χρησιμοποιουν  το  νυχτερινο σαν  υπηρεσια,



 

Στις 17/3/2022 στις 10:52 ΠΜ, fragma είπε

Τα εχουμε πεί χίλιες φορές. Τα πακέτα αυτά σε τραβάνε με το τυράκι της εκπτωσης και της χαμηλης κιλοβατώρας, και μετά μπαίνει πάνω η ρήτρα +0,20 τουλάχιστον και σε σκίζει. Αν έχεις κατανάλωση κάτω απο 300KWh/Μηνα συμφέρουν λογω των επιδοτήσεων, αλλίως φύγε τρέχοντας.

Εχω λιγο  παραπάνω  απο  300 κιλοβατωρες αν  θυμαμαι  καλα. 

Μέτρηση_2.jpg

μετρησεις_1.jpg

μετρηση_3.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Fuel7 είπε

Πράγματικα έχω Πελαγώσει  με  το θέμα  του  Πάροχου.Με  πηραν και  απο  την  NRG για  0,061 την  κιοβατώρα πρωι  βραδυ και  ρητρα.Δέν βγάζω άκρη.

Και  η Watt and Wolt μου  προτεινε το  Zero προγραμμα με  την  κιλαβατωρα στην  τιμη χονδρικησ 0,23  μου  αναφέρουν συγκεκριμένα:

Το πρόγραμμα ZER0 που σας προτείνουμε δεν έχει κάποια ονομαστική τιμή kWh όπως έχετε με την Protergia (0,09430 για την ημέρα και 0,0661 για την νύχτα αντίστοιχα ούτε περιλαμβάνει κάποιο πάγιο μηνιαίως) + την ρήτρα αναπροσαρμογής.Αντίθετα το πρόγραμμα ZER0 θα σας τιμολογούμε με βάση το κόστος της χονδρεμπορικής τιμής του ρεύματος το οποίο κάθε μήνα βέβαια θα είναι διαφορετικό.
Χωρίς Πάγιο.
Χωρίς Ρήτρα αναπροσαρμογής.
Με μια χρέωση 2€ ανά 100 kWh που για το πρώτο 3μηνο σας το κάνουμε ΔΩΡΟ.
Σας περιμένουμε από το κατάστημα για να τα συζητήσουμε εκτενέστερα.

Εχω πελαγώσει  τόσο που  σκεφτυομαι  ακομα  και να  ανανεωσω με την  προτέργια.

Εχω νυχτερινο,και  δεν  ξερω ποσοι  αλλοι παροχοι χρησιμοποιουν  το  νυχτερινο σαν  υπηρεσια,
Εχω λιγο  παραπάνω  απο  300 κιλοβατωρες αν  θυμαμαι  καλα.

Ολα που αναφερεις εχουν ρητρα. Ακομα και της watt + wolt. πρακτικα σου λενε δεν εχουμε ρητρα διοτι θα πληρωσεις ολη την χοντρικη +0,02ευρω/kwh για εμας, οποτε μιλαμε για 0,30++ και εκει, ισως και πιο κοντα στο 0.4 στους επομενους μηνες. Για 300kwh+ τον μηνα, καρφωτα για ΔΕΗ στο Enter+ απο Δευτερα σε καταστημα για να κλειδωσεις τις υπαρχουσες σταθερες τιμες (ΧΩΡΙΣ ΡΗΤΡΑ) στα 0.18 ημερας/0.13 νυχτας. Περισσοτερα στο αντιστοιχο θεμα

Επεξ/σία από jimakos234
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σύντομη ερώτηση:
Η διατύπωση

Αναφορά σε κείμενο

Η μέση μηνιαία ενίσχυση για ένα μέσο νοικοκυριό που καταναλώνει μέχρι 300 KWh/μήνα αυξάνεται από 40 ευρώ τον Μάρτιο σε 72 ευρώ τον Απρίλιο, ποσοστό αύξησης 80%.

βλ. εδώ σε ποιές καταναλώσεις αναφέρεται; Πχ η κατανάλωση απο αρχές Μάρτη μέχρι αρχές Απριλίου , σε λογαριασμό που θα εκδοθεί τότε (περιξ της 10.04.2022) υπολογίζεται με την επιδότηση Μάρτη ή Απρίλη;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ήρθε λογαριασμος ρεύματος ΖΕΝΙΘ, πρόγραμμα MAX NIGHT, με ενιαία χρέωση μερα/νύχτα. Θέρμανση με θερμ/τες, ΚΟΤ Β.

704 kwh ημέρα, 5370 kwh νύχτα, 1500€ ρήτρα, 2054€ σύνολο.

Όταν μπορέσει να πληρωθεί κατευθείαν ΔΕΗ online/enter.

ElectricityInvoice_2022-03-26-compressed.pdf

Επεξ/σία από famas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, famas είπε

ήρθε λογαριασμος ρεύματος ΖΕΝΙΘ, πρόγραμμα MAX NIGHT, με ενιαία χρέωση μερα/νύχτα. Θέρμανση με θερμ/τες, ΚΟΤ Β.

704 kwh ημέρα, 5370 kwh νύχτα, 1500€ ρήτρα, 2054€ σύνολο.

Όταν μπορέσει να πληρωθεί κατευθείαν ΔΕΗ online/enter.

ElectricityInvoice_2022-03-26-compressed.pdf 214 kB · 2 downloads

Καλημερα... Εχεις τρομερη καταναλωση..  Παρα πολλες κιλοβατωρες.. Λογικο το βρισκω... Να πας για την αλλαγη... Αλλα προσεξε να μην  αφησεις υπολοιπο στον παροχο και σε τρεχει για διακοπη του ρευματος.. Και θα πρεπει να κανεις και διακανονισμο  η εξοφληση γιατι απο οτι ξερω στην ΔΕΗ ζητανε κατι τετοιο..

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσά παιδια ειναι στη volterra στο σταθερο της προγραμμα, τωρα που ληγει το εξαμηνο τους εχουν προτεινει αλλαγη προγράμματος?

Περιμενω με αγωνια την αλλη βδομαδα τον επομενο λογαριασμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...