Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες καλησπερα.Με ειδοποιησε η watt and volt οτι με παει 0.34 την κιλοβατωρα χωρις παγιο ενω ειχα προλαβει το παλιο home fixed που ειχανε απο το καλοκαιρι και μπορω να φυγω αζημίως.Καταναλωση γυρω στις 1350-1400 κιλοβατωρες το τετραμηνο ημερας και 460 νυχτας Τριφασικο.Αυτη τη στιγμη ακομα και αν χρειαστει να βγαλω νεο πιστοποιητικο ηλεκτρολογου θα μου λεγατε να παω ΔΕΗ ή καπου αλλου και με ποιο προγραμμα ωστε να αποφυγω ρητρες αναπροσαρμογης;Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

υτη τη στιγμη ακομα και αν χρειαστει να βγαλω νεο πιστοποιητικο ηλεκτρολογου

  

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης)

 

6 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Καταναλωση γυρω στις 1350-1400 κιλοβατωρες το τετραμηνο ημερας και 460 νυχτας Τριφασικο

  

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα,

 

4ο φύλο του excel,  θα το βρεις στη

προτεινόμενη ανάρτηση ,(τέρμα απάνω είναι η ανάρτηση ,καρφιτσωμένη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση , έχω τα βήματα για ΡΑΕ

(τέρμα απάνω είναι η ανάρτηση ,καρφιτσωμένη)

επειδη βλεπω οτι θελει καιρο για να βγει ακρη μεχρι τοτε πληρωνει κανονικα ε; ή αν τα πληρωσει θα του πουν οτι αποδεχτηκε το ποσο αρα αποδεχεται και τους ορους/ρητρες κτλ

οπως και να χει σ ευχαριστω παρα πολυ!!!

εισαι υπεροχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

επειδη βλεπω οτι θελει καιρο για να βγει ακρη μεχρι τοτε πληρωνει κανονικα ε; ή αν τα πληρωσει θα του πουν οτι αποδεχτηκε το ποσο αρα αποδεχεται και τους ορους/ρητρες κτλ

απλά πρώτα να κάνει αμφισβήτηση και μετά να τα πληρώσει

έστω στην περίπτωση που δεν το συμφέρει πλέον σταθερό:

9 λεπτά πριν, korakios είπε

4ο φύλο του excel,

τουλάχιστον ας πάει σε κυμαινόμενο που να μην έχει ρήτρα αποχώρησης (μέχρι να εφαρμόσουν και όλες οι εταιρίες την οδηγία της ΡΑΕ για μη ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά πρώτα να κάνει αμφισβήτηση και μετά να τα πληρώσει

κατι τελευταιο. Στην διαδικασια αμφισβητησης που γραφεις δεν καταλαβα αν στην αρχη στελνουμε στον παροχο και αν φαμε ακυρο κανουμε καταγγελια στο myrae ή αν παμε κατευθειαν στο myrae ωστε να φαινεται ολη η διαδικασια και στην ΡΑΕ.

για το εξελ ξερω, ηδη του πα να παει σε κανα σταθερο της δεη για να την παλεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jim D. Ace είπε

Στην διαδικασια αμφισβητησης που γραφεις δεν καταλαβα αν στην αρχη στελνουμε στον παροχο

αυτό και περιμένει 10 εργάσιμες και μετά rae

1 λεπτό πριν, Jim D. Ace είπε

ηδη του πα να παει σε κανα σταθερο της δεη για να την παλεψει

ανάλογα κατανάλωση και επιδότηση (4ο φύλλο του excel)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά πρώτα να κάνει αμφισβήτηση και μετά να τα πληρώσει

έστω στην περίπτωση που δεν το συμφέρει πλέον σταθερό:

τουλάχιστον ας πάει σε κυμαινόμενο που να μην έχει ρήτρα αποχώρησης (μέχρι να εφαρμόσουν και όλες οι εταιρίες την οδηγία της ΡΑΕ για μη ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα)

Ναι αλλα εγω ειμαι σε αυτους που καινε περισσοτερο απο 300 κιλοβατωρες το μηνα αρα προγραμμα με ρητρα δεν με συμφερει ετσι δεν ειναι;

24 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Ναι αλλα εγω ειμαι σε αυτους που καινε περισσοτερο απο 300 κιλοβατωρες το μηνα αρα προγραμμα με ρητρα δεν με συμφερει ετσι δεν ειναι

Δεν μπορω να βγαλω ακρη λες να με συμφερει να μεινω στο 0,34 χωρις ρητρα για να μην βγαζω και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου;αλλα θα με δεσμευσουν για αλλα 2 χρονια μετρημενα απο τωρα ή επειδη κανανε αλλαγη στο υφισταμενο προγραμμα ισχυει η νεα τιμη και δεν αλλαζει η περιοδος και ισχυει η παλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Δεν μπορω να βγαλω ακρη λες να με συμφερει να μεινω στο 0,34 χωρις ρητρα για να μην βγαζω και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου;αλλα θα με δεσμευσουν για αλλα 2 χρονια μετρημενα απο τωρα ή επειδη κανανε αλλαγη στο υφισταμενο προγραμμα ισχυει η νεα τιμη και δεν αλλαζει η περιοδος και ισχυει η παλια;

συγνωμη κι ολας, ειναι δυνατον να σε συμφερει 1400kwh*0.34= 476 αντι 1400*0,18= 252 ??? και επισης για 2 χρονια?

εστω χρειαστεις ηλεκτρολογικο ποιστοποιητικο, λιγοτερα θα δωσεις για να το φτιαξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Ναι αλλα εγω ειμαι σε αυτους που καινε περισσοτερο απο 300 κιλοβατωρες το μηνα αρα προγραμμα με ρητρα δεν με συμφερει ετσι δεν ειναι;

Δεν μπορω να βγαλω ακρη λες να με συμφερει να μεινω στο 0,34 χωρις ρητρα για να μην βγαζω και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου;αλλα θα με δεσμευσουν για αλλα 2 χρονια μετρημενα απο τωρα ή επειδη κανανε αλλαγη στο υφισταμενο προγραμμα ισχυει η νεα τιμη και δεν αλλαζει η περιοδος και ισχυει η παλια;

Μάλλον θα σου αρέσει να πληρωνεις παραπανω για δυο χρόνια.. 

Πόσα θα σου ζητήσει ένας ηλεκτρολόγος 50-80 ευρώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Πόσα θα σου ζητήσει ένας ηλεκτρολόγος 50-80 ευρώ.. 

...αν τυχόν είναι επαρχία πάντως, παίζουν και υψηλότερες τιμές (και δυστυχώς, τα έχουν "συμφωνημένα" ως κλάδος, οπότε δύσκολα βρίσκεις κάποιον να,,,σπάει το "καρτέλ"....).

Το παραπάνω ΔΕΝ σημαίνει να μην αλλάξει πάροχο, εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lazarnik είπε

1400kwh*0.34= 476 αντι 1400*0,18= 252

Εγώ νομίζω ότι το 0,34 της watt&volt δικαιούται τις κρατικές επιδοτήσεις, ενώ το 0,18 της ΔΕΗ όχι. Ας μας ενημερώσει κάποιος αν γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rallyeman είπε

Μπήκα να δω αν υπάρχει λύση στο πρόβλημα που λέγεται άρθρο 8 αλλά μάλλον the resistance is futile!

Καλησπέρα με Protergia (ΙΑΝ ΦΕΒ ΜΑΡ).

...όντως ρεζίστανς ιζ φιουτάιλ, γι' αυτό φεύγεις με warp-10 (μη σου πω με transwarp-slipsteaming ταχύτητες) για ΔΕΗ MyHome Enter+ (AΥΣΤΗΡΑ σε κατάστημα. Κλείσε το νωρίτερο διαθέσιμο ρεντεβού μέσα από το σάιτ της).

Εngage! 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...αν τυχόν είναι επαρχία πάντως, παίζουν και υψηλότερες τιμές (και δυστυχώς, τα έχουν "συμφωνημένα" ως κλάδος, οπότε δύσκολα βρίσκεις κάποιον να,,,σπάει το "καρτέλ"....).

Το παραπάνω ΔΕΝ σημαίνει να μην αλλάξει πάροχο, εννοείται.

Eνα 150αρι μεσα στο νερο ειναι και τριφασικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Eνα 150αρι μεσα στο νερο ειναι και τριφασικο.

...το οποίο ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα χρειαστεί να πληρώσεις (σε 1-2-5 χρόνια ξερωγώ, με κάποια αλλαγή παρόχου). Και ποιος ξέρει κι όλας πόσα θα σου ζητάνε ΤΟΤΕ...

Κι ούτως ή άλλως, ακόμη και 150 για ΥΔΕ να δώσεις, πάλι φθηνότερα θα σου βγει αν πας στο Εντερ+ της ΔΕΗ (με 0,17 με έγκαιρη εξόφληση). Για 'μένα, πάνε όσο πιο γρήγορα μπορείς σε κατάστημα ΔΕΗ να υπογράψεις (δλδ Δευτέρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...