Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, smooth είπε

Μία απορία για την Volton. Σήμερα ρώτησα για το πρόγραμμα Fixed πακέτο ισχύει κανονικά, χωρίς ρήτρα και με τιμές αερίου. Έχω κλιματισμό με κανάλια θέρμανση-ψύξη στο σπίτι και δεν πέφτει κάτω από 1300€ το χρόνο ποτέ. Τώρα είμαι στην Ήρων και μου ήρθε κεραμίδα.  Σκέφτηκα πως μέχρι να πάρω απάντηση (τους έστειλα email με το έντυπο, όπως περιγράφεις) θα χρεωκοπήσω! 

ρεύμα_ηρων_03_2022.pdf 376 kB · 5 downloads

πανω πανω πατα μεταβαση στην αναρτηση. θα σε καλυψει αρκετα αν την διαβασεις και κατεβασεις το αρχειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε άλλα νέα , στα επαγγελματικά θα δοθεί επιδότηση αναδρομικά απο Ιανουάριο συνολικού ύψους 0,13€/kw (απο 0,065 που ήτανε) χωρίς όριο κατανάλωσης

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο σταθερό πρόγραμμα της Volterra με 0,099/kw που έτρεχε μέχρι τέλη Σεπτέμβρη.

Εμείς με τα σταθερά όπως αναφέρει ο @korakios έχουμε επιδότηση 0,02/kw για το 2021 και μηδενική για το 2022 και όντως σε όλους τους λογαριασμούς πέρα από τον πρώτο που εκδόθηκε τον Νοέμβριο βλέπω ""Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης " 0,02 Χ Kw

ενώ σε αυτόν που εκδόθηκε τέλη Γενάρη έχουν υπολογίσει αναλογικά την κατανάλωση του Δεκεμβρίου κι έχουν εφαρμόσει μόνο σε αυτήν την επιδότηση.

Το περίεργο είναι πως στα μέσα Φλεβάρη, πριν εκδοθεί ο μηνιαίος εκκαθαριστικός, εκδόθηκε ένας πιστωτικός λογαριασμός που έγραφε μόνο "Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης -ΧΧ€" για τις μέρες του Ιανουαρίου που είχαν υπολογιστεί στον προηγούμενο λογαριασμό, χωρίς να αναφέρει κάποια κατανάλωση.

Στείλανε σε κάποιον άλλο κάτι αντίστοιχο τον Φεβρουάριο; Ξέρετε τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ Λογικά είναι "χρεωστούμενα" από μήνες του '21. Τσέκαρε τους σχετικούς λογαριασμούς.

edit : ωπ, λες για περίοδο Γενάρη; Αν ναι, άκυρο. Ρώτα τους. Μπορεί απλά να κάνανε λάθος.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε όλες και ολους. 

 

Θα ηθελα την γνωμη σας. Ειμαι πελατης της ΔΕΗ απο παντα και δεν ειχα αλλαξει ποτέ σε εναλλακτικό πάροχο. Χθες με πηραν τηλέφωνο για να μου πουλησουν το  MyHome Enter (αρα να αλλαξω το υπαρχον συμβολαιο σε καινουργιο του MyHomeEnter)

 

Ηθελα να ρωτησω εαν αυτο συμφερει. Ακουσα οτι στην ΕΕ θα παραγγελνουν απο κοινου ενέργεια και αναρωτιεμαι αν αυτο σημαινει οτι θα αποκλιμακωθουν οι τιμες ΦΑ.

 

Πως ειμαστε σιγουροι οτι οι τιμες του ρευματος δεν θα αποκλιμακωθουν? Επισης τι συμβαινει εαν αποφασισω να φύγω απο το συμβολαιο του MyHomeEnter ? Ειναι καποιος απο εσας που ΔΕΝ θα παει σε σταθερη τιμη κιλοβατώρας?

Μου κανει εντυπωση που μπηκαν στον κόπο να μου πουλησουν το προιον αυτο. Δεν νομιζω οτι επικοινωνουν με όλους τους πελατες τους για να ειμαι ειλικρινης.

Σας Ευχαριστω για τον πολύτιμο χρόνο σας

Επεξ/σία από themkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Σε άλλα νέα , στα επαγγελματικά θα δοθεί επιδότηση αναδρομικά απο Ιανουάριο συνολικού ύψους 0,13€/kw (απο 0,065 που ήτανε) χωρίς όριο κατανάλωσης

Αυτό πως προκύπτει; Εννοώ στην ήδη δοθείσα επιδότηση θα δώσουν επιπλέον 0,13€-0,065€ ανα kwh;

ρωτάω γιατί σε εκκαθαριστικό για περίοδο 2/9-3/1/22 για 2975kwh έχω πίστωση ενεργειακής μετάβασης 122,13€ και είμαι ένα κλικ πριν υπογράψω τα καταργημένα πλέον σταθερά της EFA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, themkal είπε

Ειμαι πελατης της ΔΕΗ απο παντα και δεν ειχα αλλαξει ποτέ σε εναλλακτικό πάροχο. Χθες με πηραν τηλέφωνο για να μου πουλησουν το  MyHome Enter (αρα να αλλαξω το υπαρχον συμβολαιο σε καινουργιο του MyHomeEnter)

 

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

16 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αυτό πως προκύπτει; Εννοώ στην ήδη δοθείσα επιδότηση θα δώσουν επιπλέον 0,13€-0,065€ ανα kwh;

απο 1/1/22 είναι τα 0,065 χωρίς όριο και θα δώσουν άλλα 0,065 , σύνολο δηλαδή 0,13 , πιο πριν ήταν όπως τα οικιακά δυστυχώς

σε άρθρα έχει αναφερθεί εδώ και μέρες μετά απο δηλώσεις , φυσικά για ότι επίσημο αναμένουμε ΦΕΚ ή έστω δημοσίευση της απόφασης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SofoS@ είπε

Είμαι στο σταθερό πρόγραμμα της Volterra με 0,099/kw που έτρεχε μέχρι τέλη Σεπτέμβρη.

Εμείς με τα σταθερά όπως αναφέρει ο @korakios έχουμε επιδότηση 0,02/kw για το 2021 και μηδενική για το 2022 και όντως σε όλους τους λογαριασμούς πέρα από τον πρώτο που εκδόθηκε τον Νοέμβριο βλέπω ""Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης " 0,02 Χ Kw

ενώ σε αυτόν που εκδόθηκε τέλη Γενάρη έχουν υπολογίσει αναλογικά την κατανάλωση του Δεκεμβρίου κι έχουν εφαρμόσει μόνο σε αυτήν την επιδότηση.

Το περίεργο είναι πως στα μέσα Φλεβάρη, πριν εκδοθεί ο μηνιαίος εκκαθαριστικός, εκδόθηκε ένας πιστωτικός λογαριασμός που έγραφε μόνο "Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης -ΧΧ€" για τις μέρες του Ιανουαρίου που είχαν υπολογιστεί στον προηγούμενο λογαριασμό, χωρίς να αναφέρει κάποια κατανάλωση.

Στείλανε σε κάποιον άλλο κάτι αντίστοιχο τον Φεβρουάριο; Ξέρετε τι είναι;

Μου ήρθε και εμένα ένας πιστωτικός έτσι...είναι αναδρομικά από τον Νοέμβριο μου είπαν όταν ρώτησα...μπορεί να βγει και άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, themkal είπε

Καλησπερα σε όλες και ολους. 

 

Θα ηθελα την γνωμη σας. Ειμαι πελατης της ΔΕΗ απο παντα και δεν ειχα αλλαξει ποτέ σε εναλλακτικό πάροχο. Χθες με πηραν τηλέφωνο για να μου πουλησουν το  MyHome Enter (αρα να αλλαξω το υπαρχον συμβολαιο σε καινουργιο του MyHomeEnter)

 

Ηθελα να ρωτησω εαν αυτο συμφερει. Ακουσα οτι στην ΕΕ θα παραγγελνουν απο κοινου ενέργεια και αναρωτιεμαι αν αυτο σημαινει οτι θα αποκλιμακωθουν οι τιμες ΦΑ.

 

Πως ειμαστε σιγουροι οτι οι τιμες του ρευματος δεν θα αποκλιμακωθουν? Επισης τι συμβαινει εαν αποφασισω να φύγω απο το συμβολαιο του MyHomeEnter ? Ειναι καποιος απο εσας που ΔΕΝ θα παει σε σταθερη τιμη κιλοβατώρας?

Μου κανει εντυπωση που μπηκαν στον κόπο να μου πουλησουν το προιον αυτο. Δεν νομιζω οτι επικοινωνουν με όλους τους πελατες τους για να ειμαι ειλικρινης.

Σας Ευχαριστω για τον πολύτιμο χρόνο σας

Ακόμα και να γίνει η κοινή προμήθεια μην περιμένεις χαμηλές τιμές. Η ενεργειακή κρίση έχει μέλλον ακόμα, και τα συμβόλαια της ΔΕΗ έχουν 12μηνη δέσμευση, όχι 2 χρόνια όπως άλλοι πάροχοι, οπότε προχωρα άφοβα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, smooth είπε

Το Volton smart 600. 

ελπίζω να έχεις καταλάβει τη λειτουργία του πακέτου και να πάρεις γραπτώς απαντήσεις όπως πχ αν μπορείς να αλλάξεις πακέτο κιλοβάτ χωρίς πέναλτι

επίσης έχει 24 μήνες δέσμευση με αρκετή ρήτρα αποχώρησης , ίσως να κοιτούσες στο άλλο θέμα τα της ΔΕΗ

δες το excel για λεπτομέρειες πόσο θα σου βγει

όσο για το να περιμένεις 10 εργάσιμες , τόσο διάστημα ορίζει η νομοθεσία σαν υποχρέωση του πάροχου για απάντηση , αν καίγεσαι φύγε νωρίτερα , φυσικά και έχεις τη δυνατότητα να φύγεις οποιαδήποτε στιγμή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος Απριλίου λήγει το συμβόλαιο που έχω στην ΕΛΙΝ. (είμαι μέχρι τώρα με 0,065 όλες τις ώρες + 4,5€ πάγιο τον μήνα).

Προφανώς είμαι έτοιμος να πάω στο Online της ΔΕΗ και σκεφτόμουν μήπως έκανα την διαδικασία σήμερα ή μέχρι 31/03 που λήγει η τρέχουσα προσφορά (αν και νομίζω ότι θα την συνεχίσουν όπως κάνουν τους τελευταίους μήνες).

Από την ΕΛΙΝ πρότειναν να περιμένω μέχρι 15/04 που θα μου κάνουν την δική τους προσφορά, και ότι θεωρούν ανάλογα με το το θα ισχύει τότε μπορεί να έχουν πιο συμφέρουσα προσφορά από τα 0,17 της ΔΕΗ. Ανέφεραν επίσης ότι σε κάποιους πελάτες έχουν κάνει προσωπική προσφορά στα 0,13 λεπτά (όχι το τελυταίο διάστημα) εκτός των εμπορικών προγραμματών τους... 

Τέλος, επειδή το προγραμμα μου λήγει στις 23/04 μου είπαν οτι αν φύγω πριν τις 23/04 θα έχω πένανλτυ αποχώρησης 25€.

 

Οι ερωτήσεις μου τώρα είναι οι παρακάτω.

1. Γνωρίζουμε κανέναν που όντως να του έχει γίνει προσωπική προσφορά εκτός προγραμματων? 

2. Θεωρεί κανείς ότι υπάρχει περίπτωση η ΔΕΗ να αυξήσει τα προγραμματα της (online-enter) από τον Απρίλιο?

3. Για να αποφύγω το όποιο πέναλντυ αποχώρησης θα πρέπει να έχω έτοιμη την όποια αίτηση και να την υπογραψω στις 24/04? Δηλαδή το καλύτερο είναι πχ στις 16/04 να κάνω αίτηση στην ΔΕΗ και να υπογράψω τα όποια χαρτιά στις 24/04? 

 

Επειδή θεωρώ ότι δεν θα κάνει αυξήσεις η ΔΕΗ δεν έχω προβλημα να περιμένω ώστε να συνεχίσω να πληρώνω χαμηλότερα την kwh και να γλυτώσω και το πέναλντυ οπότε κλίνω προς τα εκεί.

Γενικά πως προτείνετε να το χειριστώ? 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ανέφεραν επίσης ότι σε κάποιους πελάτες έχουν κάνει προσωπική προσφορά στα 0,13 λεπτά (όχι το τελυταίο διάστημα) εκτός των εμπορικών προγραμματών τους... 

κάνανε πριν ένα διάστημα 0,13€/kw και 13€ πάγιο , ,αλλά μετά απο κάποιους μήνες σε κολλητό μου του ήρθε email για εφαρμογή ρήτρας σε 60 μέρες (την έκανε)

51 λεπτά πριν, userAnon είπε

2. Θεωρεί κανείς ότι υπάρχει περίπτωση η ΔΕΗ να αυξήσει τα προγραμματα της (online-enter) από τον Απρίλιο?

για ΔΕΗ στο άλλο θέμα , επίσης δε νομίζω κανένας να μπορεί να σου απαντήσει

51 λεπτά πριν, userAnon είπε

3. Για να αποφύγω το όποιο πέναλντυ αποχώρησης θα πρέπει να έχω έτοιμη την όποια αίτηση και να την υπογραψω στις 24/04? Δηλαδή το καλύτερο είναι πχ στις 16/04 να κάνω αίτηση στην ΔΕΗ και να υπογράψω τα όποια χαρτιά στις 24/04? 

αν 24/04 λήγει , τότε κάνε μια εργάσιμη πριν αίτηση επιτόπου σε πάροχο , δε νομίζω αυθημερόν να γίνει η καταγγελία σύμβασης . Αν δε θες να ρισκάρεις κάνεις μια εργάσιμη μετά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.

θα μπω στο ψητο. φιλαρακι ηταν στην volton και ειχε οκ λογαριασμους ρευματος (κανα 40-50αρι το μηνα) τον πηρε τηλ η ζενιθ του πε κατι για 0,054 ευρω την κιλοβατωρα και χωρις να το σκεφτει ειπε ναι και μπηκε ζενιθ. του ρθε  ο πρωτος λογαριασμος για εναν μηνα 220€ περιπου και τρελαθηκε. Παιζει να μπορει να κανει κατι μεσω ραε ή τον ηπιε; Μου λεει δεν ειχε ενημερωση για ρητρα αναπροσαρμογης (130 ηταν).
Επισης μου λεει οτι για πρωτη φορα ειχε και αρκετα αυξημενες κιλοβατωρες στην μετρηση της ζενιθ. Παιζει να εκαναν και κανα λαθος στην μετρηση; 
Τελος ο βλακας δικαιουται κοτ β και δεν το χε βαλει. Του κανα την αιτηση. Χρειαζεται και κατι αλλο ή η εκπτωση θα μπει μονη της στον επομενο λογαριασμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jim D. Ace είπε

δικαιουται κοτ β και δεν το χε βαλει. Του κανα την αιτηση. Χρειαζεται και κατι αλλο ή η εκπτωση θα μπει μονη της στον επομενο λογαριασμο;

για ΚΟΤ

2 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

Επισης μου λεει οτι για πρωτη φορα ειχε και αρκετα αυξημενες κιλοβατωρες στην μετρηση της ζενιθ. Παιζει να εκαναν και κανα λαθος στην μετρηση; 

μπορεί , απευθύνεται στο ΔΕΔΔΗΕ

2 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

τον πηρε τηλ η ζενιθ του πε κατι για 0,054 ευρω την κιλοβατωρα και χωρις να το σκεφτει ειπε ναι και μπηκε ζενιθ.

καλό αυτό , θα ζητήσει ηχογράφηση

2 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

Παιζει να μπορει να κανει κατι μεσω ραε ή τον ηπιε; Μου λεει δεν ειχε ενημερωση για ρητρα αναπροσαρμογης (130 ηταν).

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση , έχω τα βήματα για ΡΑΕ

(τέρμα απάνω είναι η ανάρτηση ,καρφιτσωμένη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...