Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλημέρα.
Με πήρε η ζενίθ και μου προτείνει...
 
2χρ συμβόλαιο με δυνατότητα ανανέωσης για άλλα 2 αν είμαι συνεπής στις πληρωμές.
 
ΑΕΡΙΟ:
Τιμή συμβολαίου 0,029 αν είμαι συνεπής. διαφορετικά 0,042 (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 1,10€ λέει)
5€ πάγιο/μήνα με 3παγια δώρο κάθε χρόνο
 
ΡΕΎΜΑ:
Τιμή συμβολαίου 0,054€ kwh αν είμαι συνεπής, αλλιώς 0,098€. (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 0,111€/kwh λέει)
πάγιο 5,5€ τον μήνα
50€ δώρο κάθε 13ο μήνα
50€ έξοδα εγγύησης
0€ εγγύηση αν βάλω πάγια εντολή
 
Πώς σας φαίνεται;;; Τι πρέπει να προσέξω;;
να το προτιμήσω η υπάρχει καλύτερη επιλογή;;
Επεξ/σία από batman_gardiki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, harkonto είπε

Γνωρίζει κανείς να κάποιος παροχος δίνει σταθερό 0,16.Κουμπαρος μου είπε ότι υπέγραψε για 2 χρόνια με τόσο την kw (μάλλον protergia αν θυμάμαι καλά).

0.16 έπαιζε κατά τον Σεπτέμβρη - Οκτώβρη, νομίζω Volterra. Τώρα το φτηνότερο είναι 0.17 το Online.

 

20 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε
Πώς σας φαίνεται;;; Τι πρέπει να προσέξω;;
να το προτιμήσω η υπάρχει καλύτερη επιλογή;;

Kαι τα 2 έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα

Με περίπου 5.000kw το τετράμηνο ποιος παροχος συμφέρει καλύτερα?

Με ενδιαφέρει με σταθερή τιμή kw ώστε να μην βρεθώ προ εκπλήξεως σε οποιαδήποτε ενεργειακή κρίση όπως τώρα 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, neofitosgr είπε

καλησπέρα και από εμένα

Με περίπου 5.000kw το τετράμηνο ποιος παροχος συμφέρει καλύτερα?

Με ενδιαφέρει με σταθερή τιμή kw ώστε να μην βρεθώ προ εκπλήξεως σε οποιαδήποτε ενεργειακή κρίση όπως τώρα 

Ευχαριστώ 

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα

και διάβασε τελευταίες σελίδες και δες στο site τις διαφορές τους , συνέχεια μόνο εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2022 στις 8:58 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Οταν λες περισυ, ποια χρόνια εννοείς ?

 

Εννοώ στη φορολογική δήλωση του 2021 δήλωσα το τότε σπίτι μου. Τέλη του 21 μετακόμισα.

Από τον Ιανουάριο του 22 η πίστωση δίνεται μόνο σε κύριες κατοικίες και τα στοιχεία αντλούνται απο τις περσινές δηλώσεις σύμφωνα με όσα δήλωσε και ο ίδιος ο υπουργός.

Εμένα η κύρια κατοικία μου φαίνεται αυτή που είχα δηλώσει οπότε σε αυτή που μένω τώρα δεν παίρνω επιδότηση.

Ο υπουργός είπε οτι θα υπάρξουν διορθώσεις και θα τα δώσουν αναδρομικά..... ΕΛΠΙΖΩ χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, batman_gardiki είπε
Καλημέρα.
Με πήρε η ζενίθ και μου προτείνει...
 
2χρ συμβόλαιο με δυνατότητα ανανέωσης για άλλα 2 αν είμαι συνεπής στις πληρωμές.
 
ΑΕΡΙΟ:
Τιμή συμβολαίου 0,029 αν είμαι συνεπής. διαφορετικά 0,042 (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 1,10€ λέει)
5€ πάγιο/μήνα με 3παγια δώρο κάθε χρόνο
 
ΡΕΎΜΑ:
Τιμή συμβολαίου 0,054€ kwh αν είμαι συνεπής, αλλιώς 0,098€. (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 0,111€/kwh λέει)
πάγιο 5,5€ τον μήνα
50€ δώρο κάθε 13ο μήνα
50€ έξοδα εγγύησης
0€ εγγύηση αν βάλω πάγια εντολή
 
Πώς σας φαίνεται;;; Τι πρέπει να προσέξω;;
να το προτιμήσω η υπάρχει καλύτερη επιλογή;;

αφιέρωσε 30 λεπτα και διάβασε το thread. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, πριν λίγες μέρες πήγα στην efa στο fix power business 3. Και τώρα είδα οτι το κατήργησαν σαν πρόγραμμα. Αυτό σημαίνει οτι μετά απο 6 μήνες έχει δικαίωμα η efa να ακυρώσει το fixed? Και μετά για να φύγω και να πάω αλλού, χωρίς να πληρώσω πέναλτι, τί διαδικασία πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kavouras είπε

Αυτό σημαίνει οτι μετά απο 6 μήνες έχει δικαίωμα η efa να ακυρώσει το fixed?

όχι, και να υπήρχε το πρόγραμμα πάλι θα μπορούσε να το αλλάξει μετά απο 6 μήνες

4 λεπτά πριν, kavouras είπε

Και μετά για να φύγω και να πάω αλλού, χωρίς να πληρώσω πέναλτι, τί διαδικασία πρέπει να κάνω?

τίποτα , θα περιμένεις να δεις ειδοποίηση στο λογαριασμό για τυχών αλλαγή

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kavouras είπε

Καλησπέρα παιδιά, πριν λίγες μέρες πήγα στην efa στο fix power business 3. Και τώρα είδα οτι το κατήργησαν σαν πρόγραμμα. Αυτό σημαίνει οτι μετά απο 6 μήνες έχει δικαίωμα η efa να ακυρώσει το fixed?

Ναι μετα το 6μηνο μπορει να τις αλλαξει και λογικα θα το κανει.

5 λεπτά πριν, kavouras είπε

Και μετά για να φύγω και να πάω αλλού, χωρίς να πληρώσω πέναλτι, τί διαδικασία πρέπει να κάνω?

Εφοσον υπαρξει ειδοποιηση οτι θα το αλλαξει εχεις περιθωριο 30 ημερες να φυγεις αζημιως και ν'αλλαξεις παροχο.

Επεξ/σία από HERTHAN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, washcloud είπε

...και είναι σε κακή ανάλυση. Κι εννοώ ότι έβγαλα τα μάτια μου να ξεχωρίσω κάποια σημεία (κι αυτό είναι αποτρεπτικό για ν' ασχοληθεί κάποιος). Τσεκάρετε βρε παιδιά τί ανεβάζετε - αν δεν μπορείτε να τα βγάλετε οι ίδιοι αυτά που γράφει, πώς να τα  βγάλουμε κι εμείς; Δεν ξέρω αν φταίει το ότι είναι ίσως κατεβασμένα από κινητό ή κάτι άλλο, αλλά καντε κάτι, απευθυνθείτε στον πάροχο ξερωγώ να σας στείλει ευκρινέστερα αρχεία.

Και σε σπόιλερ - κουμπάκι "μάτι" πάνω δεξιά από κει που γράφουμε, δίπλα απ' το "Tx" 

Επίσης δεν τους έβαλες ολόκληρους - πχ στην αρχή αναφέρει λήξη προθεσμίας πληρωμής, και όσα στοιχεία παραπάνω έχουμε, μπορεί να φανούν σημαντικά. Πχ πότε λήγει ο "εμπρόθεσμος Φλεβάρη" που δεν βλέπω να τον έχουν συμπεριλάβει, άρα να τον χρωστάς ΚΑΙ αυτόν - εκτός κι αν,,,,,ξεχάστηκαν να τον συμπεριλάβουν στον Τελικό). Ο δε εκκαθαριστικός δεν έχει και,,,ουρά : λείπει το κάτω μέρος του, έψαχνα να βρω τις "λοιπές χρεώσεις" (για τον έναντι, ως προηγούμενο ανεξόφλητο), τίποτα. Μπερδεύονται και μάτι και μυαλό έτσι. Ίσως γι' αυτό (και "όλα αυτά") να μην πολυασχολήθηκε άλλος. Κι εγώ στο τσακ ήμουν δηλαδή, αλλά επειδή στο 1ο ποστ σαν να ήσουν "αγχωμένος" με το ζήτημα, είπα να το παλαίψω. Αλλά δεν παέι έτσι : κάντε μας την ζωή ευκολότερη για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Στο ζουμί : όσο μπόρεσα να κοιτάξω, σα να ειδα ποσό αναπροσαρμογής στον έναντι, αλλά όχι επιδότηση, άρα παίζει να μην είναι κύρια κατοικία, ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ; Εκτός κι αν απλώς αυνανίζονται στην Βατ (τί είπα τώρα ε).

Επίσης στον τελικό, βλέπω "περιόδο κατανάλωσης" μόνο μιας μέρας, και είναι 185kWh. Πρέπει να το δει ο Τζούντας αυτό, που τόσα καταναλώνει από πανσέληνο σε πανσέληνο....:-D Δεν έχω ιδέα τί εννοούν οι ποιητές, αλλά 4 θερμοσίφωνες να έχεις και να του ξέχασες ανοιχτούς όλους μαζί, 185 δεν καίγονται σε μια μέρα. Το έχουν κάψει στην Βατ μου φαίνεται. Κατά τ' άλλα, όπως τα λέγαμε είναι : πήγες ΔΕΗ και σου βγάλανε εκκαθαριστικό & τελικό μαζί και ο ένας εμπεριείχε τον άλλον (ο έναντι είναι σαν να μην υπήρξε, αφού δεν πλήρωσες). Εγω θα τους έπαιρνα Δευτέρα τηλ. να μου εξηγήσουν ήρεμα κι ωραια και ΚΑΤΑΝΝΟΗΤΑ (να το απαιτήσεις, αν αρχίσουν τα γρήγορα και τα κουκουρούκου - να τους πεις ότι δεν κλείνεις μέχρι να σου δώσουν με σαφήνεια εξηγήσεις) τί γίνεται με τα θέματα που είπαμε (πού είναι η επιδότηση Γεναρό-Φλεβάρη και γιατί 185 kWh σε μια μέρα στον τελικό). Αν δεν απαντάνε σε κλήση, μέιλ. Για την ακρίβεια, στείλε από αύριο μέιλ και καπάκι Δευτέρα δοκιμή για τηλέφωνο αργά το απόγευμα που συνήθως όλοι προς το κλείσιμο είναι χαλαροί.

Διάβασες αυτό που σου υπέδειξε ο korakios; Κάπου στη μέση αναφέρει τα βήματα για αμφισβήτηση της χρέωσης αναπροσαρμογής. Βέβαια δεν θα βγάλεις άκρη άμεσα με αυτό, αλλά ακολούθα την διαδικασία, μελτώντας καλά τις οδηγίες του. Και Ο,ΤΙ δεν καταλαβαίνεις μετά που θα διαβάσεις, ρώτα. Για 'μενα πιο πολύ νόημα έχει πάντως πρώτα να δεις εάν θ' αναγνωρίσουν άμεσα κάτι από τα 2 που είπα πριν, να κόψουν αν είναι κάτι από το συνολικό ποσό (που θα πρέπει να το πληρώσεις), και μετά βλέπουμε για τυχόν επιστροφή (της "ρήτρας') (στο μακρυνό μέλλον στην καλύτερη).

Spoiler

Τα ξαναστέλνω.

Ευχαριστώ πολύ!Λογαριασμος Α.pdf

 

Λογαριασμος Β.pdf

1 λεπτό πριν, Vasilis70 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τα ξαναστέλνω.

Ευχαριστώ πολύ!Λογαριασμος Α.pdf

 

Λογαριασμος Β.pdf 1 MB · 0 downloads

Spoiler

 

 

Λογαριασμος Α.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, washcloud είπε

...μήπως 'το χε τσούξει (όταν υπέγραφε) και θυμάται "0,16" αντί για"0,26...;

Κάπου ΄κει το χει τεσπα η Πτωχέργεια...

Μπα δεν τα είχε τσούξει καθόλου. 1,16 του είπε σταθερό και υπέγραψε. Μάλιστα όταν την ρώτησε πόσο θα πληρώνει για 1800 περίπου kw που θα καίει του είπε 88€ το μήνα. Ότι μου είπε σας λέω. 

Μόλις τώρα, harkonto είπε

Μπα δεν τα είχε τσούξει καθόλου. 1,16 του είπε σταθερό και υπέγραψε. Μάλιστα όταν την ρώτησε πόσο θα πληρώνει για 1800 περίπου kw που θα καίει του είπε 88€ το μήνα. Ότι μου είπε σας λέω. 

0,16 εννοούσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, harkonto είπε

Μπα δεν τα είχε τσούξει καθόλου. 0,16 του είπε σταθερό και υπέγραψε. Μάλιστα όταν την ρώτησε πόσο θα πληρώνει για 1800 περίπου kw που θα καίει του είπε 88€ το μήνα. Ότι μου είπε σας λέω. 

πες του λίγο το παρακάτω

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

 

επίσης το 88/1800  βγαίνει 0,048€/kw , μάλλον στο MVP θα τον βάλουν 😂 , ρώτα τον αν λέγεται έτσι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός αν εννοεί 1800kw/τετράμηνο ή 450kw/μήνα στα 88€

για να έχει 0,16€/kw , τότε 450*0,16=72€ και μένουν 16€ πάγιο/μήνα 😁

δηλαδή και προσωποποιημένη να του κάνανε , σιγά την προσφορά 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, harkonto είπε

0,16 εννοούσα. 

...μήπως τελικά όντως σου είπε 1,16 :-D ?

(...μιας και μιλάμε για εταιρία που προ 3μηνου και για διάρκεια ενός μηνός, το σταθερό της το διατιμούσε στα,,,0,50....Τίποτα δεν το 'χουν δηλαδή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...