Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Να ρωτήσω κάτι ίσως χαζό...Γνωρίζει κάποιος  αν κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού αν υπάρχει ενδεχόμενο σαν ''τιμωρία'' να μη δεχτούν να σου κάνουν διακανονισμό; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, evitasot είπε

Καλησπέρα σας. Να ρωτήσω κάτι ίσως χαζό...Γνωρίζει κάποιος  αν κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού αν υπάρχει ενδεχόμενο σαν ''τιμωρία'' να μη δεχτούν να σου κάνουν διακανονισμό; :D

άγνωστο και υποκειμενικό , δεν υπάρχει νομοθεσία σε αυτό , μόνο εικασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, evitasot είπε

Καλησπέρα σας. Να ρωτήσω κάτι ίσως χαζό...Γνωρίζει κάποιος  αν κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού αν υπάρχει ενδεχόμενο σαν ''τιμωρία'' να μη δεχτούν να σου κάνουν διακανονισμό; :D

Τι είδους αμφισβήτηση, εννοείς ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι είδους αμφισβήτηση, εννοείς ?

 

 

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι είδους αμφισβήτηση, εννοείς ?

 

Aπλά ήμουν έτοιμη να κάνω αμφισβήτηση στον λογαριασμό μου λόγω μεγάλης χρέωσης της ρήτρας αναπροσαμογής στην WATT @VOLT   ώστε μετά απο 5-10 μέρες να μπορέσω να κάνω αίτηση στην Δ.Ε.Η. Αλλά δεν μπορώ να το ρισκάρω αν θα μου κάνουν διακανονισμό αν κάνω την αμφισβητηση και πρέπει να φύγω άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, evitasot είπε

 

Aπλά ήμουν έτοιμη να κάνω αμφισβήτηση στον λογαριασμό μου λόγω μεγάλης χρέωσης της ρήτρας αναπροσαμογής στην WATT @VOLT   ώστε μετά απο 5-10 μέρες να μπορέσω να κάνω αίτηση στην Δ.Ε.Η. Αλλά δεν μπορώ να το ρισκάρω αν θα μου κάνουν διακανονισμό αν κάνω την αμφισβητηση και πρέπει να φύγω άμεσα.

Σε φίλο μου που έφυγε από watt volt λόγω της μεγάλης ρήτρας, του έκαναν διακανονισμό 5 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια ειχα ενημερωσει και παλιοτερα οτι αλλαξα απο προτεργια σε βατ εν βολτ ηταν χαλια και πηγα τωρα ελπεντισον(elpedison max). 1ος λογσμος 66 ευρω για 399κβ εναντι  ολα οκ και τωρα 2ος 186 ευρω για 406κβ εναντι(10-2/10-3) παραθετω τους λογαριασμους μηπως καταλαβει κανεις τι εχει γινει γιατι μου φαινεται εξωφρενικο.

Spoiler

829867099_1.jpg.4dd9e5d6b346be457daf38d3c3317384.jpg

Spoiler

1948909202_1.jpg.e34e618892cd7182c56f4fe3dc22fc58.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, gregorypap είπε

μηπως καταλαβει κανεις τι εχει γινει γιατι μου φαινεται εξωφρενικο

Λίγο πολύ αυτές είναι οι τιμές σε όλους τους παρόχους στα κυμαινόμενα. Ίσως σου φαίνεται λίγο φουσκωμένος αλλά έχει και το ποσό της μισής εγγύησης μέσα.

Αν δικαιούσαι ΚΟΤ λογικά θα στα πιστώσουν στον εκκαθαριστικό.

Στον πρώτο λογαριασμό που σου ήρθε μόνο 66 ευρώ, λογικά θα σου πιστώσαν τα 100 ευρώ δώρο που δίνουν σε νέους πελάτες. Δεν γνωρίζω αν έχει ρήτρα αποχωρήσεις το πρόγραμμα σου, αλλά αν φύγεις από ελπέντισον, το 100άρι θα το ζητήσουν πίσω.

Επεξ/σία από vali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vali είπε

Λίγο πολύ αυτές είναι οι τιμές σε όλους τους παρόχους στα κυμαινόμενα. Ίσως σου φαίνεται λίγο φουσκωμένος αλλά έχει και το ποσό της μισής εγγύησης μέσα.

Αν δικαιούσαι ΚΟΤ λογικά θα στα πιστώσουν στον εκκαθαριστικό.

Στον πρώτο λογαριασμό που σου ήρθε μόνο 66 ευρώ, λογικά θα σου πιστώσαν τα 100 ευρώ δώρο που δίνουν σε νέους πελάτες. Δεν γνωρίζω αν έχει ρήτρα αποχωρήσεις το πρόγραμμα σου, αλλά αν φύγεις από ελπέντισον, το 100άρι θα το ζητήσουν πίσω.

ναι στον πρωτο ειχε τα 100 που δινουν. αν δεν πηγαινα στο μαξ προργαμμα και πηγαινα στο απλο παλι τοσο θα ερχοταν σκεφτομαι μηπως εκανα βλακεια..  επισης εγγυηση μου ειχαν πει οτι ειναι 50 ευρω και τωρα με εχουν χρεωσει 2 φορες απο 38

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gregorypap είπε

καλησπερα παιδια ειχα ενημερωσει και παλιοτερα οτι αλλαξα απο προτεργια σε βατ εν βολτ ηταν χαλια και πηγα τωρα ελπεντισον(elpedison max)

στα καλύτερα πας , το ίδιο λέγαμε και τότε 😁

56 λεπτά πριν, gregorypap είπε

1ος λογσμος 66 ευρω για 399κβ

103,9€ για 406kw γράφει αυτός που ανέβασες, οι άλλες χρεώσεις είναι άσχετες

απο τη στιγμή που είχες δει το θέμα πιο παλιά , τι περίμενες ? ο επόμενος θα είναι αρκετά ανεβασμένος υπόψιν

σε σταθερό έπρεπε να είχες πάει τότε

τώρα τα βάζεις κάτω και βλέπεις ρήτρα αποχώρησης VS προπληρωμένα πακέτα Volton (απο τη στιγμή που είχες γράψει δε μπορείς να επιστρέψεις ΔΕΗ)

φυσικά μπορείς να αμφισβητήσεις τη ρήτρα (δες προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα απάνω)

πριν πας στη Volton και υπογράψεις ότι βρεις , γράψε εδώ πρώτα 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, harkonto είπε

Γνωρίζει κανείς να κάποιος παροχος δίνει σταθερό 0,16.Κουμπαρος μου είπε ότι υπέγραψε για 2 χρόνια με τόσο την kw (μάλλον protergia αν θυμάμαι καλά).

...μήπως 'το χε τσούξει (όταν υπέγραφε) και θυμάται "0,16" αντί για"0,26...;

Κάπου ΄κει το χει τεσπα η Πτωχέργεια...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vasilis70 είπε

Αυτοί είναι οι τρεις τελευταίοι λογαριασμοί 

...και είναι σε κακή ανάλυση. Κι εννοώ ότι έβγαλα τα μάτια μου να ξεχωρίσω κάποια σημεία (κι αυτό είναι αποτρεπτικό για ν' ασχοληθεί κάποιος). Τσεκάρετε βρε παιδιά τί ανεβάζετε - αν δεν μπορείτε να τα βγάλετε οι ίδιοι αυτά που γράφει, πώς να τα  βγάλουμε κι εμείς; Δεν ξέρω αν φταίει το ότι είναι ίσως κατεβασμένα από κινητό ή κάτι άλλο, αλλά καντε κάτι, απευθυνθείτε στον πάροχο ξερωγώ να σας στείλει ευκρινέστερα αρχεία.

Και σε σπόιλερ - κουμπάκι "μάτι" πάνω δεξιά από κει που γράφουμε, δίπλα απ' το "Tx" 

Επίσης δεν τους έβαλες ολόκληρους - πχ στην αρχή αναφέρει λήξη προθεσμίας πληρωμής, και όσα στοιχεία παραπάνω έχουμε, μπορεί να φανούν σημαντικά. Πχ πότε λήγει ο "εμπρόθεσμος Φλεβάρη" που δεν βλέπω να τον έχουν συμπεριλάβει, άρα να τον χρωστάς ΚΑΙ αυτόν - εκτός κι αν,,,,,ξεχάστηκαν να τον συμπεριλάβουν στον Τελικό). Ο δε εκκαθαριστικός δεν έχει και,,,ουρά : λείπει το κάτω μέρος του, έψαχνα να βρω τις "λοιπές χρεώσεις" (για τον έναντι, ως προηγούμενο ανεξόφλητο), τίποτα. Μπερδεύονται και μάτι και μυαλό έτσι. Ίσως γι' αυτό (και "όλα αυτά") να μην πολυασχολήθηκε άλλος. Κι εγώ στο τσακ ήμουν δηλαδή, αλλά επειδή στο 1ο ποστ σαν να ήσουν "αγχωμένος" με το ζήτημα, είπα να το παλαίψω. Αλλά δεν παέι έτσι : κάντε μας την ζωή ευκολότερη για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Στο ζουμί : όσο μπόρεσα να κοιτάξω, σα να ειδα ποσό αναπροσαρμογής στον έναντι, αλλά όχι επιδότηση, άρα παίζει να μην είναι κύρια κατοικία, ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ; Εκτός κι αν απλώς αυνανίζονται στην Βατ (τί είπα τώρα ε).

Επίσης στον τελικό, βλέπω "περιόδο κατανάλωσης" μόνο μιας μέρας, και είναι 185kWh. Πρέπει να το δει ο Τζούντας αυτό, που τόσα καταναλώνει από πανσέληνο σε πανσέληνο....:-D Δεν έχω ιδέα τί εννοούν οι ποιητές, αλλά 4 θερμοσίφωνες να έχεις και να του ξέχασες ανοιχτούς όλους μαζί, 185 δεν καίγονται σε μια μέρα. Το έχουν κάψει στην Βατ μου φαίνεται. Κατά τ' άλλα, όπως τα λέγαμε είναι : πήγες ΔΕΗ και σου βγάλανε εκκαθαριστικό & τελικό μαζί και ο ένας εμπεριείχε τον άλλον (ο έναντι είναι σαν να μην υπήρξε, αφού δεν πλήρωσες). Εγω θα τους έπαιρνα Δευτέρα τηλ. να μου εξηγήσουν ήρεμα κι ωραια και ΚΑΤΑΝΝΟΗΤΑ (να το απαιτήσεις, αν αρχίσουν τα γρήγορα και τα κουκουρούκου - να τους πεις ότι δεν κλείνεις μέχρι να σου δώσουν με σαφήνεια εξηγήσεις) τί γίνεται με τα θέματα που είπαμε (πού είναι η επιδότηση Γεναρό-Φλεβάρη και γιατί 185 kWh σε μια μέρα στον τελικό). Αν δεν απαντάνε σε κλήση, μέιλ. Για την ακρίβεια, στείλε από αύριο μέιλ και καπάκι Δευτέρα δοκιμή για τηλέφωνο αργά το απόγευμα που συνήθως όλοι προς το κλείσιμο είναι χαλαροί.

Διάβασες αυτό που σου υπέδειξε ο korakios; Κάπου στη μέση αναφέρει τα βήματα για αμφισβήτηση της χρέωσης αναπροσαρμογής. Βέβαια δεν θα βγάλεις άκρη άμεσα με αυτό, αλλά ακολούθα την διαδικασία, μελτώντας καλά τις οδηγίες του. Και Ο,ΤΙ δεν καταλαβαίνεις μετά που θα διαβάσεις, ρώτα. Για 'μενα πιο πολύ νόημα έχει πάντως πρώτα να δεις εάν θ' αναγνωρίσουν άμεσα κάτι από τα 2 που είπα πριν, να κόψουν αν είναι κάτι από το συνολικό ποσό (που θα πρέπει να το πληρώσεις), και μετά βλέπουμε για τυχόν επιστροφή (της "ρήτρας') (στο μακρυνό μέλλον στην καλύτερη).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Εγώ έχω τους 3 τελευταίους λογαριασμους στο Google drive. Σε μορφή pdf νομίζω είναι. Το θέμα είναι για να ανέβουν εδώ δεν γνωριζω τι πρέπει να κάνω. Αν αυτούς τους 3 τους βάλω σε ενα ζιπ αρχείο θα ήταν καλύτερα για να ανέβουν εδώ; Σε κάθε περίπτωση δεν ξέρω την διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...