Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/3/2022 στις 12:05 ΠΜ, korakios είπε

έβαλα στο excel τιμές κυμαινόμενων με δεδομένα 1-15 Μαρτίου

οι τελικές τιμές κιλοβατώρας (μαζί με ρήτρα ) είναι 0,39 με 0,44 €/kw

__________________________________________________________________________

κρατική επιδότηση (πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης ΤΕΜ) :

  Απόκρυψη περιεχομένων

2021

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ  | 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε | 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ | 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw (απο Σεπ μέχρι Δεκ)
μέχρι 300kw/μήνα

για 2022 μόνο για κύρια κατοικία ( και τέλος η επιδότηση για τα σταθερά )

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ
Φεβ : 0,15€/kw<150kw/μήνα και 0,11€/kw 150kw έως 300kw , 0,17€/kw για ΚΟΤ
Μάρ : 0,15€/kw<150kw/μήνα και 0,11€/kw 150kw έως 300kw , 0,17€/kw για ΚΟΤ

Απρ : 0,27€/kw<150kw/μήνα και 0,21€/kw 150kw έως 300kw , 0,29€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

Επομένως για κατανάλωση <300kw/μήνα παραμένει κάποιος σε κυμαινόμενο απο τη στιγμή που τον καλύπτουν οι επιδοτήσεις

με εξαίρεση προγράμματα που δεν λαμβάνουν χοντρική προηγούμενου μήνα αλλά του τρέχων μήνα , όπου το Μάρτιο θα έρθει φουσκωμένος  ο λογαριασμός

Εχεις κάνει πολύ μελέτη.

Μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Papadgianis είπε

Θα ηθελα τα φωτα σας εχω απλο Γ1Ν και ειμαι δικαιουχος κοτ-β θα ηθελα να επιλεξω my home enter θα ισχυει το κοτ-β?

  

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Έχετε μια τελευταία ευκαιρία για να παραμείνει το topic ανοιχτό. Αν και δε νομίζω πως εξυπηρετεί πλεον κάτι μιας και ανακυκλώνονται ξανά και ξανά τα ίδια θέματα...

Aν ισχύει η έκπτωση 0.23 στα επαγγελματικά, πλέον τα κυμαινόμενα είναι φτηνότερα από τα εναπομείναντα σταθερά. Sorry αλλά αυτό δεν είναι ανακύκλωση, είναι η ανατροπή της χρονιάς. Και κανείς δε θα το γνώριζε αν ο κοράκιος δεν έκανε τα μαθηματικά κάθε μέρα και δε ξέραμε ότι το συνολογικό κόστος κιλοβατώρας για τον Απρίλιο είναι 0.40. Παρακαλώ να μείνει ανοιχτό το θέμα γιατί οι εξελίξεις καίνε πολύ κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Για φυσικό αέριο ξέρετε τι παίζει? Είμαι στις περίπου 1300 κβ το 4μηνο και τώρα είμαι βολτερα. Αξίζει να αλλάξω, γιατί λένε για πώληση βολτερα κλπ? Επιδότηση δεν παίρνω καθώς είμαι φιλοξενούμενη στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lyda94 είπε

Καλησπέρα σας! Για φυσικό αέριο ξέρετε τι παίζει? Είμαι στις περίπου 1300 κβ το 4μηνο και τώρα είμαι βολτερα. Αξίζει να αλλάξω, γιατί λένε για πώληση βολτερα κλπ? Επιδότηση δεν παίρνω καθώς είμαι φιλοξενούμενη στο σπίτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, lyda94 είπε

Επιδότηση δεν παίρνω καθώς είμαι φιλοξενούμενη στο σπίτι.

λίγο με μπέρδεψε αυτό , τεσπα , αν εννοείς οτι στο λογαριασμό που πληρώνεις δεν παίρνεις κρατικές επιδοτήσεις (και είναι κυμαινόμενο) έφυγες στο άλλο θέμα ,ΔΕΗ σταθερά προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σταθερό πρόγραμμα για 1 χρόνο χωρίς κοτ. Έχουν δικαίωμα να σου αλλάξουν το πρόγραμμα να σε πάνε σε ρητροπρογραμα η να σου αλλάξουν τιμή στην κιλοβατώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stefanidisg είπε

Σε σταθερό πρόγραμμα για 1 χρόνο χωρίς κοτ. Έχουν δικαίωμα να σου αλλάξουν το πρόγραμμα να σε πάνε σε ρητροπρογραμα η να σου αλλάξουν τιμή στην κιλοβατώρα;

  =αλλαγή όρων

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

- Η διάρκεια δέσμευσης των προγραμμάτων μπορεί να είναι >=12μηνη , αλλά προβλέπεται αλλαγή όρων ή τιμών . Αυτό σημαίνει οτι ο πάροχος μπορεί να κάνει αλλαγές φυσικά όμως φεύγουμε αζημίως.Η νομοθεσία προβλέπει 6 μήνες ελάχιστης διάρκειας που σημαίνει οτι το πρώτο εξάμηνο δεν προβλέπονται αλλαγές. Για αλλαγή γενικών όρων ο πάροχος οφείλει να ειδοποιήσει τουλάχιστον 60 μέρες πριν , αλλά δυστυχώς (προς το παρών) η αλλαγή τιμών μπορεί να γίνει άμεσα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, korakios είπε

λίγο με μπέρδεψε αυτό , τεσπα , αν εννοείς οτι στο λογαριασμό που πληρώνεις δεν παίρνεις κρατικές επιδοτήσεις (και είναι κυμαινόμενο) έφυγες στο άλλο θέμα ,ΔΕΗ σταθερά προγράμματα

Μένω στο πατρικό σπίτι, στο οποίο είμαι φιλοξενούμενη από τον πατέρα μου, ο οποίος έχει κύρια κατοικία σε νησί. Έτσι, εγώ στο σπίτι μου δεν παίρνω από αρχές έτους τις επιδοτήσεις. Μπερδεμένο? Ναι!

Είμαι βολτερα με ρήτρα. Λες να κοιτάξω ΔΕΗ δηλαδή? Μετά από όλα αυτά να γυρίσουμε πάλι ΔΕΗ μετά από 3 χρόνια?? Το φοβάμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lyda94 είπε

Είμαι βολτερα με ρήτρα.

και δεν έχεις φρικάρει με τους λογαριασμούς χωρίς επιδότηση ?

1 λεπτό πριν, lyda94 είπε

Λες να κοιτάξω ΔΕΗ δηλαδή? Μετά από όλα αυτά να γυρίσουμε πάλι ΔΕΗ μετά από 3 χρόνια?? Το φοβάμαι!

δες την προτεινόμενη ανάρτηση , υπάρχουν τα προπληρωμένα της volton αλλά νομίζω ήρθε η ώρα να κοιτάξεις το άλλο θέμα με τα σταθερά της ΔΕΗ (αφού διαβάσεις τελευταίες σελίδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

και δεν έχεις φρικάρει με τους λογαριασμούς χωρίς επιδότηση ?

δες την προτεινόμενη ανάρτηση , υπάρχουν τα προπληρωμένα της volton αλλά νομίζω ήρθε η ώρα να κοιτάξεις το άλλο θέμα με τα σταθερά της ΔΕΗ (αφού διαβάσεις τελευταίες σελίδες)

Έχω φρικαρει πολύ για αυτό ψαχνομαι! Έχω διαβάσει τόσα και εδώ και σε σάιτ και τα έχω παίξει! Η ΔΕΗ, από ότι διάβασα, χρεώνει υπέρογκα και σε αυτά τα προγράμματα και έγιναν καταγγελίες. Πώς? Αφού δεν έχει ρήτρα. 

Μου πρότειναν ως το πιο συμφέρον πρόγραμμα αυτό του φυσικού αερίου, λόγω των παροχών του.

Κάνω σαν μικρό παιδί το ξέρω! 😝 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lyda94 είπε

Έχω φρικαρει πολύ για αυτό ψαχνομαι! Έχω διαβάσει τόσα και εδώ και σε σάιτ και τα έχω παίξει! Η ΔΕΗ, από ότι διάβασα, χρεώνει υπέρογκα και σε αυτά τα προγράμματα και έγιναν καταγγελίες. Πώς? Αφού δεν έχει ρήτρα. 

Μου πρότειναν ως το πιο συμφέρον πρόγραμμα αυτό του φυσικού αερίου, λόγω των παροχών του.

Κάνω σαν μικρό παιδί το ξέρω! 😝 

Κατι σου ειπαν πιο πανω.. Γιατι δεν το καταλαβες... Μηπως εχεις χρηματα για πεταμα... Νομιζω ειναι η ωρα να  το κοιταξεις σοβαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, lyda94 είπε

Μου πρότειναν ως το πιο συμφέρον πρόγραμμα αυτό του φυσικού αερίου, λόγω των παροχών του.

ποιος σου το πρότεινε ? Ο πωλητής? 😂
 

Spoiler

όσο για της ΔΕΗ (άσχετα το οτι κυκλοφορεί ένα ραδιοαρβύλα άρθρο στο ίντερνετ) , μόνο στο άλλο θέμα

3 ώρες πριν, korakios είπε

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα

εκεί θα διαβάσεις αν μπαίνει ρήτρα ή όχι (και εκεί θα ποστάρεις απορίες αφού διαβάσεις προηγούμενες σελίδες)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...