Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, korakios είπε

αρχίζω να πιστεύω οτι καλύτερα μέσω ΣτΚ και ας μην μπορεί να επιβάλλει , μετά Γενική Γραμματεία για πρόστιμο στην εταιρία και τέλος ΡΑΕ για ποινή ρήτρας και επιστροφή χρημάτων . Βέβαια μιλάμε κανα χρόνο διαδικασία αλλά αυτό με την ΡΑΕ που δε συμμετέχει έχει καταντήσει γελοίο

Μου εχει βγαλει και αλλο σχεδιο ο δικηγορος, 

Πληρωμη λογαριασμου χωρις την ρητρα ΟΤΣ(τιμη συμβολαιου)

Αποχωρηση και γνωστοποιηση στην ΔΕΔΔΗΕ οτι υπαρχει νομικη διαφορα ωστε να μην μπορει να δωσει εντολη αποκοπης της παροχης.

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παίδες!

Θα ήθελα μια βοήθεια σε ένα θέμα από τους ''έμπειρους'' του φόρουμ.

Εδώ και 2 μήνες δεν πήρα την πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης και μετά απο 100 τηλέφωνα στην NRG τελικά καταλάβαμε ότι αυτό έγινε γιατί πλέον επιδότηση παίρνουν μόνο οι κύριες κατοικίες.

Εγώ από πέρσι που έκανα φορολογική δήλωση μετακόμισα αλλά όπως διάβασα τα στοιχεία αντλούνται από τις φορολογικές δηλώσεις που κάναμε πέρσι.

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι για υφισταμενους πελατους δινουν καλυτερες τιμες.😅

Χαχαχα  ισως επειδή όλο τον χειμώνα είχα σταθερή τιμή 0,0789€ και τώρα νομίζουν οτι θα μείνω!!!!

 

Η απάντηση :

 

Η καινούργια τιμή είναι 0,399€/kwh χωρίς πάγιο

On Thu, Mar 17, 2022 at 06:18 PM, "Ομάδα εξυπηρέτησης" <[email protected]> wrote:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Μου εχει βγαλει και αλλο σχεδιο ο δικηγορος, 

Πληρωμη λογαριασμου χωρις την ρητρα ΟΤΣ(τιμη συμβολαιου)

Αποχωρηση και γνωστοποιηση στην ΔΕΔΔΗΕ οτι υπαρχει νομικη διαφορα ωστε να μην μπορει να δωσει εντολη αποκοπης της παροχης.

Αν δώσει ο παροχος την εντολή στον Δεδδηε για αποκοπή δεν μπορεί να μην την εκτέλεστει. Δυσκολο το κομμάτι αυτό να γίνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα μόλις μου ρθε στο viber ? ειδοποίηση από watt & volt και με παρέπεμψε στο site τους ότι το πρόγραμμα που έχω θα τιμολογείται εφεξής με 0,40€ σταθερή κιλοβατόρα πράγμα και κόστος εξωπραγματικό για τα δεδομένα μου.

Μπήκα ΕΦΑ energy που είχα δει ένα business αλλά το βρήκα κατηργημένο. Κάτι σε fix έστω και ανεβασμένο μπας και βγάλουμε κάνα 6μηνο ακόμη υπάρχει? Συγνώμη για τυχόν επαναλήψεις απλά τώρα το κεφάλι μου κοντεύει να εκραγεί.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από argilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αν δώσει ο παροχος την εντολή στον Δεδδηε για αποκοπή δεν μπορεί να μην την εκτέλεστει. Δυσκολο το κομμάτι αυτό να γίνει.. 

Θα γινουν σαν ασφαλιστικα μετρα.

Εαν πχ σου εστελναν λαθος λογαριασμο 1.000.000 € και εσυ εκανες αμφισβητηση ?

Θα τον πληρωνες ? 

Οσο εκκρεμει καταγγελια δεν μπορει να κανει αποκοπη...

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Θα γινουν σαν ασφαλιστικα μετρα.

Εαν πχ σου εστελναν λαθος λογαριασμο 1.000.000 € και εσυ εκανες αμφισβητηση ?

Θα τον πληρωνες ? 

Οσο εκκρεμει καταγγελια δεν μπορει να κανει αποκοπη...

Αυτο θα το αναφερεις στον παροχο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Αυτο θα το αναφερεις στον παροχο σου...

Στον παλιο ή στον καινουργιο ?

Τελος παντων δικηγορος το εχει αναλαβει.

Κατι παραπανω θα ξερει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, argilleas είπε

Παιδιά καλησπέρα μόλις μου ρθε στο viber ? ειδοποίηση από watt & volt και με παρέπεμψε στο site τους ότι το πρόγραμμα που έχω θα τιμολογείται εφεξής με 0,40€ σταθερή κιλοβατόρα πράγμα και κόστος εξωπραγματικό για τα δεδομένα μου.

Μπήκα ΕΦΑ energy που είχα δει ένα business αλλά το βρήκα κατηργημένο. Κάτη σε fix έστω και ανεβασμένο μπας και βγάλουμε κάνα 6μηνο ακόμη υπάρχει? Συγνώμη για τυχόν επαναλήψεις απλά τώρα το κεφάλι μου κοντεύει να εκραγεί.

Ευχαριστώ

Κοιταξε τις πισω 5-6 σελιδες να δεις.. Και επανω εχει ενα excel με τις τιμες και να βαλεις καταναλωσεις να δεις διαφορες..

Αλλα τωρα μονο μαλλον η ΔΕΗ παιζει πιο πολυ..

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Στον παλιο ή στον καινουργιο ?

Τελος παντων δικηγορος το εχει αναλαβει.

Κατι παραπανω θα ξερει..

Σε αυτον που εχεις κανει καταγγελια...Που δεν συμφωνεις μαζι του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

αρχίζω να πιστεύω οτι καλύτερα μέσω ΣτΚ και ας μην μπορεί να επιβάλλει , μετά Γενική Γραμματεία για πρόστιμο στην εταιρία και τέλος ΡΑΕ για ποινή ρήτρας και επιστροφή χρημάτων . Βέβαια μιλάμε κανα χρόνο διαδικασία αλλά αυτό με την ΡΑΕ που δε συμμετέχει έχει καταντήσει γελοίο

Πάντως εμένα η Γενική Γραμματεία με παρέπεμψε απλά στη ΡΑΕ.Απο ΣτΚ δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση...ε για τη ΡΑΕ είναι νωρίς ακόμα να παρέμβει...άσε που τρέχουν τα παιδιά και τι να προλάβουν...πραγματικά με τέτοια πληθώρα καταγγελιών και δεν έχει παρέμβει πουθενά!

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Πάντως εμένα η Γενική Γραμματεία με παρέπεμψε απλά στη ΡΑΕ.Απο ΣτΚ δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση...ε για τη ΡΑΕ είναι νωρίς ακόμα να παρέμβει...άσε που τρέχουν τα παιδιά και τι να προλάβουν...πραγματικά με τέτοια πληθώρα καταγγελιών και δεν έχει παρέμβει πουθενά!

Βρέθηκε λύση για τα φοιτητικά σπίτια.

Αναδρομική επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, partaloudis είπε

Καλησπέρα παίδες!

Θα ήθελα μια βοήθεια σε ένα θέμα από τους ''έμπειρους'' του φόρουμ.

Εδώ και 2 μήνες δεν πήρα την πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης και μετά απο 100 τηλέφωνα στην NRG τελικά καταλάβαμε ότι αυτό έγινε γιατί πλέον επιδότηση παίρνουν μόνο οι κύριες κατοικίες.

Εγώ από πέρσι που έκανα φορολογική δήλωση μετακόμισα αλλά όπως διάβασα τα στοιχεία αντλούνται από τις φορολογικές δηλώσεις που κάναμε πέρσι.

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

χρειάζεσαι λογιστή

11 λεπτά πριν, argilleas είπε

Παιδιά καλησπέρα μόλις μου ρθε στο viber ? ειδοποίηση από watt & volt και με παρέπεμψε στο site τους ότι το πρόγραμμα που έχω θα τιμολογείται εφεξής με 0,40€ σταθερή κιλοβατόρα πράγμα και κόστος εξωπραγματικό για τα δεδομένα μου.

Μπήκα ΕΦΑ energy που είχα δει ένα business αλλά το βρήκα κατηργημένο. Κάτη σε fix έστω και ανεβασμένο μπας και βγάλουμε κάνα 6μηνο ακόμη υπάρχει? Συγνώμη για τυχόν επαναλήψεις απλά τώρα το κεφάλι μου κοντεύει να εκραγεί.

Ευχαριστώ

ξανακατέβασε το excel

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Μου εχει βγαλει και αλλο σχεδιο ο δικηγορος, 

Πληρωμη λογαριασμου χωρις την ρητρα ΟΤΣ(τιμη συμβολαιου)

Αποχωρηση και γνωστοποιηση στην ΔΕΔΔΗΕ οτι υπαρχει νομικη διαφορα ωστε να μην μπορει να δωσει εντολη αποκοπης της παροχης.

σίγουρα κάτι θα ξέρει εννοείται ο άνθρωπος , απλά η αναστολή εντολής διακοπής γίνεται όταν όχι μόνο αμφισβητείται αλλά

Αναφορά σε κείμενο

7.Ο Προμηθευτής δεν δύναται να υποβάλει εντολή απενεργοποίησης μετρητή φορτίου ή να καταγγείλει Σύμβαση Προμήθειας, με την υποβολή δήλωσης παύσης εκπροσώπησης, λόγω υπερημερίας Πελάτη ως προς την εξόφληση ληξιπρόθεσμων οφειλών, εάν οι εν λόγω οφειλές αμφισβητούνται από τον Πελάτη, και προς τούτο έχει προσφύγει ενώπιον αρμόδιας αρχής ή δικαστηρίου και έχει λάβει προσωρινή διαταγή ή αναστολή εκτέλεσης της απενεργοποίησης του μετρητή του ή παύσης εκπροσώπησης, αντίστοιχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, messinia3 είπε

Πάντως εμένα η Γενική Γραμματεία με παρέπεμψε απλά στη ΡΑΕ.Απο ΣτΚ δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση...ε για τη ΡΑΕ είναι νωρίς ακόμα να παρέμβει...άσε που τρέχουν τα παιδιά και τι να προλάβουν...πραγματικά με τέτοια πληθώρα καταγγελιών και δεν έχει παρέμβει πουθενά!

Υπαρχει πολυ μπλεξιμο...Και δυσκολα να δοθουν απαντησεις... Και δεν φαινεται κατι  για τον μελλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, partaloudis είπε

Καλησπέρα παίδες!

Θα ήθελα μια βοήθεια σε ένα θέμα από τους ''έμπειρους'' του φόρουμ.

Εδώ και 2 μήνες δεν πήρα την πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης και μετά απο 100 τηλέφωνα στην NRG τελικά καταλάβαμε ότι αυτό έγινε γιατί πλέον επιδότηση παίρνουν μόνο οι κύριες κατοικίες.

Εγώ από πέρσι που έκανα φορολογική δήλωση μετακόμισα αλλά όπως διάβασα τα στοιχεία αντλούνται από τις φορολογικές δηλώσεις που κάναμε πέρσι.

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οταν λες περισυ, ποια χρόνια εννοείς ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, maravra είπε

τι προτείνεις δλδ;

Επειδή τα πάντα είναι σε αηδιαστικό βαθμό ρευστά, οι καταναλώσεις σου οριακές για επιδότηση (έχεις δηλώσει στην περσινή φορολογική το σπίτι ως κύρια κατοικία; Αν όχι, ήδη δεν επιδοτείσαι από Γενάρη), και δεν ξέρουμε και όλα τα δεδομένα (αν πχ έχεις ποινή πρόωρης αποχώρησης και πόση είναι) καλά κάνει και δεν σου προτείνει κάτι ο korakios. Εγώ πάντως θα έλεγα σαν γενική οδηγία (αν δεν έχεις ποινή αποχώρησης, και δη μεγάλη, πχ πάνω από κατοστάρι), καλύτερα να πας από τώρα σε σταθερό ΔΕΗ (Εντερ+), υπογράφοντας σε κατάστημα (ιντερνετικά θα αργήσει), πληρώνοντας 100€ εγγύηση (αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης πιθανώς θα σου επιστραφεί σαν πίστωση στον 1ο λογαριασμό - ρώτα τους), ΠΡΙΝ προλάβουν να ανεβάσουν τις τιμές ή να πάει τόσο ψηλά η τιμή χονδρικής που να μην συμφέρει η επιδότηση (αν είπαμε την δικαιούσαι κι όλας).

Γενικά δεν είναι ότι θα κερδίσεις κάτι εδώ και τώρα με το σταθερό, ΙΣΩΣ και να πληρώνεις ελάχιστα παραπάνω από ρητροπρόγραμμα - το θέμα είναι αν θες να "εξασφαλιστείς" για ένα χρόνο, ότι δεν θα πάνε ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Κι αν τυχόν έρθουν όλα τούμπα σε μερικούς μήνες και συμφέρουν ξανά τα κυμαινόμενα (δεν παίζει με την καμμία, αλλά κάνουμε υπόθεση εργασίας), τότε στο 3μηνο φεύγεις με ποινή 40€ και στο 6μηνο με 20 (τρίχες δλδ).

Ο κρίσιμος παράγοντας είναι λοιπόν αν έχεις ποινή αποχώρησης τώρα κι αν είναι μεγάλη. Σε αυτή την περίπτωση, κάθεσαι εκεί που είσαι (ΑΝ παίρνεις επιδότηση φυσικά), και φροντίζεις να περιορίσεις τις καταναλώσεις σου ούτως ώστε να μην ξεπερνάς τις 1.200kWh/4μηνο, παρακολουθώντας το ρολόι κάθε τόσο αλλα΄και τις εξελίξεις στην ενέργεια από εδώ μέσα...

1 ώρα πριν, korakios είπε

3 με 6 μήνες αναφέρεται στο site της ΡΑΕ ως χρόνος επίλυσης

...μήπως έχεις καμμιά ιδέα τί προβλέπεται (και από πού/ποια υπηρεσία/νόμο/κανονισμό) εάν ξεπεράσουν το 6μηνο;

40 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Μου εχει βγαλει και αλλο σχεδιο ο δικηγορος

...το θέμα είναι, "κοστούμι", σου ΕΧΕΙ βγάλει ήδη; Πόσα θέλει για την διαδικασία, αν τον ρώτησες; Αν όχι και μάθεις, πες. Επίσης, σου ζήτησε ήδη προκαταβολή "για να ξεκινήσει"; Αν ναι, πόσα;

33 λεπτά πριν, partaloudis είπε

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση?

...ή να πας άμεσα σε σταθερό ΔΕΗ (Έντερ+) σε κατάστημα, ή να ρωτήσεις λογιστή εάν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια τροποποίηση και να την δει το σύστημά τους, ή να περιμένεις τις φετινές δηλώσεις.

ΑΝ έχεις > 1.200kWh/4μηνο, πας ούτως ή άλλως για σταθερό πάντως.

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οταν λες περισυ, ποια χρόνια εννοείς ?

:-):-):-):-):-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...