Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Καλημέρα,

εχει κάποιος αυτό το πρόγραμμα watt and wilt zero?

 https://www.powerme.gr/WATTkaiVOLT/zero?utm_source=fb&utm_medium=Facebook_Mobile_Feed&utm_campaign=ABO_BOF_Leads&utm_content=ZERO+>+Product
Είναι όντως χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής? Στην λίστα του korakios το έχει στην κατηγορία με ρήτρα..

 

Όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν την ενεργειακή κρίση, το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας ήταν ~0,10€/kWh. Τώρα είναι περίπου 0,30/kWh. Το πρόγραμμα δίνει 0,02€/kWh. 1ο red flag.

Στους όρους, σελίδα 8, το β1 περιγράφει μια φόρμουλα αντίστοιχη με τη Ρήτρα Αναπροσαρμογής ΟΤΣ. Οπότε, όντως, δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ, αλλά επιφέρει χρεώσεις παραπλήσιες με τη ρήτρα. Εσάς, φαντάζομαι, σας ενδιαφέρει τι πληρώνετε και όχι εάν λέγεται ρήτρα ΟΤΣ, ρήτρα κόστους, φόρος watt&volt ή χρέωση κοροϊδείας.... ;)

Οπότε, ναι, στην πράξη είναι ρητροπρόγραμμα.

Επεξ/σία από ekechagi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fuel7 είπε

Καλημέρα; σε όλους.
Με καλέσαν απο  την  προτέργια  για την ανανέωση με τα παρακάτω.Και  Δέν ξέρω εαν  συμφέρει ....
σας παραθέτω τι  μου  προσφέρουν! Δεν γλυτώνω  ρήτρες αναπροσάρμογης οπως μου  ανέφεραν...
Τι  μου  προσφέρουν!

Πιο αναλυτικά όσον αφορά το οικιακό μας τιμολόγιο, σας προσφέρουμε:

 

Την προωθητική ενέργεια «Protergia Οικιακό MVP», με 50% έκπτωση στις χρεώσεις ενέργειας ημέρας & νύχτας για τις εμπρόθεσμες πληρωμές σας και με χρέωση παγίου 3,95€/μήνα ή 30% έκπτωση εκτός συνέπειας.

 

· 24μηνη διάρκεια σύμβασης

· Έκπτωση συνέπειας 50% επί της χρέωσης ημερήσιας ενέργειας & 50% επί της χρέωσης νυχτερινής ενέργειας  σε περίπτωση εμπρόθεσμων πληρωμών που θα ισχύουν οι παρακάτω τιμές:

o   για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,05514€/kwh

o   για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο, 0,05637€/kwh

o   για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,03949€/kwh
 

· Ή 30% Έκπτωση εκτός συνέπειας στις χρεώσεις ενέργειας ημέρας και νύχτας με τις παρακάτω τιμές:

o   για ημερήσια κατανάλωση από 0kwh έως 2000kwh/4μηνο, 0,07720€/kwh.

o   για ημερήσια κατανάλωση >2000kwh/4μηνο , 0,07892€/kwh

o   για τη νυχτερινή κατανάλωση 0,05528

 

· Πάγιο 3,95€/μήνα

· Δωρεάν Εγγύηση για εξόφληση μέσω πάγιας εντολής τραπεζικού λογαριασμού

· Έλεγχο του λογαριασμού και εξοικονόμηση ενέργειας μέσα από την υπηρεσία myprotergia

 

Τα εχουμε πεί χίλιες φορές. Τα πακέτα αυτά σε τραβάνε με το τυράκι της εκπτωσης και της χαμηλης κιλοβατώρας, και μετά μπαίνει πάνω η ρήτρα +0,20 τουλάχιστον και σε σκίζει. Αν έχεις κατανάλωση κάτω απο 300KWh/Μηνα συμφέρουν λογω των επιδοτήσεων, αλλίως φύγε τρέχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Μολις βγηκαν 2 εκκαθαριστικοι τελικοί απο nrg(2 παροχες που εχουν μεταφερθεί ηδη σε ΔΕΗ ENTER)

Το παράξενο ειναι οτι ενω οι συμβασεις ειχαν ρητρα αποχώρησης και υπολογιζα περιπου 60-70 ευρώ,στον λογαριασμο δεν ειχε τίποτα.

Ευχάριστο βέβαια. Ελπίζω να μην στειλουν διορθωτικό.

Δεν ξερω μονο επειδή ειχα κάνει το nrg fixed κάποια στιγμή ,και το οποίο θα έληγε 1/3/2022 ,για αυτό δεν βάλανε?

Παντως ειχαν ενημερωσει πιο πρίν για την λήξη του fixed ,και ηταν μεσα στις ημερομηνίες αυτοί σαν εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

 

Αγαπητέ πελάτη,
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος των εγγράφων σας και προωθήθηκε εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ, η οποία εκτιμάται ότι θα υλοποιηθεί εντός 2 εργάσιμων ημερών. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε στην Εξυπηρέτηση πελατών του ΔΕΔΔΗΕ στο 8004004000.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

 

Επιτέλους, την 8η μέρα απο την κατάθεση των εγγράφων μου, δόθηκε η εντολή. Λογικά σε 3-4 μέρες (μέχρι να έρθει να μετρήσει) θα έχω αλλάξει πάροχο. Μιλάμε για καθυστέρηση απίστευτη.
Οπότε οι σκέψεις για εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ, δεν προχωρούν. Άντε να δούμε...
Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, πολύ χρήσιμο το θέμα και βοηθάει πολύ κόσμο.

Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει, σε καινούριο διαμέρισμα με 1η ενεργοποίηση τον επόμενο μήνα συμφέρει να βάλω Δεη ή κάποιο άλλο πάροχο δεδομένο ότι δεν ξέρω ακόμα τι κατανάλωση θα κάνω κάθε μήνα. Με έχει τρελάνει και εμένα η watt & volt με το zero και η αλήθεια είναι ,νομίζοντας μεχρι τωρα ότι δεν έχει κάποια ρητρα, το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.

Επίσης ξέρει κάποιος για το πόσο αργεί η διαδικασία για να πάρεις ρεύμα πρώτη φορά σε διαμέρισμα καινούριας πολυκατοικίας και αν ένας ιδιωτικός πάροχος μπορεί να επιταχύνει αυτήν την διαδικασία? (γιατί μου είπαν ότι μπορεί να γίνει και αυτό)

ευχαριστω πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mnlskps είπε

Καλημέρα σε όλους, πολύ χρήσιμο το θέμα και βοηθάει πολύ κόσμο.

Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει, σε καινούριο διαμέρισμα με 1η ενεργοποίηση τον επόμενο μήνα συμφέρει να βάλω Δεη ή κάποιο άλλο πάροχο δεδομένο ότι δεν ξέρω ακόμα τι κατανάλωση θα κάνω κάθε μήνα. Με έχει τρελάνει και εμένα η watt & volt με το zero και η αλήθεια είναι ,νομίζοντας μεχρι τωρα ότι δεν έχει κάποια ρητρα, το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.

Επίσης ξέρει κάποιος για το πόσο αργεί η διαδικασία για να πάρεις ρεύμα πρώτη φορά σε διαμέρισμα καινούριας πολυκατοικίας και αν ένας ιδιωτικός πάροχος μπορεί να επιταχύνει αυτήν την διαδικασία? (γιατί μου είπαν ότι μπορεί να γίνει και αυτό)

ευχαριστω πολύ

Καλημέρα.. Νομίζω μην ξεκινήσεις με την watt.. Κοίταξε και άλλου.. Επάνω εχει ένα excel.. Με τις τιμές.. 

Συνήθως για νέα παροχη ίσως να παρει και 20 μέρες εργάσιμες... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Νομίζω μην ξεκινήσεις με την watt.. Κοίταξε και άλλου.. Επάνω εχει ένα excel.. Με τις τιμές.. 

Συνήθως για νέα παροχη ίσως να παρει και 20 μέρες εργάσιμες... 

Σε ευχαριστώ , τώρα βλέπω το εξελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Επιπροσθέτως για όλες αυτές τις επιχειρήσεις με παροχή ισχύος μέχρι 25 kva  διαθέτουμε επιπλέον 75 εκατ. ευρώ για την αναδρομική επιδότησή του συνόλου της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας για τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο με στόχο να απορροφήσουμε αναδρομικά το 80%  της ρήτρας αναπροσαρμογής.Η αναδρομική επιδότηση θα δοθεί σε τρεις μηνιαίες δόσεις ξεκινώντας από τον Απρίλιο.

Eγώ που έχω κομμωτήριο και εξόφλησα πλήρως την Elpedison και ήδη από τις 8 Μαρτίου είμαι στην NRG, πως θα λάβω αναδρομικά την επιδότηση? Αν είναι να περιμένω να μου καταθέσει στο Iban η Elpedison αναδρομικές πιστώσεις, ζήτω που καήκαμε.... Εδώ τους έστειλα Email ,έκανα καταγγελία στην ΡΑΕ και ούτε που ίδρωσε το αυτί τους.

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνώμη θα ήθελα. Είμαι στο πρόγραμμα του ΗΡΩΝ UP  με κατανάλωση 1100-1200 το τετράμηνο και κόστος 420€ περίπου. Έχω την εντύπωση ότι χρέωνουν πολύ περισσότερα στην ρήτρα αναπροσαρμογής απ ΄αυτά που βλέπω σε άλλους που είναι στη ΔΕΗ.  Έχει νόημα να πάω στη ΔΕΗ σε σταθερό ή ποιος εναλλακτικός πάροχος είναι πιο αξιόπιστος στις χρεώσεις που κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fuel7 είπε

Καλημέρα; σε όλους.
Με καλέσαν απο  την  προτέργια  για την ανανέωση με τα παρακάτω.Και  Δέν ξέρω εαν  συμφέρει ....
σας παραθέτω τι  μου  προσφέρουν! Δεν γλυτώνω  ρήτρες αναπροσάρμογης οπως μου  ανέφεραν...

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Μάρτιος 2022)

δε συμφέρει

15 λεπτά πριν, maravra είπε

Μια γνώμη θα ήθελα. Είμαι στο πρόγραμμα του ΗΡΩΝ UP  με κατανάλωση 1100-1200 το τετράμηνο και κόστος 420€ περίπου.

ίσως να σκεφτείς για σταθερό. Πόση προσαύξηση έχεις και θεωρείς οτι είναι υπερβολική ?

 

4 ώρες πριν, fragma είπε

Αν έχεις κατανάλωση κάτω απο 300KWh/Μηνα συμφέρουν λογω των επιδοτήσεων, αλλίως φύγε τρέχοντας.

όχι έχει δέσμευση (παράνομα) , δε συμφέρει το συγκεκριμένο , επίσης έχει αυξηθεί η χοντρική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Μάρτιος 2022)

δε συμφέρει

ίσως να σκεφτείς για σταθερό. Πόση προσαύξηση έχεις και θεωρείς οτι είναι υπερβολική ?

 

Το προηγούμενο τετράμηνο Σεπτέμβριος-Δεκέμβριος  για κατανάλωση 1176 kw είχα 224€ ρήτρα αναπροσαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, maravra είπε

Το προηγούμενο τετράμηνο Σεπτέμβριος-Δεκέμβριος  για κατανάλωση 1176 kw είχα 224€ ρήτρα αναπροσαρμογής

νορμάλ είναι

γιαυτό λέγαμε απο τότε μπείτε σε σταθερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

νορμάλ είναι

γιαυτό λέγαμε απο τότε μπείτε σε σταθερό

δυστυχώς δεν είχα ενημέρωση τότε και τώρα ψάχνομαι..τελικά έχει νόημα τώρα για να αλλάξει κάποιος πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...