Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Συμφαιρει να παω στο δεη my home enter+? 

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Μάρτιος 2022)

για λεπτομέρειες online/enter/+ στο άλλο θέμα αφού διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, marchatz είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι από 16/2/2021 στην elpedison με electricyhome day FIXED, και σημερα μου ρθε λογαριασμος που μεσα μου χουν βγαλει το fixed, και μου χουν κανει και μια εκπτωση 50 ευρω λέει λόγω διετούς ανανέωσης. Εγώ από τη μεριά μου δεν έκανα καμμία ανανέωση, ενώ και από το συμβόλαιο από ότι καταλαβαίνω η αρχική του διάρκεια είναι 2 έτη και από κει και ύστερα οι ανανεώσεις είναι ετήσιες:

9. Διάρκεια – Ανανέωση
9.1. Η παρούσα σύμβαση τίθεται σε ισχύ την ημερομηνία υπογραφής της και λύεται σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 10 της παρούσης.
9.2. Η αρχική διάρκεια της παρούσης συμφωνείται σε δύο (2) έτη («Αρχική Διάρχεια»), αρχόμενη από την ημερομηνία έναρξης της προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας από τον Προμηθευτή, εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά στους Ειδικούς Όρους της παρούσας. Ως ημερομηνία έναρξης προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας νοείται η ημέρα έναρξης ισχύος της Δήλωσης Εκπροσώπησης Μετρητή Φορτίου, όπως αυτή καθορίζεται από τον αρμόδιο Διαχειριστή, σύμφωνα με το άρθρο 42 ΚΠΗΕ.
9.3. Η παρούσα θα ανανεώνεται αυτόματα για χρονικό διάστημα ενός (1) έτους κάθε φορά («Διάρκεια Ανανέωσης»), εκτός εάν δεκαπέντε (15) ημέρες πριν τη λήξη της Αρχικής Διάρκειας ή της εκάστοτε Διάρκειας Ανανέωσης ένα από τα συμβαλλόμενα μέρη δηλώσει με έγγραφη επιστολή, κοινοποιούμενη στο αντισυμβαλλόμενο μέρος, ότι δεν επιθυμεί την ανανέωση της σύμβασης. Στην περίπτωση αυτόματης ανανέωσης της παρούσας θα εφαρμόζεται το εκάστοτε προϊόν του Προμηθευτή που θα είναι σε ισχύ κατά την πρώτη ημέρα της Διάρκειας Ανανέωσης, το οποίο θα είναι δημοσιευμένο στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή www.elpedison.gr («Ιστοσελίδα»), γεγονός που θα επάγεται αυτομάτως αντίστοιχη τροποποίηση της παρούσας.

Επομένως γιατί μου κάναν ανανέωση χωρίς καμμία ενημέρωση μετά από ένα έτος? Τώρα τι μπορώ να κάνω εγώ? Να φύγω από την Elpedison για σταθερό στη ΔΕΗ? Από το excel καταλαβαίνω σωστά ότι το πιο συμφέρον σήμερα είναι το ΔΕΗ my home online για 1250kwh το τετράμηνο (δεν τις ξεπερνάω)?

Η διαδικασία τώρα για να φύγω ποια πρέπει να είναι για να μην πληρώσω κάποια ρήτρα στην elpedison αφού μου ανανέωσαν το συμβόλαιο? Αρκεί να πάω στη ΔΕΗ ή θα πρέπει να μπλέξω πρώτα με την Elpedison με τιποτα καταγγελίες?

Γνωστή μου δικηγόρος με συμβούλεψε ότι αφού η αρχική διάρκεια του συμβολαίου είναι 2 χρόνια, και μου το ανανέωσαν μετά το τέλος του πρώτου έτους να τους στείλω mail και να τους ρωτήσω σε ποια βάση έγινε αυτή η ανανέωση αφού δε προβλέπεται από το συμβόλαιο, και αν δε βγάλω άκρη να πάω στο συνήγορο του καταναλωτή. Πιστεύετε ότι δεν έχω ελπίδα να μείνω στο αρχικό μου σταθερό πρόγραμμα μέχρι την ολοκλήρωση της αρχικής διετίας και απλά θα χάσω άσκοπα το χρόνο μου? Γιατί με βάση τις παραγράφους 9.2/9.3 δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί η Ελπέντισον να κάνει ανανέωση πριν παρέλθει διετία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marchatz είπε

Πιστεύετε ότι δεν έχω ελπίδα να μείνω στο αρχικό μου σταθερό πρόγραμμα μέχρι την ολοκλήρωση της αρχικής διετίας και απλά θα χάσω άσκοπα το χρόνο μου?

αυτό σίγουρα μιας και έχει χιλιοαναφερθεί το 6μηνο που ορίζει η νομοθεσία

5 λεπτά πριν, marchatz είπε

Γνωστή μου δικηγόρος με συμβούλεψε ότι αφού η αρχική διάρκεια του συμβολαίου είναι 2 χρόνια, και μου το ανανέωσαν μετά το τέλος του πρώτου έτους να τους στείλω mail και να τους ρωτήσω σε ποια βάση έγινε αυτή η ανανέωση αφού δε προβλέπεται από το συμβόλαιο

αυτό ενδιαφέρον , αν όντως δεν έκλεισες 2 χρόνια δεν υφίσταται λόγος ανανέωσης

άρα αν σε χρεώσουν ρήτρες μέχρι να φύγεις κάνεις καταγγελία μέσω ΣτΚ μιας και είναι αλλαγή όρων και όφειλαν να σε ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν

__________

@marchatz δες λίγο όμως τους ειδικούς όρους , παίζει να αναφέρουν ένα χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό σίγουρα μιας και έχει χιλιοαναφερθεί το 6μηνο που ορίζει η νομοθεσία

αυτό ενδιαφέρον , αν όντως δεν έκλεισες 2 χρόνια δεν υφίσταται λόγος ανανέωσης

άρα αν σε χρεώσουν ρήτρες μέχρι να φύγεις κάνεις καταγγελία μέσω ΣτΚ μιας και είναι αλλαγή όρων και όφειλαν να σε ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν

__________

@marchatz δες λίγο όμως τους ειδικούς όρους , παίζει να αναφέρουν ένα χρόνο

Αντίστοιχη φαση -κάπου την έχω γράψει εδώ μέσα-  πήγε να μου παίξει Ο ΗΡΩΝ προφορικά για πρόωρη ανανέωση "για το καλό μου" και μόλις άνοιξα myrae τα πήραν πίσω και με αποδέσμευσαν κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, marchatz είπε

Γνωστή μου δικηγόρος με συμβούλεψε ότι αφού η αρχική διάρκεια του συμβολαίου είναι 2 χρόνια, και μου το ανανέωσαν μετά το τέλος του πρώτου έτους να τους στείλω mail και να τους ρωτήσω σε ποια βάση έγινε αυτή η ανανέωση αφού δε προβλέπεται από το συμβόλαιο, και αν δε βγάλω άκρη να πάω στο συνήγορο του καταναλωτή. Πιστεύετε ότι δεν έχω ελπίδα να μείνω στο αρχικό μου σταθερό πρόγραμμα μέχρι την ολοκλήρωση της αρχικής διετίας και απλά θα χάσω άσκοπα το χρόνο μου? Γιατί με βάση τις παραγράφους 9.2/9.3 δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί η Ελπέντισον να κάνει ανανέωση πριν παρέλθει διετία 

ρώτα τους τί και πώς με μέιλ και πάρε και τηλ για την πιο άμεση απάντηση (σημείωσε ημ/νία, ώρα και όνομα υπαλλήλου)
έπειτα αναλόγως κάνε την καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ίδια και η Ζενιθ , αλλά απο μόνοι τους μου χαρίσανε τη ρήτρα αποχώρησης

το θέμα είναι οτι μάλλον στους ειδικούς όρους έχει ένα χρόνο διάρκεια

πολλά απο τα προγράμματα της elpedison είναι έτσι , σου λέει 2 χρόνια και κουμπώνουν απάνω προωθητική που είναι για ένα έτος

ειδικοί όροι>γενικούς όρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cpetro είπε

Καλησπερα! Συμμετέχει κανείς στο προγραμμα Ηρων Ένα (συμμετοχή σε φωτοβολταϊκά του Ηρωνα) να μας πει αν αξιζει;

Δεν συμμετεχει κανεις και δεν αξιζει.

Διαβασε προηγουμενες σελιδες και μετα ανοιξε νεο θεμα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα την αίτηση στη ΡΑΕ (σχετικά με την αμφισβήτηση λογαριασμού) και παρατήρησα ότι ενώ κατά την αίτηση είχα επιλέξει κατηγορία:

Θέλω να υποβάλλω παράπονο που αφορά : 

Τον λογαριασμό μου / Τις Ρήτρες στον Λογαριασμό (ΟΤΣ, Αποχώρησης

ωστόσο παρατήρησα ότι τώρα το έχει βάλει από μόνο του σε άλλη κατηγορία ως εξής:

image.png.0ed1d9a9cc06d6d2f317077683fab47c.png

Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν με αφήνει να κάνω edit. Πρέπει να ξανακάνω την αίτηση;
 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atom7 είπε

Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν με αφήνει να κάνω edit. Πρέπει να ξανακάνω την αίτηση;

πάρε πρώτα τηλ και στείλε και στο info , δε νομίζω να παίζει σημασία η κατηγορία

θα πάτησε κανα κουμπάκι η καθαρίστρια κατα λαθος όταν ξεαράχνιαζε το πληκτρολόγιο 😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν σήμερα από την βολτον 

Μου πρότειναν με βάση τις κιλοβατώρες μου το πρόγραμμα 300 όπου είναι με 0.18 και μετά τις 300 πάει με 0.22

Μέχρι τις 300 είναι 50 ευρώ με εκπρθσμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Μέχρι τις 300 είναι 50 ευρώ με εκπρθσμη

 54,90 €  έχει στο site

επίσης ρώτα επειδή αναφέρει μεταφορά kw μέχρι τέλος 4μηνου , αν εσύ έχεις κάψει παραπάνω απο το πρόγραμμα τους 3 μήνες , μπορείς στον 4ο να βάλεις μεγαλύτερο πακέτο ωστε να μεταφερθούν εκεί και να σου επιστραφούν τα λεφτά που χρεώθηκες ?

και φυσικά γραπτώς και κοιτάς και το συμβόλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, takoulou είπε

Ναι... Δεν μπορει το μισθωτηριο να ειναι διαφορετικο  το ονομα  με αυτο που υπαρχει και με τον κατοχο της  παροχης..

Βλακείες λένε γιατί δέχονται να προχωρήσουν την αιτηση στα καινούργια προγράμματα fixed με προπληρωμένες kwh και όχι στο μη εμπορικά διαθέσιμο πλέον,  με τα ίδια δικαιολογητικά που δε δεχόντουσαν. 
 

αυτο δεν είναι απάτη; Πάλι θα μπλεξω με myrae μου φαίνεται…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

τα ίδια και η Ζενιθ , αλλά απο μόνοι τους μου χαρίσανε τη ρήτρα αποχώρησης

το θέμα είναι οτι μάλλον στους ειδικούς όρους έχει ένα χρόνο διάρκεια

πολλά απο τα προγράμματα της elpedison είναι έτσι , σου λέει 2 χρόνια και κουμπώνουν απάνω προωθητική που είναι για ένα έτος

ειδικοί όροι>γενικούς όρους

Ειδικοί όροι είναι μόνο για την υπηρεσία fixed όπου δε φαίνεται κάπου οτι ανανεώνεται αυτόματα όλο το συμβόλαιο. Αναφέρει μόνο ότι κάθε εξάμηνο ανανεώνεται η υπηρεσία fixed εφόσον δεν έχω υποβάλλει αίτημα διακοπής της υπηρεσίας. Επίσης αναφέρει ότι αν είχα καταγγείλει εγώ τη σύμβαση πριν την αρχική διάρκεια, δηλαδή τα 2 έτη θα είχα εγώ επιβαρυνθεί ένα ποσό

 

  1. Δ. ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ADD-ON ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ “FIXED

  1. Με την επιλογή της Add-on Υπηρεσίας “Fixed” (υπηρεσία σταθερής τιμής) ο Πελάτης χρεώνεται με πάγια χρέωση 3,5 €/μήνα για χρονικό διάστημα έξι (6) μηνών, το οποίο θα ανανεώνεται αυτομάτως, εφόσον ο Πελάτης δεν υποβάλλει σχετικό αίτημα διακοπής της υπηρεσίας πέντε (5) τουλάχιστον ημέρες πριν από τη λήξη της.

  2. Ο Πελάτης δύναται να ενεργοποιήσει την Add-on Υπηρεσία “Fixed” οποτεδήποτε μετά την εκπροσώπηση του από τον Προμηθευτή.

  3. Σε περίπτωση επιλογής της Add-on Υπηρεσίας “Fixed”, δεν θα εφαρμόζεται ο όρος 6.1 των Γενικών Όρων Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας και η Χρέωση Προμήθειας δεν

    θα αναπροσαρμόζεται.

  4. Σε περίπτωση που ο Πελάτης ενεργοποιήσει ή απενεργοποιήσει την Add-on Υπηρεσία “Fixed”, δεν θα δύναται να απενεργοποιήσει ή αντίστοιχα επανενεργοποιήσει αυτή για

    χρονικό διάστημα έξι (6) μηνών.

  5. Σε περίπτωση καταγγελίας της παρούσης σύμβασης εκ μέρους του Πελάτη που έχει επιλέξει την Add-on Υπηρεσία “Fixed” (υπηρεσία σταθερής τιμής) οποτεδήποτε πριν τη

    λήξη της Αρχικής Διάρκειας ισχύος της, ως αυτή ορίζεται στον όρο 9.2 των Γενικών Όρων Προμήθειας ή σε περίπτωση καταγγελίας της παρούσης από τον Προμηθευτή κατ’ εφαρμογή του όρου 10.2 των Γενικών Όρων Προμήθειας, ο Πελάτης θα επιβαρύνεται με ποσό 4,00€/μήνα κατ’ αναλογία ημερών από την ημέρα παύσης εκπροσώπησης του Μετρητή του για το υπολειπόμενο χρονικό διάστημα μέχρι τη συμφωνημένη λήξη της, ήτοι τη συμπλήρωση επτακοσίων τριάντα (730) ημερολογιακών ημερών. Το ως άνω ποσό θα χρεώνεται στον Τελικό Λογαριασμό Κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, marchatz είπε

Αναφέρει μόνο ότι κάθε εξάμηνο ανανεώνεται η υπηρεσία fixed εφόσον δεν έχω υποβάλλει αίτημα διακοπής της υπηρεσίας.

τότε ναι δε θα έπρεπε να σου κάνουν ανανέωση , απλά κερδίζεις 30 μέρες απο τη στιγμή που θα σου ανακοινώσουν την αλλαγή όρων , φυσικά αν σε βάλουν ρήτρες κτλ δώσε πόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...