Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γνωρίζετε κάποια περίπτωση καταναλωτή που να τρέχει κάποια δικαστική κίνηση εναντίον παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας για την απόσυρση/ακύρωση από το συμβόλαιο σταθερής τιμής;

προσωπικά έχω Volterra και μου είπαν τηλεφωνικά, αφού ρώτησα, ότι αυτό θα γίνει και έτσι είναι και άμα σου αρέσει.

Επεξ/σία από gkioulbakses
ορθογραφικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, gkioulbakses είπε

γνωρίζετε κάποια περίπτωση καταναλωτή που να τρέχει κάποια δικαστική κίνηση εναντίον παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας για την απόσυρση/ακύρωση από το συμβόλαιο σταθερής τιμής;

προσωπικά έχω Volterrra και μου είπαν τηλεφωνικά, αφού ρώτησα, ότι αυτό θα γίνει και έτσι είναι και άμα σου αρέσει.

το συμβόλαιο που υπέγραψες προβλέπει για αλλαγή όρων και τιμών , το ίδιο προβλέπει η νομοθεσία

(φυσικά όχι πριν το πρώτο 6μηνο έναρξης εκπροσώπησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, gkioulbakses said:

γνωρίζετε κάποια περίπτωση καταναλωτή που να τρέχει κάποια δικαστική κίνηση εναντίον παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας για την απόσυρση/ακύρωση από το συμβόλαιο σταθερής τιμής;

προσωπικά έχω Volterrra και μου είπαν τηλεφωνικά, αφού ρώτησα, ότι αυτό θα γίνει και έτσι είναι και άμα σου αρέσει.

έκλεισες εξάμηνο και άλλαξε η τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν έχω ενημερωθεί έντυπα και επίσημα ότι έγινε, αλλά σε ερώτησή μου, μου είπαν ότι θα γίνει..

αν έχουμε γνώση κάποιου καταναλωτή που να το τρέχει νομικά με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως.

σκέφτομαι ότι αν γίνει συντονισμένα μέσω 1 δικηγόρου, μπορεί να δημιουργηθεί αρκετός δημόσιος ντόρος ώστε νομοθετικά έστω να γίνουν αλλαγές ή κάτι να κερδίσουμε.

όταν χάνουνε επωμίζουνε την χασούρα σε όλους και όταν κερδίζουνε όλα πάνε στην τσέπη τους - αυτή η νοοτροπία πρέπει να αντιμετωπιστεί και ο μόνος ένας τρόπος είναι δικαστικώς και ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ.

θα ρωτήσω φίλο δικηγόρο τί ειδικότητα πρέπει να έχει ο δικηγόρος για να αναλάβει.

Επεξ/σία από gkioulbakses
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gkioulbakses είπε

θα ρωτήσω φίλο δικηγόρο τί ειδικότητα πρέπει να έχει ο δικηγόρος για να αναλάβει.

ρώτα , αλλά να έχεις υπόψιν οτι

1. σε σταθερό πρόγραμμα η εταιρία θα προβλέψει τυχών ζημιά , άρα και θα διαμορφώσει τις τιμές αρκετά ακριβότερα (αλλιώς λουκέτο, φαντάσου να είχες κλείσει σε 0,07 σταθερή για 2 χρόνια τη στιγμή που είναι >0,30 η χοντρική)

2. δε θα έχεις δικαίωμα να σπάσεις το συμβόλαιο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mtziris είπε

Να ρωτησω επισης η επιδοτηση ενεργειας είναι μέχρι 300kwh, δηαλδη αν καψεις 400kwh παιρνεις επιδοτηση τις 300 ή χάνεις τελειως την επιδοτηση?

 

1 λεπτό πριν, mtziris είπε

παιρνεις επιδοτηση τις 300

(κύρια κατοικία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

ρώτα , αλλά να έχεις υπόψιν οτι

1. σε σταθερό πρόγραμμα η εταιρία θα προβλέψει τυχών ζημιά , άρα και θα διαμορφώσει τις τιμές αρκετά ακριβότερα (αλλιώς λουκέτο, φαντάσου να είχες κλείσει σε 0,07 σταθερή για 2 χρόνια τη στιγμή που είναι >0,30 η χοντρική)

2. δε θα έχεις δικαίωμα να σπάσεις το συμβόλαιο

τί εννοείς με το 2;

 

κατά τ'άλλα να παραθέσω ένα σχετικό άρθρο που βρήκα:

https://www.efsyn.gr/oikonomia/elliniki-oikonomia/335391_stathera-timologia-astatheias

καθώς και κάτι ενδιαφέρον -που όμως δεν καταλαβαίνω στην λεπτομέρειά του- από τον Συνήγορο του Καταναλωτή

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/reports/2022-02-16.Σύσταση-WattVolt_ΡΗΤΡΑ_ΟΤΣ.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, gkioulbakses said:

δεν έχω ενημερωθεί έντυπα και επίσημα ότι έγινε, αλλά σε ερώτησή μου, μου είπαν ότι θα γίνει..

αν έχουμε γνώση κάποιου καταναλωτή που να το τρέχει νομικά με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως.

σκέφτομαι ότι αν γίνει συντονισμένα μέσω 1 δικηγόρου, μπορεί να δημιουργηθεί αρκετός δημόσιος ντόρος ώστε νομοθετικά έστω να γίνουν αλλαγές ή κάτι να κερδίσουμε.

όταν χάνουνε επωμίζουνε την χασούρα σε όλους και όταν κερδίζουνε όλα πάνε στην τσέπη τους - αυτή η νοοτροπία πρέπει να αντιμετωπιστεί και ο μόνος ένας τρόπος είναι δικαστικώς και ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ.

θα ρωτήσω φίλο δικηγόρο τί ειδικότητα πρέπει να έχει ο δικηγόρος για να αναλάβει.

εφόσον το επιτρέπει η ΡΑΕ δεν νομίζω ότι μπορεί να βγει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gkioulbakses είπε

τί εννοείς με το 2;

οτι όπως ζητάς απο την εταιρία να τηρήσει τη διάρκεια συμβολαίου , έτσι και εσύ θα αναγκαστείς να την τηρήσεις χάνοντας το δικαίωμα να φύγεις πληρώνοντας ρήτρα αποχώρησης .

7 λεπτά πριν, gkioulbakses είπε

καθώς και κάτι ενδιαφέρον -που όμως δεν καταλαβαίνω στην λεπτομέρειά του-

ρώτα ακριβώς τι δεν καταλαβαίνεις

  

8 λεπτά πριν, gkioulbakses είπε

κατά τ'άλλα να παραθέσω ένα σχετικό άρθρο που βρήκα:

https://www.efsyn.gr/oikonomia/elliniki-oikonomia/335391_stathera-timologia-astatheias

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

 

(κύρια κατοικία)

korakios

επειδη εχω δικαιωμα να φυγω απο EFA (αφου παρελαβα και email του οπως συμβουλεψες) μπηκα και εκανα αιτηση για κοινονικο τιμολογιο

Image.jpg.18f48de850a6b6767de280cf9dab0e74.jpg

αναφερεις παραπανω για επιδοτηση 300kwh το μηνα

εμενα που μου εβγαλε 1700 οπως βλεπεις δεν δικαιουμε και τις 1700 το τετραμηνο;

πηγαινω να κανω αλλαγη με ρητρα χωρις δεσμευση

αφου στο gov εγκριθηκα θα ισχυσει κανονικα μεχρι να παω στην αλλη εταιρεια

εχεις να προτεινεις φυλικα καποια χωρις δεσμεση (ασχετα απο το παγιο) με ρητρα απο αυτες που ειναι στο excel; ΔΕΗ-ΗΡΩΝ-ΕΛΙΝ-ΒΟΛΤΕΡΑ;

καταναλωση εχω το 4 μηνο λιγοτερες απο 1200, μοναχα το 4μηνο νοεμβριο-φλεβαρη (φετος 1250) της ξεπερναω, αρα με συμφαιρει με τα σημερινα δεδομενα να παω εκει, μην ανεβει η κιλοβατορα παραπανω απο 16 λεπτα που εχω τωρα δηλαδη;

σ'ευχαριστω!

Επεξ/σία από vasilisx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

οτι όπως ζητάς απο την εταιρία να τηρήσει τη διάρκεια συμβολαίου , έτσι και εσύ θα αναγκαστείς να την τηρήσεις χάνοντας το δικαίωμα να φύγεις πληρώνοντας ρήτρα αποχώρησης .

δεν έχω πρόβλημα να μείνω με την τιμή που έχω υπογράψει και δεν έχω πρόβλημα αν θέλω να φύγω να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης.

η εταιρεία γιατί δεν ή να μην πληρώνει ρήτρα υπαναχώρησης συμβολαίου;; να ισχύουν τα πράματα αντίστοιχα δηλαδή

+

αν κάποιος καταναλωτής πάθει μείωση εισοδήματος με στοιχεία, τότε να μπορεί να αλλάζει το ποσοστό που θα πληρώνει στην εταιρεία ρεύματος και όπου αλλού.

το ντιλ και οι όροι πρέπει να ισχύουν και από τις 2 μπάντες, όχι μόνο από του ισχυρού..

σε κάθε περίπτωση, θα ξεκινήσω με τον Συνήγορο του Καταναλωτή και θα επικοινωνήσω και με άλλα μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasilisx είπε

αναφερεις παραπανω για επιδοτηση 300kwh το μηνα

που δεν έχει καμία σχέση με το ΚΟΤ, και δεν αναφέρθηκα ποτέ σε αυτό αλλά για την κρατική επιδότηση ΤΕΜ ,  για ερωτήσεις ΚΟΤ στο άλλο θέμα : κοινωνικό τιμολόγιο ,

2 λεπτά πριν, vasilisx είπε

εχεις να προτεινεις καποια χωρις δεσμεση με ρητρα απο αυτες που ειναι στο excel; ΔΕΗ-ΗΡΩΝ-ΕΛΙΝ-ΒΟΛΤΕΡΑ;

περίπου τα ίδια είναι , Volterra δύσκολα δέχεται με ΚΟΤ, ο Ηρών δίνει 50€ δώρο εγγραφής ηλεκτρονικά αλλά εκδίδει λογαριασμούς όποτε κάτσει , η Ελιν δίνει 300 πόντους ανα μήνα , η ΔΕΗ είναι ΔΕΗ που όλοι "αγαπήσαμε"

Αλλά

η κιλοβατώρα πλέον είναι στο ~0,40 , η ΔΕΗ στο Γ1 παίρνει προηγούμενου μήνα (θα είναι ~0,40 στον επόμενο μήνα δηλαδή) , όμως οι άλλοι πάροχοι μπορεί ήδη να χρεώνουν ~0,40 τελικής και παράλληλα δεν έχουν ανακοινωθεί επιδοτήσεις (ΤΕΜ ξαναλέω , άσχετες με ΚΟΤ) για Μάρτιο . Είναι λίγο μπέρδεμα δηλαδή

7 λεπτά πριν, gkioulbakses είπε

η εταιρεία γιατί δεν ή να μην πληρώνει ρήτρα υπαναχώρησης συμβολαίου;; να ισχύουν τα πράματα αντίστοιχα δηλαδή

η εταιρία σου δίνει δικαίωμα να φύγεις αζημίως και σε αυτό δεν έχω κανένα πρόβλημα,

αν θες να αλλάξει κάνε κινήσεις (προσωπικά είμαι κατά λόγου 1. που ανέφερα)

με την ευκαιρία , πιο σημαντικό είναι να ζητήσετε να επιβάλλουν ειδοποίηση αλλαγής τιμών ένα εύλογο χρονικά διάστημα πριν , παρά να βλέπεις την ειδοποίηση μαζί με τις διαφορετικές τιμές προμήθειας όπως δυστυχώς επιτρέπει η νομοθεσία. Όπως και το σκηνικό με τις ειδοποιήσεις , να γίνεται σε ξεχωριστό φύλλο και όχι να στριμώχνεται σε υποσημείωση ή και να γίνεται μέσω email/sms/viber εφόσον έχει δηλώσει στοιχεία ο χρήστης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επίσης, ενημερωτικά, να παραθέσω την εξής κατάσταση:

η μητέρα μου έχει έκπτωση συνέπειας 25% εφ'όσον ο λογαριασμός πληρώνεται εμπρόθεσμα. μέχρι πρότινος όλα καλά. τώρα που έγιναν όλες οι αλλαγές στις τιμολογήσεις είπα να τσεκάρω τους λογαριασμούς της διότι της έστελναν ραβασάκια με διάφορα ποσά ακόμα και 2 αλλαγές του λογαριασμού την ίδια ημέρα.

οπότε έπιασα και τσέκαρα λογαριασμό Νοέμβρη, όπου δεν της έχουν πιστώσει την έκπτωση συνέπειας. τηλεφωνικά μου είπαν ότι είναι λάθος αυτό και 2 διαφορετικοί εργαζόμενοι είπαν ότι θα το διαβιβάσουν, αλλά εγγράφως (διότι έστειλα και μέιλ) δεν έχω λάβει απάντηση.

τεχνικά το λάθος ίσως είναι ότι εκδίδουν λογαριασμό πριν την προθεσμία λήξης του προηγούμενου.. πιάσ' το αυγό και κούρευτο

τέλος, κάπου σε ένα άρθρο που δεν μπορώ να το βρω τώρα έλεγε ότι ένας πολίτης έκανε καταγγελία για υπέρογκες χρεώσεις των Δημοτικών Τελών κλπ, κάτι που επιβεβαίωσε και ο Δήμος (Αθηναίων σε αυτή την περίπτωση)

συμπερασματικά :: προσοχή να κάνετε επιβεβαίωσεις στις χρεώσεις, αλλά και τις πιστώσεις

υ.γ. η μητέρα μου και αυτή Volterra - κάτι που είναι υπο σκέψη αλλαγής πια..

Επεξ/σία από gkioulbakses
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkioulbakses είπε

οπότε έπιασα και τσέκαρα λογαριασμό Νοέμβρη, όπου δεν της έχουν πιστώσει την έκπτωση συνέπειας. τηλεφωνικά μου είπαν ότι είναι λάθος αυτό και 2 διαφορετικοί εργαζόμενοι είπαν ότι θα το διαβιβάσουν, αλλά εγγράφως (διότι έστειλα και μέιλ) δεν έχω λάβει απάντηση.

ποτέ τηλέφωνο , αν πέρασαν 10 εργάσιμες απο τότε που έστειλες email ανοίγεις αίτημα μέσω myrae και αναφέρεις και την αδιαφορία της εταιρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...