Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dimarv είπε

Έχουν τα ίδια πακέτα και στο Γ21 με ελφρώς διαφορετικά όρια. Εννοούσα ότι έχω Γ21 και κάνω το Volton smart.

ok , θα μπει άμεσα στο excel , κρίμα που δεν το είδα στα επαγγελματικά νωρίτερα

είναι λίγο μανούρα , ελπίζω να μην το καταργήσουν σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Γενικά, αν είσαι κάτω από το όριο, τότε πληρώνεις παραπάνω από 18 λεπτά την κιλοβατώρα, τόσο βγαίνει αν κάνεις τη διαίρεση

αν είσαι λίγο κάτω , αλλιώς προπληρώνεις kw που δεν καταναλώνεις και πάει πολύ παραπάνω η αναλογία

Μόλις τώρα, mtziris είπε

Στη πλατφορμα του Myrae δεν έχει την efa, σαν προμηθευτή τι βάζω?

Volton

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Smart Power της Efa. Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι,

αν καταναλώσεις λιγότερο από το όριο προπληρώνεις kw που δεν εκαψες και τις κρατάς κάβα έως την έκδοση του εκκαθαριστικού(4μήνο) αν δεν τις καψεις έως τοτε, κερνας την εφα και το €/kw ανεβαίνει.
Αν παλι η κατανάλωση υπέρβαίνει το όριο, τιμολογήσε με 0,22+€/kw

Είναι περίεργο πρόγραμμα και θέλει προσοχή για όποιον το επιλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, trelas007 είπε

Είναι περίεργο πρόγραμμα και θέλει προσοχή για όποιον το επιλέξει.

πρέπει να ξέρεις ακριβώς πόσα καις ,δηλαδή μιλάμε για σχεδόν απόλυτη σταθερή κατανάλωση

ίσως αν ξεκινάς απο χαμηλό πακέτο και αν ξεφεύγεις βάζεις στο τέλος του μήνα του τετραμήνου ένα υψηλότερο , ίσως κάπως να τη γλυτώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι είσαι στα 0,18 αλλά χωρίς έξτρα πάγιο μέσα σε αυτό. Στην περίπτωση του Γ21 ότι πακέτο έχει κοντά στο 0,2/kw έχει και ένα 20άρι πάγιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimarv είπε

Το θέμα είναι ότι είσαι στα 0,18 αλλά χωρίς έξτρα πάγιο μέσα σε αυτό. Στην περίπτωση του Γ21 ότι πακέτο έχει κοντά στο 0,2/kw έχει και ένα 20άρι πάγιο. 

ξανακατέβασε το excel μιας και τα έβαλα στο επαγγελματικό και δες αν έχω κάπου λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mtziris είπε

Μετα την δημιουργια αιτηματος στην Myrae τι κανω?

Τον σταυρό μου μαλλον!

περιμένεις να σου απαντήσουν και μετά αν δε κάνουν συμβιβασμό ζητάς να παρέμβει η ΡΑΕ

το καλοκαίρι περίπου ίσως βγει άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Επειδή δεν ξέρω αν θα βγάλω Ακρη με ΔΕΗ γιατί ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε αφήσει υπόλοιπο 1800 ευρώ μου ζητανε από τον ιδιοκτήτη προηγμένο μισθωτηριο για να φανεί ότι το χρέος ήταν εκεί.

Τι επιλογή ανάλογη με το Έντερ έχω μετά σε άλλη εταιρία για σταθερό πρόγραμμα? Πχ βολτον?

Γιατί είμαστε σε νέο σπίτι και δεν έχει ρεύμα

 

Καλησπέρα... Θα ζητήσεις απο την ΔΕΗ επανασυνδεση του ρεύματος.. Και θα το παρεις στο όνομα σου.. Δεν χρειάζεται να τους πας κάποιο εσυ χαρτί επιστολή... Το νέο ενοικιαστήριο το δικό σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγε και της Ζενίθ απο τα οικιακά και μπήκαν τα προπληρωμένα πακέτα της Volton

Έγινε και αλλαγή κιλοβατώρας του μεγαλοπαραγωγού elpedison και διόρθωση στο πάγιο μιας και είχα ανάποδα μέρας και νύχτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2022 στις 4:36 ΜΜ, korakios είπε

αναμενόμενο , απο το καλοκαίρι τα λέγαμε

ναι αυτόματα είναι, ποτέ δεν κάνεις καταγγελία σύμβασης , έγινε απο το νέο πάροχο

μίλα μέσω chat* , θα σου πουν τι να κάνεις (εκτός απο υπομονή μιας και αργούν να τα πιστώσουν)

ή άνοιξε αίτημα μέσω myrae

*edit και φυσικά αποστολή της συνομιλίας μέσω email

Τελικά μετά από αίτημα μου μέσω ραε, απάντησαν από την nrg ότι θα μου πιστωσουν το πρόωρο τέλος αποχώρησης. Ευχαριστώ τον @korakiosπου με ενθαρρύνε να το κυνηγήσω και τελικά να δικαιωθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

ξανακατέβασε το excel μιας και τα έβαλα στο επαγγελματικό και δες αν έχω κάπου λάθος

Στο excel επειδή υπολογίζεις την τιμή της kwh με βαση το ετήσιο κόστος έχει και φπα μέσα ενώ στα άλλα προγράμματα η τιμή kwh είναι χωρίς. Τα τελικά κόστη βέβαια είναι σωστά προφανώς. 

Επίσης έχει και 12μ και 24μ πρόγραμμα. Το 24μ έχει 1 μήνα δώρο.

Επεξ/σία από dimarv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσπαθώ να πιάσω το νήμα αλλά χάθηκα. Χρειάζομαι τη συμβουλη σας.

Θέλω να κάνω νέα σύνδεση σε Γ21. Πρόκειται για ενα μικρό γραφείο με αναμενόμενη μικρή κατανάλωση που έχει και μετρητή νυχτερινού ρεύματος (αλλά και θερμοσυθερμοσυσωρευτές).

Ποιον πάροχο να επιλέξω ; 

μήπως συμφέρει η ΔΕΗ τελικά ;; Ρώτησα εκεί για πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ αλλά δεν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimarv είπε

Στο excel επειδή υπολογίζεις την τιμή της kwh με βαση το ετήσιο κόστος έχει και φπα μέσα ενώ στα άλλα προγράμματα η τιμή kwh είναι χωρίς. Τα τελικά κόστη βέβαια είναι σωστά προφανώς. 

σωστός , το διόρθωσα (νομίζω😁)

3 λεπτά πριν, MarkCh είπε

Παιδιά προσπαθώ να πιάσω το νήμα αλλά χάθηκα.

τέρμα απάνω θα δεις καρφιτσωμένη ανάρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...