Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε

😂

πωωωωω , είναι για καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή

Απίστευτο, ε;

1 λεπτό πριν, korakios είπε

😂εσύ τι νομίζεις οτι θα περιμένει ? εγκεφαλικό θα πάθει

Από 25 ευρώ χρέωση προμήθειας να του έρθει κοντά στα 400 που τα υπολογίζω; Αυτανάφλεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, kirileman είπε

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Ελπίζω να μην υπέγραψε ο άλλος περιμένοντας να πληρώνει 25 ευρώ τον μήνα για 1250 κιλοβατώρες. 

Αν υπεγραψε αυτον θα πρεπει να τον κλεισουν ισοβια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kirileman είπε

Από 25 ευρώ χρέωση προμήθειας να του έρθει κοντά στα 400 που τα υπολογίζω; Αυτανάφλεξη.

ή τριπλάσια αν δεν δικαιούται επιδότηση , εκεί πιστεύω θα διαβάσουμε στις ειδήσεις διάφορα σενάρια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω αν θα βγάλω Ακρη με ΔΕΗ γιατί ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε αφήσει υπόλοιπο 1800 ευρώ μου ζητανε από τον ιδιοκτήτη προηγμένο μισθωτηριο για να φανεί ότι το χρέος ήταν εκεί.

Τι επιλογή ανάλογη με το Έντερ έχω μετά σε άλλη εταιρία για σταθερό πρόγραμμα? Πχ βολτον?

Γιατί είμαστε σε νέο σπίτι και δεν έχει ρεύμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Τι επιλογή ανάλογη με το Έντερ έχω μετά σε άλλη εταιρία για σταθερό πρόγραμμα? Πχ βολτον?

https://volton.gr/services/volton-smart/

σχεδόν τα μισά φύγανε πριν μέρες , αυτό ξέμεινε , είναι πακέτο ουσιαστικά kw που αγοράζεις ,δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο

μετά κοιτάς το excel στην προτεινόμενη ανάρτηση τερμα πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

https://volton.gr/services/volton-smart/

σχεδόν τα μισά φύγανε πριν μέρες , αυτό ξέμεινε , είναι πακέτο ουσιαστικά kw που αγοράζεις ,δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο

μετά κοιτάς το excel στην προτεινόμενη ανάρτηση τερμα πάνω

εαν περιλαμβανει στην τιμη και ΥΚΩ στα 0.22 ειναι πολυ καλη τιμή, αλλά αμφιβάλω οτι ειναι μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προφανώς θα πάρεις πακέτο που καλύπτει την κατανάλωση ωστε ιδανικά να πλησιάζεις το άνω όριο χωρίς να το ξεπερνάς , νομίζω οτι κάπου έγραφε οτι μεταφέρονται αυτά που δεν έκαψες

edit δε μεταφέρονται μετά την εκκαθάριση τετραμήνου

γενικά ήταν και είναι περίεργο πρόγραμμα , βέβαια πλέον είναι και το μόνο που απέμεινε αντι ΔΕΗ ,τα υπόλοιπα που ξεμείνανε είναι φαρμάκι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

προφανώς θα πάρεις πακέτο που καλύπτει την κατανάλωση ωστε ιδανικά να πλησιάζεις το άνω όριο χωρίς να το ξεπερνάς , νομίζω οτι κάπου έγραφε οτι μεταφέρονται αυτά που δεν έκαψες

γενικά ήταν και είναι περίεργο πρόγραμμα , βέβαια πλέον είναι και το μόνο που απέμεινε αντι ΔΕΗ ,τα υπόλοιπα που ξεμείνανε είναι φαρμάκι

Μεταφέρονται εντός του 4μήνου μόνο δυστυχώς. Κι εγώ γι αυτό κάνω τα χαρτιά μου σήμερα για Γ21 γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι φαρμάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimarv είπε

Μεταφέρονται εντός του 4μήνου μόνο δυστυχώς. Κι εγώ γι αυτό κάνω τα χαρτιά μου σήμερα για Γ21 γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι φαρμάκι. 

ναι , έκανα edit

το Γ21 που κολλά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, korakios είπε

 

Ίσως σε περιμένει άσχημη έκπληξη , είτε να παραμείνεις με ρήτρες όπου και δε σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις (μέχρι 1200kw το τετράμηνο) , είτε να αλλάξουν τις τιμές του PowerHome (σε όλους που ήταν στο πρόγραμμα είχε έρθει ειδοποίηση οτι αλλάζουν οι τιμές και πλέον καταργήθηκε κιόλας)

Να είσαι προετοιμασμένος για τις κινήσεις σου

___________________________________________________________________________

φύγανε απο το excel και στα οικιακά τα της NRG , Volton , Efa , Volterra , και μείνανε 3 και ο κούκος

 

Πηρα την efa και μου λεει οτι όλα τα προγραμματα fix εχουν καταργηθει και να χασω το ΚΟΤ δεν μπορω να ξαναπαω στο FIX. Τους λεω ότι εσεις μου αλλαξατε το προγραμμα αυτοματα χωρίς να με ειδοποιησει κανεις, εγω τωρα θελω να φυγω! και μου λένε αν θα φύγετε πληρώνετε ρητρα αποχωρησης 120ευρω!! Πανε καλά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , έκανα edit

το Γ21 που κολλά ?

Έχουν τα ίδια πακέτα και στο Γ21 με ελφρώς διαφορετικά όρια. Εννοούσα ότι έχω Γ21 και κάνω το Volton smart.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

προφανώς θα πάρεις πακέτο που καλύπτει την κατανάλωση ωστε ιδανικά να πλησιάζεις το άνω όριο χωρίς να το ξεπερνάς , νομίζω οτι κάπου έγραφε οτι μεταφέρονται αυτά που δεν έκαψες

γενικά ήταν και είναι περίεργο πρόγραμμα , βέβαια πλέον είναι και το μόνο που απέμεινε αντι ΔΕΗ ,τα υπόλοιπα που ξεμείνανε είναι φαρμάκι

Δεν σε συμφέρει να είσαι λίγο κάτω από το άνω όριο. Πχ στο 300αρι, αν κάψεις 440 kWh, πληρώνεις 54,90 + (140*0,2239) =  86 ευρώ. 5 ευρώ πάνω από το πάγιο του προγράμματος 450 που είναι 81 ευρώ.

Γενικά, αν είσαι κάτω από το όριο, τότε πληρώνεις παραπάνω από 18 λεπτά την κιλοβατώρα, τόσο βγαίνει αν κάνεις τη διαίρεση. Αν είσαι πάνω από το όριο, τότε πάλι πληρώνεις πάνω από 18 λεπτά την κιλοβατώρα. Όσο περισσότερο ξεφεύγεις από το κάτω όριο, τόσο πιο ακριβά πληρώνεις την κιλοβατώρα. Βέβαια, και πάλι είναι καλύτερα από αλλού. Ξέρουν αυτοί τι καίει η μέση ελληνική οικογένεια και έφτιαξαν προγράμματα που να είναι μακριά από αυτές τις καταναλώσεις.

Συνεπώς, οι περισσότεροι θα πάνε στο αμέσως μεγαλύτερο πρόγραμμα, για να ξέρουν τουλάχιστον ακριβώς τι θα πληρώνουν, ειδικά αν μεταφέρονται αυτά που δεν έκαψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...