Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, mtziris είπε

Τον Απριλιο θα μου έρθει ο εκκαθαριστικος ο βαρβατος. Παρολο που η καταμετρηση έγινε αρχες φλεβαρη, η ΕΦΑ θα μου τον στείλει Απριλη λεει( δεν ξερω γιατι το κανει αυτο). Οποτε περιμενω να δω, θα τους βρισω δεν υπαρχει περιπτωση με την αλλαγη που μου κανανε χωρις να με ειδοποιησουν (μπορει να ηθελα α παω σε αλλη εταιρεια βρε παιδια αμα μου το λεγανε εξαρχης).

Οταν έρθει παντως θα σας ειδοποιησω!

 

Ίσως σε περιμένει άσχημη έκπληξη , είτε να παραμείνεις με ρήτρες όπου και δε σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις (μέχρι 1200kw το τετράμηνο) , είτε να αλλάξουν τις τιμές του PowerHome (σε όλους που ήταν στο πρόγραμμα είχε έρθει ειδοποίηση οτι αλλάζουν οι τιμές και πλέον καταργήθηκε κιόλας)

Να είσαι προετοιμασμένος για τις κινήσεις σου

___________________________________________________________________________

φύγανε απο το excel και στα οικιακά τα της NRG , Volton , Efa , Volterra , και μείνανε 3 και ο κούκος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, korakios είπε

φύγανε απο το excel και στα οικιακά τα της NRG , Volton , Efa , Volterra , και μείνανε 3 και ο κούκος

Τελεια....το επομενο προγραμμα που θα βαλουμε θα ειναι το Koukos Fixed 1.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Συγχαρητήρια καταρχήν σε όλους όσους αφιερώνουν χρόνο για να βοηθήσουν ανθρώπους σαν και μένα που έχουν καταμπερδευτεί και δεν ξέρουν τι να κάνουν...

Λοιπόν, εγώ είχα Elpedison ElectricityHome Night Fixed από διετές συμβόλαιο που είχα συνάψει τον Νοέμβριο του 2019. Το συμβόλαιο έληξε και χθες έλαβα τον πρώτο λογαριασμό χωρίς την fixed τιμή όπου ευτυχώς δεν βλέπω ρήτρα, η οποία βέβαια θα έρθει από τον επόμενο μήνα. Να σημειώσω ότι δεν έλαβα καμία ειδοποίηση για την λήξη του συμβολαίου και την μεταφορά μου σε απλό ElectricityHome Night. Τελος πάντων.

Η ερώτηση μου είναι τί κάνουμε τώρα;;; απ'οτι κατάλαβα τα προγράμματα της ΔΕΗ είναι τα πιο συμφέροντα αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιο από τα τρια και θα ήθελα κάποια βοήθεια. 

Να σημειώσω ότι δεν έχω μπει στο κοινωνικό τιμολόγιο καθότι μέχρι τώρα δεν υπήρχε λόγος και επίσης οι καταναλώσεις μου το χειμώνα ξεπερνούν κατά πολύ τις 1700kwh λόγω αντλίας θερμότητας. Εισοδηματικά πάντως μπαίνω αν θέλω. 

Ποιο από τα τρία προγράμματα της ΔΕΗ πιστεύετε είναι πιο συμφέρον στην περίπτωσή μου; έτσι όπως τα μελέτησα, πιστεύω το online, αλλά δεν είμαι σίγουρος μιας και τα άλλα δυο έχουν τις εκπτώσεις 5% και 2% για συνέπεια και πάγια πληρωμή και επίσης, σύμφωνα με τους αναλυτικούς τιμοκαταλόγους μόνο τα enter και enter+ εμπίπτουν σε ΚΟΤ. Τέλος, μπερδεύτηκα από διάφορα που διάβασα για το αν πρέπει να πάω σε κατάστημα ΔΕΗ για να κάνω το συμβόλαιο ή γίνεται και η δουλειά από το internet. Σαφώς θα προτιμούσα το δευτερο.

Επισυνάπτω και τον τελευταίο λογαριασμό για περισσότερες πληροφοριες

Χίλια ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

elpe_latest.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, depmode είπε

Χίλια ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

για το αν σε συμφέρει σταθερό ή με ρήτρα διαβάζεις το 4ο φύλλο του excel της ανάρτησης που μόλις έκανες και like

αν πας σε σταθερό ,στο πρώτο φύλλο βάζεις 4μηνα και βλέπεις τι σε συμφέρει για τον πρώτο χρόνο (είναι με τυχών δώρα)

δίπλα έχει και στήλη με σχόλια όπου βλέπεις και τις πληροφορίες

επίσης στην ίδια ανάρτηση αναφέρεται και ο σύνδεσμος για τα προγράμματα της ΔΕΗ που εκεί διαβάζοντας τελευταίες σελίδες θα καταλάβεις

7 λεπτά πριν, depmode είπε

Να σημειώσω ότι δεν έλαβα καμία ειδοποίηση για την λήξη του συμβολαίου και την μεταφορά μου σε απλό ElectricityHome Night

λογικά θα σου κάνανε αυτόματη ανανέωση και θα βάλουν ή βάλανε δώρο 50€ . Πλέον απλά ζητάνε το δώρο πίσω.

αν θέλουν και ρήτρες αποχώρησης κάνεις καταγγελία

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

για το αν σε συμφέρει σταθερό ή με ρήτρα διαβάζεις το 4ο φύλλο του excel της ανάρτησης που μόλις έκανες και like

αν πας σε σταθερό ,στο πρώτο φύλλο βάζεις 4μηνα και βλέπεις τι σε συμφέρει για τον πρώτο χρόνο (είναι με τυχών δώρα)

δίπλα έχει και στήλη με σχόλια όπου βλέπεις και τις πληροφορίες

επίσης στην ίδια ανάρτηση αναφέρεται και ο σύνδεσμος για τα προγράμματα της ΔΕΗ που εκεί διαβάζοντας τελευταίες σελίδες θα καταλάβεις

λογικά θα σου κάνανε αυτόματη ανανέωση και θα βάλουν ή βάλανε δώρο 50€ . Πλέον απλά ζητάνε το δώρο πίσω.

αν θέλουν και ρήτρες αποχώρησης κάνεις καταγγελία

Συμφωνα με το εξαιρετικό excel σου (πρωτη φορά άνοιξα excel αρχείο) το πιο συμφέρον για την ετήσια κατανάλωσή μου είναι το enter+ κατά 10 ευρώ φθηνότερο από το online,  εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι. 

Διάβασα και τις τελευταίες σελίδες απο το thread για τα προγράμματα της ΔΕΗ. Να σου πω την αλήθεια από αυτό μου δημιουργήθηκαν οι περισσότερες αποριες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, depmode είπε

Διάβασα και τις τελευταίες σελίδες απο το thread για τα προγράμματα της ΔΕΗ. Να σου πω την αλήθεια από αυτό μου δημιουργήθηκαν οι περισσότερες αποριες. 

ότι απορίες έχεις τότε , στο άλλο θέμα για τα της ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα…

μου ήρθε αυτός ο ακραίος λογαριασμός..

ολοι οι προηγούμενοι ήταν επίσης εκκαθαριστικοί Γτ τους περνάω στην πλατφόρμα. Είχα στείλει έγγραφο παραπόνων ..και να μου δικαιολογήσουν τις έξτρα χρεώσεις αλλά δεν μου απάντησαν.

μπορω να κάνω κάτι άλλο?

 

AF8AA412-A8DD-4D9D-AF62-E530A3A9A151.png

3374BF75-383B-4A62-AE54-8B44C6B8957D.png

Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimo69 είπε

μπορω να κάνω κάτι άλλο?

ναι , ξεκινάς με τις φωτό μέσα σε spoiler μιας και τυφλώθηκα 😁

0,227€/kw η ρήτρα , νορμάλ είναι , >0,30 θα είναι η επόμενη

Διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα ψηλά για τα βήματα της καταγγελίας και τα σημεία που θα τονίσεις

αν πέρασαν 10 εργάσιμες μέρες κάνεις καταγγελία στο myrae αναφέροντας και την αδιαφορία της εταιρίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσα χρόνια δεν έμαθα πως μπαίνει σε spoiler.

είχα στείλει email πριν τις γιορτές πάλι για μεγάλη ρήτρα. Δεν μου απάντησαν ποτέ. Όποτε κάνοντας καταγγελία στο myrae μπορείς να πετύχεις κάτι?

Με συμφέρει να πάω στο ΔΕΗ my home online?

Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Όποτε κάνοντας καταγγελία στο myrae μπορείς να πετύχεις κάτι?

άγνωστο αλλά αν δεν κάνεις σίγουρα ΔΕΝ θα πετύχεις κάτι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Οκ. Σε ευχαριστώ.

σχετικα με το ΔΕΗ my home online αντι γι αυτό που έχω?

Ρωτα στο αλλο θεμα καλυτερα.

9 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Τόσα χρόνια δεν έμαθα πως μπαίνει σε spoiler.

Ουτε εγω....και δεν θελω κιολας.😝 

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Από χορηγούμενη του Zero. Screenshot_20220314-004610_Facebook.jpg.4c7484afe16f9ef07448c8d457fae831.jpg

 

 Δυο να ειναι τα χρονια χωρις αναστολη.😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

 Δυο να ειναι τα χρονια χωρις αναστολη.

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Ελπίζω να μην υπέγραψε ο άλλος περιμένοντας να πληρώνει 25 ευρώ τον μήνα για 1250 κιλοβατώρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

 Δυο να ειναι τα χρονια χωρις αναστολη.😝

😂

7 λεπτά πριν, kirileman είπε

Από χορηγούμενη του Zero. 

πωωωωω , είναι για καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή

Μόλις τώρα, kirileman είπε

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Ελπίζω να μην υπέγραψε ο άλλος περιμένοντας να πληρώνει 25 ευρώ τον μήνα για 1250 κιλοβατώρες. 

εσύ τι νομίζεις οτι θα περιμένει ? εγκεφαλικό θα πάθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...