Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, eliascm21 είπε

Για το Volterra ξεγνοιασιά τι άποψη έχουμε; Στο excel φαίνεται οικονομικό. Βέβαια στο excel έχει συντελεστή για τη ρήτρα 1.16 ενώ στο site τους λένε για 1.25 (https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2021/11/FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V1_V1N_575_ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ2_50.pdf). Ποίο είναι το σωστό;

1.25 , το αλλάξανε και έγινε διόρθωση στο excel

1 ώρα πριν, eliascm21 είπε

Επίσης, ο συντελεστής αυτός είναι "κλειδωμένος¨ με τον συμβόλαιο ή μπορούν να τον αλλάξουν όποτε θέλουν; 'Η εξαρτάται από την εταιρία;

για 6 μήνες παραμένει σταθερός

___________________________________________________________________________________

αλλαγές στα επαγγελματικά , μετά της NRG φύγανε και της Volterra , EFA & Volton

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια η Efa energy μου στέλνει λογαριασμους με ρητρα ενώ εγώ έχω υπογραψει για fix συμβολαιο. και αυτο γινεται από τον πρωτο λογαρισμο που πήρα !!!! Αλλά δεν το είχα παρει χαμπαρι γιατι ήταν μικρής καταναλωσης. Τι να κανω? Παω για καταγγελια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mtziris είπε

Ρε παιδια η Efa energy μου στέλνει λογαριασμους με ρητρα ενώ εγώ έχω υπογραψει για fix συμβολαιο. και αυτο γινεται από τον πρωτο λογαρισμο που πήρα !!!!

μήπως μπήκες και εσύ σε ΚΟΤ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mtziris είπε

παντα ήμουν σε ΚΟΤ τους το είχα πει!

είναι γνωστό θέμα , είχε βουίξει το τόπικ , σας πήγαν στης Volton με ρήτρα

δυστυχώς δεν έχω κρατήσει λινκ με ποστ καταγγελίας

σε άλλα μέλη είχαν και γραπτή επιβεβαίωση οτι σε ΚΟΤ θα τιμολογούταν χωρίς ρήτρα , αλλά το κακό έγινε, εσυ  έχεις κάτι γραπτώς ?

Νόμιμο είναι που βάζουν το ΚΟΤ σε ξεχωριστό πρόγραμμα , παράνομο είναι που δε σας ειδοποίησαν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα μου καθυστερουσαν γενικώς τους λογαριασμους και δεν μου ελεγαν το γιατί. Το θέμα εγω εχω υπογραψει μεσω emails για το fix. Ποτέ κανεις δεν μου ειπε "ξέρεις λόγω ότι έχεις ΚΟΤ θα πας σε αλλο προγραμμα ΜΕ ΡΗΤΡΑ". Οι λογαρισμοι ήρθαν με ρητρα!!

Επεξ/σία από mtziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mtziris είπε

εμενα μου καθυστερουσαν γενικώς τους λογαριασμους και δεν μου ελεγαν το γιατί. Το θέμα εγω εχω υπογραψει μεσω emails για το fix. Ποτέ κανεις δεν μου ειπε "ξέρεις λόγω ότι έχεις ΚΟΤ θα πας σε αλλο προγραμμα ΜΕ ΡΗΤΡΑ". Οι λογαρισμοι ήρθαν με ρητρα!!

 

5 λεπτά πριν, korakios είπε

εσυ  έχεις κάτι γραπτώς ?

το αν ρώτησες πχ αν επηρεάζει που έχεις ΚΟΤ δηλαδή

αν όχι , είσαι 100% σίγουρος οτι το είχες αναφέρει στον πωλητή/πωλήτρια μέσω τηλεφώνου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τους είπα ειμαι σε ΚΟΤ. Το θεμα είναι ότι εγώ υπεγραψα άλλο συμβολαιο και άλλο μου δωσανε. Δεν μπορώ τωρα να φυγω όποτε θέλω? (χωρίς να πληρωσω καποια επιβαρυνση )έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mtziris είπε

Το θεμα είναι ότι εγώ υπεγραψα άλλο συμβολαιο και άλλο μου δωσανε.

 

22 λεπτά πριν, korakios είπε

Νόμιμο είναι που βάζουν το ΚΟΤ σε ξεχωριστό πρόγραμμα , παράνομο είναι που δε σας ειδοποίησαν

 

1 λεπτό πριν, mtziris είπε

Δεν μπορώ τωρα να φυγω όποτε θέλω? (χωρίς να πληρωσω καποια επιβαρυνση )έτσι δεν είναι?

δε νομίζω να έχεις τώρα κάποια δέσμευση αλλά άσε τα τηλέφωνα και στείλε email στη Volton για επιβεβαίωση

βέβαια , μπορεί και να μη σε συμφέρει σταθερό πλέον

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

βλέποντας και το πάγιο όμως στα 7€ , μάλλον αν παραμείνεις σε κυμαινόμενο με ρήτρα ίσως καλύτερα να φύγεις

πχ χωρίς πάγιο

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-to-spiti-ilektriko-reyma-on/on-oikiako-reyma/

βέβαια η efa ισχυριζόταν οτι έκανε 50% έκπτωση της ρήτρας σε ΚΟΤ , μπορείς να ανεβάσεις τελευταίο εκκαθαριστικό ?

Spoiler

μέσα σε spoiler χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μου λες να μην φύγω ακομα και με ρητρα ( αφου και αλλου τα ιδια σκ@@@ είναι). Το θεμα είναι ότι ενώ όλο το υπολοιπο χρόνο έχω χαμηλη καταναλωση, το χειμερινο τετραμηνο μπορεί να καψω και 2700 kwh ξεπερνωντας κατα πολυ το οριο (1700).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mtziris είπε

Δηλαδη μου λες να μην φύγω ακομα και με ρητρα ( αφου και αλλου τα ιδια σκ@@@ είναι).

όχι , δεν είπα κάτι τέτοιο , σου έδωσα να σκεφτείς κάποιες επιλογές ανάλογα την περίπτωσή σου

επίσης πρόσθεσα κάποια πράγματα στο ποστ παραπάνω , ίσως να μην τα είδες

6 λεπτά πριν, mtziris είπε

Το θεμα είναι ότι ενώ όλο το υπολοιπο χρόνο έχω χαμηλη καταναλωση, το χειμερινο τετραμηνο μπορεί να καψω και 2700 kwh ξεπερνωντας κατα πολυ το οριο (1700).

τότε αν είσαι αρκετά εκτός ορίων , όπως τώρα και χάνεις το ΚΟΤ , ισχύει το πρόγραμμα που υπέγραψες

Spoiler

να βάλεις νυχτερινό μιας και δε μετράνε οι νυχτερινές στο όριο, αλλά στην περίπτωσή σου δεν ξέρω αν καταφέρεις να κάψεις 1700 και 1000 μέρας και νύχτας αντίστοιχα

συνέχεια για λεπτομέρειες μόνο στο θέμα για ΚΟΤ

αν έχεις θερμοπομπούς δες το άλλο θέμα με τα κλιματιστικά ( τουλάχιστον 4 φορές λιγότερη κατανάλωση)

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε νυχτερινο τιμολογιο είμαι (αλλα πιο πολυ καιω 1900 με 800 νυχτας το χειμωνα). Θα κοιταξω αυτό με τα κλιματιστικά να δω τι εννοείς. Έχω ενα κλιματιστικό μικρό (που το χειμωνα βεβαια καιει συνεχως). Επισης απο το excel μόνο τις ΔΕΗ συμφερει πλεον.

Επεξ/σία από mtziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mtziris είπε

Θα κοιταξω αυτό με τα κλιματιστικά να δω τι εννοείς. Έχω ενα κλιματιστικό μικρό (που το χειμωνα βεβαια καιει συνεχως)

ναι , στο άλλο θέμα

5 λεπτά πριν, mtziris είπε

Σε νυχτερινο τιμολογιο είμαι (αλλα πιο πολυ καιω 1900 με 800 νυχτας το χειμωνα).

ανέβασε τελευταίο εκκαθαριστικό που ξεπέρασες το ΚΟΤ να δούμε αν χρεώθηκες βάσει Power Home ή όχι

επίσης αν δε θες να ανεβάσεις λογαριασμό , κάνε

€ ρήτρας αναπροσαρμογής δια kw (μέρας και νύχτας) του τελευταίου λογαριασμού με ρήτρα να δούμε αν όντως μειώνει στο 50% τη ρήτρα σε ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον Απριλιο θα μου έρθει ο εκκαθαριστικος ο βαρβατος. Παρολο που η καταμετρηση έγινε αρχες φλεβαρη, η ΕΦΑ θα μου τον στείλει Απριλη λεει( δεν ξερω γιατι το κανει αυτο). Οποτε περιμενω να δω, θα τους βρισω δεν υπαρχει περιπτωση με την αλλαγη που μου κανανε χωρις να με ειδοποιησουν (μπορει να ηθελα α παω σε αλλη εταιρεια βρε παιδια αμα μου το λεγανε εξαρχης).

Οταν έρθει παντως θα σας ειδοποιησω!

Επεξ/σία από mtziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...