Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, atom7 είπε

Καλησπέρα σας,

Επανέρχομαι μετά από καιρό έχοντας εξέλιξη στο θέμα με το λογαριασμό ρεύματος στη μάνα μου (ήταν στην Protergia και ήρθαν υπέρογκες χρεώσεις ρήτρας αναπροσαρμογής). Είχα στείλει έντυπο αμφισβήτησης με email γράφοντας τα εξής:

email01_amfisvitisi.PNG.24bacc9371601c41969e0ed6cad82afb.PNG

Μετά από πολύ καιρό λάβαμε την εξής απάντηση από την Protergia:

email01_apantisi.PNG.694d64c389de7c0cd3e6fe992948ff8f.PNG

email01_analysi_ots.PNG.79bba6981bb16b1b357c608b68cbe3bc.PNG

Θυμίζω ότι η σύμβαση είχε υπογραφεί πριν από 2 έτη με διαφορετικούς όρους στο άρθρο 8.8 και η μόνη ενημέρωση για την τροποποίησή τους είχε γίνει μέσω λογαριασμού με τα λεγόμενα "ψιλά γράμματα".

logar_old.PNG.15d45c9b20368a5e68661cd39e5b39ee.PNG

 

Έπειτα από μερικές μέρες ήρθε και η ακόλουθη επιστολή:

epistoli_ofeili_01.PNG.9cd0163597505244cfbe93cd0176c322.PNG

Στο μεταξύ είχαμε προχωρήσει σε αλλαγή παρόχου (προλάβαμε το παλαιό ΔΕΗ My Home Enter την τελευταία κυριολεκτικά μέρα).

Θα ήθελα σας παρακαλώ μια συμβουλή, ποιο είναι το επόμενο βήμα, καταγγελία στη ΡΑΕ; Επίσης, υπάρχει κίνδυνος διακοπής ηλεκτροδότησης ακόμα κι αν πλέον είμαστε σε άλλο πάροχο, όσο εκκρεμεί η καταγγελία;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

7 λεπτά πριν, takoulou είπε

Εσυ τι θελεις;  Τι προβλημα εχεις;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, atom7 είπε

Με συγχωρείτε αλλά με τα δικηγορίστικα δεν τα πάω καλά. Αυτό τι σημαίνει, ότι τελικά μπορεί να γίνει διακοπή ρεύματος ή όχι; Η είναι άσχετο με την περίπτωση μου;

...εγώ απλά να θυμίσω το κλασσικό που λέω για τέτοιες περιπτώσεις : ήταν κάποιος εδώ που τον Γενάρη είχε "καταθέσει' ότι η Ελπέντισον (αν θυμάμαι καλά), τον είχε ενημερώσει (μεσω SMS) ότι δώσανε εντολή διακοπής για οφειλή 59 (κάπου 'κει τεσπα) Ευρώ (και αν πάλι θυμάμαι καλά, ήταν μάλιστα ποσό σε αμφισβήτηση

....μαλακία στοπ. "Αν θυμάμαι", κι αν δεν θυμάμαι - κι αναθεμά με....Γκούγκλαρα, το βρήκα, και να : 

Διάβασε τί κατέθεσε ο άνθρωπος, κι από 'κει και πέρα, ό,τι και να λένε οι κώδικες και οι ξε-κώδικες, πράττεις όπως νομίζεις...

...δική μου γνώμη πάντως είναι να πληρώσεις, κι αν δεν έχεις τόσα να ζητήσεις διακανονισμό. Αν αρνηθούν ή σου ζητήσουν άμεσα ποσό που δεν μπορείς να διαθέσεις, να επιμείνεις, να ζητήσεις προϊσταμένους λογιστηρίων κλπ, τονίζοντας πως η γηραιά μητέρα σου δεν έχει τέτοια οικονομική δυνατότητα κι εξαρτάται άμεσα από την ύπαρξη παροχής ηλεκτρικής ενέργειας κλπκλπ. Καλύτερα πρώτα σε mail ολ' αυτά, κι αν δεν τα βρίσκετε, τηλέφωνα, ακόμη και μανούρα σε κατάστημα κλπκλπ.

Αν το κόψουν πάντως, μετά και να τον εξοφλήσεις θα πρέπει για να στο ξανασυνδέσουν, και πρόστιμο (20€) θα φας, και μέχρι να γίνει η επανασύδνεση θα έχει η μάνα σου πρακτικό πρόβλημα (εκτός κι αν μπορείς να την πάρεις από εκεί).

Γενικά μην βασίζεσαι στο τί λένε ή δεν λένε οι νόμοι και αν είναι ή δεν είναι με το μέρος σου - όχι όταν "εξαρτάσαι" από συγκεκριμένο αγαθό 1ης ανάγκης όπως το ρεύμα (κάτι σαν αυτό που ζούμε με τον Βλακδίμηρο, ένα πράγμα : το δίκιο είναι με το μέρος των Ουκρανών και της Δύσης γενικότερα, αλλά να προς τα πού πέταξαν οι τιμές αερίου και ρεύματος και πετρελαίων και βενζινών και των πάντων όλων μαζί, μετά από τις "κυρώσεις"...) και προετοιμάσου για το χειρότερο σενάριο, κι ας αυτό μην έρθει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα, γνωρίζεται για το ΗΡΩΝ 1 και αυτό το πρόγραμμα είναι ικανό να μας προστατεύσει και πραγματικά να μας μηδενίσει την χρέωση κατανάλωσης ρεύματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, apapa666 είπε

 Καλησπέρα, γνωρίζεται για το ΗΡΩΝ 1 και αυτό το πρόγραμμα είναι ικανό να μας προστατεύσει και πραγματικά να μας μηδενίσει την χρέωση κατανάλωσης ρεύματος; 

Καλημέρα... Κοίταξε επάνω έχει ένα excel..  Να δεις τι συμφέρει.. Ρίξε και μια ματιά στις πισω σελίδες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, washcloud είπε

...εγώ απλά να θυμίσω το κλασσικό που λέω για τέτοιες περιπτώσεις : ήταν κάποιος εδώ που τον Γενάρη είχε "καταθέσει' ότι η Ελπέντισον (αν θυμάμαι καλά), τον είχε ενημερώσει (μεσω SMS) ότι δώσανε εντολή διακοπής για οφειλή 59 (κάπου 'κει τεσπα) Ευρώ (και αν πάλι θυμάμαι καλά, ήταν μάλιστα ποσό σε αμφισβήτηση

....μαλακία στοπ. "Αν θυμάμαι", κι αν δεν θυμάμαι - κι αναθεμά με....Γκούγκλαρα, το βρήκα, και να : 

Διάβασε τί κατέθεσε ο άνθρωπος, κι από 'κει και πέρα, ό,τι και να λένε οι κώδικες και οι ξε-κώδικες, πράττεις όπως νομίζεις...

...δική μου γνώμη πάντως είναι να πληρώσεις, κι αν δεν έχεις τόσα να ζητήσεις διακανονισμό. Αν αρνηθούν ή σου ζητήσουν άμεσα ποσό που δεν μπορείς να διαθέσεις, να επιμείνεις, να ζητήσεις προϊσταμένους λογιστηρίων κλπ, τονίζοντας πως η γηραιά μητέρα σου δεν έχει τέτοια οικονομική δυνατότητα κι εξαρτάται άμεσα από την ύπαρξη παροχής ηλεκτρικής ενέργειας κλπκλπ. Καλύτερα πρώτα σε mail ολ' αυτά, κι αν δεν τα βρίσκετε, τηλέφωνα, ακόμη και μανούρα σε κατάστημα κλπκλπ.

Αν το κόψουν πάντως, μετά και να τον εξοφλήσεις θα πρέπει για να στο ξανασυνδέσουν, και πρόστιμο (20€) θα φας, και μέχρι να γίνει η επανασύδνεση θα έχει η μάνα σου πρακτικό πρόβλημα (εκτός κι αν μπορείς να την πάρεις από εκεί).

Γενικά μην βασίζεσαι στο τί λένε ή δεν λένε οι νόμοι και αν είναι ή δεν είναι με το μέρος σου - όχι όταν "εξαρτάσαι" από συγκεκριμένο αγαθό 1ης ανάγκης όπως το ρεύμα (κάτι σαν αυτό που ζούμε με τον Βλακδίμηρο, ένα πράγμα : το δίκιο είναι με το μέρος των Ουκρανών και της Δύσης γενικότερα, αλλά να προς τα πού πέταξαν οι τιμές αερίου και ρεύματος και πετρελαίων και βενζινών και των πάντων όλων μαζί, μετά από τις "κυρώσεις"...) και προετοιμάσου για το χειρότερο σενάριο, κι ας αυτό μην έρθει.

Πολύ σωστά θυμάσαι. Εγώ το είχα γράψει. Και έχει κι άλλη ιστορία μετά το συμβάν.

Έπειτα από συνέχεια στο case της ΡΑΕ, πολλή πίεση (έτσι για την ικανοποίηση μου) και δήθεν χαριστικά μου επέστρεψαν τα χρήματα των ~50 ευρώ που χρεώθηκα για την πρόωρη αποχώρηση. Δεν επέστρεψαν φυσικά τα 20 ευρώ που χρεώθηκα από την ΔΕΔΔΗΕ για την επανασύνδεση.

Μακριά από Elpedison και κάθε Elpedison θα πω εγώ.

 

 

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skritikos είπε

Πολύ σωστά θυμάσαι. Εγώ το είχα γράψει. Και έχει κι άλλη ιστορία μετά το συμβάν.

Έπειτα από συνέχεια στο case της ΡΑΕ, πολλή πίεση (έτσι για την ικανοποίηση μου) και δήθεν χαριστικά μου επέστρεψαν τα χρήματα των ~50 ευρώ που χρεώθηκα για την πρόωρη αποχώρηση. Δεν επέστρεψαν φυσικά τα 20 ευρώ που χρεώθηκα από την ΔΕΔΔΗΕ για την επανασύνδεση.

Μακριά από Elpedison και κάθε Elpedison θα πω εγώ.

το αίτημα στη ΡΑΕ το έκλεισες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, skritikos είπε

Πολύ σωστά θυμάσαι. Εγώ το είχα γράψει. Και έχει κι άλλη ιστορία μετά το συμβάν.

Έπειτα από συνέχεια στο case της ΡΑΕ, πολλή πίεση (έτσι για την ικανοποίηση μου) και δήθεν χαριστικά μου επέστρεψαν τα χρήματα των ~50 ευρώ που χρεώθηκα για την πρόωρη αποχώρηση. Δεν επέστρεψαν φυσικά τα 20 ευρώ που χρεώθηκα από την ΔΕΔΔΗΕ για την επανασύνδεση.

Μακριά από Elpedison και κάθε Elpedison θα πω εγώ.

 

 

Μερικοί ισχυρίζονται ότι δεν κόβεται το ρεύμα για αυτά τα ποσα.. Δυστυχώς ισχύει ότι κόβονται αν τα έχει δώσει ο παροχος στον Δεδδηε.. Και μετά υπάρχει και η χρέωση για την επανασυνδεση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

το αίτημα στη ΡΑΕ το έκλεισες ?

Ναι. Ήξερα πως μπορώ να το συνεχίσω και παρακάτω αλλά τους σιχάθηκα. Χάσανε 12 σπίτια ως τώρα από αυτό που κάνανε, και συνεχίζω να γυρνάω γνωστούς και φίλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Προτεργια πρωτοπορεί 😂 ,  δειτε φαση :

24/1/2022 φευγω απο προτεργια για δεη 

3/2/2022 ερχεται ο τελευταιος τελικος εκκαθαριστικος λογαριασμος με καταληκτικη ημερομηνια πληρωμης 8/3/2022 , στον οποιο συμπεριλαμβανεται και το πεναλτυ αποχωρησης αξιας 70 ευρω.

 7/2/2022 στελνω το γνωστο εντυπο αμφισβητησης λογαριασμου στην προτεργια.

7/3/2022  ,    Μετα απο συζητησεις εδω με τον korakio αλλα και αλλα παιδια και για το φοβο της διακοπης του ρευματος  , αποφασιζω και τον εξοφλω.

11/3/2022 λαμβανω e-mail απο τη προτεργια οπουη μεταξυ αλλων μου αναφερουν οτι μπορω να φυγω αζημιως , και θα εκδωσουν νεο διορθωτικο λογαριασμο.

Λογαριασμο ομως που εχω ηδη εξοφλησει.

Αρα θα μου ερθει πιστωτικο 70 ευρω;;;;;

Η θα μπλεξουμε;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή έχω χαθεί και όσο και να διάβασα προς τα πίσω και αυτό το θέμα και τα άλλα  που αφορούν την ηλεκτρική ενέργεια δεν βγάζω άκρη εάν θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει. έχω το ΗΡΩΝ up. κατέβασα και το excel αλλά δεν έχω καταλάβει και πολλά. Με βάση τους λογαριασμούς που έχω τι μου προτείνετε και γιατί?

 

 

 

Spoiler

0.jpg.387c04c406997bb15eaf6dc4f137362e.jpg1.jpg.5e7b29a0025f7d5e7d4fd5659ef20853.jpg

 

 

Spoiler

2.jpg.5137a037188f2208782b70e24c8ab7c6.jpg3.jpg.ec27f93124b0dc7162b1c3095b0d177a.jpg

 

 

 

 

Επεξ/σία από freedomman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, freedomman είπε

κατέβασα και το excel αλλά δεν έχω καταλάβει και πολλά.

αν δεν καταλαβαίνεις το 4ο φύλλο του excel , δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω

ίσως να ξαναδιαβάσεις την προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα ψηλά

Spoiler

και βάλε τις φωτό σε μέσα σε spoiler , όπως το παρών κείμενο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, freedomman είπε

επειδή έχω χαθεί και όσο και να διάβασα προς τα πίσω και αυτό το θέμα και τα άλλα  που αφορούν την ηλεκτρική ενέργεια δεν βγάζω άκρη

...το να διαβάζει κάποιος προς τα πίσω, εκτός του ότι είναι "αυτοννόητο" (είθισται στα φόρουμ άλλωστε), ώστε να καταλάβει πού μπαίνει/τί παίζει σ' ένα thread (και πιθανώς να βρει άμεσα απαντήσεις σε ό,τι τον απασχολεί), δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα πάει όπως περιμένει. Παρ' ολ' αυτά, καλό είναι να "ξεφυλλίζεις" σελίδες προς τα πίσω ("speed reading" σε ό,τι post σου κάνει κλικ), ακόμη και σε βάθος ημερών ή και βδομάδων = δεν χρειάζεται να διαβάζεις σερί. Θα έλεγα να συνεχίσεις μέχρι έστω τον Δεκέμβρη - θα καταλάβεις πράγματα που θα σου είναι χρήσιμα από 'δω και πέρα.

Εκτός όμως από το ίδιο το θρεντ, υπάρχουν και τα λινκ στην υπογραφή του korakios (όπως και η "προτεινόμενη αναρτηση" που σου είπε), τα οποία είναι ένα απόσταγμα όσων πρέπει κανείς να ξέρει. Αυτά τα διάβασες; Γιατί αν τα διάβασες, λίγο δύσκολο να μην μπορείς να βγάλει συμπέρασμα τί σε συμφέρει στην περίπτωσή σου και ΓΙΑΤΙ. Ειδικά το κομμάτι "αξίζει κυμαινόμενο vs σταθερό;".

Κατά τ' άλλα, για να μην λες, η ετυμηγορία είναι "νας πας σε κατάστημα ΔΕΗ και να υπογράψεις για Εντερ+" (θέλουν 100€ εγγύηση, ρώτα τους αν βάλεις πάγια εντολή με κάρτα χρεωστική ή πιστωτική αν θα σου επιστραφούν στον 1ο-2ο λογαριασμό). Το "γιατί" κανονικά θα έπρεπε να σου πω θα το καταλάβεις διαβάζοντας τα λινκ του korakios (και να το κάνεις ούτως ή άλλως), αλλά θα σου πω τηλεγραφικά "επειδή με την κατανάλωση που έχεις, αυτό σε συμφέρει κι επειδή αυριομεθαύριο ποιος ξέρει πόσο θα πάνε τα σταθερά της ΔΕΗ για νέα συμβόλαια". Η ουσία δηλαδή της απάντησης που θες, αυτή είναι. Όσο περισσότερο ΘΑ διαβάσεις, τόσο καλύτερα θα καταλάβεις στην πορεία γιατί όντως αυτή είναι η καλύτερή σου επιλογή. Διότι όσα να σου πούμε εμείς (που έχουν μαλλιάσει τα δάχτυλά μας να λέμε τα ίδια και τα ίδια σε όλους), ΠΑΛΙ πρέπει ΜΟΝΟΣ να χωνέψεις το "γιατί" και το "γιατί όχι το άλλο".

Τέλος, το Excel είναι ένας μικρός θησαυρός όπως το έχει εξελίξει το korakios. ΣΟυ θυμίζω ότι έχει ΤΕΣΣΕΡΑ φύλλα, σε tabs κάτω αριστερά. Αν διαβάσεις και μόνο όσες πληροφορίες εξηγεί μέσα σε αυτό, δεν νομιζω να συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα να το καταλάβεις. Επι μέρους απορίες "πώς το κάνω το τάδε ρε παιδιά", λογικό να υπάρχουν, ειδικά αν δεν έχεις σχετική τριβή, και αν δεν απαντιούνται ήδη από τον korakios (χλωμό, αλλά λέμε), εδώ είμαστε.

Α, ξέχασα : σιγούρεψε αν έχεις (και πόση) ποινή πρόωρης αποχώρηση από τον Ήρωνα (και πες μας). Και πάλι καλύτερα να περάσεις στο Εντερ+ (η χασούρα θα αποσβεστεί σε βάθος χρόνου - το ζουμί είναι ότι αν έχεις συνεχώς αυτές τις κιλοβατώρες μέρας&νύχτας, χάνεις πες γύρω στο 0,20x500kWh=100€/4μηνο, ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, τα οποία πιθανώς ΘΑ χειροτερέψουν), αλλά να ξέρεις τί ενδεχομένως σε περιμένει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2022 στις 8:57 ΠΜ, takoulou είπε

Καλημέρα... Κοίταξε επάνω έχει ένα excel..  Να δεις τι συμφέρει.. Ρίξε και μια ματιά στις πισω σελίδες.. 

Tο ηρων 1 φωτοβολταϊκό δεν υπάρχει στην σύγκριση. (προαγορά ενέργειας από απε με ετήσια απόδοση για τους ξέρωλες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apapa666 είπε

το ηρων 1 φωτοβολταϊκό δεν υπάρχει στην σύγκριση. (προαγορά ενέργειας από απε με ετήσια απόδοση για τους ξέρωλες) 

για ανέλυσε με αριθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...