Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

έχω χάσει πολλές ώρες στα site των εταιριών και άκρη δεν βρίσκω.

Για watt & volt τι άποψη έχετε; Μου λένε και καλά ότι πουλάνε σε τιμή χονδρικής, τιμή κόστους δηλαδή, και ότι για τον Γενάρη με την επιδότηση το κόστος ήταν 0.18 ευρώ/kwh. Είναι για 2 χρόνια, χωρίς πάγιο.

Το κέρδος το βγάζουν και καλά με μία extra χρέωση 2 ευρώ τις 100 kwh μετά τις πρώτες 100. Και αυτό μετά τους 3 πρώτους μήνες χρεώνεται.

Τι λέτε;

Επεξ/σία από eliascm21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω και εγω, ειμαι home enter, τι θα κερδισω αν βαλω και νυχτερινο; πλυντηριο και στεγνωτηριο λογω θορυβου δεν μπορουμε να βαλουμε

Επεξ/σία από arma1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, arma1 είπε

Να ρωτησω και εγω, ειμαι home enter, τι θα κερδισω αν κανω και νυχτερινο; πλυντηριο και στεγνωτηριο λογω θορυβου δεν μπορουμε να βαλουμε

δε μας ενδιαφέρει στο παρών θέμα

1 λεπτό πριν, eliascm21 είπε

Για watt & volt τι άποψη έχετε;

τέλειο μάρκετινγκ , πασάρουν πανάκριβα προγράμματα και νομίζει ο κόσμος οτι είναι φθηνά, διάβασε το

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022) και την καρφιτσωμένη ανάρτηση πάνω

και αν πας σε σταθερό δες το άλλο θέμα με προγράμματα της ΔΕΗ

αν πας σε κυμαινόμενο απαραίτητα χωρίς δέσμευση

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχω χάσει πολλές ώρες στα site των εταιριών και άκρη δεν βρίσκω.

Για watt & volt τι άποψη έχετε; Μου λένε και καλά ότι πουλάνε σε τιμή χονδρικής, τιμή κόστους δηλαδή, και ότι για τον Γενάρη με την επιδότηση το κόστος ήταν 0.18 ευρώ/kwh. Είναι για 2 χρόνια, χωρίς πάγιο.

Το κέρδος το βγάζουν και καλά με μία extra χρέωση 2 ευρώ τις 100 kwh μετά τις πρώτες 100. Και αυτό μετά τους 3 πρώτους μήνες χρεώνεται.

Τι λέτε;

Εδω ολοι θελουν να φυγουν...Τρεχοντας...Πολυ παραμυθι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω μου βγηκε ο τελικος εκαθαριστικος απο nrg και ειναι να παρω επιστροφη 248 ευρω εχω στειλει email δεν μου εχουν απαντησει ακομα ποια ειναι η διαδικασια  επιστροφης χρηματων.εχει καποιος απο σας αναλογη εμπειρια σε καποια αλλη εταιρεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, COSTAKISMIKROS είπε

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω μου βγηκε ο τελικος εκαθαριστικος απο nrg και ειναι να παρω επιστροφη 248 ευρω εχω στειλει email δεν μου εχουν απαντησει ακομα ποια ειναι η διαδικασια  επιστροφης χρηματων.εχει καποιος απο σας αναλογη εμπειρια σε καποια αλλη εταιρεια?

στέλνεις ΙΒΑΝ και ταυτότητα και σου βάζουν τα λεφτά στην τράπεζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eliascm21 είπε

Για watt & volt τι άποψη έχετε; Μου λένε και καλά ότι πουλάνε σε τιμή χονδρικής, τιμή κόστους δηλαδή, και ότι για τον Γενάρη με την επιδότηση το κόστος ήταν 0.18 ευρώ/kwh. Είναι για 2 χρόνια, χωρίς πάγιο.

Το κέρδος το βγάζουν και καλά με μία extra χρέωση 2 ευρώ τις 100 kwh μετά τις πρώτες 100. Και αυτό μετά τους 3 πρώτους μήνες χρεώνεται.

Τι λέτε;

...ότι σηκώνει μέχρι και αγωγή το θράσος τους (ή έστω καταγγελία στη ΡΑΕ). Το κέρδος τους όντως από εκεί το βγάζουν ("έξτρα χρέωση") και όντως τόσο είναι - μόνο που σε κοροϊδεύουν για το "κόστος", τουλάχιστον σε σχέση με το κόστος άλλων προγραμμάτων αναπροσαρμογής τιμής (διότι ΤΕΤΟΙΟ είναι το συγκεκριμένο) άλλων παρόχων. Άσε που όταν σου λένε "με την επιδότηση", εννοούν μέχρι τις πρώτες 300 κιλοβατώρες/μήνα. Και φυσικά δεν σου λένε ότι υπάρχουν σταθερά προγράμματα, και ειδικά της ΔΕΗ, που έχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 0,18 (χωρίς επιδοτήσεις).

Τεσπα μακρυά : Λαμόγια από φιλοσοφία εταιρίας. Αν ενδιαφέρεσαι για ρεύμα και δεν είσαι ήδη ΔΕΗ, πας σε κατάστημα ΔΕΗ και υπογράφεις για Εντερ+ (εγγύηση 100€, το μόνο "κακό"). ΟΧΙ αιτήσεις ιντερνετικές, τηλεφωνικές, περιστεριακές, πελαργιακές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω, όπως τα βλέπω νομίζω ότι είμαστε κοντά στο peak της τιμής, δεν θεωρώ ότι θα πάει πολύ παραπάνω δηλαδή, οπότε τη σταθερή τιμή της ΔΕΗ τη φοβάμαι, μην πέσει δηλαδή σε όλους και μείνουμε εμείς να πληρώνουμε τα περισσότερα. Αλλά από την άλλη φοβάμαι και τα λαμόγια τους άλλους που μπορεί να χρεώνουν όσο θέλουν με τις ρήτρες.

Για Protergia έχουμε άποψη γιατί ήταν η επόμενη επιλογή μου. 3.95 πάγιο, για Γενάρη μου είπαν η τιμή ήταν 0.19. Δίνουν και 30 ευρώ δώρο. Έχει συντελεστή για την ρήτρα 1.13 (αν και από ότι κατάλαβα και ο συντελεστής παίζει πράγμα που μου φάνηκε περίεργο - στο site έχουν 1.18 που από ότι είδα έχετε και στο excel, μου είπε η τηλεφωνήτρια ότι ήταν του προηγούμενο μήνα, μπορεί και να μην είχε ιδέα βέβαια γιατί δεν μου ακούστηκε και πολύ έμπιστη).

 

Επεξ/σία από eliascm21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Για Protergia έχουμε άποψη γιατί ήταν η επόμενη επιλογή μου.

έχει δέσμευση , απο τη στιγμή που κοιτάς εν γνώση σου ρητροπρογράμματα (εσύ γνωρίζεις αν σε συμφέρει) με >0,30 τελικής , τότε πρώτα κοιτάς χωρίς δέσμευση και μετά τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κοιτάω όλα δεν έχω καταλήξει ακόμα. Στο ρητροπρόγραμμα, η δέσμευση γιατί είναι τόσο σημαντική; Αφού όσο αλλάζει η η τιμή χοντρικής όλα μαζί δεν θα πηγαίνουν πάνω-κάτω (εννοώ όλων των εταιριών);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eliascm21 είπε

Τα κοιτάω όλα δεν έχω καταλήξει ακόμα. Στο ρητροπρόγραμμα, η δέσμευση γιατί είναι τόσο σημαντική; Αφού όσο αλλάζει η η τιμή χοντρικής όλα μαζί δεν θα πηγαίνουν πάνω-κάτω (εννοώ όλων των εταιριών);

γιατί αν εκτιναχτεί , που ήδη ξέφυγε θα παλεύεις μέσω ΡΑΕ να πάρεις πίσω ρήτρα αποχώρησης όταν φύγεις και πας σε σταθερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Δε ξέρω, όπως τα βλέπω νομίζω ότι είμαστε κοντά στο peak της τιμής, δεν θεωρώ ότι θα πάει πολύ παραπάνω δηλαδή, οπότε τη σταθερή τιμή της ΔΕΗ τη φοβάμαι, μην πέσει δηλαδή σε όλους και μείνουμε εμείς να πληρώνουμε τα περισσότερα. Αλλά από την άλλη φοβάμαι και τα λαμόγια τους άλλους που μπορεί να χρεώνουν όσο θέλουν με τις ρήτρες.

Για Protergia έχουμε άποψη γιατί ήταν η επόμενη επιλογή μου. 3.95 πάγιο, για Γενάρη μου είπαν η τιμή ήταν 0.19. Δίνουν και 30 ευρώ δώρο. Έχει συντελεστή για την ρήτρα 1.13 (αν και από ότι κατάλαβα και ο συντελεστής παίζει πράγμα που μου φάνηκε περίεργο - στο site έχουν 1.18 που από ότι είδα έχετε και στο excel, μου είπε η τηλεφωνήτρια ότι ήταν του προηγούμενο μήνα, μπορεί και να μην είχε ιδέα βέβαια γιατί δεν μου ακούστηκε και πολύ έμπιστη).

 

...ποιο "πηκ", αδερφέ; Δεν υπάρχει "πηκ", όπως δεν υπάρχει και αέριο από τους Ρώσους. Και γίνεται κι ένας πόλεμος που κανείς δεν ξέρει τί εξέλιξη θα έχει. Και ήδη ήταν μπουρδέλο τα χρηματιστήρια από πριν.

Τεσπα, ασχέτως με τα παραπάνω, οι σημερινοί όροι των σταθέρων της ΔΕΗ λένε φεύγεις το 1ο 3μηνο με 60€, το 2ο με 40, και στους 6 μήνες και μια μέρα με 20. Δεν βλέπω τί ακριβώς "φοβάσαι", ενώ θα έπρεπε να φοβάσαι ότι δεν είσαι ΗΔΗ σε κάποιο τέτοιο.

...μου φαίνεται ότι τους παίρνεις με σειρά,,,χειροτερότητας : W&V, Elpedison και Πρωτέργεια είναι από διάφορες απόψεις φτου-κακά. Ισως η χειρότερη 3άδα (αν και το επόμενο διάστημα θα κονταροχτυπηθούν διάφοροι για να μπούνε στο τοπ-5...).

'Ο,τι νομίζεις κάνε (καταννοητό το ότι θέλεις να ψαχτείς/σιγουρευτείς), αλλά στην ουσία απλά τον χρόνο σου χάνεις, και μελλοντικά και τα λεφτά σου. Μόνο μην αλλάξουν μέχρι ν' αποφασίσεις τιμές/όρους στα σταθερά της ΔΕΗ, και χτυπάς το κεφάλι σου μετά.

(...ΔΥΟ λόγοι υπάρχουν για να ψαχτείς με ρητροπρόγραμμα εναλλακτικού : να ξεχειλίζεις αισιοδοξία και ταυτόχρονα να έχεις ΚΟΤ με κατανάλωση έως 1.200kWh/4μηνο. Ο δεύτερος είναι να έχεις προηγούμενες οφειλές στην ΔΕΗ.)

4 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Τα κοιτάω όλα δεν έχω καταλήξει ακόμα. Στο ρητροπρόγραμμα, η δέσμευση γιατί είναι τόσο σημαντική; Αφού όσο αλλάζει η η τιμή χοντρικής όλα μαζί δεν θα πηγαίνουν πάνω-κάτω (εννοώ όλων των εταιριών);

...διότι μπορεί για διάφορους λόγους να χρειαστεί μέχρι και να διακόψεις την σύνδεση (αν πχ νοικιάζεις). Και όχι μόνο, φυσικά. Αν κάτι γυρίσει τούμπα και θελήσεις να φύγεις, πχ να πας σε σταθερό ή σε άλλο ρητροπρόγραμμα, θα βογγήξεις (δεν θυμάμαι τί ποσά αποχώρησης έχουν και με τί κλιμάκωση ανά μήνα, αλλά γενικά όλοι, πλην ΔΕΗ, έχουν τσουχτερές ποινές, ακόμη και λίγο πριν την λήξη του 24μήνου. Ελπέντισον πχ).

Εν τω μεταξύ μιλάμε (Πρωτέργεια) για εταιρία που πριν ένα 2μηνο είχε βγάλει σταθερό με αρχική τιμή κιλοβατώρας στα,,,,0,50. ΑΝ σου λέει κάτι αυτό.

...γενικά μέχρι το καλοκαίρι, οι εναλλακτικοί συμφέρανε. Μετά από ό,τι ξεκίνησε τοτε, ΔΕΗ χωρίς συζήτηση. Μιλώντας γενικά, γιατί υπάρχουν και υποπεριπτώσεις, πχ κάποιος μπορεί ακόμη να βρίσκεται σε πρόγραμμα συμφέρον, από τα παλιά, και να αξίζει να μείνει στον εναλλακτικό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...