Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, gpapava είπε

Επισης δεν κατάλαβα αν ο συμψηφισμός μεταξύ του ρεύμα που καταναλώνεις και το ρεύμα που «παράγεις» γίνεται σε επίπεδο κιλοβατώρας ή σε επίπεδο χρημάτων. Και αν γίνεται σε επίπεδο χρημάτων, πως υπολογίζεται το κόστος; 
 

Έχει καταλάβει κανεις σας πως λειτουργεί ακριβώς ;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59118770

το κέρδος υπολογίζεται στην έκπτωση ρεύματος που παίρνεις (απο το ήδη ακριβό ρεύμα του Ηρών)

δεν πληρώνεσαι δηλαδή

και συγκεκριμένα διάβασε αυτό

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59119629

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59118770

το κέρδος υπολογίζεται στην έκπτωση ρεύματος που παίρνεις (απο το ήδη ακριβό ρεύμα του Ηρών)

δεν πληρώνεσαι δηλαδή

και συγκεκριμένα διάβασε αυτό

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59119629

Άρα ο συμψηφισμός δεν γίνεται σε επίπεδο κιλοβατώρας όπως στο παραδοσιακό net metering σωστά; Τύπου έκαψα 1000kwh παρήγαγα 1100, δεν πληρώνω ρεύμα και έχω πιστωτικό τις υπόλοιπες 100. 

Το ότι πρέπει να μεινεις σε κάποιο πρόγραμμα του ΗΡΩΝ, οκ λογικό το βρίσκω. Εντωμεταξύ Ο ΗΡΩΝ μου έκανε προσφορά σε σταθερή τιμή 0,135€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, gpapava είπε

Άρα ο συμψηφισμός δεν γίνεται σε επίπεδο κιλοβατώρας όπως στο παραδοσιακό net metering σωστά;

σωστά

11 λεπτά πριν, gpapava είπε

Τύπου έκαψα 1000kwh παρήγαγα 1100, δεν πληρώνω ρεύμα και έχω πιστωτικό τις υπόλοιπες 100. 

ούτε καν, χρεώνεσαι με άγνωστες τιμές του προγράμματος ΕΝΑ , για τα 1000kw και παίρνεις έκπτωση παίζοντας με το calculator 0,085 περίπου

11 λεπτά πριν, gpapava είπε

Το ότι πρέπει να μεινεις σε κάποιο πρόγραμμα του ΗΡΩΝ, οκ λογικό το βρίσκω.

λογικά θα είναι διαφορετικό για το ΕΝΑ

11 λεπτά πριν, gpapava είπε

Εντωμεταξύ Ο ΗΡΩΝ μου έκανε προσφορά σε σταθερή τιμή 0,135€. 

βάλε στο excel στο πρόγραμμα του ΗΡΩΝ 0,135 και δες αν σε συμφέρει

4 λεπτά πριν, vali είπε

Το τυράκι στο είπάνε.Η φάκα ποια είναι;

κυμαινόμενο πάγιο (για το σταθερό του Ηρών)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpapava είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

οπως πολλοί άλλοι (φαντάζομαι), ψαρωσα με την διαφήμιση του ΗΡΩΝ για το πρόγραμμα ΗΡΩΝ ΕΝΑ με τα φωτοβολταϊκά. Μίλησα χθες με έναν πωλητή της ΗΡΩΝ ο οποίος μάλλον με μπέρδεψε χειρότερα παρά μου έλυσε απορίες.
 

Εκ πρώτης ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό πάντως. Θεωρητικά είναι virtual net metering όπου ουσιαστικά υπενοικιαζεις ένα κομμάτι ας πούμε των φωτοβολταϊκών πάρκων της ΗΡΩΝ. 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποια είναι η διαφορά του σε σχέση με ένα παραδοσιακό σύστημα net metering (δεν εννοώ σε τεχνικό επίπεδο). 

Επισης δεν κατάλαβα αν ο συμψηφισμός μεταξύ του ρεύμα που καταναλώνεις και το ρεύμα που «παράγεις» γίνεται σε επίπεδο κιλοβατώρας ή σε επίπεδο χρημάτων. Και αν γίνεται σε επίπεδο χρημάτων, πως υπολογίζεται το κόστος; 
 

Έχει καταλάβει κανεις σας πως λειτουργεί ακριβώς ;

Εκ πρώτης πάντως, φαίνεται αρκετά δελεαστικό. 
 

 

 

Κι εμένα το ίδιο μου φαινόταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Είναι αρκετά φθηνότερο από παραδοσιακό net metering, τουλάχιστον στον calculator που έχουν. Το θέμα είναι ότι όπως κατάλαβα σου αναπροσαρμόζουν διαρκώς τις παραγόμενες κιλοβατώρες αναλόγως τιμής. Δεν είναι σαν να "νοικιάζεις" 2 φέτες φωτοβολταϊκά και ότι βγάλουν.

56 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστά

Είσαι σίγουρος γι αυτό; Εγώ νομίζω ενεργειακό συμψηφισμό κάνουν αλλά σου προσαρμόζουν τις παραχθείσες kWh αναλόγως τιμής αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimarv είπε

Είσαι σίγουρος γι αυτό;

όχι

19 λεπτά πριν, dimarv είπε

Εγώ νομίζω ενεργειακό συμψηφισμό κάνουν αλλά σου προσαρμόζουν τις παραχθείσες kWh αναλόγως τιμής αγοράς.

στείλε email να μάθεις (να αναφέρεις οτι έχεις πρόβλημα στην ομιλία για να αποφύγεις τηλέφωνα και μπαρούφες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, stoukas01 είπε

Είμαι στην elpedison και Η επιλογή μου είναι να φύγω.

👍

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59104333

(ΔΕΗ Enter+ σε κατάστημα Α-ΜΕ-ΣΑ και κακώς άργησες περιμένοντας "τον 1ο λογαριασμό με τις νέες χρεώσεις" : θα γονατίσεις με τόση κατανάλωση...) (...θα πρέπει να πληρώσεις ντούκου κι 100€ εγγύηση, και μέχρι πρόσφατα ίσχυε ότι αν θες/μπορείς/σε παίρνεις να βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης μέσω κάρτας θα σου αφαιρεθεί ως πίστωση στον 1ο-2ο λογαριασμό, κάποιος εδώ είπε ότι του ΕΙΠΑΝ ότι το καταργήσανε, αλλά ρώτα τους όταν πας/ζήτα/επέμεινε να το κάνουν. Σε κάθε περίπτωση καλύτερα 100 εγγύηση που είναι λεφτά που δεν χάνεις, παρά να παραμένεις σε έναν από "τους χειρότερους" παρόχους, όχι μόνο από άποψη τιμών).

...ΒΕΒΑΙΑ πιθανώς (να τους ρωτήσεις αν ναι και τί ποσό) θα πρέπει να πληρώσεις στην ΕΛΠΕ και ποινή πρόωρης αποχώρησης, η οποία λογικά θα είναι και πολύ αλμυρή (αν όχι κοντά 200άρι, στην καλύτερη 100+). Βγάζεις κομπιουτεράκι και υπολογίζεις (με βάση τις προηγούμενες καταναλώσεις ΕΤΟΥΣ) πόσα θα χάνεις στο σταθερό τους (0,283) σε σχέση με την ΔΕΗ (0,167) για ΔΥΟ χρόνια που είναι η δέσμευσή τους (ΔΕΗ 1 χρόνο, με "αστεία" - για την ώρα - ποινή αποχώρησης), συν την διαφορά που θα έχεις από το πάγιο (σχεδόν 10€, αν έχεις ή βάλεις μετρητή νυχτερινού, που με τέτοια κατανάλωση ΠΡΕΠΕΙ να βάλεις ΑΜΕΣΑ, με εφάπαξ κόστος 42€. Αν τυχόν ήδη υπάρχει μετρητής που καταγράφει νυχτερινό αλλά είναι απενεργοποιημένη η υπηρεσία, πάλι 42€ και κάνε αίτηση ακόμη αμεσότερα, καθώς δεν θα χρειαστεί να περιμένεις μέχρι και μήνες, για τοποθέτηση σχετικού μετρητή. ΟΠΩΣ όμως και να 'χει, αίτηση για νυχτερινό ΑΜΕΣΑ : χάνεις πολλά, καθώς με νυχτερινό γλυτώνεις ΚΑΙ από τις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις"). Υπάρχε ΚΑΙ το "50€ δώρο" του Έντερ+ στα υπέρ, αλλά αυτό είναι ψίχουλα σε σχέση με το υπόλοιπο κέρδος (πες ότι θα σου ισοφαρίσει κάτι από την ποινή αποχώρησης), καθώς χοντρικά στην ΕΛΠΕ θα πληρώνεις γύρω στο χιλιάρικο παραπάνω σε σχέση με το Εντερ+ της ΔΕΗ.

ΜΗΝ το τρενάρεις, γιατί όπως εξελίσσονται τα πράγματα δεν αποκλείονται (σύντομα) αυξήσεις στα σταθερά της ΔΕΗ (και πιθανώς και στων άλλων παρόχων) όπως και άλλες αλλαγές (χρονική δέσμευση, ποινή αποχώρησης). ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ Δευτέρα (αν όχι αύριο - καταλαβαίνω ότι θα θες χρόνο να τα "επεξεργαστείς" όλα αυτά, αλλά,,,ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ. Κάνε αυτ΄απου σου λέμε,,,,και τα επεξεργάζεσαι στην πορεία, για να νιώσεις πιο άνετα ότι ΕΚΑΝΕΣ το σωστό) θα έλεγα να πας ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (μακρυά από ιντερνετικές/τηλεφωνικές αιτήσεις, γιατί στην πράξη ΜΠΟΡΕΙ και να κάνει και μήνα να γίνει η μετάβασή σου σε σταθερό, άσχετα με το τί μπορεί να σου πουν στα τηλέφωνα με ΔΕΗ. Και εκτός ότι μέχρι τότε θα πληρώνεις τιμές αναπροσαρμογής, ενδέχεται στο τέλος να σε βάλουν σε σταθερό με νέες τιμές, αν μέχρι τότε τις αλλάξουν, και θα πρέπει να μπλέξεις με καταγγελίες όπου θα υποστηρίζεις ότι εσύ υπέγραψες νωρίτερα κλπκλπ). Ακόμη κι αν δεν βρίσκεις άμεσα ραντεβού μέσα από το σάιτ της ΔΕΗ, καλύτερα να πας στο πρώτο διαθέσιμο (σε μεγάλες πόλεις παίζουν και απογευματινά).

Η κατάσταση ενδέχεται να γίνει τραγική, η διαδικασία της μετάβασης προφανώς δεν θα σου είναι "μερικά κλικ στο Ίντερνετ και καθαρίσαμε" (τσέκαρε όλα τα χαρτιά που θα χρειαστείς στο κατάστημα μη τυχόν σε γυρίσουν πίσω - θα χρειαστείς και πιστοποιητικό εμβολιασμού ή ραπιντ κλπ - και θα πρέπει να έχεις εξοφλήσει ΜΕ απόδειξη εξόφλησης τον πιο πρόσφατο λογαριασμό που σου έβγαλε η ΕΛΠΕ), αλλά τρέξε τώρα γιατί μετά και να τρέξεις θα είναι ακόμη πιο αργά (έπρεπε να είχες ήδη φύγει εδώ και καιρό). Και αν βρίσκεις ραντεβού μόνο πολύ μακρυά από σήμερα, κάνε την θυσία και πάνε στήσου και σε ουρά (έστω μία μέρα/ένα απόγευμα, αν είναι ανοιχτά στην περιοχή σου), καθώς ΚΑΙ οι ουρές εξυπηρετούνται : ίσως καταφέρεις να μπεις να υπογράψεις, πριν το ραντεβού, αν αυτό είναι πχ σε μια βδομάδα+ από σήμερα...

Για το νυχτερινό τσέκαρε τα ωράριά του (διαφέρουν /εποχή) και προσπάθα να βάζεις εντός τους όσο περισσότερες καταναλώσεις μπορείς.

Τα σταθερά της ΔΕΗ είναι το μόνο καταφύγιο αυτή τη στιγμή για να γλυτώσεις όσα μπορείς, αλλά γενικά οι πάροχοι διατηρούν το δικαίωμα μετά 6μήνου από υπογραφής ή τις τιμές ν' ανεβάσουν ή και να καταργήσουν τα προγράμματα (σε αυτή την περίπτωση φεύγεις χωρίς ποινή ή μένεις στο πρόγραμμα αναπροσαρμογής τιμής που θα σε βάλουν). Που σημαίνει ότι ειδικά πριν το 6μηνο πρέπει να έχεις τον νου σου (να κοιτάς για ψιλά γράμματα στους λογαριασμούς που ειδοποιούν γι' αλλαγές). Και γενικά να διαβάζεις το εδώ thread συχνά (τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα, αν και το ιδανικό είναι να μπαίνεις κάθε μέρα, πριν περισσέψουν οι σελίδες, και να διαβάζεις "στα γρήγορα" ποστ που σου κάνουν κλικ στο μάτι). Επίσης ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτά που σε παρέπεμψαν τα παιδιά πιο πριν, τα οποία έχουν να κάνουν με λινκ του μέλους korakios, που περιέχουν απόσταγμα των όσων πρέπει να ξέρεις. Ιδανικά διάβαζε προς τα πίσω το thread (όπως και το άλλο της ΔΕΗ), έστω και σιγά-σιγά, σε βάθος ημερών/βδομάδων (πάντα ποστ που σου κάνουν "κλικ"), μέχρι ξεωργώ Δεκέμβρη. Αλλιώς θα μείνεις ανενημέρωτος με το τί παίζει από το καλοκαίρι και απλώς θα τα μαθαίνεις κατόπιν εορτής και πληρώνοντας...

Καλή φώτιση εύχομαι. Εμείς στα είπαμε, και αμαρτία ουκ έχουμε.

54 λεπτά πριν, korakios είπε

στείλε email να μάθεις (να αναφέρεις οτι έχεις πρόβλημα στην ομιλία για να αποφύγεις τηλέφωνα και μπαρούφες)

...εναλλακτικά να τους πει ότι έχει πρόβλημα με την ακοή και να το εξηγήσει ως "δεν μπορώ ν' ακούω μαλακίες"...:-D

(σπήκινγκ οφ "ακούω μαλακίες", χθες μίλησα με Βολτέρους - απάντησαν σε "νορμάλ χρόνο αναμονής = 7' - και ο υπαλληλέισον σταυροκοπιόταν ότι "δεν ισχύουν οι φήμες για πώληση/συγχώνευση/κανόνι - η ενημέρωση που έχουμε είναι ότι απλώς εξετάζει η εταιρία πιθανές περιπτώσεις", την κασσέτα δηλαδή που λένε από Νοέμβρη....Μακάρι μεν, αλλά...)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλέπω για παραδοσιακό Net Metering στην στέγη μου, και αφήνω το ΗΡΩΝ ΕΝΑ στην άκρη.

Πάντως γενικά καλή ιδέα να "πουλάς Leasing" φωτοβολταϊκά έχοντας ήδη βέβαια προνοήσει με οικονομία κλίμακας ότι στην τιμή "ενοικίου" προσεγγιστικά βγαίνεις κερδισμένος σαν εταιρία. Πχ "πουλάς leasing" 5KWh φωτοβολταικό πάνελ το οποίο εσύ έχεις υπολογίσει ότι θα σου παράξει 5KWh+15%. Είναι win win. Αρκεί βέβαια να βγαίνουν τα κουκιά στην οικονομία κλίμακας που έλεγα.  Χωρίς κρυφές χρεώσεις κτλ. Θεωρώ θα είχε μεγάλη ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, gpapava είπε

Πάντως γενικά καλή ιδέα να "πουλάς Leasing" φωτοβολταϊκά έχοντας ήδη βέβαια προνοήσει με οικονομία κλίμακας ότι στην τιμή "ενοικίου" προσεγγιστικά βγαίνεις κερδισμένος σαν εταιρία

μα φυσικά και βγαίνει η εταιρία κερδισμένη μιας και δεν πουλά "Leasing" φωτοβολταϊκά , αλλά σου δίνει έκπτωση στο πρόγραμμά της και όχι ρευστό .

Αν η αρχική τιμή που πληρώνεις για ρεύμα είναι ασύμφορη σε σχέση με τον ανταγωνισμό τότε μειώνεται κατακόρυφα και τυχών κέρδος

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, gpapava είπε

Με βλέπω για παραδοσιακό Net Metering στην στέγη μου, και αφήνω το ΗΡΩΝ ΕΝΑ στην άκρη

Ρώτα και κανέναν που το έκανε. Ουτε απόσβεση δεν εχει κάνει ακόμα φίλος που εσκασε 10 χιλιάρικα πριν αρκετά χρόνια, και μου λέει οτι δεν αξίζει.  Δεν είναι τοσο ιδανικά οσο τα περιγράφουν στους θεωρητικούς υπολογισμούς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Ρώτα και κανέναν που το έκανε. Ουτε απόσβεση δεν εχει κάνει ακόμα φίλος που εσκασε 10 χιλιάρικα πριν αρκετά χρόνια, και μου λέει οτι δεν αξίζει.  Δεν είναι τοσο ιδανικά οσο τα περιγράφουν στους θεωρητικούς υπολογισμούς.  

σε άλλο θέμα φυσικά , νομίζω έχει ανοιχτεί πρόσφατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σπίτι που με πολύ μικρή κατανάλωση 100-150 kwh το χρόνο γιατί είναι κλειστό, θα άξιζε το Ήρων Ένα; Σε σπίτι που έχει ο αδερφός μου και το οποίο το κατοικεί 20 μέρες το χρόνο βάζοντας Ήρων ένα θα μπορούσε να αποπληρώνονται οι λογαριασμοί μόνοι τους στο σύνολό τους δηλαδή ρευμα δημοτικά τέλη ΥΚΩ Ερτ ή σου αφαιρεί μόνο την κατανάλωση ρεύματος ;

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, vali είπε

Σε σπίτι που με πολύ μικρή κατανάλωση 100-150 kwh το χρόνο γιατί είναι κλειστό, θα άξιζε το Ήρων Ένα. Σε σπίτι που έχει ο αδερφός μου και το οποίο το κατοικεί 20 μέρες το χρόνο βάζοντας Ήρων ένα θα μπορούσε να αποπληρώνονται οι λογαριασμοί μόνοι τους δηλαδή δημοτικά τέλη ΥΚΩ Ερτ ή σου αφαιρεί μόνο την κατανάλωση ρεύματος ;

κανένας δε μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα , ακόμα και να σου απαντήσει κάποιος ,πρέπει να πάρεις γραπτώς για το τι ισχύει απο την εταιρία

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vali είπε

Σε σπίτι που με πολύ μικρή κατανάλωση 100-150 kwh το χρόνο γιατί είναι κλειστό, θα άξιζε το Ήρων Ένα; Σε σπίτι που έχει ο αδερφός μου και το οποίο το κατοικεί 20 μέρες το χρόνο βάζοντας Ήρων ένα θα μπορούσε να αποπληρώνονται οι λογαριασμοί μόνοι τους στο σύνολό τους δηλαδή ρευμα δημοτικά τέλη ΥΚΩ Ερτ ή σου αφαιρεί μόνο την κατανάλωση ρεύματος ;

Προχώρα αφοβα. Οποιος εχει παρακολουθήσει αυτό το θρέντ, πίνει νερό στο όνομα του Ηρωνα, της Ζενιθ και βάζει μόνο Βατ εντ Βόλτ ζίρο προγραμμα στο σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gpapava είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

οπως πολλοί άλλοι (φαντάζομαι), ψαρωσα με την διαφήμιση του ΗΡΩΝ για το πρόγραμμα ΗΡΩΝ ΕΝΑ με τα φωτοβολταϊκά. Μίλησα χθες με έναν πωλητή της ΗΡΩΝ ο οποίος μάλλον με μπέρδεψε χειρότερα παρά μου έλυσε απορίες.
 

Εκ πρώτης ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό πάντως. Θεωρητικά είναι virtual net metering όπου ουσιαστικά υπενοικιαζεις ένα κομμάτι ας πούμε των φωτοβολταϊκών πάρκων της ΗΡΩΝ. 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποια είναι η διαφορά του σε σχέση με ένα παραδοσιακό σύστημα net metering (δεν εννοώ σε τεχνικό επίπεδο). 

Επισης δεν κατάλαβα αν ο συμψηφισμός μεταξύ του ρεύμα που καταναλώνεις και το ρεύμα που «παράγεις» γίνεται σε επίπεδο κιλοβατώρας ή σε επίπεδο χρημάτων. Και αν γίνεται σε επίπεδο χρημάτων, πως υπολογίζεται το κόστος; 
 

Έχει καταλάβει κανεις σας πως λειτουργεί ακριβώς ;

Εκ πρώτης πάντως, φαίνεται αρκετά δελεαστικό. 
 

 

 

Όπως το βλέπω εγώ, ο Ήρων χρειάζεται κεφάλαια. οπότε τι κάνει; Εκτός από το να πάρει δάνειο από τράπεζα, ομόλογα, μετοχές κλπ, κάνει και κάτι επιπλέον: απευθύνεται στον τελικό καταναλωτή και ζητά δάνειο , με μακροπρόθεσμο δανεισμό, μέσω επένδυσης σε φωτοβολταϊκά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...