Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, go2jimmys1 είπε

Εντωμεταξύ η παραπάνω σημείωση υπάρχει στον πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό που εκδόθηκε στις 1/1/22, όπου ήδη έχουν περάσει οι 60 μέρες που αναφέρουν. Αυτήν την ενημέρωση δεν έπρεπε να την κάνουν ώστε το διάστημα των 60 ημερών να καλύπτει πλήρως την 6μηνη διάρκεια; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να αλλάξω πάροχο τώρα ή σε 1 μήνα και να μου ζητήσουν ρήτρα αποχώρησης επειδή με είχαν ενημερώσει στις 1/1/22 ?

έχει αναφερθεί το ίδιο ξανά , έμμεσα "τρώγαν" το εξάμηνο , πάρε γραπτή διαβεβαίωση πότε μπορείς να φύγεις αζημίως

παλιά ,για να κλείσουν στης ΔΕΗ με τις παλιές τιμές ,το παίζανε όπως συνέφερε τον καθένα ,ή  φεύγανε άμεσα ή όσοι θέλανε να παραμείνουν και να εξαντλήσουν το περιθώρια φεύγανε αργότερα περνώντας γραπτώς το περιθώριο μέσω ΡΑΕ

____________________________________________________________________________________________

νέα σελίδα:

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, go2jimmys1 είπε

Κάλεσα στην efa χθες και ρώτησα για το πότε αλλάζει το πρόγραμμα μου (0.077/kwh). Επειδή άργησε να βγει ο πρώτος λογαριασμός και βγήκε στις 1/11/21 μου είπαν ότι το πρόγραμμα μου θα αλλάξει από 1/5/22 και έχω δικαίωμα αλλαγής παρόχου χωρίς να πληρώσω κάποια ρήτρα αποχώρησης για έως 60 μέρες μετά από την αλλαγή(φυσικά μπορώ και πριν). Αν ισχύει αυτό τουλάχιστον θα γλιτώσω 1.5 μήνα επιπλέον του εξαμήνου. Το συμβόλαιο μου αλλάζει από 1/5/22 στο παρακάτω αν δεν φύγω:

1774521096_.png.eb0f9603b7f2ffc1caefdc8d53ced7eb.png

και εγω μιλησα χθες μαζι τους,το μηνυμα αυτο ηταν και στον δικο μου λογαριασμό του Ιανουαριου, (ειμαι απο 15/07/2021 στην εταιρεια) μου ειπαν λοιπον οτι μπορω να φυγω αν θελησω και τωρα, αλλά μετραει 60 μερες από τον λογαριασμό που θα δω την αυξηση (τον απρίλιο θα δω τις αλλαγες).

ελαβα και email τους με σχετικο ερωτημα μου

 

αρα μιλαει ξεκαθαρα και γραπτως οτι μπορω να φυγω απο τωρα που εχω ενημερωθει για τις αλλαγες εως και 60μερες απο τον λογαριασμο με την νεα τιμολογηση

 

Image.jpg

δεν ξερω αν μεινω ή οχι, φοβαμαι λογω μικρης εταιρειας μην κανουν κανενα μπαμ, αλλα η συμπεριφορα τους ως τωρα ειναι σωστη, και στο τηλεφωνο και στο email

Επεξ/σία από vasilisx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Οτι σου λεει το excel θα κανεις οχι οτι σου πω εγω.

Επισης δεν ξερω τι εχει απο Γ21 η EFA μιας κι εγω κοιταω μονο για Γ22.

Καλημέρα. Εκεί δείχνει και το excel-βίβλος για το Γ21. Παρόλο που το πάγιο είναι στα 17,5€ και η kwh 0,1628 -πάντα με συνέπεια- φαίνεται να φέρνει ένα χοντρικό όφελος κοντά στα 1000€/χρόνο σε σχέση με το τωρινό ΗΡΩΝ BUSINESS 24/7R.

@korakios δεν με φοβίζει πιθανό κλείσιμο  προμηθευτή, εφόσον υπάρχει καθολικός πάροχος το πολύ πολύ σε γυρνάει εκεί και παίρνεις και κανα ψίχουλο απο τις επιδοτήσεις. Όντως άργησα γιατί έριξα το βάρος στα οικιακά στα τέλη του χρόνου και μετά με τα myrae για να τα βάλω στον παλιό τιμοκατάλογο.

Να στε καλά όλοι που μας φωτίσατε με τα σταθερά της ΔΕΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, geodimis είπε

Καλημέρα. Εκεί δείχνει και το excel-βίβλος για το Γ21. Παρόλο που το πάγιο είναι στα 17,5€ και η kwh 0,1628 -πάντα με συνέπεια- φαίνεται να φέρνει ένα χοντρικό όφελος κοντά στα 1000€/χρόνο σε σχέση με το τωρινό ΗΡΩΝ BUSINESS 24/7R.

Οποιο σε συμφερει περισσοτερο φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οποιο σε συμφερει περισσοτερο φιλε μου.

To θέμα είναι ότι εσύ πας διπλός, εγώ μονός δύσκολα θα τους "κλείσουμε"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geodimis είπε

To θέμα είναι ότι εσύ πας διπλός, εγώ μονός δύσκολα θα τους "κλείσουμε"..

Τους εκλεινα και μονος απλα τωρα ειναι πιο σιγουρο.:cool:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ,

Είμαι στην elpedison και είχα το 24 ώρες νυχτερινό και το fixed πάνω.  Το οποίο μου το κατάργησαν και τώρα περιμένω τον πρώτο λογαριασμό χωρίς αυτό. Η κατανάλωση είναι κάτι λιγότερο από 3000 kwh το τετράμηνο και μου πρότειναν το νέο fixed τους με 0,28 εάν δεν κάνω λάθος.  Αξίζει να κάνω αυτό?? Είναι από το 2015 εκεί και δεν είχα θέμα κι με παγια εντολη. Η τελευταία επιλογή μου θα είναι να φύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stoukas01 είπε

Καλησπέρα σας ,

Είμαι στην elpedison και είχα το 24 ώρες νυχτερινό και το fixed πάνω.  Το οποίο μου το κατάργησαν και τώρα περιμένω τον πρώτο λογαριασμό χωρίς αυτό. Η κατανάλωση είναι κάτι λιγότερο από 3000 kwh το τετράμηνο και μου πρότειναν το νέο fixed τους με 0,28 εάν δεν κάνω λάθος.  Αξίζει να κάνω αυτό?? Είναι από το 2015 εκεί και δεν είχα θέμα κι με παγια εντολη. Η τελευταία επιλογή μου θα είναι να φύγω.

ΔΕΗ home online ή enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stoukas01 είπε

Καλησπέρα σας ,

Είμαι στην elpedison και είχα το 24 ώρες νυχτερινό και το fixed πάνω.  Το οποίο μου το κατάργησαν και τώρα περιμένω τον πρώτο λογαριασμό χωρίς αυτό. Η κατανάλωση είναι κάτι λιγότερο από 3000 kwh το τετράμηνο και μου πρότειναν το νέο fixed τους με 0,28 εάν δεν κάνω λάθος.  Αξίζει να κάνω αυτό?? Είναι από το 2015 εκεί και δεν είχα θέμα κι με παγια εντολη. Η τελευταία επιλογή μου θα είναι να φύγω.

Καλησπέρα.. Είναι ακριβοί.. Έχει επάνω ένα excel.. Βλέπεις και το κατεβάζεις με τις τιμές.. Βάζεις καταναλώσεις.. 

Πήγαινε τις πισω σελίδες 4-5 να δεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vasilisx είπε

και εγω μιλησα χθες μαζι τους,το μηνυμα αυτο ηταν και στον δικο μου λογαριασμό του Ιανουαριου, (ειμαι απο 15/07/2021 στην εταιρεια) μου ειπαν λοιπον οτι μπορω να φυγω αν θελησω και τωρα, αλλά μετραει 60 μερες από τον λογαριασμό που θα δω την αυξηση (τον απρίλιο θα δω τις αλλαγες).

ελαβα και email τους με σχετικο ερωτημα μου

 

αρα μιλαει ξεκαθαρα και γραπτως οτι μπορω να φυγω απο τωρα που εχω ενημερωθει για τις αλλαγες εως και 60μερες απο τον λογαριασμο με την νεα τιμολογηση

 

Image.jpg

δεν ξερω αν μεινω ή οχι, φοβαμαι λογω μικρης εταιρειας μην κανουν κανενα μπαμ, αλλα η συμπεριφορα τους ως τωρα ειναι σωστη, και στο τηλεφωνο και στο email

Και εγω ενα μήνα ακόμα έχω εντός εξαμήμου, αλλά ακόμα να γλιτώσουμε την ρήτρα αποχώρησης, υπάρχει ρίσκο όσο το καθυστερούμε να χάσουμε τα σταθερά της ΔΕΗ στις τιμές που παίζουν τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios τα φώτα σου εαν μπορείς να βοηθήσεις. protergia με 0.08kw/h σταθερό (πρόγραμμα σεπτεμβρίου) εκκαθαριστικοί και οι δύο λογαριασμοί αλλά με μεγάλες διαφορές στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Μπορείς να καταλάβεις την λογική των χρεώσεων? Στον ένα λογαριασμό στο εθνικό δίκτυο διανομής (στην ίδια πόλη και οι δυο μετρητές) έχει άλλη χρέωση ανα kwh και σπάει σε κατηγορίες την κατανάλωση χωρίς κάποια λογική.
image.png.e53d6e10dc15400939a3900315eea4e9.png

image.png.38b1ea22fce2dabe0f8177a458ef1a54.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Στον ένα λογαριασμό στο εθνικό δίκτυο διανομής (στην ίδια πόλη και οι δυο μετρητές) έχει άλλη χρέωση ανα kwh και σπάει σε κατηγορίες την κατανάλωση χωρίς κάποια λογική

δε βλέπω κάπου να σπάει, στη διανομή είναι και η δυναμικότητα (αν έχεις μονο/τρι-φασικό) , πάντα έτσι ήταν

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

δε βλέπω κάπου να σπάει, στη διανομή είναι και η δυναμικότητα (αν έχεις μονο/τρι-φασικό) , πάντα έτσι ήταν

δες τις υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, στον ένα χρεώνει 0,085+0,0069+0,05 και στον άλλον 0.05 + 0,0069. Επίσης στον ένα σπάει τις KW σε 123+841 και στον άλλον 712+480+120. Και οι δυο μετρητες μονοφασικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cyberguy είπε

δες τις υπηρεσίες κοινής ωφέλειας

πριν είπες για διανομής

οι ΥΚΩ έτσι σπάνε

δες στο excel μήπως χάνεις αρκετά που δεν έχεις νυχτερινό (σπάνε οι ΥΚΩ περαιτέρω και πέφτουν οι κλίμακες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

οπως πολλοί άλλοι (φαντάζομαι), ψαρωσα με την διαφήμιση του ΗΡΩΝ για το πρόγραμμα ΗΡΩΝ ΕΝΑ με τα φωτοβολταϊκά. Μίλησα χθες με έναν πωλητή της ΗΡΩΝ ο οποίος μάλλον με μπέρδεψε χειρότερα παρά μου έλυσε απορίες.
 

Εκ πρώτης ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό πάντως. Θεωρητικά είναι virtual net metering όπου ουσιαστικά υπενοικιαζεις ένα κομμάτι ας πούμε των φωτοβολταϊκών πάρκων της ΗΡΩΝ. 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποια είναι η διαφορά του σε σχέση με ένα παραδοσιακό σύστημα net metering (δεν εννοώ σε τεχνικό επίπεδο). 

Επισης δεν κατάλαβα αν ο συμψηφισμός μεταξύ του ρεύμα που καταναλώνεις και το ρεύμα που «παράγεις» γίνεται σε επίπεδο κιλοβατώρας ή σε επίπεδο χρημάτων. Και αν γίνεται σε επίπεδο χρημάτων, πως υπολογίζεται το κόστος; 
 

Έχει καταλάβει κανεις σας πως λειτουργεί ακριβώς ;

Εκ πρώτης πάντως, φαίνεται αρκετά δελεαστικό. 
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...