Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, vkoukoutis είπε

Ετσι διαβασα σημερα σε μια ιστοσελιδα, και μου το εχουν αναφερει αλλα 2 ατομα. Βεβαια, δε ειδα κατι τετοιο στους ορους στο σαιτ της δεη, εκτος αν το εχουν χωσει καπου κρυφα.

καταρχάς δεν ενδιαφέρει το παρών νήμα για τα προγράμματα της ΔΕΗ

κατα 2ο πάντα κοιτάμε προηγούμενες σελίδες

3ον και σημαντικότερο το άρθρο είναι μουφα

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

νέα σελίδα , σαν υπενθύμιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, vkoukoutis είπε

Ετσι διαβασα σημερα σε μια ιστοσελιδα, και μου το εχουν αναφερει αλλα 2 ατομα. Βεβαια, δε ειδα κατι τετοιο στους ορους στο σαιτ της δεη, εκτος αν το εχουν χωσει καπου κρυφα.

@ korakios : ...ώρα να κάνεις προσθήκη στο κείμενο για "καθαρίστριες/σεκιουριτάδες/καναπέδες κτλ" τις λέξεις "ιστοσελίδες" και "2 άτομα" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, geodimis είπε

Με Γ21 3000/4μηνο λες να την κάνω προς τα εκει;

Οτι σου λεει το excel θα κανεις οχι οτι σου πω εγω.

Επισης δεν ξερω τι εχει απο Γ21 η EFA μιας κι εγω κοιταω μονο για Γ22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω ρεσω και γκαζακι για το μαγείρεμα. Έχω volton, για δύο χρόνια ήμουν τρισευτυχισμενος, πληρώνα κάθε μήνα 40-45 ευρώ, ο εκκαθαριστικος στο τετράμηνο ήταν πάντα πιστωτικός, δηλαδή δεν πλήρωνα, και τους τελευταίους 4 μήνες έχω πληρώσει 700 ευρώ ρήτρα ΟΤΣ συν κάτι ψιλά για την κατανάλωση, ΕΡΤ και δημοτικά τέλη. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να επικοινωνήσω με συνήγορο καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάς @geodimis οτι ενδέχεται κανονιά απο τη Volton (σύμφωνα με άρθρα) και μπορεί να επηρεάσει τη Efa

απο εκεί και μετά κινείσαι όπως νομίζεις (άργησες πάντως και έχασες πολλά προγράμματα με τελευταίο της NRG)

Άσχετο , υποθέτω απο εβδομάδα τα καταργεί και η Ζενιθ

και γενικά δεν το βλέπω να μένουν σταθερά μιας και θα πρέπει γράφουν ρεαλιστικές τιμές πχ 0,30-0,40 αν συνεχίσει έτσι , άρα θα τα πασάρουν κλασσικά με ρήτρες και χαμηλή διαφημιζόμενη τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, insomnia888 είπε

Εγώ προτείνω ρεσω και γκαζακι για το μαγείρεμα.

...πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω ότι θα έχουμε κάτι να μαγειρεύουμε...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, insomnia888 είπε

τους τελευταίους 4 μήνες έχω πληρώσει 700 ευρώ ρήτρα ΟΤΣ συν κάτι ψιλά για την κατανάλωση

και τι περίμενες μετά τον 1 μήνα ?

3 λεπτά πριν, insomnia888 είπε

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να επικοινωνήσω με συνήγορο καταναλωτή.

δικά σου λεφτά , δικά σου δικαιώματα , βέβαια η αδράνεια του καθενός συμβάλλει στην παραπληροφόρηση αλλά πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Και μην ξεχνάς @geodimis οτι ενδέχεται κανονιά απο τη Volton (σύμφωνα με άρθρα) και μπορεί να επηρεάσει τη Efa

Τωρα που παω διπλος στην EFA θα την τιναξω στον αερα.😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, insomnia888 είπε

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να επικοινωνήσω με συνήγορο καταναλωτή.

...με συνήγορο καταναλωτή ίσως όχι, αλλά διάβασε στην υπογραφή του korakios το λινκ για "excel σύγκρισης προγραμμάτων", ΚΑΙ για γενικότερο απόσταγμα ενημέρωσης (το ίδιο ισχύει και για το λινκ για "αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο" : διάβασέ τα, μόνο χρήσιμες πληροφορίες θα πάρεις) αλλά ΚΑΙ για οδηγίες πώς να απευθυνθείς στην ΡΑΕ για τις χρεώσεις αναπροσαρμογής που είχες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/12/2021 στις 4:52 ΜΜ, HERTHAN είπε

Ειχα πει παλιοτερα στον kor οτι θα πληρωνουμε 0,20 και θα λεμε κι ευχαριστω.Τελικα θα λεμε ευχαριστω.

15 λεπτά πριν, korakios είπε

και γενικά δεν το βλέπω να μένουν σταθερά μιας και θα πρέπει γράφουν ρεαλιστικές τιμές πχ 0,30-0,40 αν συνεχίσει έτσι , άρα θα τα πασάρουν κλασσικά με ρήτρες και χαμηλή διαφημιζόμενη τιμή

Ηρθε η ωρα να πουμε κι ευχαριστω στο 0,30.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάλεσα στην efa χθες και ρώτησα για το πότε αλλάζει το πρόγραμμα μου (0.077/kwh). Επειδή άργησε να βγει ο πρώτος λογαριασμός και βγήκε στις 1/11/21 μου είπαν ότι το πρόγραμμα μου θα αλλάξει από 1/5/22 και έχω δικαίωμα αλλαγής παρόχου χωρίς να πληρώσω κάποια ρήτρα αποχώρησης για έως 60 μέρες μετά από την αλλαγή(φυσικά μπορώ και πριν). Αν ισχύει αυτό τουλάχιστον θα γλιτώσω 1.5 μήνα επιπλέον του εξαμήνου. Το συμβόλαιο μου αλλάζει από 1/5/22 στο παρακάτω αν δεν φύγω:

1774521096_.png.eb0f9603b7f2ffc1caefdc8d53ced7eb.png

Επεξ/σία από go2jimmys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, go2jimmys1 είπε

έχω δικαίωμα αλλαγής παρόχου χωρίς να πληρώσω κάποια ρήτρα αποχώρησης για έως 60 μέρες μετά από την αλλαγή(φυσικά μπορώ και πριν

μόνο γραπτώς , όχι οτι δεσμεύονται , αλλά θα έχεις κάτι σε περίπτωση που στραβώσει , τώρα δεν έχεις τίποτα για διαβεβαίωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ η παραπάνω σημείωση υπάρχει στον πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό που εκδόθηκε στις 1/1/22, όπου ήδη έχουν περάσει οι 60 μέρες που αναφέρουν. Αυτήν την ενημέρωση δεν έπρεπε να την κάνουν ώστε το διάστημα των 60 ημερών να καλύπτει πλήρως την 6μηνη διάρκεια; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να αλλάξω πάροχο τώρα ή σε 1 μήνα και να μου ζητήσουν ρήτρα αποχώρησης επειδή με είχαν ενημερώσει στις 1/1/22 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...