Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

.καποιος με zero να δουμε τι παιζει;;

έχουν ποστάρει κατα καιρούς , 0,30 η τελική , αυτές τις μέρες ήταν 0,40+

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

χρεωση βασει χονδρεμπορικης τιμης ρευματος..

που κοστιζει στην εταιρία (έχει μια διαφορά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια, τι γινεται με το zero της watt+volt, καλα δεν θυμαμαι λογαριασμους που ανεβηκαν εδω μεσα με ρητρα? φιλος με πηρε τωρα  και μου λεει πηγα στο zero χωρις ρητρα αναπροσαρμογης και  με χρεωση βασει χονδρεμπορικης τιμης ρευματος..2 χρονια συμβολαιο..εγω να επιμενω πως εχει τη ρητρα μεσα σε αυτο κ να μην προχωρησει..καποιος με zero να δουμε τι παιζει;;

...να δούμε τί παίζει τί πράγμα; Πρέπει να καταλάβεις κι εσύ και να δώσεις και στον φίλο σου να καταλάβει κάποιες έννοιες

ρήτρα = ειδικός όρος σε συμβόλαιο

αναπροσαρμογή = οι εκ των υστέρων αυξήσεις (ΟΚ λίγο μπακάλικα, αλλά η ουσία αυτή είναι)

Σε αυτά έχουν πατήσει οι της W&V για να κοροϊδέψουν κοσμάκη/να τσιμπήσουν πελάτες (...και όσο τους κρατήσουν. Που οι περισσότεροι ούτως ή άλλως θα μείνουν, λόγω άγνοιας, λόγω αδυναμίας να καταλάβουν τί γίνεται κλπκλπ). Παίζουν δηλαδή ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ : σου λένε "δεν υπάρχει ΡΗΤΡΑ αναπροσαρμογής τιμών", και ο κοσμάκης καταλαβαίνει "α ΔΕΝ θα πληρώνω παραπάνω". Στην πράξη, επίσης σου λένε, θα πληρώνεις "το κόστος χονδρεμπορικής", πράγμα που είναι ΤΟ ΙΔΙΟ με την "αναπροσαρμογή". Και για την ακρίβεια, οι τύποι που χρησιμοποιούν αυτοί οι,,,τύποι, για τον υπολογισμό του "κόστους χονδρεμπορικής", κάνουν την τελική τους τιμή να είναι ακόμη ακριβότερη από κάποιους άλλους παρόχους με "αναπροσαρμογή", καθώς δεν απορροφούν καθόλου χασούρα.

Συυμπέρασμα; ΜΑΚΡΥΑ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, washcloud είπε

...να δούμε τί παίζει τί πράγμα; Πρέπει να καταλάβεις κι εσύ και να δώσεις και στον φίλο σου να καταλάβει κάποιες έννοιες

ρήτρα = ειδικός όρος σε συμβόλαιο

αναπροσαρμογή = οι εκ των υστέρων αυξήσεις (ΟΚ λίγο μπακάλικα, αλλά η ουσία αυτή είναι)

Σε αυτά έχουν πατήσει οι της W&V για να κοροϊδέψουν κοσμάκη/να τσιμπήσουν πελάτες (...και όσο τους κρατήσουν. Που οι περισσότεροι ούτως ή άλλως θα μείνουν, λόγω άγνοιας, λόγω αδυναμίας να καταλάβουν τί γίνεται κλπκλπ). Παίζουν δηλαδή ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ : σου λένε "δεν υπάρχει ΡΗΤΡΑ αναπροσαρμογής τιμών", και ο κοσμάκης καταλαβαίνει "α ΔΕΝ θα πληρώνω παραπάνω". Στην πράξη, επίσης σου λένε, θα πληρώνεις "το κόστος χονδρεμπορικής", πράγμα που είναι ΤΟ ΙΔΙΟ με την "αναπροσαρμογή". Και για την ακρίβεια, οι τύποι που χρησιμοποιούν αυτοί οι,,,τύποι, για τον υπολογισμό του "κόστους χονδρεμπορικής", κάνουν την τελική τους τιμή να είναι ακόμη ακριβότερη από κάποιους άλλους παρόχους με "αναπροσαρμογή", καθώς δεν απορροφούν καθόλου χασούρα.

Συυμπέρασμα; ΜΑΚΡΥΑ.-

Η φαση ειναι πως ειναι κι αυτος ψαγμενος, γνωριζει σχετικα κι εχει κανει καταγγελια στον αλλο παροχο για αθετηση ορων κτλ, τωρα πως κολλησε με το zero δεν μπορω να καταλαβω..θα τον παρω να του τα πω παλι κι ευχομαι να μ ακουσει!! Ευχαριστω!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ελεήστε τον χαομένο... Μας ήρθε σήμερα μπουγιουρντάρα με 2000τόσες kw από protergia στα 850€... Κάνουμε πολλές ναι και πρέπει να δούμε πώς θα μειωθούν αλλά είναι άλλη συζήτηση αυτή. Είχε 600τόσα ευρώ την προσαύξηση. Το συμβόλαιο λήγει στις 23/3 και τέσπα εννοείται θα αποχωρήσω γιατί όπως βλέπω και στο excel αυτοί πλέον έχουν φτάσει και τιμές στον Θεό... εδώ πλήρωνα τώρα τόσα με 0.11/kw (βέβαια με τις νέες τιμές δεν θα έχω πουθενά φθηνότερα, αλλά τι να κάνεις... τουλάχιστον δεν θα έχω ρυθμίσεις με 40% προκαταβολή).

Το απλό και συνάμα πολυσύνθετο ερώτημα των ημερών, πάω "απλώς" στην ΔΕΗ online κάνω ένα 12μηνο πρόγραμμα γιατί αυτή είναι η πιο φθηνή λύση αυτή τη στιγμή ή κρύβονται άλλα χίλια δύο και πρέπει να ψάξω και άλλα θέματα; Μιλάμε πάντα και σε αναλογία με την κατανάλωση που είναι υψηλή. Γιατί ο χρόνος πιέζει να κάνω ένα πρόγραμμα τις επόμενες δεκαπέντε μέρες και να φύγω απ'τους άλλους, σιχάθηκα, αλλιώς ξεκινούσαμε -κλασικά- και αλλού φτάσαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, energy52 είπε

Η φαση ειναι πως ειναι κι αυτος ψαγμενος, γνωριζει σχετικα κι εχει κανει καταγγελια στον αλλο παροχο για αθετηση ορων κτλ, τωρα πως κολλησε με το zero δεν μπορω να καταλαβω..θα τον παρω να του τα πω παλι κι ευχομαι να μ ακουσει!! Ευχαριστω!

...από εμπειρία στο λέω, παίζει, ΑΝ είναι γενικά η φάση του "κολλημένου", μέχρι και να,,,στραβώσει μαζί σου, λέγοντάς σου τα,,,,δικά του. ΑΝ συνειδητοποιήσεις κάτι τέτοιο, θυμήσου το κλασσικό "μην προσπαθείς να κάνεις ένα γουρούνι να τραγουδήσει - χάνεις τον καιρό σου κι ενοχλείς και το γουρούνι" και βάλε φρένο στην προσπάθεια που κάνεις προς συμφέρον του. Και ας λουστεί ό,τι είναι να λουστεί. Έκανες εσύ το καλό - ριχ' το το τώρα στο γυαλό, κι ό,τι προκύψει...

9 λεπτά πριν, StandardTen είπε

Το απλό και συνάμα πολυσύνθετο ερώτημα των ημερών, πάω "απλώς" στην ΔΕΗ online 

...καθόλου πολυσύνθετο : ΠΑΣ απλώς (ΣΕ  ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ΟΧΙ Ε-CONTRACT/τηλέφωνα/κούριερ/αιτήσεις), και υπογράφεις ΓΙΑ ΕΝΤΕΡ+. Όχι Έντερ,  Εντερ+.

Και τέλος.

(...απλά να έχεις κατά νου τις εξελίξεις στον τομέα της ενέργειας, να μπαίνεις συχνόπυκνα εδώ να διαβάζεις τί γίνεται, και λίγο πριν/λίγο μετά το 6μηνο από υπογραφής, να είσαι alert διότι μπορεί να υπάρξουν αλλαγές σε αυτό που θα υπογράψεις τώρα. ΑΝ υπάρξουν μάλλον δεν θα υπάρχει και κάπου αλλού να πας, αλλά να είσαι τουλάχιστον ενήμερος.)

(...ΟΚ, είναι ίσως και το ζήτημα της εγγύησης των 100€ που ίσως σε απασχολήσει - αλλά καλύτερα να πληρώσεις αυτό, παρά να ΤΥΧΟΝ μπλέξεις με αιτήσεις για το Ονλάιν, και να μείνεις στο Γ1 περιμένοντας, ΙΣΩΣ και εβδομάδες, πληρώνοντας "αναπροσαρμογή". Ρώτα τους στο κατάστημα, αν συνεχίζει να ισχύει το να βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης με κάρτα, ούτως ώστε να σου επιστραφεί η εγγύηση.)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί Enter+ και όχι Enter;

Το Enter+ δεν είπαμε ότι είναι για 1000+ kWh κατανάλωση;

Τέλος πάντων, για μεγάλες καταναλώσεις.

Δηλαδή, κάποιος με 500kwh το μήνα, πάλι Enter+ πάει;

Επεξ/σία από Alexcxvtr
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Γιατί Enter+ και όχι Enter;

Το Enter+ δεν είπαμε ότι είναι για 1000+ kWh κατανάλωση;

Τέλος πάντων, για μεγάλες καταναλώσεις.

Δηλαδή, κάποιος με 500kwh το μήνα, πάλι Enter+ πάει;

Διότι όπως έγραψα από πάνω εγώ έχω 2000 κατανάλωση. :P

31 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

...καθόλου πολυσύνθετο : ΠΑΣ απλώς (ΣΕ  ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ΟΧΙ Ε-CONTRACT/τηλέφωνα/κούριερ/αιτήσεις), και υπογράφεις ΓΙΑ ΕΝΤΕΡ+. Όχι Έντερ,  Εντερ+.

Και τέλος.

 

Χίλια ευχαριστώ, ψάχνοντας στο σάιτ τους βέβαια για δικαιολογητικά κ.λπ. βλέπω ότι θέλουν λέει να είναι πληρωμένος ή ρυθμισμένος ο τελευταίος λογαριασμός, ελπίζω να μην σκαλώσουν εκεί γιατί εγώ τον 800ρη που μου ήρθε θα μπορώ να τον πληρώσω στο τέλος του μήνα... οπότε αν περιμένουν να τον ξεχρεώσω τότε, καήκαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πρόγραμμα συμφέρει για σπίτι με πολύ χαμηλή κατανάλωση;

Δεν έχω κανένα κλιματιστικό, μόνο ψυγείο, φούρνο, πλυντήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Ποιο πρόγραμμα συμφέρει για σπίτι με πολύ χαμηλή κατανάλωση;

Δεν έχω κανένα κλιματιστικό, μόνο ψυγείο, φούρνο, πλυντήριο.

Επανω εχει ενα excel βαζεις καταναλωσεις και βλεπεις... Εχουν ξεφυγει σε τιμες πλεον οι παροχοι...

Κοιταξε και τις πισω 4-5 σελιδες εδω... Μαλλον σε Δεη...Πας  σε καταστημα να τελειωνεις πιο γρηγορα...

6 λεπτά πριν, StandardTen είπε

Διότι όπως έγραψα από πάνω εγώ έχω 2000 κατανάλωση. :P

Χίλια ευχαριστώ, ψάχνοντας στο σάιτ τους βέβαια για δικαιολογητικά κ.λπ. βλέπω ότι θέλουν λέει να είναι πληρωμένος ή ρυθμισμένος ο τελευταίος λογαριασμός, ελπίζω να μην σκαλώσουν εκεί γιατί εγώ τον 800ρη που μου ήρθε θα μπορώ να τον πληρώσω στο τέλος του μήνα... οπότε αν περιμένουν να τον ξεχρεώσω τότε, καήκαμε.

Πηγαινε σε καταστημα να τελειωνεις πιο γρηγορα με  ολα τα απαραιτητα χαρτια...Κανε και ενα διακανονισμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Εγω σημερα εστειλα συμβολαιο και για την 2η παροχη που εχω για Γ22 στην EFA.Ας βαλει ο Θεος το χερι του να βγει το 6μηνο και βλεπουμε μετα τι θα γινει.

Με Γ21 3000/4μηνο λες να την κάνω προς τα εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 10:11 ΠΜ, korakios είπε

Και φυσικά κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

ΔΕΗ σταθερά προγράμματα, ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Ποιο πρόγραμμα συμφέρει για σπίτι με πολύ χαμηλή κατανάλωση;

Δεν έχω κανένα κλιματιστικό, μόνο ψυγείο, φούρνο, πλυντήριο.

...και να πω ότι δεν είσαι πάλιουρας ρε συ Judas...; Αφού ξέρεις πώς λειτουργούν τα θρεντς (διάβασε και μερικές σελίδες προς τα πίσω πρώτα...).

Τεσπα, διάβασε ούτως ή άλλως αυτό που υπάρχει στην υπογραφή του korakios ("κυμαινόμενο vs σταθερό", 1ο ποστ στην κορφή της σελίδας), για να καταλάβεις περισσότερα πράγματα περί ρεύματος (που θα σου είναι χρησιμότατα από εδώ και πέρα), αλλά εν τάχει : το "πολύ χαμηλή κατανάλωση" δεν λέει ακριβώς όσα πρέπει να πει. Κατά τ' άλλα, μέχρι 300kWh/μήνα, 1.200kWh/4μηνο,  3.600kWh/έτος, ΔΕΗ Γ1 (δεν ξέρω βέβαια αν μιλάς για υφιστάμενη παροχή σε άλλο πάροχο, και σε αυτή την περιπτωση θα πρέπει να το κοιτάξουμε με τί όρους/τιμές/μέχρι πότε είσαι). Αλλά θα πρέπει να παροκουλουθείς τις εξελίξεις γενικά, γιατί τα πάντα μπορούν ν' αλλάξουν από την μια στιγμή στην άλλη. Επίσης, βασική προϋπόθεση για να συμφέρει το Γ1, ακομη και για "χαμηλή κατανάλωση", αυτός που έχει την παροχή στ' όνομά του, να έχει δηλωμένο το σπίτι (ιδιόκτητο ή ενοίκιο) ως κύρια κατοικία του στην περσινή φορολογική (αλλιώς ήδη έχει χάσει τις κρατικές επιδοτήσεις από Γενάρη). Πες λοιπόν περισσότερα (κυρίως για πόση κατανάλωση μιλάμε). Αν πχ είσαι στις 800kWh/4μηνο κι έχεις τυχόν και ΚΟΤ (κοινωνικό τιμολόγιο), τότε για την ώρα ασυζητητί παραμένεις στο Γ1,,,αλλά ελέγχεις καθημερινά τί γίνεται με τις τιμές χονδρικής (πχ από εδώ μέσα) και κάθε μήνα τί γίνεται με τις επιδοτήσεις.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Γνωριζει κανεις, αν στο my home enter τη ρητρα αναπροσαρμογης δε τη πληρωνεις μονο το πρωτο εξαμηνο, αλλα μετα τη πληρωνεις κανονικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vkoukoutis είπε

Καλησπερα σε ολους. Γνωριζει κανεις, αν στο my home enter τη ρητρα αναπροσαρμογης δε τη πληρωνεις μονο το πρωτο εξαμηνο, αλλα μετα τη πληρωνεις κανονικα;

αν έχεις χρονομηχανή πάμε βόλτα ένα εξάμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι διαβασα σημερα σε μια ιστοσελιδα, και μου το εχουν αναφερει αλλα 2 ατομα. Βεβαια, δε ειδα κατι τετοιο στους ορους στο σαιτ της δεη, εκτος αν το εχουν χωσει καπου κρυφα.

Επεξ/σία από vkoukoutis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...