Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, korakios είπε

ok, τι γράφει το άρθρο 6 ?

η ειδοποίηση σε τι λινκ αναφέρεται αν αναφέρεται

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

για ΔΕΗ εκεί

https://volton.gr/wp-content/uploads/2022/02/GeneralTerms.pdf

Στο volton flat 22 που έχω εγώ  δεν ισχύουν οι όροι 6.2 και 6.3 

Στο τελευταίο λογαριασμό έλεγε σας ενημερώνουμε ότι έχουν αλλάξει οι όροι του άρθρου  6 της μεταξύ μας σύμβασης. 

Η υπάλληλος μου είπε μες τις άκρες το γράφουν σε όλους τους λογαριασμούς και να μην ανησυχώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, aguero88 είπε

https://volton.gr/wp-content/uploads/2022/02/GeneralTerms.pdf

Στο volton flat 22 που έχω εγώ  δεν ισχύουν οι όροι 6.2 και 6.3 

Στο τελευταίο λογαριασμό έλεγε σας ενημερώνουμε ότι έχουν αλλάξει οι όροι του άρθρου  6 της μεταξύ μας σύμβασης. 

Η υπάλληλος μου είπε μες τις άκρες το γράφουν σε όλους τους λογαριασμούς και να μην ανησυχώ....

Πολυ παραξενο να σου γραφουν αυτο το πραγμα στον πρωτο λογαριασμο που ελαβες.

Παρε μια γραπτη απαντηση αρχικα οτι δεν θ'αλλαξει κατι στο προγραμμα σου με τους συγκεκριμενους ορους.Οπως και να'χει σε καλυπτει το 1ο 6μηνο συμφωνα με τον κωδικα προμηθειας.Καλου κακου ομως στειλε ενα email να εχεις μια γραπτη απαντηση και μην παιρνεις τηλεφωνο.

Να εισαι ετοιμος παντως στο 6μηνο για να ψαχτεις για νεο προγραμμα.

Εγω σημερα εστειλα συμβολαιο και για την 2η παροχη που εχω για Γ22 στην EFA.Ας βαλει ο Θεος το χερι του να βγει το 6μηνο και βλεπουμε μετα τι θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, johnagelo είπε

Παιδιά  καλησπέρα.  Είμαι εντελώς  ασχετος   (noob ) με τους  λογαριασμούς  και τις  χρεώσεις,  απλά  έχω μια  απορία.  Είμαι elpedison και απο την τελευταία  μέτρηση  έχω καταναλώσει  2700kWh .   Έχω πληρώσει  4  λογαριασμούς  έναντι  , και περιμένω τωρα  λογικα  τον  εκκαθαριστικό  ( αφου πηραν μέτρηση στο ρολόι μου πριν ένα μήνα)

Η ΕΡΩΤΗΣΗ :

Θα πληρώσω όλες  τις  kWh  με την  τωρινή χρέωση που έχει πάει στον Θεό;  

ευχαριστώ  , και συγνώμη αν η ερώτησή είναι  χαζή 😅

θα δειξει εγω ξερω κοσμο που τη γλιτωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε χρεωθηκανε ρητρα για άγνωστο λογο.

Αν το προγραμμα του ειναι κυμαινομενο θα πληρωσει ρητρα.Αν ειναι σταθερο δεν θα πληρωσει ρητρα.

Δεν υπαρχουν ανγωστοι και γνωστοι λογοι.Ειναι πολυ απλο.

36 λεπτά πριν, johnagelo είπε

Η ΕΡΩΤΗΣΗ :

Θα πληρώσω όλες  τις  kWh  με την  τωρινή χρέωση που έχει πάει στον Θεό;  

Σε ποιο προγραμμα εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν το προγραμμα του ειναι κυμαινομενο θα πληρωσει ρητρα.Αν ειναι σταθερο δεν θα πληρωσει ρητρα.

Δεν υπαρχουν ανγωστοι και γνωστοι λογοι.Ειναι πολυ απλο.

Σε ποιο προγραμμα εισαι?

Εχω βαλει λογαριασμο ΗΡΩΝ πριν που δεν ειχε ρητρα εως τωρα με ~0.07€/kwh μονο πριν. Το γιατι κανεις δε το ξερει ουτε αυτος που εχει το λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Αν το προγραμμα του ειναι κυμαινομενο θα πληρωσει ρητρα.Αν ειναι σταθερο δεν θα πληρωσει ρητρα.

Δεν υπαρχουν ανγωστοι και γνωστοι λογοι.Ειναι πολυ απλο.

Σε ποιο προγραμμα εισαι?

Συγνώμη ξέχασα να το πω αυτό.  Πρόγραμμα συνέπειας  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aguero88 είπε

https://volton.gr/wp-content/uploads/2022/02/GeneralTerms.pdf

Στο volton flat 22 που έχω εγώ  δεν ισχύουν οι όροι 6.2 και 6.3 

Στο τελευταίο λογαριασμό έλεγε σας ενημερώνουμε ότι έχουν αλλάξει οι όροι του άρθρου  6 της μεταξύ μας σύμβασης. 

Η υπάλληλος μου είπε μες τις άκρες το γράφουν σε όλους τους λογαριασμούς και να μην ανησυχώ....

Τι ακριβώς γράφει η ειδοποίηση; Αν τροποποιήθηκαν ελάχιστα οι όροι πχ αλλαγή ορίων ή τρόπου υπολογισμού ρήτρας, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αν άλλαξε η αρίθμηση των παραγράφων και η ρήτρα αναπροσαρμογής πήγε πχ στη παράγραφο 6.4 τότε υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnagelo είπε

Συγνώμη ξέχασα να το πω αυτό.  Πρόγραμμα συνέπειας  

Aντε βγαλε ακρη τωρα....τι ειναι το προγραμμα συνεπειας φιλε μου?

Σε ποιο προγραμμα εισαι ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnagelo είπε

Η ΕΡΩΤΗΣΗ :

Θα πληρώσω όλες  τις  kWh  με την  τωρινή χρέωση που έχει πάει στον Θεό;

όχι , το σύνολο σπάει ανα μήνα και χρεώνεσαι τη ρήτρα του εκάστοτε μήνα

διάβασε αυτό να δεις αν θα πας σε σταθερό

 

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

47 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Aντε βγαλε ακρη τωρα....τι ειναι το προγραμμα συνεπειας φιλε μου?

Σε ποιο προγραμμα εισαι ρωταω.

είναι το

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/elpedison-sunepeia/

την έκατσε άσχημα μιας και προβλέπει επιστροφή των εκπτώσεων 50% σε περίπτωση πρόωρης αποχώρησης

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τι ακριβώς γράφει η ειδοποίηση; Αν τροποποιήθηκαν ελάχιστα οι όροι πχ αλλαγή ορίων ή τρόπου υπολογισμού ρήτρας, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αν άλλαξε η αρίθμηση των παραγράφων και η ρήτρα αναπροσαρμογής πήγε πχ στη παράγραφο 6.4 τότε υπάρχει θέμα.

Σας ενημερώνουμε ότι άλλαξε το άρθρο 6 της μεταξύ μας σύμβασης μπείτε στο site μας μπλα μπλα. 

Που έκανα σύγκριση την μόνο διαφορά που είδα, ότι στην σύμβαση μου γράφει με τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου και στο νέο έγγραφο ότι ο συντελεστή προσαύξησης α=1,175. 

Αυτό ειναι στον όρο 6.2 αλλά για μένα δεν ισχύουν οι όροι 6.2 και 6.3 επειδή έχω σταθερό. 

Το γράφουμε σε όλους μου είπε η υπάλληλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, anastas11a είπε

Απλά αυτό που δε μου είπε και είδα, στους όρους λέει για μια εγγύηση 130€ 135€ μου φαίνεται. Προφανώς αυτό δεν ισχύει για μένα γτ είμαι ήδη πελάτης.

...ίσα-ίσα, όσοι είναι ήδη πελάτες έχουν "χειρότερη" αντιμετώπιση (λογικό = "καλοπιάνουν" όσους πηγαίνουν ΔΕΗ από άλλο πάροχο), με την έννοια ότι αν ΔΕΝ είχες κάποτε πληρώσει για διάφορους λόγους (ή την είχες πάρει πίσω ξερωγώ, πχ με πάγια εντολή) εγγύηση, τότε δεν θα την γλύτωνες (100 είναι για τα Enter). Αν έχεις όμως πληρωμένη από παλιά (αν δεν θυμάσαι, δες πάνω σε έναν λογαριασμό, κάπου στην αρχή, αναφέρεται), δεν θα σου έρθει να πληρώσεις κάτι περισσότερο.

Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ, μέσα από εδώ.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aguero88 είπε

Σας ενημερώνουμε ότι άλλαξε το άρθρο 6 της μεταξύ μας σύμβασης μπείτε στο site μας μπλα μπλα. 

Που έκανα σύγκριση την μόνο διαφορά που είδα, ότι στην σύμβαση μου γράφει με τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου και στο νέο έγγραφο ότι ο συντελεστή προσαύξησης α=1,175. 

Αυτό ειναι στον όρο 6.2 αλλά για μένα δεν ισχύουν οι όροι 6.2 και 6.3 επειδή έχω σταθερό. 

Το γράφουμε σε όλους μου είπε η υπάλληλος. 

OK αυτό δεν είναι τίποτα, μη δίνεις σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, τι γινεται με το zero της watt+volt, καλα δεν θυμαμαι λογαριασμους που ανεβηκαν εδω μεσα με ρητρα? φιλος με πηρε τωρα  και μου λεει πηγα στο zero χωρις ρητρα αναπροσαρμογης και  με χρεωση βασει χονδρεμπορικης τιμης ρευματος..2 χρονια συμβολαιο..εγω να επιμενω πως εχει τη ρητρα μεσα σε αυτο κ να μην προχωρησει..καποιος με zero να δουμε τι παιζει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...